Jest odpowiedź urzędu w sprawie nagrywania zebrań sołeckich.

Odpowiedź składa się z trzech części i wszystkie trzy oceniam jako niepoprawne.

1. Błąd w cytowaniu mojego pytania. Błąd błahy i  nie wpływa na merytorykę zapytania.

2. Odpowiedź raczej nie na temat. Tytułem wprowadzenia obszernie wyjaśniono kwestię dostępu do informacji publicznej,  audiowizualnych rejestracji obrad rady, itd. o co nie zwracałem się w pytaniach, natomiast brak prostych, jednoznacznych odpowiedzi na proste i jednoznaczne pytania. Takie jest przynajmniej odczucie, gdy się czyta pytania i czyta odpowiedzi. Uważam to za błąd merytoryczny, powodujący niby wyjaśnienie a jednak zawoalowanie sedna sprawy. Sedno sprawy to trzecia część odpowiedzi.

3. Odniesienie się do  meritum sprawy jest na końcu pisma (odpowiedzi). Strona odpowiadająca stwierdza brak jednoznacznych zapisów ustawowych w kwestii nagrywania oraz powołuje się na literaturę. Jeżeli w ustawie o samorządzie gminnym oraz statucie Miasta Ryglice brak zapisów o zezwoleniu lub zakazie nagrywania zebrań wiejskich/sołeckich przez osoby trzecie, to:  Quae non sunt prohibita, permissa intelleguntur. Zapewne też, można powołując się na literaturę podać przykład, że nagrywania są jak najbardziej potrzebne i legalne.

Poza tym jest jeszcze aspekt tego rodzaju, że odpowiedź odnosi się do osób trzecich a nie odnosi się do organizatorów zebrania, którzy to organizatorzy także nagrywali przebieg zebrania. Nie jest to w porządku, ponieważ wskazuje niejako, że są równi i równiejsi względem prawa, (choć tutaj z tym prawem to jest wątpliwość i raczej strona udzielająca odpowiedzi nie ma na czym bazować). Strona odpowiadająca – urząd, nie zwróciła na to uwagi i nie rozdzieliła problemu nagrywania przez mieszkańców i przez organizatorów. Nadmieniono jedynie, że w przypadku pełnych rejestracji audiowizualnych nie ma obowiązku sporządzania protokołów.

Sprawę uważam za nierozstrzygniętą do końca. Sprawa ta jest chyba precedensem na skalę kraju. Będą raczej dalsze kroki. Kroki te jednak nie spowodują, że urząd czy ktokolwiek  w jakiś szczególny sposób będzie poszkodowany. Z mojej strony raczej nikomu to nie grozi.

Dokument (odpowiedź) podpisany jest przez p. burmistrz Teresę Połoska.

Jeśli zajdzie potrzeba dołączę dokumenty dotyczące sprawy.

Adam Zieliński

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 • Blogger.com

Permalink do tego artykułu: https://lepszeryglice.cba.pl/jest-odpowiedz-urzedu-w-sprawie-nagran-zebran-soleckich-2/

28 Komentarzy

Skip to comment form

  • P. Groch on 14 sierpnia 2011 at 14:09

  kiedy filmiki ??

   • Groch on 14 sierpnia 2011 at 14:36

   Własnie śle na serwer, myślę że wieczorem będą , to sporo materiału do obrobienia i przesłania proszę o cierpliwość . Zanim jednak wystawię sesje rady wystawie zapis audio zebrania mieszkańców Ryglic posłuchajcie sami. Ze swojej strony zapewniam że zebrania wiejskie będą prze zemnie nagrywane no chyba że ktoś przedstawi przepis który jednoznacznie tego zabrania puki co nagrywał będę bo mieszkańcy mają prawo wiedzieć a nie wszyscy nawet fizycznie mogli by w takim zebraniu uczestniczyć więc forma nagrania jest jak najbardziej słuszną formą .

    • proste on 14 sierpnia 2011 at 16:18

    Jeśli taki przepis istnieje to zabroni też nagrywania przez organizatorów. Cyba w Polsce wszyscy są wobec prawa równi ?

  • warto poczytać on 14 sierpnia 2011 at 07:13

  “Mam nadzieję, że pamiętacie jeden z moich ulubionych artykułów konstytucji? Art. 7. ” Organy władzy publicznej działają na podstawie prawa i w granicach prawa”. Czyli na podjęcie jakiejkolwiek czynności przez urzędnika, prokuratora czy sędziego wyraźnie musi zezwalać prawo. Oni nie mogą korzystać z tak szerokiej wolności jak zwykli obywatele. Ludziom reprezentującym organy władzy publicznej niezbędne są przepisy prawa aby mogli podjąć działanie.
  Obawiam się, że do świadomości zbyt wielu osób nie dociera, iż w przypadku podjęcia jakichkolwiek czynności wobec nich przez ludzi reprezentujących państwo zawsze mają prawo żądać podstawy prawnej do wykonywanych czynności”.

  To cytat z artykułu, który znajduje się tutaj: http://www.iskra1.pl/?p=164

  • Olek on 13 sierpnia 2011 at 21:37

  tak napiszę , Bochenkowa idzie w zaparte wiele mówi jak to została pokrzywdzona na tym zebraniu a prawda jest taka że to ona skrzywdziła Grocha powinna się do tego przyznać bo takie gadanie nie przynosi jej chluby . Tak słyszałem że Groch domaga się przeprosin i słusznie wina jest ewidentna widziałem i słyszałem to na własne oczy i uszy ale przyznam szczerze że sam nie wiedziałem a że pani burmistrz była pewna że nie wolno nagrywać sam głosowałem za zakazem . teraz wiem że popełniłem błąd myślę że wszyscy dobrze wiedza że zawalili tylko liczą że sprawa rozejdzie się po kościach oby się nie rozeszła

   • Anonim on 14 sierpnia 2011 at 13:49

   Sprawa nie rozejdzie się po kościach ponieważ nabrała toku urzędowego i tym torem to pójdzie. Najprawdopodobniej będzie to trwało bardzo długo. No cóż duży opór materii, że się tak wyrażę. Wiem skądinąd, że w jednym z naszych sołectw będzie chęć mieszkańców (pewnie nie wszystkich) by zebranie było nagrywane. Brak rozstrzygnięcia może znów spowodować zamieszanie na zebraniu. Wina tego będzie po stronie urzędu, gdyż łatwo by mógł to rozstrzygnąć w jedną albo druga stronę, ale z jakiś powodów tego nie robi.

  • Boczek on 13 sierpnia 2011 at 13:28

  Żniwiarz pewnie kosi teraz. Wieczorem zapewne coś napisze, że klękajcie narody.

  • do Jakościomierza on 12 sierpnia 2011 at 17:55

  Kiedy filmiki z sesji , bo wiem że nagrywałeś dziś. ??

   • IP- 32 on 12 sierpnia 2011 at 18:58

   No tak, dzięki tym nagraniom Pani T. Połoska może sobie na urlopie obejrzy co było na sesji. Nie była dziś obecna na sesji i tak jakoś pusto było bez niej. A tak oponowała przeciw nagraniom i blogowi. HI HI Hi.

   • ryglice on 12 sierpnia 2011 at 21:12

   Nagranie wkrótce proszę o cierpliwość .

  • żniwiarz on 12 sierpnia 2011 at 13:18

  Jak rozumiem Wielce Szanowny Pan Student nie rozważa tego że uczestnicy spotkania nie życzyli sobie żeby ich równie Wielce Szanowny Pan Groch nagrywał bo inicjatorem tego głosowania był przecież zwykły woźny i nie warto czasu tracić na polemizowanie z jego zdaniem . A ja się zastanawiam dlaczego to nagrywanie zebrania sołeckiego jest takie ważne jak można notować i (ewentualnie) polegać na własnej pamięci ale to pewnie brak odpowiedniego wykształcenia u mnie wychodzi.
  P.S
  Był kilka dni temu wpis popierający Pana Studenta podpisany Instytut Politologii-Kraków, po kilku dniach ze zdumieniem zauważam że się zmienił autor tego wpisu na zdaje się “koledzy i koleżanki z roku” .Chyba jednak autor tego wpisu (administrator:) nie jest pewny że nagrywaniu zebrań sołeckich wbrew woli uczestników kibicuje cały Instytut Politologii (a swoją drogą byłoby ciekawe gdyby zapytał swoich profesorów) . Życzę dalszych sukcesów w nagrywaniu i rozbudowie fonoteki . Zapewne jest to bardzo fascynujące zajęcie a i pożytku z tego dla ludzi dużo .

   • :) on 12 sierpnia 2011 at 17:21

   Gdyby Szanowny Pan Żniwiarz wczytał się dokładnie w tekst Pana Zielińskiego pt. “Szanowni Mieszkańcy ” to by pewnie zauważył, że Pan Zieliński (politolog) nie jest za żadną ze stron sporu tylko chce ten spór wyjaśnić do końca i w moim przekonaniu robi to bardzo umiejętnie i z wyczuleniem społecznym. Schodzi to trochę długo ponieważ urząd nie kwapi się z odpowiedziami na jego zapytania.

   Dużo sił na czas żniw życzę Panu. 🙂

   • administrator 2 on 12 sierpnia 2011 at 17:31

   Taki wpis był, ale nie kilka dni tylko kilka minut (nie przesadzaj Szanowny Żniwiarzu). Po prostu koleżanki i koledzy z roku poprosili administratora o zmianę podpisu. Pozdrawiam.

   • mieszkaniec on 12 sierpnia 2011 at 17:32

   Nie życzyli sobie bo ? Bo co ? Bo wstydzą się tego co mówią ?
   Piszesz że można notować i odwoływać się do pamięci ale po co ?
   Dziś są inne środki więc je wykorzystują i dobrze bo dzięki temu na zebranie mieszkańców ma wstęp każdy . To zapewne jest powód tego że się tak bronią przed tym nagrywać i upubliczniać niech każdy ma szansę posłuchać co było na takim zebraniu .

    • Anonim on 12 sierpnia 2011 at 17:57

    Dokładnie mieszkam w Krakowie i dzieki tym nagraniom wiem co sie dzieje w Ryglicach , a mam tam interesy.

   • Do Żniwiarza on 13 sierpnia 2011 at 06:19

   Szanowny Żniwiarzu. Jest duże prawdopodobieństwo, że za niedługo będzie w sieci nagranie zebrania i może wówczas ocenisz jego wartość. Co zaś się tyczy Szanownego Pana Woźnego to może jego zapytać, bo może już uważa, że nie miał racji. Mądrzy ludzie przyznają się do błędów i tym sposobem idą do przodu – rozwijają się. Dziś zapowiada się ładna pogoda, zapewne będziesz dziś żniwował. Powodzenia.

   • Też do Żniwiarza on 13 sierpnia 2011 at 07:48

   Żniwiarzu. W ostatnim Twoim zdaniu wyczuwam ironię. Sory jeśli się mylę. Czy się mylę? A może faktycznie jak piszesz o sobie wychodzi u Ciebie brak wykształcenia. Jeśli tak jest, że masz jakieś braki i to rozumiesz no to do roboty (edukuj się) i pójdziesz do przodu. Może zaglądając tu na bloga czegoś się nauczysz właśnie. Wygląda na to, że z niezwykłą wprost pieczołowitością tutaj zaglądasz 🙂

   • Anonim on 13 sierpnia 2011 at 13:48

   A czy Wielce Szanowny Pan Żniwiarz rozważa, że mieszkańcy mogli też sobie nie życzyć nagrywania zebrania przez organizatorów? Organizatorzy nawet nie powiadomili o tym fakcie mieszkańców, a nagrywali zebranie. Jakościomierz zaś powiadomił P. Przewodniczącą o tym, że będzie nagrywał. Koleś jest w porządku.

   • To-masz on 15 sierpnia 2011 at 12:39

   Masz rację coś dziwnego z tym podpisem ” Instytut Politologii-Kraków” zmienił się w „koledzy i koleżanki z roku” odnoszę wrażenie że Pan Zieliński sam sobie pisze komentarze , to głupie ale jak czytam te hi hi ha ha to aż mnie skręca może by jakościomierz zrobił zakładkę Adam komentuje tak jak to jest z Andrzejem wiele by się można dowiedzieć o tym pożal się Boże politologu. Panie Zieliński po co pan przyszedł na sesję siedział pan jak strup na d…e

   1. Hmmm? Co by Ci tu To-masz odpisać? Chyba nic, bo nawet nie wiadomo kim jesteś. Atakujesz anonimowo. Są dożynki, napij się piwa. Wyluzuj 🙂

    • ryglice on 15 sierpnia 2011 at 14:36

    Gdybyś “To-masz” nie zauważył zebranie było nagrywane zarówno w formacie Video jak i Audio . No i właśnie Pan Zieliński nagrywał sobie to zebranie na dyktafon z tego co wiem to ma to posłużyć do jakiegoś badania . Lepiej zamiast obrażać zacznij się zastanawiać czy znów Ryglice nie staną się pośmiewiskiem?

    • Anonim on 15 sierpnia 2011 at 16:04

    To-masz co w tym dziwnego, że zmienił się podpis. Poproś administratora to Twój podpis, nick “To-masz” zmieni się na Tomasz D. może. Miej odwagę.

    • Anonim on 16 sierpnia 2011 at 11:46

    bezznieczulenia by Ci odpisał, że b.dobrze, że są hi hi hi i ha ha ha. Blog to także jakby zabawa. Nagrania są tylko obiektywne. Teksty i wpisy subiektywne. Wypiłeś(łaś) piwko wczoraj ? Kac jest ? Może bardziej kac moralny?

    • Bad on 16 sierpnia 2011 at 12:33

    Co Adam robił na sesji to nie wiem, Co Ty robiłeś też nie wiem. Ale wiem, że jak się nie ma sprawdzonych informacji to się nie opowiada głupot. Sprawdź informację o kimś jeśli masz takie potrzeby i najlepiej zachowaj dla siebie a nie anonimowo opluwaj. Sprawdź jakie Zieliński ma wyniki na uczelni, a nie pieprz za przeproszeniem. Zapewne przerasta Cię on intelektem i kulturą o 100%, co widać po odpowiedzi. Uważaj, bo łatwo skrzywdzić a naprawić trudno. Tym wpisem pokazałeś jaki jesteś malutki.

  • Anonim on 12 sierpnia 2011 at 10:09

  Dziś sesja a na blogu Jeziora wciąż brak informacji o tym. Zapomniał czy tez nie mógł? Dawniej zapraszał tak wszystkich a dziś co ???

  • z senatorium on 12 sierpnia 2011 at 09:23

  Niezłe pierwsze zdanie . hhehehe Niezła zabawa tam u was w tych Ryglicach.

  • Poczytajcie czasem on 12 sierpnia 2011 at 06:17

  http://www.iskra1.pl/?p=164 do poczytania dla urzędu w Ryglicach

   • trzepaczka on 12 sierpnia 2011 at 09:27

   Warto poczytać, ale nie tylko urzędnicy powinni to zrobić.
   Generalnie niekompetencja urzędników samorządowych jest porażająca. Często wydawane przez nich “decyzje” nie mają cech decyzji administracyjnych określonych w kpa, a przecież rozpatrywanie spraw obywateli może się odbywać tylko na zasadzie decyzji administracyjnych od których przysługuje odwołanie. Często urzędy przekraczają swoje kompetencje. Klasycznym tego przykładem jest udzielona odpowiedź na pismo Panu Zielińskiemu. Urząd nie ma bowiem kompetencji do dokonywania wykładni przepisów prawa i rozstrzyganiu czy coś jest zgodne z prawem czy nie to są kompetencje sądów i taka winna być odpowiedź Burmistrza, a pismo p Zielińskiego winno wylądować w koszu.
   Mam nadzieję że Pan Zieliński wie gdzie się zwrócić o wykładnię prawną bo inaczej to tylko bicie piany na które szkoda czasu.

Komentarze zostały wyłączone.