365 “kilo” kitu

Z uwagą obejrzałem spot zatytułowany “INWESTYCJE W GMINIE RYGLICE – 365 DNI KADENCJI“, który pojawił się ostatnim czasem w prawym rogu bloga. Nie sposób nie odonieść się do słów pana burmistrza Augustyna, bo kilka z nich brzmi co najmniej śmiesznie. Rozpocznę od flagowej inwestycji, jaką się w nim pochwalił burmistrz a mianowicie rewitalizacją Lubczy.

Postanowiłem policzyć ile dotychczas kosztował nas ten pomysł. Zaczynając od wykonania dokumentacji projektowej, która kosztowała ponad 119 tys. zł. Kolejnym etapem były prace rozbiórkowe tej perełki architektury, które jak wiemy kosztowały ponad 597 tys. zł. oczywiście plus koszty nadzoru budowlanego w kwocie 6 tys. zł.

Kolejna część odbudowy tej niezwykle cennej i cechującej się ogromnymi “walorami estetycznymi i historycznymi budowli” podzielona jest na etapy i tak: Jej pierwszym etapem jest rozbiórka oraz budowa kładki dla pieszych i umocnieniem potoku „Wolanka”. Koszt realizacji, jaki wynika z rozstrzygniętego przetargu to ponad 341 tys. zł. Do tego – a jakżeby inaczej należy doliczyć koszt nadzoru budowlanego lecz brak jest danych o ich wysokości.

Następny etap to odtworzenie budynku „Ochronki” z przeznaczeniem na budynek usługowo-mieszkalny wraz z zagospodarowaniem terenu a kosztować ma to jedyne 2 ml. 962 tys. zł. Oczywiście tak jak i w przypadku rozbiórki, tak i tutaj potrzebny jest nadzór budowlany, którego koszty są podzielone na poszczególne branże. I tak:

 • nadzór ogólnobudowlany to 14 tys. zł. plus kolejny ogólnobudowlany 1 tys. zł.
 • sanitarno-instalacyjny 4 tys. zł.
 • elektryczna 6250 zł..
 • i wreszcie nadzór drogowy, który kosztować ma niemal 21 tys. zł.

Przed nami jeszcze trzecia część którą stanowić będzie budowa placu zabaw i elementów małej architektury wraz z nasadzeniem zieleni. Tu jeszcze nie mamy nawet rozpisanego przetargu więc wszystko przed nami. Pozostaje jeszcze wyposażenie i zagospodarowanie “nowej ochronki” co też jak sądzę będzie sporo kosztować.

Są to koszty wynikające z rozstrzygniętych przetargów, ale jak wiemy przetarg przetargiem, ale niemal przy każdej tak dużej inwestycji robiony jest kosztorys po- wykonawczy i rzeczywiste koszty mogą być jeszcze wyższe. Podliczmy zatem ile dotychczas kosztowała nas ta odbudowa :

Jak widzimy na dziś jest to już ponad 4 miliony złotych jakie wynikają z rozstrzygniętych przetargów. Zgodnie z wypowiedzią burmistrza całość kosztować ma bagatela ponad 5 milionów złotych. Zaś kwota dofinansowania ze środków zewnętrznych to tylko 1,5 miliona złotych resztę stanowią środki własne gminy. Patrząc z perspektywy mieszkańca kwoty pompowane w ten projekt wskazują, że kasy w gminie nie brak bo powstaje tam już drugi obiekt użyteczności publicznej. Abstrahując od samej decyzji o rewitalizacji Lubczy, która bezwzględnie była konieczna, decyzja o tak kosztownej odbudowie a de facto budowie kolejnego budynku w Lubczy jest niezrozumiała. Tym bardziej dziwi mnie decyzja poprzedniej rady, która przyklepała decyzję o przeznaczeniu tak znacznych środków mimo, że w Ryglicach mimo obietnic nie ma nawet budynku ośrodka kultury z prawdziwego zdarzenia.

Budowę wodociągu i kanalizacji w północnej części gminy pozostawię bez komentarza, bo dążenie do ogólnie przyjętego standardu życia jest po za wszelką dyskusją.

Pozwolę sobie też skomentować padające, a będące ewidentnym nadużyciem informacje, dotyczące rzekomego dokonanego w chwili obecnej “powstania kół gospodyń wiejskich”. Szanowne Panie gospodynie zrzeszone w tych kołach, czy naprawdę nie macie na tyle odwagi, by wyprostować tę często pojawiając się nieprawdę dotyczącą historii waszych kół? Czy nie potraficie powiedzieć prawdę kiedy one powstały?

Drodzy mieszkańcy. Urodziłem i wychowałem się w Ryglicach. Tu spędziłem niemal całe moje życie i podobnie pewnie jak i Wy, nigdy nie słyszałem o “Jońskich pierogach” z czymkolwiek. Jak by tego było mało słyszę jeszcze, że to “prawdziwe jońskie pierogi”. Czyżby z kitem?

Ludzie, oszczędźmy sobie tego kitu wciskanego wszędzie gdzie tylko się da w przestrzeń medialną gminnego pijaru, bo nie urodziliśmy się przecież wczoraj i doskonale pamiętamy z czego żeśmy wyrośli i gdzie żyjemy. Jeżdżąc trochę po Polsce i Małopolsce, zastanawiam się, kto i czym się kierował decydując o wyróżnieniach Jonin w konkursie na najpiękniejszą wieś Małopolski, oraz Zalasowej w kategorii innowacyjnej wsi Małopolski?? Patrząc obiektywnie to gruba przesada i pijarowa zagrywka nie mająca odzwierciedlenia w rzeczywistości. Natomiast uznawanie tego za sukces jest chyba zakłamanym postrzeganiem otaczającej nas rzeczywistości w której trudno na tle innych miejscowości małopolski to piękno i innowacyjność godną takich wyróżnień wskazać.

Pozostaje jeszcze powracający niczym bumerang temat zbiornika w Joninach, który to znów jak donosi burmistrz wpisany został, czy też zostanie wpisany – tym razem na listę stu ogólnopolskich inwestycji. Trudno ogłaszać to jako sukces, bo jak pokazuje historia tego tematu wpisanie na listę do realizacji będące wynikiem politycznych wpływów to maksymalnie to co ten projekt jest w stanie uzyskać. Gdy zaś przychodzi czas na merytoryczną ocenę projektu wychodzą wszystkie jego słabości i brak jakiegokolwiek wpływu na zabezpieczenie przeciwpowodziowe nawet Ryglic.

Jak widać wciąż w użyciu ten sam kit zmieniła się tylko jego ilość i intensywność z jaką się nam go wciska.

KN

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 • Blogger.com

Permalink do tego artykułu: https://lepszeryglice.cba.pl/365-kilo-kitu/

11 Komentarzy

Skip to comment form

 1. Tak jak przypuszczałem temat lotny nie będzie i nie jest, bo niby kto miał by go komentować? Wszak 1/3 składu rady brała czynny udział w planowaniu rewitalizacji Lubczy w takim kształcie w jakim dziś jest on realizowany. Trudno zrozumieć ten specyficznie pojmowany “równomierny rozwój poszczególnych miejscowości” o którym tyle w tak podniosłych słowach mówiono i wciąż mówicie. Nie będę wiele pisał, bo przecież macie oczy i sami dokładnie widzicie to jak jest w rzeczywistości realizowany ten “równomierny rozwój”.

  Moi drodzy, Ryglice to w porównaniu z Zalasową i Lubczą prowincja, bez miejsca mogącego skupiać mieszkańców i rozwijać i integrować nas, nasze dzieci i młodzież. Brak jakichkolwiek obiektów użyteczności publicznej, a o nowych obiektach sportowych i kulturalnych nie można nawet mówić w kategorii spójnej wizji ich powstania i usytuowania. Brak nawet odpowiedniego terenu na którym można by takie inwestycje posadowić, a dogodny teren za ośrodkiem zdrowia zamiast gminy przejmuje obca osoba, my cieszymy się z kilkudziesięciu arów na których tuż obok stacji paliw planujemy żłobek. Czas by reprezentujący nas radni przestali liczyć na to, że ten czy tamten burmistrz zadbają i zagospodarują zaorane pole jakim są Ryglice, czas by nasi radni bez głosów których nikt nie będzie w stanie przeforsować żadnego projektu postawili sprawę jasno. Niestety w Ryglicach mieliśmy i mamy radnych “należących” do burmistrzów nie do Rygliczan.
  Panie i Panowie radni.
  Ryglice zasługują na coś więcej jak remont kawałka drogi i budowę chodnika i grila. Czas najwyższy byśmy to sobie uświadomili i jasno powiedzieli, Wy macie dbać o Ryglice nie o popularność i wynik wyborczy burmistrza a tak należy ocenić poparcie dla pomysłu by poprzeć rewitalizacje Lubczy w takim kształcie.

   • Anonim on 30 września 2019 at 09:17
   • Odpowiedz

   Ryglice mają panią Bochenkową z jej stawem i altaną, w której nic się nie dzieje. Po co było wydawać takie duże pieniądze?

   1. Pani Bochenek przynajmniej ma staw i altanę.
    Co mają pozostali radni ???
    NIC!!
    Najgorsze jest jednak to, że nie mają żadnych pomysłów i wizji tego jak powinny wyglądać Ryglice.
    Rewitalizacja Lubczy miała jeden cel, dzięki temu starano się uzyskać poparcie Lubczan. Zaskoczenie i zdziwienie musiało być chyba spore, gdy “Lubcoki” starego gracza wystrychnęli na dudka. Dziś mają i rewitalizacje i swojego burmistrza co im ją zrobi.

    A MY, co many ???

  • Zalosne on 21 września 2019 at 20:48
  • Odpowiedz

  Ważne że burmistrz ma zdjęcie na koparce i z wykaszarka. Reszta się NIE liczy.

  • Anonim on 17 września 2019 at 12:44
  • Odpowiedz

  Pan KN pisanie z grubsza to samo. Piana piana piana. Cos na wzór totalnych – PiS PiS PiS PiS PiS…. PiS

  • Anonim on 16 września 2019 at 19:19
  • Odpowiedz

  A już się wystraszyłem, że Pan Niewiadomski przeszedł na blogową emeryturę lub został skutecznie wyciszony/zastraszony. A tu jednak nie. Widzę, że jest Pan dalej w formie. Tak trzymać. Pozdrawiam.

  • anonim on 16 września 2019 at 15:44
  • Odpowiedz

  Dużo rzeczy można by dla ludzi zrobić za tą kasę ,znacznie potrzebniejszych.

   • Anonim on 16 września 2019 at 16:57
   • Odpowiedz

   Najgorzej wygląda z tą rozbiórką. Jakaś masakra

    • No name on 16 września 2019 at 17:57
    • Odpowiedz

    Najsmieszniejsze jest to że ludzie z Lubczy chyba nie docenili takiego dobrobytu co widać było po wynikach wyborów w tej wsi.

    1. Ciekawa wypowiedz z zebrania Mieszkańców Lubczy https://youtu.be/a2y1_Sos3xo?t=515

 2. Ogromnie nienaturalne koszty tej Lubczy. Za poprzedniej władzy rozpoczęte. Rozbiorka horendalnie droga. Szok!!!

  Nienaturalne niczym ten pieróg. Czy CBA nie powinno się temu przyjrzeć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Optionally add an image (JPEG only)