Pomiędzy basenem a zalewem

Dziś chciałbym przedstawić Wam pewien pomysł na rozwój naszej gminy w oparciu i z wykorzystaniem Matki Ziemi. Biorąc pod uwagę, że chybiony pomysł z powstaniem zbiornika “retencyjnego” w Joninach dogorywa, dokonując swego żywota – chciałbym w tym miejscu zaproponować coś innego.

Mało kto wie, że teren ten znajduje się w bardzo dobrym położeniu z punktu widzenia geotermii – tak jak zresztą cały teren naszej gminy. Szacowana temperatura wód geotermalnych w naszym rejonie waha się między 70 a nawet 85 stopni i zlokalizowana jest na głębokości około 3000-3500 m. pod powierzchnią ziemi. Dysponując tak pięknym terenem, który został przewidziany pod zbiornik w Joninach można by z tego bogactwa zrobić użytek i w zamian za okresową i wątpliwą atrakcję, jakim miał być zbiornik pokusić się o całoroczną, jakimi byłyby termy. Korzystne ukształtowanie terenu pozwalające ciekawie usytuować kolejkę tyrolską czy rynnę zjazdową dla dzieci a w okresie zimowym choćby tor saneczkowy (nie saneczkarski) Możliwości jest wiele – teren Góry Kokocz to doskonałe miejsce dla lotniarzy, paralotniarzy i baloniarzy wystarczy tylko wyznaczyć “drogę rozbiegową” miejsce do startu i tak tę naszą piękną górę zareklamować. Łącząc to wszystko z pięknem naszej przyrody, czystą glebą, nie najgorszym powietrzem i urzekającym spokojem w zacisznym choć dostępnym miejscu można by odnieść sukces.

Zapewne odezwą się głosy, że to utopia marzenia ściętej głowy i coś niemożliwego do zrealizowania. Być może ale przecież tylko takie śmiałe wizje na pozór niemożliwe do zrealizowania zapewniają rozwój. Myślę, że gdybyśmy jako gmina uzyskali dostęp do takich pokładów geotermalnych to wokół tego mogłoby powstać wiele ciekawych inwestycji a inwestor, by to zagospodarować szybko by się znalazł. Tylko utrwalając poprzez ciągłe remonty infrastruktury jaką mamy w postaci dróg, mostów, budynków nie zapewni nam oczekiwanego przez wszystkich rozwoju. Musimy sięgać po coś nowego, co nas wyróżni i pozwoli się rozwijać.

Mamy nowe władze, nowego Burmistrza, mamy po raz pierwszy rząd, który zdaje się dostrzegać i rozumieć sytuację takich gmin, jak nasza . Mamy również a może przede wszystkim środki europejskie na szeroko pojęte działania ekologiczne mające chronić klimat. Tak więc nowe władze mają pole do popisu mamy teren i opisane pokłady wód geotermalnych po które dla dobra mieszkańców gminy Ryglice warto i trzeba sięgnąć.

Zdjęcie pochodzi ze strony Polska Geotermalna Asocjacja

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 • Blogger.com

Permalink do tego artykułu: https://lepszeryglice.cba.pl/wiecej-niz-basen-a-mniej-niz-zalew/

81 Komentarzy

Skip to comment form

  • Anonim on 23 października 2019 at 08:38
  • Odpowiedz

  KN to zwykły podżegacz. Frajerskie zachowanie.

   • no on 23 października 2019 at 08:50
   • Odpowiedz

   Jest ich co najmniej dwóch ,jeden z budową zdań ma problemy ,chyba absolwent któregoś gimnazjum. Pobudki niejasne.

    • ????? on 23 października 2019 at 10:58
    • Odpowiedz

    A ten drugi ?

    • gość on 23 października 2019 at 17:25
    • Odpowiedz

    Mi się zdane że gość jest za mądry jak na naszą gminę i trzeba go zgnoić żeby nie pokazywał ludziom jak cienka jest nasza władza.

     • ....... on 23 października 2019 at 17:56
     • Odpowiedz

     Intencje niejasne ,pachnie poprzednikiem

      • gość on 23 października 2019 at 18:20
      • Odpowiedz

      Jakie intencja bo nie rozumiem ? To że dokonaliśmy zmiany to już wszystko i nie ważne jaka ona jest i cicho sza? Ja nie wiedzę nic złego w tym co ten ktoś pisze bo w większości pisze z sensem i nie obstaje za kimkolwiek. Władzy zawsze tacy pachną konkurencją którą trzeba w porę zniszczyć.

       • Anonim on 23 października 2019 at 18:51

       Pytanie czy coś wyszło z tych pytań np o zamówienia z wolnej ręki ? Te watchdogi coś pomogły ?

      1. Okres zimowy będzie chyba dobrym momentem by do pewnych tematów wrócić i jeszcze o wiele spraw zapytać, ale już na najbliższej sesji będziemy mieć sprawę dotyczącą właśnie zamówienia z wolnej reki. Dla zainteresowanych opis sprawy pod linkiem

      2. Niestety widać, że strach i tylko strach przed poprzednikiem trzyma jeszcze tą grupę w kupie, ale przecież nie o to nam chodziło. Niestety brak jest w niej zapowiadanych w kampanii działań mających nas katalizować na wielu płaszczyznach działania. Wszytko to co miało być siłą, tą całą grupę ludzi zastąpił łapiący wszystkie sroki za ogon burmistrz i wszechobecny pijar. Jeżeli tej całej nowej grupie, która wbrew zapowiedziom oparła się na starych fundamentach zagraża swoim pisaniem jakiś niewiadowski, to jest dość kiepsko. Jeżeli jednak znajdzie się ktoś nie pachnący poprzednikiem, kto będzie zwracał uwagę na to jak działa nasz samorząd to ja przestanę to robić.

       • Don Kichot on 23 października 2019 at 19:00

       Podobnie z wykształceniem Średniego. Opozycja POwska gminna jest bez jaj. Cóż to dla nich wyjaśnić zainteresować media szersze niż blog. Zgnilizna 3 RP trwa w najlepsze.

      3. Tak długo jak sprawa nie jest wyjaśniona można nią rozgrywać i trzymać w szachu więc najbardziej na wyjaśnieniu sprawy powinno zależeć gminnej PiS dla której nieuporanie się z niewygodnym chyba tematem może się skończyć co najmniej katastrofą wizerunkową albo i wyborczą.

       • Anonim on 23 października 2019 at 20:09

       Duże te pieniądze z wolnej ręki bez ogłaszania ,tak ok. 120 tys zł . Powinni to zmienić tzn. ogłaszać.

  1. Być może jestem frajerem który krytykuje i punktuje braki o których wszyscy inni z rożnych powodów milczą, ale raczej nie podżegam do czegokolwiek. Może też czasem piszę dość zawile i mało obrazowo co być może sprawia Ci problemy które interpretujesz złą budową zdań, lub faktycznie z niejasnych pobudek skończyłem tylko gimnazjum.
   Zatem, jako średnio wyuczony frajer z kiepskimi pomysłami chciałbym zapytać naszych radnych jakie Oni mają pomysły na rozwój naszej miejscowości i gminy?
   Ja to mogę fantazjować, ale Oni chyba mają konkretne pomysły.

 1. A gdyby tak spróbować urzeczywistnić zapisaną w strategi rozwoju turystkę w porozumienie z gminą Tuchów?
  Co gdyby połączyć potencjał Tuchowskiego lasu, byłego toru motokrosowego na pograniczu Ryglic Uniszowej i Zalasowej z potencjałem jaki kryje się w głębi ziemi? Lata temu pan Jezior pisał o wyciągu, trasie zjazdowej oraz trasach do biegania na nartach jednak nikt się tym nie zainteresował. A gdyby tak do tych pomysłów wrócić ? Las Tuchowski to doskonałe miejsce na rekreacyjną trasę biegową a były tor motocrossowy mógłby spełniać rolę szkółki narciarskiej dla dzieci nie tylko z Ryglic ale z wielu ościennych miejscowości . Gdyby do tego dodać jeszcze geotermię w okolicach Tuchowskiego lasu i “Panoramy” to mogli byśmy mieć sukces jakiego wszyscy w Ryglicach oczekujemy.

   • anonim on 22 października 2019 at 21:15
   • Odpowiedz

   Wszyscy oczekujemy w Ryglicach geotermii w Zalasowej . No pięknie zwłaszcza jak to pisze czy koordynuje mieszkaniec Zalasowej. Coś mi ciągle pobrzmiewa fałszywa nuta z tym powoływanie się na AJ. Znanego AJ , nie manipulanta anonima.

   1. Oczywiście masz prawo oceniać, choć mylisz się, bo nie ma żadnej fałszywości w przypominaniu AJ. Tym bardziej mylisz się, że jestem lub jestem koordynowany przez kogoś z Zalasowej, bo tak nie jest. Domyślam się skąd takie założenie lecz jest w błędzie. Miejsce o którym piszę jest specyficzne z kilku względów. Ma ono o wiele więcej zalet niż fakt, że jest w Zalasowej.
    Po pierwsze spora jego część jest własnością gminy. Po drugie jest to miejsce z którego roztacza się przepiękny widok. Po trzecie stok ma nachylenie północne i nie jest to jedynie stromizna lecz ciekawie ukształtowany stok. Po czwarte leży w bezpośredniej styczności z gminą Tuchów oraz ciekawym kompleksem leśnym. Po piąte w tej lokalizacji istnieje już jeden obiekt co ułatwiło by start. Po szóste do Ryglic jest rzut beretem lub kilka kilometrów potencjalnej trasy biegowej. Po siódme nie dysponujemy w Ryglicach równie dogodnym terenem będącym własnością gminy. Po ósme wspólnie z Tuchowem mamy znacznie większe szanse na to, że coś takiego kiedykolwiek mogło by w Ryglicach powstać.
    Jest jeszcze wiele możliwości jakie ta lokalizacja stwarza, lecz żadną z nich nie jest fakt że jest w Zalasowej.

     • anonim on 22 października 2019 at 23:36
     • Odpowiedz

     Super biznesplan ,tak szczegółowo przemyślany ! Banki na pewno dadzą kredyt . Powodzenia !

 2. Nasi po ten pomysł nie są skłonni sięgnąć. Dlaczego? Wiem, to dość skomplikowane pytanie. Po dietki sięga się łatwiej.

  • Liberał z Jonin II on 30 kwietnia 2019 at 09:11
  • Odpowiedz

  Niewiadomski! Nie zadawaj nikomu nieprzydatnych pytań tylko drąż temat term. Bo faktycznie pomarzyć można. Taka gmina Uniejów 10 lat temu była większą dziurą niż Ryglice.

  https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjh0aLNn_fhAhWuwsQBHT0pAwYQFjABegQIABAB&url=https%3A%2F%2Fwww.termyuniejow.pl%2F&usg=AOvVaw273Qu2s-9U7m2B-2IhkStl

   • Do Liberała on 30 kwietnia 2019 at 17:11
   • Odpowiedz

   Coś mi się wydaje , że KN obskoczy i zadawanie pytań i termy. A tak zapytam Liberała. Co liberał sądzi o unikaniu odpowiedzi względem wykształcenia Burmistrza?

    • Liberał z Jonin II on 1 maja 2019 at 06:26
    • Odpowiedz

    Powinno się to dawno skończyć zawiadomieniem organów ścigania o podejrzeniu poświadczeniu nieprawdy. i posługiwaniu się fałszywym dokumentem. Niestety musi to zrobić ktoś realny a nie troll komputerowy na jakimś trollowym blogu.

    1. Brawo liberał tak to tylko bicie piany i pruba siania spekulacji itp .Niewiadomski jak ma jakąś wiedzę ku temu to niech to skończy doniesieniem i po sprawie bo jak będzie to tak ciągnął to jego będzie można oskarżyć o nękanie itp.

     1. To niech skarżą. Człowiek pyta a pytający nie odpowiada. Wina po stronie odpowiadającego

      1. Dziś opublikuję kolejną absurdalną odpowiedz w sprawie wykształcenia, która jest kolejnym kamyczkiem do ogródeczka w sprawie wykształcenia burmistrza. Zapraszam wieczorem gwarantuję, że będzie śmiesznie.

     2. No cóż w Ryglicach, było i jest biciem piany wszystko co nie sławi burmistrza i urzędu i mimo, że zmieniliśmy tego pierwszego który nim został burmistrzem był jednym z największych krytyków tego czego teraz tak broni – nic się nie zmieniło. Jeżeli istnieją jakiekolwiek podstawy, by w świetle poodejmowanych prze zemnie działań oskarżyć mnie o nękanie to nic prostszego jak mnie o to pozwać. Jako obywatel mam prawa jakie gwarantuje mi konstytucja, znam je, i potrafię je w każdej chwili wyartykułować powołując się na ich konkretne zapisy. Ilekroć zadaję pytanie powołuję się na konkretny przepisy prawa działając zgodnie z nim, na jego mocy i w jego granicach. To raczej próby wywarcia nacisku (poprzez kłamstwa jakie burmistrz wygłosił w Kowalowej) bym z tego zrezygnował są naruszenie prawa.

       • Liberał z Jonin II on 1 maja 2019 at 15:27

       No to niewiadomski!!! Przestań bić piane i miej odwagę formalnie zawiadomić prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez burmistrza. Kodeks postępowania karnego nie przewiduje wszczęcia sprawy na podstawie anonimowych pytań w internecie. Działa to również w drugą stronę. Sieciowego anonima nie można oskarżyć o nękanie. Co najwyżej administratora jakiejś strony. Zacznijcie bić się na paragrafy a nie róbcie se jaj na piane.

      1. Zapytam wprost, Panie Liberale czy uważa Pan, że należy ustalać wykształcenie naszych polityków przy pomocy prokuratury zamiast oczekiwać odpowiedzi wprost od nich?
       Czy to jaką szkołę ukończyła osoba publiczna powinno być tajemnicą?
       Gdyby Pan nie zauważył pytania nie są zadawane w internecie lecz zgodnie i w oparciu o paragrafy, które jednoznacznie wskazują, że burmistrz powinien udzielić odpowiedzi na pytanie jaką szkołę ukończył. I powinien zrobić to w szczegółowości w jakiej pytałem formalnie w oparciu o ustawę o dostępie do informacji publicznej w przesłanym wniosku.

       Osoba, która sugeruje, by sprawę na tym etapie zgłosić do prokuratury zapewne liczy na to, że jest to zbyt błaha sprawa i takie postępowanie może nie zostać wszczęte.
       Co jednak gdy takie zawiadomienie z opisem, że od 2 miesięcy, ktoś kto z mocy prawa powinien udzielić odpowiedzi nie robi tego w sposób nie budzący wątpliwości trafi do prokuratury która już prowadzi śledztwo w sprawie lewych świadectw?
       Czy wówczas takie wątpliwe odpowiedzi nie zostaną sprawdzone w toku już trwającego postępowania?
       Chodzi o to, by to Pan Burmistrz odpowiedział gdzie się uczył bo chyba pamięta i jest do tego prawem zobligowany a ni o to by ustalała to prokuratura.

       • Anonim on 1 maja 2019 at 18:07

       Liberał a przeczytaj odpowiedź kolejną urzędu

       Panie Augustyn skąd Pan ma to świadectwo?

  • Liberał z Jonin II on 28 kwietnia 2019 at 12:01
  • Odpowiedz

  Dawno mnie na tym blogu nie było a tu takie wielkie plany niewiadomskiego pochodzenia. Bałamucenie mieszkańców Jonin zalewem się kończy to trzeba zacząć bałamucić czymś nowocześniejszym. Już wyobrażam sobie zachwyty ziomali jak Termy Joniny zostaną opanowane przez naoliwione pólnagie amatorki termalnych kąpieli a kasowi biznesmeni z całego świata zjeżdżać się będą aby w Jonińskich saunach załatwiać swoje interesy. To w Joninach nie przejdzie i w… parafii Ryglice też.

  1. Tak czułem, że lada moment wpadnie tu liberał i czar pryśnie no i stało się. Panowie Pnie z Jonin i Ryglic geotermia nie wypali i nie będzie rozpusty dla oka a grube portfele biznesmenów nie schudną w czasie pobytu w naszych stronach.
   Nikt nikogo nie bałamuci te wody są i wygra ten koto zdecyduje się jako pierwszy po nie sięgnąć.

   Za sprawą Pana Jeziora było w Ryglicach wiele ciekawych pomysłów, które przez te lata można było z powodzeniem zrealizować ale zawsze był ktoś kto wszytko nazywał głupim i niewykonalnym i siedząc na wygodnym stołku udawał wielkiego wodza niemal nieomylnego. Dziś Liberał wypełnia pustkę jaka powstała po najmądrzejszym obywatelu, który zamilkł jednak ton w jaki uderzał pobrzmiewa jeszcze cichutko.

    • Liberał z Jonin II on 28 kwietnia 2019 at 15:13
    • Odpowiedz

    Trzymam kciuki za te termy ale trzeba się śpieszyć bo podobne myśli mają “niewiadomscy”w kilku tysiącach podobnych jak Joniny miejscowościach w Polsce z pewnym ojcem na czele. No ale dobra już więcej o Termach Joniny się nie wypowiem. Jak powstaną postaram się być jednym z pierwszych gości

    • Liberał z Jonin II on 2 maja 2019 at 08:47
    • Odpowiedz

    Do niewiadomskiego
    Zapytam wprost. Po co pytasz burmistrza o wykształcenie skoro stanowisko burmistrza jest JEDYNYM w gminie na które nie trzeba mieć żadnego wykształcenia. (Oczywiście jeśli nauczenie się czytać i pisać nie nazwiemy wykształceniem). Nawet sprzątaczka musi w CV jakieś wykształcenie podać a burmistrzowi “wystarczą głosy wyborców”.
    Problem zaczyna się gdy ktoś się zapyta burmistrza o wykształcenie a ten odpowie nieprawadę lub nie daj Boże posłuży się “trafiejnym” świadectwem. Tu działanie powinno być proste. NALEŻY złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. I nie będzie to, niewiadomski, ustalenie wyksztalcenia, lecz dochodzenie w zwiazku z popelnieniem przestepstwa z art bodajze 270 KK.

    1. Ja myślę że KN nauczony przeszłością i tym że potem sie bedzie mówiło na niego donosiciel jak na Pana Jeziora, który bardzo słusznie postępował, nie składa zawiadomienia lecz rozgrywa temat w mediach. Co prawda lokalnych ediach, ale każdy wie że blog jest cholernie poczytny i wpływy.

     1. C.d.
      W sumie, gdy jest coś ma rzeczy to ogólnopolskie media w to wejdą bez wątpienia

    2. Zacznę odpowiedz od końca Pana komentarza. Panie Liberale czy jest Pan aż tak naiwny, że uważa Pan, że wystarczy zgłosić sprawę do prokuratury i ta wyjaśniła by sprawę? Niby jak by to miało wyglądać? Piszę pismo w którym podaje, że co ? Że wydaje mi się, że Pan Burmistrz nie ma wykształcenia jakie podaje ponieważ ktoś na blogu napisał, że niema? Czy na podstawie tego ktoś by wszczął postępowanie? Najpierw zadałem to pytanie Burmistrzowi i spowodowałem, że swoimi odpowiedziami a w zasadzie ich brakiem, (bo przecież ani to tajemnica ani trudność żadna odpowiedzieć na pytanie pod jaki adres i do jak nazywającej się szkoły uczęszczało się kilka lat) dostarczył argumentów, bo nie jest wiarygodny w tych odpowiedziach. Pytam zgodnie z prawem i zgodnie z nim oczekuję odpowiedzi, gdy uznam, że wyczerpałem wszelkie możliwości, moje wątpliwości wraz z całą historią tej sprawy złożę do odpowiednich organów.
     Teraz odpowiedz na pierwsza część Pana komentarza. Nie pytam o wykształcenie by ustalić kompetencje, których rzecz jasna osoba uzyskująca mandat udowadniać nie musi, tylko po to, by ustalić czy osoba ubiegająca się o te głosy wyborców podawała prawdziwe dane o stopniu posiadanego wykształcenia co jest sprawą zasadniczą i należy rozpatrywać ją w kategoriach ustalenia uczciwości.

     To tak w drodze do domu. Cnd

      • Liberał z Jonin II on 2 maja 2019 at 20:20
      • Odpowiedz

      Jak nie wiesz jak wygląda zgłoszenie sprawy do prokuratury to niewiadomo po co te pytania. Potwierdza to tezę, że taką donkiszoterię uprawiasz. I tak się dziwię, że urząd na anonimowe pytania odpowiada bo czytając te sensacje wnioskuję, że niewiadomski to komputerowy troll a nie lokalny działacz.

       • Wiadomski on 2 maja 2019 at 20:33

       Jakbyś był burmistrzem też bys odpowiadał. Łaski byś nie robił

  2. No dobra. Skończcie już z tym filozofowaniem. Przecież wszyscy doskonale wiedzą, że nie będzie tutaj żadnych, term, basenów, ani tężni. Jeżeli coś z tych rzeczy byłoby w tej gminie opłacalne, to już dawno przyjechałby tutaj bogaty inwestor zza granicy i to zrobił. Puste pomysły, to może mieć każdy. Liczy się realizacja.

  3. Jeszcze wybudujmy lotnisko w kukurydzy no i reaktywujmy jednostkę wojskową ( w latach 60-tych były u nas szkolenia żołnierzy służby zasadniczej) Kurzej Piechoty. Dowódców tej jednostki żołnierze będą odnosić na paletach a nie jak kiedyś na drabinach.

   1. To nie są zadania w gestii gminy jakbyś nie wiedział

 3. W kontekście dyskusji o termach.
  Może budujmy na terenie gminy tężnie? Coraz więcej w Polsce ich powstaje.

  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Tężnia

   • Liberał z Jonin II on 28 kwietnia 2019 at 12:15
   • Odpowiedz

   O następny wizjoner!!!
   A może by tak starać przywrócić wiarę miejscowych rolników w możliwość godnego życia z roli. Połączenie wszelkiego rodzaju dopłat do rolnictwa z wybudowaniem jakichś nowych małych spichlerzy czy chłodni stworzyłoby realne warunki do sprzedaży na miejscu tego co w Joninach na polu urośnie lub w oborze się uchowa. W takich termach przecie muszą zatrudnić fachowców bo przecież poczciwa rolniczka z Liciąży nie przekwalifikuje się na masażystkę.

    • Były radny on 28 kwietnia 2019 at 12:29
    • Odpowiedz

    To co Pan pamięta to się już nie wróci
    Pojedyncze przypadki hodowli krów są ale to jest w odwrocie bo rynek ekonomiczny zweryfikowal. Mlodzi nie widzą w tym przyszłości a starzy odchodzą na wieczne pastwiska. Nawet mówienie ze to zdrowsze ekologiczne niewielu przekonuje.

     • Liberał z Jonin II on 28 kwietnia 2019 at 15:17
     • Odpowiedz

     Jak nie bedzie co jeść to se młodzi przypomną jak dziadkowie ziemniaki i buraki uprawiali. Bywałem na francuskich i walijskich zadupiach i widziałem, że nawet na zachodzie bieda uruchamia rolnicze geny.

    • Chory na zatoki on 28 kwietnia 2019 at 12:40
    • Odpowiedz

    Tężnie nie muszą być w powiązaniu z geotermią. Poza tym są praktycznie bezobsługowe. Pracownik ZK by doglądał. Pomysł godny uwagi.

 4. Zmiana tematu na też ważny. Niech radni wyjaśnią kwestię edukacji radnych.

  1. Sprostowanie. Edukacji burmistrza miało być .

  2. Że się burmistrz daje tak grilować w sieci. Traci w oczach mieszkańców. WYJAŚNIJCIE TO W KOŃCU. Komisja rewizyjna to za co bierze dodatek do diety????

  • Były radny on 27 kwietnia 2019 at 22:19
  • Odpowiedz

  Odwiert proponowałbym gdzieś w Bistuszowej. Dlaczego? Bo wspólnie z Tuchowem będzie taniej. I można zrobić zasilanie ciepłem domów dla 2 gmin. Przy tym baseny termalne. Powinno to być firmowane przez wspólną gminną spółkę tak aby wzięła ma siebie zadłużenie bo gmina już nie może.

  1. Myślę, że to gdzie to będzie jest temat otwarty, bo do przemyślenia jest wiele czynników mogących mieć znaczący wpływ na skalę powodzenia tego pomysłu. Trzeba jednak zauważyć, że Tuchów jest w zdecydowanie lepszej sytuacji ze względu na zwartość zabudowy, osiedla , bloki, szpital, szkoły wszystko to znajduje się na relatywnie małej przestrzeni i tutaj wykorzystanie do celów ciepłowniczych jest wręcz oczywistym kierunkiem.
   Zupełnie inaczej sytuacja wygląda u nas w Ryglicach, bo z wyjątkiem rynku i osiedla brak nam większych skupisk nie wspominając o blokach – ale to inna bajka.
   Kolejną sprawa jest poddany tu pomysł by realizować to przez wspólną spółkę komunalną z czym nie do końca się zgadzam. Być może lepiej było by tworzony na nowo zakład czy referat-dział komunalny zamiast w takiej formie powołać w formie gminnej spółki.
   Już dziś widać, że wyposażenie w nowoczesny sprzęt tanie nie jest, a to właśnie mocna baza sprzętowa jest atutem i gwarantem powodzenia i opłacalności istnienia tego zakładu budżetowego, co w takiej formie stanowi i stanowić będzie nie małe obciążenie dla budżetu gminy obecnie ale także w przyszłości.

   Ciąg dalszy za chwilę bo komentarz byłby co nieco przydługawy.

    • Były radny on 28 kwietnia 2019 at 09:09
    • Odpowiedz

    Panie Niewiadomski wszyscy wiedzą ze duży może wiecej. To w kontekście wspólnych inwestycji z innymi gminami. Większe miasta dążą do powiększania swoich granic lub tworzą spółki z sąsiadami. Dlatego koncepcja współpracy to w dzisiejszych czasach priorytet. Dlaczego z Tuchowem? Bo mamy już wspólne interesy. Patrząc na geotermie na Podhalu zabudowa ma znaczenie takie jak woda i kanalizacja czyli budowa sieci drożej kosztuje. Jeżeli beda dopłaty do ekologii to można myslec. Jeżeli gaz bedzie tanial to wiekszosc łatwo przejdzie na ten system i pozostama tylko baseny geotermi. Nad takimi sprawami warto dyskutować z mysla o przyszłości nie tylko o tz. Pieciolatce kadencyjnej.

    1. Temat do dyskusji, choć z wiedzy mi dostępnej temperatura i zasoby wód na naszym terenie z powodzeniem można wykorzystać do celów pozyskiwania czystej energii elektrycznej.
     Oczywiście duży możne więcej i to jest fakt niepodważalny ale mam spore obawy, że taki duży nie będący naszą własnością może zechcieć wykonać taki odwiert w Tuchowie co z punktu widzenia mieszkańca Ryglic było by porażką.
     Tak jak pisałem wykorzystanie w systemach ciepłowniczych ma sens tam gdzie takie systemy istnieją i są oparte o inne źródła ciepła dla których alternatywą jest geotermia. Budowa nowych systemów ciepłowniczych to gigantyczny koszt który skonsumował by zyski więc raczej w grę w Ryglicach nie wchodzi.
     Myślał bym tu i kierował wszelkie działania na rekreację i uatrakcyjnienie Ryglic jako miejsca gdzie warto przyjechać by odpocząć.

     Dziękuję, że przypomniał mi Pan (tak sądzę) że to tylko pięcioletnia kadencja bo czasem się zapominam i myślę, że to już na zawsze. Mam taką nadzieję, że po tej kadencji przyjdzie otrzeźwienie, bo patrząc po twarzach naszych radnych i słuchając ich wypowiedzi nie sposób nie odnieść wrażenia, że nie wiedzą po co i dlaczego tam są – ale to być może tylko moja ocena.

      • Były radny on 28 kwietnia 2019 at 09:39
      • Odpowiedz

      Dlatego potrzeba działania ponadsamorzadowego skupiajacego mieszkańców. Na takim forum mozna toczyć dyskusje wysuwać swoje koncepcję. Planować przyszłość
      Może to być usankcjonowane prawnie aby mieć przelozenie na władzę. Myślę tu o stowarzyszeniu.

      1. Oczywiście jest to projekt który choć nie jest niemożliwy to jednak trudny do zrealizowania w pojedynkę. W 100% podzielam zdanie, że tutaj możemy inicjować pewne tematy dzieląc się swoimi przemyśleniami a władza? Władza to My, choć tak niewielu ludzi to rozumie i swój wpływ na tych co w naszym imieniu władzę sprawują wywiera. Było by bardzo dobrze gdybyśmy wykorzystali to forum do takich dyskusji dając społeczeństwu pole do dzielenia się swoimi większymi i mniejszymi pomysłami z których nasza władza mogła by czerpać inspirację.

       • Były radny on 28 kwietnia 2019 at 10:41

       Mam doświadczenia ze władza to burmistrz. “Przerabiamy” tematy z 3 i to się potwierdza. Słabi radni poza jedną kadencja. Brak wizji rozwoju dającej rozwój gminy. Miała być rada “mędrców” ktora by doradzała radzie i burmistrzowi ale podobno oprotestowana zostala przez klub.

      2. A czy mógłby Pan napisać w oparciu o jakie przepisy taką radę chciano powołać i powołując się na jakie przepisy klub taki pomysł podważa. Jest to bardzo istotna wiedza bo ja również mam do czynienie z rożnymi w tym naszą władzą i ze znajomością prawa nawet u młokosów tuż po studiach tytułujących się radcami prawa jest żenująco kiepsko, dlatego pytam. Moja uwaga w tym temacie jest taka, że jeżeli burmistrz powierzył to zadanie Panu Gutkowskiemu to się nie dziwię, że taka rada nie powstała. Nie będę się powtarzał, że rada jest beznadziejna, i że nie ma żadnej wizji rozwoju, ba nikt nawet nie pokusił się o rewizję założeń zdezaktualizowanych planów rozwoju.

       • Były radny on 28 kwietnia 2019 at 12:24

       Popatrz do ustawy o samorządzie gminnym tam nazwa takiej rady jest inna ale o tym samym pisze.

      3. To oczywiste, zastanawia mnie tylko co może być powodem oprotestowania powstania takiej rady przez klub ?

  2. Jak wiadomo implementacja unijnej dyrektywy o dźwięcznej nazwie in-house czyli we własnym zakresie swoimi siłami przewrócił do góry nogami polski rynek drobnych zamówień publicznych o zasięgu lokalnym sprawiając, że gminom zaczęło się opłacać mieć własny podmiot zdolny do realizacji zadań własnych.
   Bowiem pod warunkiem posiadania odpowiedniej bazy sprzętowej gminna spółka jest w stanie wykonać te zadania znacznie taniej zdecydowanie szybciej i co najistotniejsze środki jakie gmina ponosi z tytułu realizacji tych zadań pozostają w gminie. Nie małe znaczenie ma również fakt, że wszelkie inwestycje w spółce nie obciążają budżetu gminy. Istnieje wiele powodów dla których bardziej racjonalnym pomysłem byłoby własnie utworzenie gminnej spółki a jednym z nich jest własnie realizacja takich pomysłów jak geotermia. CND

  3. Choć odbiegam trochę od głównego tematy chcę poruszyć tu jeszcze jedna kwestię jaką jest brak spójnej koncepcji rozwoju gminy, jako całości ale przede wszystkim brak koncepcji rozwoju poszczególnych miejscowości zawartych w spójnym planie dla gminy.
   O co chodzi?
   Doskonale wiemy jakie ograniczone pole rozwoju urbanistycznego mamy w Ryglicach – na których się skupię bo to moje miasto i zamykając oczy mogę sobie wyobrazić co i gdzie mogło by powstać. Niestety pewne decyzje naszych władz na ich własne życzenie i przy ich udziale, jeszcze bardziej te ograniczone przez naturę możliwości zawężają.
   Niech mi ktoś odpowie, jaki wizjoner wymyślił by PSZOK budować w centrum osiedla na terenie idealnym pod budowę osiedla mieszkaniowego złożonego z kilku bloków mieszkalnych? Trzeba być, strasznie krótkowzrocznym by nie dostrzegać, że takimi działaniami za publiczne pieniądze hamujemy ograniczając nasz rozwój.

   Wracając jednak do tematu lokalizacji odwiertu geotermalnego, na myśl przychodzi mi lokalizacja toru motokrosowego w Uniszowej z równie ciekawym ukształtowaniem terenu pozwalającym zrealizować kilka pomysłów których połączenie z geotermią i tą przemysłową i tą rekreacyjną jest moim zdaniem ciekawą bazą do dalszych szczegółowych rozważań.

   Chciałbym tu jeszcze dodać, że takie dyskusje za podjecie której dziękuje komuś kto podpisał się Były radny, mogą zmienić naszą dość ponuro wyglądająca perspektywę przyszłości więc warto próbować, bo samo nic nie przyjdzie.

 5. Kika chwil temu przypadkiem zabłądziłem na fb Pana Karasiewicza i jestem niezwykle rozczarowany. Nie znalazłem tam nic poza podobnymi do tak wyśmiewanych kiedyś przez niego “pisowskimi przekazami dnia” w wersji dla leniwych z Platformy Obywatelskiej nie znalazłem.
  Myślałem. że ktoś taki, z tak długim stażem samorządowca przekazuje na swoim profilu coś więcej jak suchą ideologię partyjną.
  Chyba jednak nadeszło wypalenie a może tylko zmęczenie polityką i rezygnacja z autonomia na rzecz partyjnej ideologi która nijak do naszych gminnych realiów nie przystaje i wygląda żenująco słabo.

  1. Dlatego najlepiej spuścić na to zasłonę milczenia, tak bywa jak partia za mocno wejdzie

   1. Nie wiem co to spowodowało, bo patrząc na minioną kadencję to w Ryglicach ludzie zagłosowali za koncepcją rozwoju Ryglic poprzez przeznaczenie wszystkich środków z tegorocznego budżetu do Lubczy bo przecież w Ryglicach mamy już tyle wszystkiego, że to zbyte budować tu coś jeszcze. Partie niech nas zostawią w spokoju pozwalając nam wybrać dobrych samorządowców a nie lojalnych członków partii.

 6. Pomysł na miarę Ojca Dyrektora.
  Niewiadomski chyba odleciał.

  1. Bdb pomysł.

  2. przestań piepszyć głupoty że ktoś odleciał to że Ty nie ogarniasz intelektualnie to nie znaczy że wszyscy,
   pomysł bardzo dobry i tak jak pisze Niewiadomski właśnie na takich inowacyjnych pomysłach możemy Ryglice rozsławić i wzbogacić mieszkańców.

   1. Obejrzałem wczorajsza sesję i odnoszę wrażenie, że moje pisanie działa bardzo motywująco – i bardzo dobrze bo taki był zamysł. Bardzo pewny solidny i rzeczowy w swoich wypowiedziach był bowiem burmistrz, czego o radnych powiedzieć nie mogę.
    Pan przewodniczący komisji Tadeusz co nieco przesadza z tymi pomnikami przyrody, które wspomnicie moje słowa okażą się strzałem w kolano i powodem do ograniczania rozwoju i wydawania kasy.
    Dlatego własnie wczoraj nie wspomniałem ani słowem o Ryglicach bo wszystkie atrakcyjne tereny w Ryglicach leżą, albo w obszarze Natura 2000 albo w jej pasie ochronnym, co choć nie wyklucza to utrudnia większość inwestycji – nawet tych pro-ekologicznych.

    1. Proszę tylko Panie Niewiadomski byś nie odpuszczał burmistrzowi wymijającego odpowiadania w temacie jego edukacji, bo wszystko wskazuje chyba na to, że jego średnie to fikcja.

   2. Junkers – SŁAWICIEL ha, ha, ha.
    Ty już rozsławiłeś Uniszową.

     • junkers on 28 kwietnia 2019 at 06:49
     • Odpowiedz

     oj tak i mi wyszło w przeciwieństwie do …………………..

     • junkers on 28 kwietnia 2019 at 14:22
     • Odpowiedz

     jasne, rozsławiłem Uniszową tego nie da się ukryć i nie ma co ukrywać i dalej rozsławiamy ją na całym świecie. Mogę Ci podać kilka miejsc na globusie:
     Angola, Rosja, Hiszpania, Luksemburg, Usa, Słowacja, Czechy, Węgry, Niemcy,Holandia, Kanada, Austria, Belgia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Włochy. To tak jednym tchem ale nie skromnie mówiąc jest tego o wiele więcej.

  3. Chciałbym odlecieć porwany entuzjazmem i optymizmem wiejącym z Waszych komentarzy w których zawarli byście Wasze pomysły na rozwój naszej gminy. Niestety 26 lat totalnego ignorowania wszelkich pomysłów zrobiło swoje, pozbawiając jaj większość z mieszkańców Ryglic. Szkoda, bo lata mijają i widać jak nikniemy w poszczególnych miejscowościach czekając na zbawcę i pomysłodawcę, który nie nadchodzi.
   Ci co interesują się życiem społecznym widzą i wiedzą, że by zatrzymać młodych ludzi w naszych wioskach musimy coś zmienić – i to zmienić radykalnie, bo jeśli nie to dla kogo te drogi i te rewitalizacje?
   Tak więc odlećcie i Wy w swoich pomysłach wzorem niewiadomskiego i nie bójcie się głosów krytyki, bo to co było minęło choć jeszcze pobrzmiewa cichutkim echem.

   1. Tak moim zdaniem jakby ktoś brał kredyty zeby odwierty geotermalne robić to byłbym za ,na razie na przejedzenie przetrwanie kadencji. A podstawa to uczciwość i mądrośća nie promocja byle czego.

    1. Raczej temat wpisuje się doskonale w idę unijnych dopłat do takich spraw. Ale czy władza to zechce pociągnąć skoro KN drąży temat wykształcenia Burmistrza? Z drugiej strony władza to nie sam burmistrz . Władza cała jest w rękach Rady. Rado ocknij się. My wiemy , że wygodniej tak sobie 5 lat przetrwać na dietkach a niech sprawy idą rytmem urzędu, tym co “wymyśli”. Ale nie o to chodzi przecież.

    2. Tak naprawdę to jako gmina nie mamy zbyt wiele możliwości rozwoju. Samo słowo “agroturystyka” nic nie znaczy a jest używane jako coś niemal magicznego co może i ma odmienić nasz ryglicki los. Obserwuję jak od kilkunastu lat nasza gmina przystępuje do wszelkich inicjatyw, stowarzyszeń Beskidu, Pogórza, promując się – oczywiście nie za darmo gdzie się tylko da. No i co z tego, po za tym że jesteśmy członkami i płacimy składki mam? Turysty trudno w Ryglicach uświadczyć a jak już jest to kilka godzin w drodze dokądś gdzie coś atrakcyjnego jest. Nie liczę tu członków naszych rodzin odwiedzających rodzinne strony, bo to nie turyści jakich rozmarzeni “agroturystyczną” wizją z utęsknieniem wypatrujemy. By Ryglice stały się celem a nie tylko krótkim przystankiem w drodze do celu, musimy poza oczywistymi walorami jakimi są malownicze położenie i natura mieć jeszcze coś, co nie tylko turystę tu przyciągnie ale sprawi by się nie nudził, bo tylko wtedy będzie chciał tu zostać.

      • Były radny on 28 kwietnia 2019 at 14:03
      • Odpowiedz

      Agroturystyka to koncepcja rozwoju gminy oparta na partnerstwie. Gospodarstwa zapewniają noclegi dobre zdrowe jedzenie plac zabaw dla dzieci. Gmina musi zapewnić wieksze atrakcje. W okresie letnim imprezy plenerowe co wekend. Woda czyli gminne kąpielisko. Wieże widokowe kolejka turystyczna wożąca turystow po gminnych atrakcjach. Dobrze by był o aby zorganizowac przez kogoś mini zoo oparte na naszych zwierzetach i ptakach hodowlanych. Kto z mlodych widzial na żywo gesi kaczki indyki perliczki kozy krole itp.

       • Były radny on 28 kwietnia 2019 at 14:13

       Jedna uwaga. Temat agrorurystyki zostal u nas przespany przez 20 lat. T eraz wejść na rynek to trudna sprawa widząc co oferują gminy ktore poszly za trendem. Szeroka dyskusja i konkretny plan moze coś naprawić.

      1. Oczywiście, że tak przespanych zostało wiele lat ale chyba jeszcze większe szkody powstały z powodu utracenia myślących ludzi bo ich pomysły wymagały wiele zachodu. Doskonale przecież wiemy, że wystarczyło posmarkać asfaltem po błocie i nazwać drogą gminną z nakładką asfaltową by wygodnie siedzieć na swoim stołku kasują spory grosz.

       • Były radny on 28 kwietnia 2019 at 14:39

       Tak bylo przez wiele lat a drogi robilo sie do radnych. Wszyscy chcieli dróg więc glosowali na goscia z przysiolka. Ben robił droge i wszyscy byli mu dozgonnie wdzięczni. Nastepna kadencja i następni radni i tak to się kręciło przez lata aż……..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Optionally add an image (JPEG only)