DWA LATA DZIAŁALNOŚCI

Trochę historii

Blog w ocenie wielu mieszkańców, głównie na początku, był działaniem mocno opozycyjnym wobec nowej władzy, kreowanym przez Bernarda Karasiewicza i jego zaplecze. Taka była opinia. Krzysztof Groch, sąsiad byłego burmistrza był postrzegany jako człowiek opłacany, wykonujący zlecenie. Wszystkie te opinie były i są nieprawdziwe. Krzysztof założył bloga jako Jakościomierz i nikt nie wiedział, kim jest Jakościomierz. Materiały, dokumenty potrzebne, by racjonalnie opisywać sytuację sam sobie zdobywał nie małym wysiłkiem. Znam to od podszewki. Byłem pierwszą osobą, która dowiedziała się, że Jakościomierz to Groch, (choć pewnie żona Krzysztofa wiedziała wcześniej – pozdrawiam). Przez jakiś czas było to nadal tajemnicą. Po jakimś czasie tajemnica przestała być tajemnicą. Weszły nagrania sesji, jawne działanie, itd.

Teraźniejszość

Dziś blog nadal jest postrzegany jako opozycyjny. Pytanie, dlaczego tak jest? Pewnie dlatego, że posty a przede wszystkim komentarze są krytyczne wobec rządzących. Jeżeli posty są krytyczne, no to cóż w tym złego lub dziwnego? To zwykła działalność opisująca i kontrolująca poczynania władzy. Tu nie ma nic nadzwyczajnego. Blog jest też forum otwartym. Niech więc się pojawiają komentarze adwersarzy, niech się dzieje dyskusja merytoryczna, a nie tylko krytyczna. Trudno uwierzyć, że sprawujący obecnie władzę, nie są do tego zdolni. Chyba, że sobie lekceważą wpływ bloga na życie publiczne naszej gminy. Może uważają, że ten wpływ jest minimalny. No cóż. Tak, więc blog nie powinien być traktowany jako stricte opozycyjny, właśnie z racji, że każdy może tutaj wyrażać swoje poglądy anonimowo i nie anonimowo. Działania, jakie są podejmowane to, raz jeszcze powtórzę – zwykła kontrola pracy naszych władz. Kontrola ta sprawowana jest z pozycji zwykłego mieszkańca. W opinii wielu osób jest ona prowadzona sprawnie, skutecznie, bez naruszania prawa. Oczywiście jest ona niewygodna dla wielu osób. Nic na to nie możemy poradzić.

Przyszłość

Jest niepodobieństwem by cały czas tylko i wyłącznie kontrolować czyjąś pracę i robić to z pozycji zwykłego mieszkańca. Łatwiej (jeśli już) jest to robić z pozycji choćby radnego. Ale też nie chodzi o to, by tylko i wyłącznie kontrolować, krytykować. Trzeba też pracować, podejmować decyzje i niech inni to oceniają. Może przyszłość będzie dla nas taka właśnie? Sporo osób doradza nam by, jeśli już postanowimy kandydować w wyborach, nie spoufalać się zbytnio z żadną ze stron (chyba nie trzeba wyjaśniać, w czym rzecz), gdyż łatwo możemy się skompromitować, a nasz wysiłek skonsumuje ktoś inny i nawet nie podziękuje. Zastanawiamy się nad tymi wskazówkami, bo kultura polityczna w naszej gminie pozostawia wiele do życzenia.

Cały czas jest wyczekiwanie z naszej strony na chętnych do współpracy. Nie musimy przecież mieć chętnego do fotelu burmistrza. Gdybyśmy wprowadzili do rady miejskiej chociaż 5 osób, to już byłby sukces. Póki, co na to liczymy. Wiemy również, że zmiany nie mogą być rewolucyjne. NJ zapowiedziała coś nowego i lepszego. Może rozbudziła nadzieję? Jak widzimy – gorzej z wykonaniem. To jednak jest proces. Wydaje się, że potrzebny kolejny etap i wydaje się również, że można i trzeba to zrobić.

Adam Zieliński

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 • Blogger.com

Permalink do tego artykułu: https://lepszeryglice.cba.pl/dwa-lata-dzialalnosci/

39 Komentarzy

Skip to comment form

 1. Pytanie do Zielińskiego i Grocha. Mówicie, że weźmiecie udział do Rady Miejskiej. Rozumiem, to, i tamto chcecie zmieniać na lepsze ale czy nie najlepiej byście zrobili gdyby któryś z Was wystartował do fotela burmistrza Ryglic?
  Obserwuję co jakiś czas te wasze zmagania i podziwiam siłę i odwagę i trochę się dziwię że macie ambicje tylko na na stołek radnego, a na burmistrza wejdzie ktoś niekompetęntny i będzie marnował majątek a wy i tak nic nie zrobicie bo będzie was tylko dwóch.

   • bez szans? on 15 lutego 2013 at 18:36
   • Odpowiedz

   Potencjał może tkwić w młodości i chęciach a to widać jest. Młodość, entuzjazm, zapał są bardzo ważne, doświadczenie przychodzi z czasem. Pan Zieliński z wykształcenia politolog ze specjalnością administracja samorządowa. Pan Groch samouk w tej materii z niespożytą energią. To nie jest bez szans.

   1. Prof. moja mawiała: Jeśli idzie o wiedzę, jest się samoukiem, albo nieukiem.

   2. Nie jesteśmy znowu tacy młodzi, duchem i owszem. Młody to jest np. p. Dawid Skruch, coraz bardziej znany fotograf. Gdyby ludzie w tym wieku zechcieli coś robić na niwie samorządowej, o to można by pisać – młodzi.

    Radna Zofia Kukla (rówieśniczka) zapowiadała grubo ponad rok temu, że Rada pochyli się nad projektem powołania Rady Młodzieżowej. Coś już zrobiła nasza przedstawicielka w tym kierunku? az.

  1. W Hiszpanii radni i wójtowie małych miejscowości będą pracować za darmo lub za grosze. Może u nas w Ryglicach dało by się taką reformę wprowadzić?

   Link do informacji:
   http://politykier.pl/kat,1025795,wid,15338960,wiadomosc.html?ticaid=510125

   1. To nie jest dobre rozwiązanie. Być może wprowadzili je bo przeżywają wielki kryzys ekonomiczny i będzie to rozwiązanie czasowe. W dobrze rządzonych krajach osoby piastujące funkcje publiczne są doceniane finansowo niezgorzej.

 2. Dobre wiadomości dla Zalasowej. W dniu dzisiejszym ogłoszono przetarg na I etap termomodernizacji budynku szkoły w Zalasowej. Jest to jedyna szkoła w całej gminnie która jeszcze nie została docieplona, w poprzednich latach taką termomodernizację przeszły szkoły w Lubczy ,Kowalowej i Joninach. Teraz przyszedł czas na Zalasową

  • Liberał z Jonin on 4 lutego 2013 at 09:51
  • Odpowiedz

  Witam.
  Z woli gospodarzy zero komentarza!!!! Tylko z ciekawości chciałem sprawdzić czy dalej jestem blokowany.
  PS
  Pozdrawiać chyba wolno więc szczere pozdrowienia dla wszystkich ziomali.

  1. Fajna prowokacja że niby jesteś blokowany hheheh . Też pozdro.

  • Flaki z olejem on 2 lutego 2013 at 22:01
  • Odpowiedz

  Gminna Rota

  Nie rzucim ziemi skąd nasz blog,
  Nie damy pogrześć mowy,
  prosty my naród prosty chłop,
  Nie nowo jakościowy.
  Nie damy by nas zniszczył wpis.

  Ani ubecki lis!
  Ani ubecki lis!

  Do krwi ostatniej kropli z żył,
  Bronić będziemy wpisów,
  Aż się rozpadnie w proch i w pył
  Cała banda lisów.
  Twierdzą nam będzie wolny głos.

  Taki nasz los!
  Taki nasz los!

  [ lub ]

  Do krwi ostatniej kropli z żył,
  Bronić będziemy słowa,
  Aż się rozpadnie w proch i w pył,
  Cała jakość nowa.
  Twierdzą nam będzie wolny głos.

  Taki nasz los!
  Taki nasz los!

  Nie będzie radny prosto w twarz,
  Swym kłamstwem nas Jeziornił!
  Orężny wstanie hufiec nasz,
  Groch będzie nam hetmanił.
  Pójdziem, za nim wszyscy do urn.

  Na urny szturm!
  Na urny szturm!

  Nie damy Teposce Gminy zgnieść,
  Nie damy sterować jej losem,
  W wolności imię i w jej cześć,
  Odwołamy ją naszym głosem.
  Zdobędzie fotel dziadów wnuk.

  Tak postanowi Lud!
  Tak postanowi Lud!

  ps.

  Tylko się nie obrażać i nie skarżyć nigdzie.

  1. Konopnicka do nikt. A to se beknij

   • Gminna Rota on 3 lutego 2013 at 20:47
   • Odpowiedz

   Świetne, niby zabawne a jednak nie. Niby poważne a jednak nie.

 3. Za coś takiego można nieźle beknąć!

  1. Za ten obrażliwy wpis rada powinna założyć sprawę i to natychmiast

   1. A jakl pan R.Ch. w żywe oczy klamał na sesji radę i nas to rada strzeliła karpika i karpi do dziś. Bardzo spoko rymowanka i tyle.

  2. Cokolwiek znaczy “beknąć” nie ma nazwisk , nie ma sprawy, zwykły nieudany ale śmieszny biały wiersz…. już tu rożni poeci pisali hehe

   1. Wiersz biały to to nie jest, ale ma w sobie niezły ładunek tego czegoś, choć wiadomo, że wykorzystane podłoże oryginalnej roty.

     • najfajniejsze on 4 lutego 2013 at 21:20
     • Odpowiedz

     jest – Na urny szturm! na urny szturm! pod wodzą hetmana hhehehe

 4. Każdy ma swoje zdanie na temat obecnych samorządowców . Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia to jest już sprawdzone , łatwo jest komuś oceniać po fakcie podjętej decyzji bo wiadomo już jakie są jej skutki ,decyzje są dobre i złe, te złe powinny być naprawiane i było by ok ,lecz obecnej władzy duma nie pozwala przyznać się do błędów które popełniła i brną dalej w zaparte że jest wszystko dobrze zrobione.Przed wyborami kandydaci to są zdolni obiecać wszystko i nikt ich z tego nie rozlicza kto pamięta teraz co nam obiecała obecna Pani Burmistrz, pewnie niewielu ,a tak na koniec co będzie obiecywało LEPSZE JUTRO ?

  1. Drogi “Rumcajsie” Lepsze Jutro nie będzie obiecywać niczego. Lepsze Jutro chce i będzie słuchać wyborców i to z ich sprawami pójdzie do wyborów. Taka będzie różnica. Lepsze Jutro chce słuchać nie tylko przed wyborami ale również po nich taka jest nasza wizja służby na jaką się decydujemy , tak służby bo chcemy służyć a nie uszczęśliwiać na siłę własnymi nie zawsze mądrymi pomysłami. Może uznasz to za zbyt ideowe mam nadzieje że nim staniemy do wyborów poprzez spotkania z wyborcami rozwiejemy twoje wątpliwości. Aby się to udało potrzebni są ludzie którzy decydują się na to dla ludzi nie dla własnych interesów.

   Ps. Lepsze Jutro już od 2 lat jest na nasłuchu więc piszcie o waszych sprawach bo cały czas uważnie słuchamy.

   1. NO no piękne ideały Kto rozumu ma choć trochu napewno “wiarę”w te zapewnienia zachowa
    punkt widzenia zalezy jaki się ma stołek Zobaczymy

   2. Groch, Zieliński i długo długo NIC. We dwóch raczej nie porządzicie. A Burmistrz? Boję się, że Pan Karasiewicz “posiedzi” ale nie na tym stołku co go wszyscy widzą. Ale życzę Wam jak najlepiej. Ratujcie dalej tę naszą małą Ojczyznę. Pozdrawiam

 5. Gdzie w tym wszystkim co pan pisze panie Zieliński jest Pan? Nie wiem czy wiecie ale jak się kliknie w prawym górnym rogu na nazwisko w tym przypadku Adam Zieliński to wyświetlą się wam wszystkie wpisy danego autora. Jak to się stało że to pan napisał to podsumowanie działalności, doprawdy nie wiem bo pan nic nie robi tylko właśnie konsumuje wysiłek pana Grocha. Bredzi pan jak by był pan po zielsku z plantacji junkersa, pan jest mózgiem? bo tak mi z tekstu wynika. Pan jest jak flaki z olejem i jedyne co pan wnosi do tego wszystkiego. Nie napisał pan nic wartościowego na tym blogu nic sama sieczka z burakami jakieś pierdoły, bez Grocha jest pan nikim najlepiej było to widać w wakacje i na jesieni. Nie było Grocha nie było bloga!!! Pan był ale nie robił nic dlaczego?

  1. No cóż Anonimie redakcja tego bloga podejmuje decyzje wspólnie, tekst podsumowania był uzgodniony. Może nie wiesz ale Adam również był za granicą! Nie bardzo się orientujesz kim naprawdę jesteśmy piszesz o czymś o czym nie masz nawet bladego pojęcia. Powiem krótko bez Adama na pewno ten blog nie miał by obecnej formy i bardzo mu jestem za to wdzięczny. Oczywiście masz prawo oceniać i o tym pisać ale musisz wiedzieć że strasznie się w tych ocenach mylisz.

  2. Komuś puściły nerwy i chce skłócić ludzi czy co? Nie rozumiem zupełnie anonima. Właśnie zjadłam flaki na oleju i były przepyszne.

  • Z okolic liberalizmu on 2 lutego 2013 at 08:47
  • Odpowiedz

  Zachodzi pytanie, czy obecna ekipa po małym przetasowaniu nie zostanie aby na następne 4 lata? Nagrania które Pan wprowadził z kolegą od początku przywłaszczyli sobie przegrani, tudzież opozycja (zamiar pana był inny, ale nowo wybrani tego nie pojęli lub zlekceważyli temat ( http://andrzejjezior.blog.onet.pl/2011/02/06/sa-pieniadze-na-usuwanie-skutkow-powodzi/#comments ), no i poszło. Dzisiaj Urząd też nagrywa, ale mniejsza o to. Otóż może się zdarzyć (i zapewne tak będzie) iż kamera po prostu wystraszy przyszłych potencjalnych kandydatów i zakandydują do rady w większości aktualni radni, już obyci z okiem kamery itd. Ot taki sobie paradoks.

  1. Pozwolę sobie nie zgodzić z tezą aby przegrani przejęli ten blog. Jest on niezależny i nie służy tym którzy przegrali. Widać jak na dłoni że kandydatura Połoskowej miała na celu zjednoczenie wszystkich , którzy 6 lat temu startowali a to Cieślikowski , Augustyn i w końcu Połoska która przeszła do II tury dlatego przed dwoma laty ten obóz przegranych skonsolidował siły i środki w Nowej Jakości co spowodowało że odnieśli sukces. Cały problem w tym że Połoskową nikt poważnie nie traktował miała tylko wygrać z poprzednikiem , a potem to się okaże. Politycy NJ wyobrażali sobie że będą Nią sterować , Augustyn z Cieślikowskim otrzymali stołki w powiecie u Krasa i wszystko miało grać – ale niestety ludzie dla których najważniejsze są przysłowiowe koryta i podwyżki czyli bezideowcy zostali zdemaskowani i struktura się rozpadła. Połoskowa wybiła się na niezależność tracąc poparcie NJ. Kandydaci na burmistrza z powiatu stracili stołki i śmiem twierdzić że gdyby nie było tego blogu to na innym blogu Jeziora mieli byśmy kampanię referendalna promującą już innego kandydata , który byłby odpadem z powiatu lub wspólnie uzgodnioną postacią nowojakościową. Dlatego tez obecna Burmistrz w konsekwencji powinna wspierać ten blog , który nieźle się jej przysłużył.

    • z okolic liberalizmu on 2 lutego 2013 at 10:21
    • Odpowiedz

    Nie, że przejęli ten blog, tylko przejęli nagrania w sensie, iż mogli sobie jak na dłoni analizować, krytykować, wyśmiewać nierzadko. Przeciętny wyborca odbierał bloga i nagrania, że to robota przegranych i pewnie nadal tak to jest odbierane. Co do Twoich tez o lokalnej polityce – dość interesujące.

  2. O tym czy ta ekipa zostanie na kolejne 4 lata zdecydują wyborcy, ważne by mieli z czego wybierać ale przede wszystkim by ludzie którzy decydują się na start w wyborach mieli pomysł na to jak polepszyć nasz wspólny byt. Stanąć do wyborów tylko po to by przejąć władzę to najgorsza z możliwych motywacji jaka kieruje ludźmi, stanąć do wyborów po to by wspólnie dążyć do poprawy warunków do życia, nauki, do prowadzenia biznesu, to powinna być motywacja każdego kandydata. Piszesz że być może kamera będzie takim czynnikiem który spowoduje że ludzie będą mieli opory by kandydować, niby dlaczego miało by tak być? Ten kto się obawia publiczności swych działań jakie wykonuje w imieniu wyborców których reprezentuje chyba jest nieszczery wobec swych wyborców bo gdyby było inaczej to cieszył by się że mogą oni popatrzeć posłuchać jak walczy o ich sprawy jak reprezentuje ich interesy. Obawiasz się że będą startować i po raz kolejny wygrają ci sami oswojeni z kamera ludzie, nic bardziej mylnego to własnie ta kamera może pokazać ich zalety ale może też obnażyć ich słabości. To ze każdy może obejrzeć posłuchać, daje możliwość każdemu z nas wyrobienia sobie zdania na temat naszych reprezentantów, zdania na podstawie własnych obserwacji.

   1. Znając mizerną chęć mieszkańców do brania udziału w życiu publicznym gminy, raczej teza o lęku przed kamerami się potwierdzi. Jeśli się to zmieni to oczywiście masz rację. Ujmujesz temat bardzo ideowo i pragmatycznie. Lek przed kamerą to nie jest blacha sprawa. Kamera tutaj będzie eliminować tych lękliwych. Oby pojawili się nie lękliwi. Tego dziś nikt nie wie. Zaś ci, którzy już są na cenzurowanym, pewnie w większości pozostaną i zakandydują. Jak nie będzie dobrych kontrkandydatów, to choćby i frekwencja była 20% (bo ludzie mogą mieć ich dość) to i tak będą dalej radzić. Obym się mylił

    1. Rola tego bloga własnie jest by to zmienić by ludzie dojrzeli i zrozumieli że ich sprawy są w ich rekach. Lęk przed kamerą? Kto dziś go ma, kamera to środek do tego by zmienić właśnie to o czym piszesz mizerne zainteresowanie udziałem w życiu publicznym. Ludzie nie boja się kamery tylko tego ze się skompromitują jeżeli będą się przykładać do obowiązków jakie na siebie wzięli to niema się czego bać no chyba że kandydowali po to by załatwiać swoje interesy to faktycznie kamera w tym przeszkadza.

     1. jAKOŚCIOMIERZ chyba nie wie że swoim nagrywaniem zrobi też niezłą przysługę radnym.. Od połowy roku zaczną podobno niezłą kampanię wyborczą przed kamerą. Gmina już zamieżała się wycofać z nagrywania,ale radni się nie zgodzili.Oni wiedzą jaka jest siła mediów i ku zaskoczeniu wielu niedługo zapewne pokażą co potrafią.

  3. Okolice liberalizmu -nadzwyczaj trafna opinia. Taka opinia to podpowiedź.

  • barwy polityczne on 1 lutego 2013 at 08:26
  • Odpowiedz

  TP chciała by było tu bardziej czerwono niż pomarańczowo. Szła z zielono granatowymi. Czerwone zatrzymane, biała broń już nie na te czasy, chyba, że w muzeum pooglądać

  1. he he

  • były radny on 1 lutego 2013 at 07:56
  • Odpowiedz

  Tekst dobry choć czasami w swych tezach sprzeczny , ponieważ udowadniając swój obywatelski cel istnienia tego blogu w końcówce autor przechodzi do / z grubej rury/ cytuję “. Gdybyśmy wprowadzili do rady miejskiej chociaż 5 osób” , jest to niewątpliwie cel polityczny , a to troszkę zamazuje jego obywatelską ideę. System demokratyczny co prawda oparty jest na istnieniu stronnictw i partii politycznych i z doświadczenia wynika że wszystkie ruchy społeczne będące w orbicie spraw politycznych wcześniej czy później zostają wchłonięte przez istniejące nurty polityczne. Życzę powodzenia i bardzo będę was dopingował.

  1. Ja uważam, że końcówka z “grubej rury” jest takim testem na reakcję co niektórych osób. Ja znam tych kolesi, oni naprawdę traktują to wszystko spontanicznie i by ich nie urazić także zabawowo, tzn. mają zajebiście zdrowy dystans do tych spraw. A z tego co wiem w lecie znów będą administrować blogiem ze Skandynawii.

  2. Brak sprzeczności, jest konsekwencja także w czasie. Co do nurtów oczywiście tak.

  • Oczywiście on 1 lutego 2013 at 01:04
  • Odpowiedz

  Oczywiście, że ruch należy nie do Was. Róbcie swoje i tyle.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Optionally add an image (JPEG only)