Czy w szkołach chodzi o interes?

Drodzy czytelnicy!

Korzystając z tego, że mogę tu pisać czuję się w obowiązku poruszyć temat szkolnictwa w naszej gminie.

Trudno sobie wyobrazić motywy jakie kierowały uczestnikami walnych zgromadzeń stowarzyszeń, “Wolanie” z dnia 19 stycznia 2019 r. i “Razem dla Jonin” z dnia 9 lutego 2019 r. w wyniku których stowarzyszenia te wypowiedziały umowę na prowadzenie szkół w tych miejscowościach. Jak czytamy decyzja ta ma motyw społeczno – ekonomiczny. Tak sformułowane uzasadnienie w jego pierwszym członie “społeczno” kłóci się z zamiarem jaki powzięto. Przecież dziś szkoły te należą do społeczeństwa w ścisłym tego słowa znaczeniu. Wszelkie decyzje podejmuje społeczeństwo, a nikt tak jak rodzice nie zatroszczy się o własne dzieci. O względach ekonomicznych trudno się wypowiadać nie znając sprawozdań finansowych tych stowarzyszeń. Patrząc na szkołę w Bistuszowej od wielu lat prowadzoną przez Bistuszowskich społeczników trudno odnieść wrażenie by taki sposób finansowania szkoły był niewystarczający i zmuszał do wypowiedzenia umowy. Wydaje się, że nawet zmiany w systemie oświaty i przywrócenie 8 klas podstawówki nie zapewnią odpowiedniego finansowania z subwencji oświatowej. Zwiększyła w prawdzie liczba uczniów szkoły, lecz poszczególne klasy wciąż liczą kilkoro uczniów. Trudno to oszacować w chwili obecnej bo brak jeszcze jakichkolwiek danych, tym bardziej dziwi taka decyzja zwłaszcza, że nie dotyczy ona wszystkich szkół prowadzonych przez stowarzyszenia. Daleki jestem od podejrzewania obecnego Burmistrza o realizację własnych interesów związanych ze szkołą w Woli Lubeckiej. Trudno sobie jednak wyobrazić, że stowarzyszenia zdecydowały się wypowiedzieć umowy o prowadzenie szkół bez wcześniejszej konsultacji z Burmistrzem i uzyskaniem zapewnienia o przejęciu szkół i dalszym ich prowadzeniu przez gminę.

Teraz ogromna odpowiedzialność spocznie na radnych, którzy jak się zdaje w sytuacji wypowiedzenia umów przez stowarzyszenia są bez wyjścia w kwestii przejęcia do prowadzenia szkół w Woli Lubeckiej i Joninach. To jednak ci sami radni mogą zdecydować że z dniem 1 września 2019 r. wspomniane szkoły nie rozpoczną roku szkolnego a dzieci z Woli Lubeckiej i Jonin będą uczęszczać do szkół w innych miejscowościach. Jeżeli społeczeństwu tych miejscowości zorganizowanych w stowarzyszeniach reprezentowanych przez byłych i obecnych samorządowców nie zależy na utrzymaniu samorządności w postaci prowadzenia własnych szkół to powinno się te szkoły zlikwidować, gdyż wbrew temu co głoszą społeczeństwu nie zależy im na ich utrzymaniu i prowadzeniu.

KN

Materiały na sesję dotyczące szkół.

KN

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 • Blogger.com

Permalink do tego artykułu: https://lepszeryglice.cba.pl/kto-ma-interes-w-szkolach/

155 Komentarzy

Skip to comment form

 1. To co napiszę wywoła pewnie u pana przewodniczącego Dudowicza wyraz twarzy jaki towarzyszy mu ilekroć poruszany jest temat szkół, ale informacja ta mimo, że była na ostatniej sesji rady przeszła jakoś tak zupełnie bezdźwięcznie. Chodzi oczywiście o punkt 22. porządku obrad XV sesji “Informacja o realizacji zadań oświatowych za rok szkolny 2018/2019” zawierający szereg bardzo ciekawych informacji dotyczących miedzy innymi stanu zatrudnienia czy kwoty przypadającej na ucznia w poszczególnych szkołach. Zachęcam do zapoznania się z tymi danym, bo mimo wielkich kontrowersji dotyczących szkół nikt na sesji nie pokusił się o to by temat publicznie omówić. Oto link do źródła http://ryglice.esesja.pl/zalaczniki/67194/informacja-szkoly_613478.pdf

  1. A co to nie bedzie żadnych opisów na święta zwsze cos mocnego było.

  • MIESZKANIEC GMINY on 21 lutego 2019 at 13:46
  • Odpowiedz

  Czytam te wasze wypowiedzi i wiecie co wszystkim którzy głosowali na PA gratuluje świetnego wyboru. PA będzie chciał w Woli Lubeckiej szkołę przywrócić bo tam pracuje jego ŻONA . Co tu się dziwić ma w tym interes. Więc skoro Wola Lubecka to dlaczego Joniny nie będą walczyć . Popieram ich w 100%. Tak naprawdę na stowarzyszeniu tracą tylko nauczyciele, nie dzieci, chyba że szkoła przyjmuje byle jakich nauczycieli ale to tez kwestie finansowe. Szkoły finansowane są z budżetu gminy ale gmina dostaje na ten cel pieniądze. Sama z własnego budżetu pieniędzy nie wyciąga. Więc jeśli zgłosi potrzebę zatrudnienia nowego nauczyciela to pieniądze dostanie . Burmistrz będzie się oczywiście bronił że gminy na to nie stać. Nie prawda . Jeśli burmistrz na szkołach będzie oszczędzał i zostanie mu pula pieniędzy do wykorzystania to przeznacza je na nagrody FINANSOW dla nauczycieli lub inne profity. Ale profity nie trafią do dzieci tylko na nagrody lub inne rzeczy. Od cała prawda o finansach gminy jakie idą na szkołę. PA dobrze wie że tak jest ale łatwiej wcisnąć ludziom kit jak powiedzieć prawdę. Pa wie jak stoją szkoły a zwłaszcza w Woli Lubeckiej . Ma tam przecież swojego człowieka . PRZECIEŻ TO CHODZI O PIENIĄDZE DLA NAUCZYCIELI A NIE O DZIECI. Ludzie obudźcie się !!!!!!!!!!!!!! PA wam naobiecywał cuda bo jest z PiS-u choć ponoć nie zrzeszony ale partia PiS go wystawiła. Może nie zrzeszony bo nie wpisany do partii ale tak naprawdę to PiS-em śmierdzi na odległość.
  Szkoda tylko dzieci bo będą musieli wozić dzieci dalej.

  1. Napisane ale kupy się nie trzyma “Tak naprawdę na stowarzyszeniu tracą tylko nauczyciele, nie dzieci, chyba że szkoła przyjmuje byle jakich nauczycieli ale to tez kwestie finansowe. ” A wyboru nie było , na platformę to w życiu Warszawy . Zresztą te zmiany na Woli i Joninach to chyba były żeby uderzyć w konkretne żony ludzi którym się chciało jakoś zaszkodzić . Tzw “wyższe pobudki” ludzi z wysokim wykształceniem .

    • Anonim 111 on 22 lutego 2019 at 11:49
    • Odpowiedz

    Zdanie może nie jest składne ale czytaj miedzy wierszami. Nauczyciele tracą . Dzieci nie . Chyba że z chwilą przekształcenia szkoły dobrzy nauczyciele rezygnują a zostają zatrudnieni gorsi lub bez doświadczenia . Taka sytuacja nie jest korzystna dla dzieci. Ja to Tak rozumie. A skoro nie na platformę to lepiej na PIS . Szkoda dyskusji . Nie będziemy się zniżać do poziomu COŚ – nie wiadomo co . Nie było niestety takie kandydata na burmistrza który by przekonał. PA może był dobrym agentem ubezpieczeniowym i tego powinien się trzymać . Zmiany w szkołach były konieczne bo dzieci było mało . Teraz jest więcej bo z ościennych miejscowości rodzice worzą dzieci. To teraz PA zabierze szkoły pod gminę bo co zrobi z żoną na WL. Zresztą szkoda pisać jesteśmy i tak najmniejszymi trybikami tej machiny. A ty COŚ – nie wiadomo co ,trzeba było zgłosić kandydaturę na burmistrza . Sądząc po wpisie jesteś z PIS.

   1. Tak naprawdę ci przeciwnicy przekształcenia szkół to osoby odpowiedzialne w tamtej kadencji za zadłużeniem gminy. Temat szkół jest od roku nagłaśniany, żeby zwalić na szkoły przyczyny zadłużenia.

    1. Co ty pieprzysz długi były zaciągane na inwestycje a teraz bedziemy emitowac obligacje żeby było na wypłaty dla rodzinki burmistrza. teraz nie ma żadnych inwstycji ani nie spłacamy dlugów a mimo to nie ma pieniedzy ? To jest kompletna porażka a to dopiero poczatek kadencji dalej bedzie tylko gorzej.

     1. Nie z powodu szkół zostały obligacje wyemitowane. Decyzja zostałą podjęta w tamtej kadencji, gdy szkoły w Joninach i na Woli były pod stowarzyszeniami, więc to nie szkoły były powodem emisji obligacji? A co? To trzeba zapytać poprzedniej rady.

       • Anonim on 23 grudnia 2019 at 13:26

       Tylko taka jest różnica, że poprzednia rada, w tamtym czasie, wyemitowała obligacje na inwestycje.
       A ta rada emituje obligacje TERAZ na utrzymanie szkół.
       Nie pisz jak czegoś nie rozumiesz.

      1. Niestety ale niemal połowę kwoty pochodzącej z tegorocznej emisji obligacji pochłoną własnie te dwie szkoły a skromnie licząc za całą kadencję decyzja ta kosztować będzie około 10 milionów złotych. Trudno nazwać to racjonalnym gospodarowaniem, ale jeszcze trudniej będzie wytłumaczyć, że te pieniądze poszły na dzieci.

       • Anonim on 23 grudnia 2019 at 13:31

       Gdyby komuś się chciało poszukać nagrania z sesji, gdzieś na początku 2018 roku, gdy Augustyn protestował przeciwko obligacjom, choć nie wiedział co to właściwie są te obligacje. Pan Dudowicz podobnie był bardzo przeciwny.
       A teraz tacy ludzie decydują o finansach gminy.

 2. To co się odbyło na sesji to skandal.

  • Liberał z Jonin II on 19 lutego 2019 at 21:21
  • Odpowiedz

  Tak se pobieżnie czytam te mądre i mądrzejsze komentarze o szkołach dużych i małych więc i jakiś krótki komentarz ode mnie dla odmiany wtrące.
  Otóż jeśli nauczyciel jest z krwi i kości belfrem. który wiedzę ma ogromną i szacunek, że ucznie mu nie podskoczą to taki może i oferty przebierać i zarobić dużo. Znam nauczycieli, którzy uczą w kilku szkołach od rana do wieczora bo po prostu są dobrzy. Etatowy nauczyciel pracujący na etacie w wiejskiej szkole to albo dopiero jest na dorobku albo po prostu jest daremny i lepiej żeby za dużych podwyżek w oświacie nie było bo znajdą się belfry którzy takiego daremnego wyautują poza system oświaty.
  PS
  Ponawiam prośbę o podanie ilości uczniów w Joninach – po prostu tak aby zaspokoić ciekawość. I trzymam kciuki za nich i ich nauczycieli bo to była i na pewno jest dobra szkoła. A ja uważam się za dobrze wyedukowanego absolwenta tejże szkoły!!!

  1. Pan że istnieje zdrowy system konkurencji jak pracodawcą jest gmina ?

    • Liberał z Jonin II on 19 lutego 2019 at 22:40
    • Odpowiedz

    Obecnie wśród nauczycieli nie ma żadnej konkurencji. Połowa nauczycieli nie nadaje się do wykonywania zawodu nauczyciela a druga połowa bez problemu znajdzie sobie etaty czy dobrze płatne wykłady w szkołach czy to gminnych czy stowarzyszeniach czy podstawowych czy średnich. Sam wiele razy, nie posiadając wykształcenia pedagogicznego wykładałem w szkołach i miałem propozycję stałej pracy. Niestety…. ta płaca……

    1. Liberał ! Ale mnie ubawiłeś . Ty jak sam powiedziałeś – bez wykształcenia pedagogicznego to mogłeś w szkole wykładać posadzki płytkami !

 3. W kwestii szkół napisałem już chyba wszystko i tak naprawdę to nie obchodzi mnie czy w Joninach będzie szkoła czy nie, jeżeli nie obchodzi to jej mieszkańców. Mnie interesuje rozwój Ryglic i uważam, że decyzja o ponownym przejęciu szkół jest decyzją złą, a jej skutkiem będzie niegospodarne wydawanie publicznych pieniędzy ze szkodą dla mieszkańców.
  Mieszkańcy Jonin i Woli Lubeckiej macie teraz autonomię w podejmowaniu decyzji o edukacji waszych dzieci i chcecie z niej zrezygnować na rzecz decyzji podejmowanych przez burmistrza? Zastanówcie się co zamierzacie zrobić !!
  W programie wyborczym dla gminy jak i dla miejscowości Wola Lubecki i Joniny nie było mowy o takich zamiarach a w wywiadzie dla RDN burmistrz mówi , że był to jeden z głównych punktów programu wyborczego. Ja oczekiwałem i oczekuję racjonalnych działań na rzecz mieszkańców, nie wykorzystywania pełnionego urzędu do realizacji swoich prywatnych interesów.

  1. Oficjalny program wyborczy powielił Augustyn od Karasiewicza, dodając wodę z Kokocza i baseny.
   Natomiast to co nagadał i naobiecywał ludziom to odrębna sprawa. Chciały usłyszeć obrażone nauczycielki z Jonin i Woli, że odzyskają przywileje to oczywiście usłyszały. Inna sprawa, że doszła do tego prywata burmistrza i radnego. A jeszcze inna, że ludziom jak widać wszystko można wmówić, bo niewiele rozumieją. Za chwilę ci sami ludzie, a pewnie również radni, podniosą larum, że to czy tamto nie jest zrobione, że na to i owo nie ma pieniędzy.
   Bo nie będzie. Pieniądze nie króliki.

   1. Dziś łatwo rozdawać pieniądze, a to jedna impreza, to druga, jeden wyjazd drugi, a to wszystko kosztuje. Zamiast na inwestycje to ogłoszony jest przetarg na przewóz mieszańców na imprezy okolicznościowe. Teraz, kiedy w każdym domu stoi po 3 samochody burmistrz będzie wynajmował transport na imprezy. A to już bez picia nie da się imprezy zrobić? Nie wstyd was radni, że na to pozwalacie, że w tym bierzecie udział ? Niczego jeszcze nie dokonaliście, nic nie zrobiliście, a tylko impreza za imprezą. Teraz jak ktoś tu pisał jeszcze pojedziecie się szkolić na drugi koniec Polski. Czy o to nam chodziło?

    1. Bardzo dobrze,, . macie to co wybraliście ! może następnym razem stado baranów zastanowi się choć odrobine

    2. Dlaczego radni mają nie jechać na szkolenie?
     To podniesie im kwalifikacje. Nie bądźmy już tak ze wszystkim na nie.

     1. Podobno 2 dni jazdy i jeden szkolenia . Sens ktoś tu widzi

     2. Gucio musi przejechać pół Polski żeby ich szkolić? Równie dobrze można szkolenie w urzędzie zrobić. A po co płacić Skruchowi? Mamy swoją panią skarbniczkę. Na popijawę jadą a nie na szkolenie.

       • Anonim on 19 lutego 2019 at 22:35

       Jak to po co jadą, dofinansować upadający ośrodek “krus”, który polecił główno dowodzący.

       • Anonim on 19 lutego 2019 at 22:41

       Pewnie koleś Pawełka tam zarządza i trzeba jemu interes wesprzeć.

       • Anonim on 21 lutego 2019 at 21:03

       Ci ,którzy pojechali wstydu i honoru nie mają, bo szkolenie mogło odbyć się na miejscu. Ile przehulają gminnej kasy?

       • chyba on 22 lutego 2019 at 18:12

       Niewiadimski tajniak też pojechał i bosowi melduje

  2. że nie zaczyna się od oszczędności tylko większych wydatków to zaskoczenie

 4. Uwaga !!! Burmistrz Augustyn wprowadza opinię społeczną i radnych w błąd. W wywiadzie dla radia RDN które znajduje się w prawym górnym rogu bloga w 7 minucie 25 sekundzie nagrania i dalej, burmistrz mówi całą prawdę o przejęciu szkół. Mówi też, że aby szkoły wróciły pod zarząd gminy rada musi podjąć uchwałę do końca lutego, co jest ewidentnie nieprawdą , gdyż zgodnie z rozdziałem 5 § 14 ust, 2 umowy z dnia 30 listopada 2015 r. w brzmieniu
  “każda ze stron umowy ma prawo rozwiązania umowy z upływem 6-miesięcznego okresy wypowiedzenia, złożonego do końca lutego roku kalendarzowego ze skutkiem od 31,sierpnia danego roku kalendarzowego”
  Tak więc zgodnie z zapisami umowy to strony mają czas na wypowiedzenie umowy do końca lutego!! Nie oznacza to w żadnym razie, że z dniem 28 lutego upływa termin obowiązywania umowy i rada jest zobowiązana do podjęcia stosownej uchwały.

  1. Przecież wszyscy co znają burmistrza mówią, że on zawsze jedno mówi a drugie robi.
   Zresztą czego się można spodziewać po agencie ubezpieczeniowym.

  2. Kłamał, kłamie i kłamał będzie i śmieje się z tych co mu wierzą.

 5. Z tego co pamiętam, to PA mówił w kampanii wyborczej negatywnie o przekształceniu szkół, oficjalnie nie popierał tego. Mimo wszystko mieszkańcy go poparli.
  Zauważmy, że z nazwiska, żaden mieszkaniec nie zgłasza sprzeciwu, są tylko 2,3 osoby, które anonimowo pod wieloma pseudonimami toczą walkę polityczną.
  Wcześniej pisali o śmieciach, teraz piszą o szkołach, za tydzień będą pisać o czymś innym. Na tym blogu toczy się tylko walka polityczna. Mieszkańcy mają to wszystko raczej w nosie.

  1. jaka walka polityczna ? chodzi o dodatkowe koszty duże ! takie działanie nie było zapowiadane ba, nawet nikomu do głowy nie przyszło że ktoś coś takiego mógłby proponować .

   • dodatkowy on 18 lutego 2019 at 18:32
   • Odpowiedz

   Potężny wydatek dla gminy chyba, to w kampanii to mówić było trzeba. TAK BYŁOBY UCZCIWIE

   1. Kampania nie była uczciwa i było wiadomo, że to wszystkie machloje wyjdą na jaw, tylko że aż tak szybko to trochę zaskoczenie.

 6. Były Burmistrz też by coś napisal tu albo na fb a nie polityczne głupoty i memy wstawiać. O szkołach wypowiedz się. Czekamy

  1. Były Burmistrz zrobił już swoje, a tym co zrobił w temacie szkół wypowiedział się na ten temat wystarczająco. Podziękowaliście Mu za współpracę, macie “dobrą zmianę dla Ryglic”, macie swojego Pawełka. Jedzcie tą żabę, zwłaszcza w Ryglicach.

   1. Dokładnie. Pluliście na Pana Karasiewicza, a teraz żeby się wypowiedział…

    1. to jeden głos ,myślę ze mało kto na jego głos czeka

 7. Dyskusja jak widać zagorzała, czego się pewnie PA nie spodziewał, że sprawa wyjdzie na jaw i takie będzie nią zainteresowanie. Liczyli pewnie na szybkie i cieche przegłosowanie uchwały przez niedoinformowanych radnych. 20 juz za trzy dni, zobaczymy co nasze liski wymyślą.

   • Nie ruszajta szkół ! on 17 lutego 2019 at 16:06
   • Odpowiedz

   Faktycznie ciśnienie na forum idzie w jednym kierunku ———————–> zostawcie szkoły jak było.

    • Gorszyciele on 17 lutego 2019 at 16:23
    • Odpowiedz

    Identyczne ciśnienie jest wszędzie. Co zrobią na radzie w środę. Dadzą dwóm panim A podwyzki wypłat?

    Normalnie można się zgorszyć.

  1. Najwidoczniej burmistrz źle zrozumiał wygraną w wyborach i stara się po raz kolejny udowadniać, że liczy się przede wszystkim własny interes. Jeżeli faktycznie jest tak jak piszesz, że burmistrz liczył na ciche i szybkie wydanie 4-5 milionów złotych z gminnej kasy po to by przywrócić przywileje dla żony, to jestem przerażony tym co gotów jest z naszą gminą zrobić przez te 5 lat. Mam nadzieję, że radni a zwłaszcza przewodniczący rady Marek Dudowicz występujący tu w podwójnej roli przewodniczącego rady i stowarzyszenia Razem dla Jonin dadzą odpór takim zagrywką burmistrza. Panowie i Panie radni, macie czas by spokojnie i mądrze zdecydować nie pozwalając na to by was stawiano pod ścianą, odrzucić lub wstrzymać się z decyzją przynajmniej do czasu zakończenia zebrań z mieszkańcami. Myślę, że po tych zebraniach będziecie wiedzieli czego oczekują wasi wyborcy, będziecie mogli przedstawić im koszty tych rozwiązań i usłyszeć jak powinniście w ich imieniu zagłosować. Chyba najrozsądniejszym rozwiązaniem było by pozostanie przy równowadze jaka panowała w oświacie w naszej gminie i zobowiązanie burmistrza do wypracowania porozumienia ze stowarzyszeniami. A może stowarzyszeniu z Bistuszowej zaproponowanie przejęcia do prowadzenia niechcianych przez ich społeczników szkół. Od kiedy Augustyn został burmistrzem obserwujemy jego narastający brak szacunku dla mieszkańców i coraz częściej prezentuje się nam bez woalki jaką przywdział na czas kampanii, znów jest tym dobrze znanym wszystkim człowiekiem o co najmniej kilku twarzach.

   1. Jeszcze nie dawno radni nie mieli bladego pojęcia o przejęciu szkól choć PA juz szykował dokumenty do tej prywaty. A jak juz sie dowiedzieli od ludzi właśnie, to im się wmawia, że nie ma gmina innego wyjścia i musi przejąc szkoły. Najbardzie ciekawi mnie głosowanie radnego Szczepana Marcinka, który jako jedyny z radnych z Ryglic jest z klubiku Augustyna. Czy będzie miał gość jaja i zagłosuje przeciw czy posłusznie podniesie łapkę na za i spuści na Ryglice kolejne lata bez inwestycji. Jako aspirujący kiedyś do fotela burmistrza powinien mieć chociaż odwage.

 8. W moim przekonaniu ale również wielu osób z którymi rozmawiałem, radni powinni podjąć uchwałę o nie przejmowaniu tych szkół a jednocześnie zobowiązać burmistrza do znalezienia rozwiązania w postaci renegocjacji umów ze stowarzyszeniami i zaproponowanie innych być może korzystniejszych warunków. Lub znalezienia innych podmiotów które zdecydują się te szkoły poprowadzić. Bądź podjęcie bardzo radykalnej uchwały o likwidacji tych szkół. Był by to słuszny kierunek zamiany miejsc pod ścianą, skoro burmistrz jest inicjatorem zamieszania niech więc stanie się odpowiedzialnym za znalezienie rozwiązania. Proponuje by na podstawie UCHWAŁA NR XXXII/216/13 RADY MIEJSKIEJ W RYGLICACH z dnia 29 stycznia 2013 r w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Ryglice paragraf § 62. 1. zarządzić głosowanie tajne w punktach 10 i 11 porządku obrad VI sesja Rady Miejskiej w Ryglicach.
  Czas na negocjacje jest do 15 kwietnia więc pośpiech wbrew temu co sugeruje burmistrz jest niewskazany!

   • Mieszkaniec on 17 lutego 2019 at 18:58
   • Odpowiedz

   Apeluję do radnych z południa gminy, nie dajcie się wpuścić w maliny. Przejęcie szkół spraw,i że żadne inwestycje na południu nie ruszą. W tej chwili idą inwestycje na północy gminy – LUBCZA, ZALASOWA , WOLA. Tamci radni mogą głosować za przejęciem szkół, bo nic nie ryzykują Rozpoczęte u nich inwestycje i tak będą kontynuowane. U nas na południu wieje tylko wiatr, Jeżeli nie zaczniecie coś robić w naszych południowych miejscowościach ludzie zaczną was atakować. Zanim podejmiecie tą nierozważną i niezwykle kosztowną decyzję, dwa razy się zastanówcie, bo ludzie wam tego nie wybaczą, zobaczycie.

    • Mieszkaniec on 17 lutego 2019 at 19:09
    • Odpowiedz

    I jeszcze jedno NAJWAŻNIEJSZE ZRESZTĄ – pamiętajcie to WY głosowaniem decydujecie CO, GDZIE i KIEDY będzie w naszej gminie robione. Burmistrz jest tylko wykonawcą waszych decyzji. O tym nie zapominajcie, bo my, wasi wyborcy o tym już wiemy.

    1. Szeroka prawica, zdjęcia na rynku, agitacja proboszcza, wstyd Szczepan wstyd.

     1. Chyba nie radni powinni się wstydzić tylko Augustyn. O tym że Augustyn jest burmistrzem zdecydowała potrzeba wystawienia jednego silnego kandydata bo tylko wtedy była szansa na odsunięcie od władzy zupełnie wypalonego Karasiewicza. Każdy kto ma trochę oleju w głowie wie skąd się wzięło poparcie i wygrana Augustyna. Mam nadzieję, że sentymenty się skończyły i to radni ustawią do pionu burmistrza a nie odwrotnie.

      Ps. Usilnie stara się ktoś by dyskusja odbiegła od tematu gminy potwierdzając tym samym, że temat powinien być maksymalnie nagłośniony.

       • Anonim on 17 lutego 2019 at 20:01

       Dokładnie jakiś Bolko przeciw anonim starsznie chcą żeby ich głupkowatymi wpisami przykryć temat szkół.
       Choć mozna odnieść wrażenie że to ta sama osoba sobie w kółko odpowiada, sądząc po treści durnych komentarzy.

       • Anonim on 17 lutego 2019 at 20:12

       Widzisz Niewiadomski tak się składa, ze mówisz więcej niż chciałbyś, aby było powiedziane. Ty również przyłożyłeś rękę do tego, żeby wypalonego wg Ciebie Karasiewicza zastąpić najlepszym z najlepszych, który miał szansę wygrać. Wygrał i co? Dno, totalne dno, było, jest i będzie. Nie wierzę, że tego wcześniej nie wiedziałeś. To właśnie jest dla mnie niezrozumiane, że właśnie Ty przyłożyłeś do tego rękę.

  • Poranna kaffe on 17 lutego 2019 at 09:33
  • Odpowiedz

  Niewiadomski coraz bardziej mi się podoba. Pisze bez ogródek. Możliwe że urząd ma problem. No cóż . Mniej czasu na ploty zakupy kafę itp duperele. Przy okazji czegos sie nauczą bo samorządowo cienkie bolki i bolkówny.

   • Koniec kropka. Matematyka on 17 lutego 2019 at 09:55
   • Odpowiedz

   Ile więcej na miesiąc kosztować będą szkoły po zmianach? Ile kosztują dziś a ile jutro będą ? Czy to tak ciężko urząd ma napisać. Skarbnik to wie na 100 %. Jakie to tępe wszystko że aż strach. Matematyka i wsxystko jasne a nie zagmatwane. Mam nadzieję, że ktoś na sesji jasno to przedstawi. Może pan AJ w wolnych wnioskach i zapytaniach na końcu sesji.

   1. Poniżej ktoś opisał koszty, wystarczy przeczytać całość dyskusji

  1. wątpię czy się ktoś tym przejmie nowy burmistrz widać dobrze się poczuł w tej kamaryli

  2. Jak to sobie wyobrażasz że jakiś urzędnik pójdzie na sesje i powie coś bez zgody lub wbrew burmistrzowi? Burmistrz tak zdecydował, koniec i kropka. Każdy chce pracować i wykonuje każde nawet najgłupsze polecenie burmistrza. W końcu to burmistrz za wszystko odpowiada.

   1. A tak sobie wyobrażam, że radny opozycyjny stawia tak sprawę i urzędnik przychodzi. Za Połoskowej nie raz tak się działo.

   2. Nie do końca jest tak jak piszesz, wiele a właściwie większość spraw ustalanych jest na komisjach. Tam toczy się dyskusja i wypracowuje się stanowisko komisji. Sesja to sesja, w większości przypadków jest to realizacja ustaleń z komisji choć oczywiście zdarzały się wyjątki i nieoczekiwane zwroty akcji. Brak w tej radzie ludzi doświadczonych, stanowczych i nie uległych będących w stanie w każdej chwili zmienić obraz tej sielanki. Powód? Brak wiedzy w zakresie samorządu lub wiedza na poziomie mniej niż przeciętnym. Brak merytorycznego przygotowania się do sesji w oparciu o własne przemyślenia nie podpowiedzi “liderów” w osobach Karasiewicza “opozycja” Augustyn “rządzący”. Mówi się że mądra rada może wszystko, sęk w tym, że żeby móc trzeba wiedzieć co można i wiedzieć jak to zrobić w każdej chwili na gorąco. Podstawowym brakiem tej i poprzedniej rady jest brak radnych/radnego który zna ustawę o samorządzie gminnym oraz statut Gminy Ryglice i na bieżąco potrafi wskazać rozwiązania jakie wynikają z ich zapisów, tudzież wskazać gdzie naruszamy te zapisy. Tym bardziej jest to smutne, że ludzie decydując się kandydować nie przykładają do tego wagi dając się wodzić za nos, już nawet zrezygnowania z czytania artykułów na podstawie jakich podejmowane są uchwały , bo to nudne i zbyt długo trwa. Tak panowie i panie brak ludzi takich jak Jezior i Wojtanowski którzy w każdej chwili mieli odwagę i wiedzę wstać i wyrazić swoje wątpliwości, mieli odwagę bo wiedzieli o czym mówią i na podstawie jakich zapisów.

    1. Ci panowie wraz z zośką rządzili już ta gminą, Był to okres wiecznych kłótni i konfliktów, wzajemnego braku zaufania oraz szczucia . Nie rozwiązali żadnego z poważnych problemów, Doprowadzili do likiwidacji zakładu. NIe podjeli reformy szkół ani dorzecza białej. Ich rzekome sukcesy , które zresztą kradli burmistrzowej to zwykłe administrowanie. żadnych nowatorskich działań, smutne gadanie

 9. Paweł i jego ludzie z rady tracą niestety szacunek. Do końca lutego jest czas na decyzję co dalej ze szkołami. Po ilości komentarzy i po liczniku widać temat ożywił lokalną społeczność. Dlaczego nie odczekać rok a w tym czasie prowadzić kampanię w temacie szkól która zakonczy sie gminnym referendum? W ogole to referenda w ważnych sprawach powinny być wyznacznikiem pracy Burmistrza i rady. Jak w Szwajcarii.

 10. Gmina Tuchów jest o wiele bogatsza od naszej, a już za burmistrza Rysia chyba 5 szkół zostało oddanych do prowadzenia prywatnym osobom, nie pamiętam czy stowarzyszeniom też. Zmieniają się burmistrzowie i żaden nie zamierza tego zmieniać, bo wiedzą że to byłaby tragedia dla budżetu. Ale Tuchowem rządzą mądrzy ludzie, Drogoś, który był nauczycielem i znał temat, a teraz burmistrzem jest była pani skarbnik, która też potrafi liczyć i której nasz Pawełek do pięt nie dorasta.
  Ciekawe co na to nasza pani skarbnik, czy pytał jej ktoś o zdanie?
  Chciałbym aby wypowiedziała się na sesji na ten temat, bo jest współodpowiedzialna za finanse gminy i powinna o nie dbać. Jeśli w tak ważnym temacie będzie milczeć to będzie współwinna.
  To ją potem obarczą winą, że do tego dopuściła.

  1. Skarbik robi to co mu szef każe, a szefem jest PA.
   Odpowiedzialny za to jest tylko burmistrz, więc przestańcie próbować zwalać winę na innych.

   1. Mylisz się, nikt nie zwala teraz winy. Opinia skarbnika powinna być tu najważniejsza i jej radni powinni posłuchać. Skarbnik powinna dostać szansę się wypowiedzieć na sesji. Ma największą wiedzę na temat budżetu. A tu przecież chodzi o przyszłość budżetu na wiele lat. Chyba nie myślicie, że Augustyn ma o tym pojęcie?

    1. Jak gmina przejmie te szkoły to w ciągu miesiąca zbankrutuje! – ktoś w to wierzy?

    2. Sakrbik i nie tylko juz tłumaczyli burmistrzowi, że kasy na to nie ma, ale jeżeli ktoś nie przyjmuje żadnych argumentów bo liczą się tylko zarobki żon, to co poradzisz. I tak jak napisał niewiadomski, sprawy omawiane są na komisjach i tam się wypowiada skarbnik między innymi, niestety w radzie brak ludzi z pojęciem o co chodzi i dają sobie wmówić, że nia mają innego wyjścia co nie jest prawdą. I nawet Dudowicz choć już trochę jest w radzie nadal nie ma pojęcia o wielu sprawach. Gdyby radni mielei choć odrobinę odwagi i zagłosowali przeciw przejęciu szkól i postawienie w stan likwidacji to zobaczycie jak “stowarzyszenia” (czytaj burmistrz) momentalnie zmienią zdanie.

     1. To tak tylko ze chodzi o to by gminnemu kowalskiemu to przedstawić. Jak widać władzy na tym średnio zależy a to duży błąd mimo że prawie 5 lat do kolejnych wyborów

   2. Raczej też , od nich zależy decyzja .Chyba że czują sie zobowiązani oczekiwania burmistrza spełniać bo ich na wycieczkę zabrał.

    1. To będzie próba mądrości radnych, jeśli zależy im na gminie to nie poprą tego pomysłu. Burmistrz szantażuje radę wypowiedzianymi umowami, a sam nakłonił stowarzyszenia do ich wypowiedzenia. Wydaje mu się, że niby postawił radę pod ścianą. Teraz ruch należy do rady. Rada powinna odrzucić uchwałę o przejęciu szkół i uchwalić ich likwidację. Niczym nie ryzykują, Paweł będzie szybko szukał kogoś kto przejmie likwidowane szkoły. Nie ma obawy, chętny się znajdzie bo to dobry biznes dla prywatnego managera. Bez szkody dla dzieci i rodziców. A to w tym jest najważniejsze, a nie profity pań Augustynowych.

     1. Czyli piszesz, że jednak jest dobry biznes dla tych stowarzyszeń. To może lepiej, że gimna przejmie. Po co ktoś ma się bogacić kosztem naszych dzieci?

      1. Może w tym jednym komentarzu do kilku anonimów na raz. Nie piszcie bzdur, że ktoś w naszej gminie zarabia na prowadzeniu szkól!!!! Wystarczy chwilę usiąść i wyszukać w google dlaczego gminy oddają szkoły stowarzyszeniom by zrozumieć, że nie o zyski tu chodzi. W zdecydowanej większości robią to stowarzyszenia mieszkańców – czyli ci którym zależy na tym by te szkoły nadal istniały. Abstrahując od tych co robią to dla zysku, bo i tacy są, dla stowarzyszeń takich jak w naszej gminie dla którego dzieci i szkoła są sensem istnienia nie zyski są powodem prowadzenia szkoły ale dalsze jej istnienie. Zapewniam Cię, że każda złotówka jest wydana na szkołę, zapewniam Cię że nikt jej nie ogląda z dwóch stron jak to mawiała poprzedni burmistrz tylko przeznacza całość środków na jak najlepsze funkcjonowanie szkoły. To się sprawdza i działa znakomicie bo mieszkańcy dbają o swoje, nikt im niczego odgórnie nie narzuca sami najlepiej wiedzą co trzeba bo żyją obok tej szkoły. Znają jej potrzeby, i zależy im tak jak nigdy nie będzie zależało urzędnikom w gminie dla których jest to tylko praca. W Bistuszowej nikt nawet nie myśli o tym by ktoś mówił mieszkańcom co jest dobre dla ich dzieci, nikt nie myśli o tym by szantażowano ich widmem likwidacji szkoły. Oby radni i mieszkańcy Jonin i Woli w porę to zrozumieli i nie pozwolili zastąpić decydowania o swoich sprawach na rzecz decydowania o ich sprawach przez innych.

  • Swego rodzaju falszerstwo on 16 lutego 2019 at 23:16
  • Odpowiedz

  Nie byłoby tematu szkół gdyby wynik wyborów nie był wypaczony. Jak pytacie? A no Jedność wygrała radę tylko jeden radny się włamał i przeszedl na stronę PA.

  1. Złego słowa użyto: nie wyłamał tylko zdradził.
   A to zasadnicza różnica.

  2. Ciekawe czy już widzi co zrobił, czy nie wstyd go za to całe towarzystwo? Czy wie, że Bistuszowa dużo na tym straci, że możemy zapomnieć o sali sportowej bo nie będzie pieniędzy.

   1. myślę ze coś Bstuszowej zaproponowali bo oni by też zrezygnowali z prowadzania , W sumie uważam ze wszystkie szkoły powinny być oddane do prowadzenia stowarzyszeniom,To byłaby zdrowa sytuacja.

    1. Bistuszowa nie zrezygnuje, Wojtanowski nie taki głupi, to zbyt dobry interes jest.

     1. na tym zarabia ?

       • Anonim on 17 lutego 2019 at 18:57

       Nie on osobiście, ale żona ma dobrze płatną i bezstresową pracę, a i córka co nieco ongiś ogryzła. Dał przykład, jak można poprowadzić bardzo dobrze prosperującą szkołę.
       Ponadto jest osobą nr 1 w Bistuszowej od wielu lat i myślę, że to ma dla niego największą wartość. Wojtanowski lubi władzę i po trochu to pragnienie poprzez szkołę realizuje. Z dobrym skutkiem jak widać. Mógłby bardziej zaistnieć w gminie ale ciągle stawia na złego konia, a szkoda.

  • Andrzej Jezior on 16 lutego 2019 at 20:31
  • Odpowiedz

  Po raz kolejny oświadczam że nie piszę komentarzy na tym blogu. Proszę nie utożsamiać mnie z komentującym. Dzisiaj czytam komentarze robię to sporadycznie. Cieszy mnie dyskusja i również to że znaleźli się ludzie “odważni” choć anonimowi znający dogłębnie problem. Prosze ich o osobisty kontakt.

  1. Panie Andrzeju, z całym szacunkiem, ale po co kontakt osobisty? Przecież pamiętamy z czyich list Pan startował.

    • Andrzej Jezior on 16 lutego 2019 at 20:51
    • Odpowiedz

    Dobrze napisane startował. Właśnie dlatego, że teraz jestem w komfortowej sytacji ponieważ inni podejmować będą te niezrozumiałe decyzje.

    1. Dlaczego “niezrozumiałe’?

     1. Dokładnie, powinno być durne i szkodliwe dla mieszkańców gminy.

    2. Coby nie mówić o AJ wiedzę samorządową ma obcykaną niezgorzej.

    3. Przecież Andrzeju to twoi koledzy, widzisz teraz kogo popierałeś i z kim się zadawałeś. Widzisz, że to dno intelektualne i analfabeci ekonomiczni. To również twoja wina, bo przyłożyłeś do tego rękę.

  2. Panie Andrzeju wyciągając lekcję z historii Pańskiej i tych chłopaków od tego bloga a obecnie redaktora Ryglic i Okolic lepiej będzie jeżeli zostanę anonimowym niewiadomskim. Znam ludzi z którymi mam do czynienia, burmistrzów , urzędników i większość radnych, tych byłych i tych obecnych. Nie raz i nie dwa przekonałem się czym się kierują i jak pięknie potrafią kłamać, a przede wszystkim jak potrafią być fałszywi i mściwi. Zresztą pan wie to najlepiej i to niestety jest wielka strata zwłaszcza dla Ryglic ale wydaje mi się, że po tej kadencji Rygliczanie w końcu zmądrzeją i postawią na właściwego konia. Przykro patrzeć na to co się działo i dzieje w Gminie Ryglice bo już pierwsze miesiące pokazały, że oczekiwanych zmian nie będzie a do starych układów przybudowuje się nowe. No cóż trudno coś reorganizować i wprowadzać jakieś radykalne zmiany gdy się ma mierne pojęcie o samorządzie, prawie, administracji i musi się polegać na urzędnikach którzy najchętniej utrwalili by na zawsze obecny stan rzeczy. Tak więc lepiej będzie jeżeli pozostanę anonimowym niewiadomskim bo trudno użyć broni jaką użyto przeciw panu gdy nie wiadomo w kogo wycelować. Trzeba dawać ludziom informacje mimo iż chyba raczej oczekująca oni sensacji. Pozdrawiam milej niedzieli.

   1. Prawdziwe to podsumowanie ale i smutne . Wrażenie mam podobne , kłamstwo , fałsz ,niszczenie ludzi ,też nieuczciwość jak jest okazja i nie ryzykuje się dużo . Nadzieja była na zmiany ale chyba płonna.

   2. Chcesz powiedzieć “Niewiadomski” że drugi raz się myliłeś?

    • Andrzej Jezior on 17 lutego 2019 at 19:40
    • Odpowiedz

    Ok. Szanuję decyzję. Zapraszam w niedalekiej przyszłości do współpracy. Ryglicom są potrzebni odważni i zdecydowani ludzie.

 11. Ktoś tutaj bardzo chce rządzić za burmistrza i radnych. 🙂
  Skoro ludzie ich wybrali niech sobie robią co chcą. Będą robili źle, to się oceni przy następnych wyborach.
  Jak burmistrz przejmie szkoły to zyska jeszcze większe poparcie wśród ludzi.
  Konkurencja chyba tego się obawia? Bo z jakiego powodu nagle taka troska o gminę osób anonimowych?

  1. Nie zgadzam się, “niech robią co chcą”. Aha, czyli mogą zadłużyć gminę jak się tylko da, wyciągnąć dla siebie ile fabryka dała, a my mamy na to spokojnie patrzeć?
   Jaka konkurencja niby?

   1. komuś szkodzi że się dyskutuje o sprawie , a radni może czytaja i też sobie zdanie wyrabiają

    1. Bo z naszego dyskutowania i tak nic. Zrobią tak jak im będzie pasowało.
     Musimy im patrzeć na ręce, inaczej narobią niezłego bigosu.

   2. Bolko ty wiesz że dzisiaj był pogrzeb premiera Olszewskiego ? TVN nie transmitował więc może nie jesteś tego świadomy.

    1. Właśnie oglądałem Fakty i pokazywali, wiec nie musiałem oglądać transmisji, najważniejsze momenty znam!
     W TVPiS pewnie cały czas kamera na Jarka?

     1. Bolko, kamerzyści szukali Komora, Tuska, Wałęsy, Pawlaka, Kwaśniewskiego, Schetyny no i oczywiście “nocnej zmiany”. Nie mówili czasem czemu oni nie przyszli na pogrzeb?

     2. Bolko, kamerzyści szukali “nocnej zmiany”. W TVN nie powiedzieli czasem czemu na pogrzeb nie przyszedł Wałęsa, Tusk, Komor, Kwaśniewski, Schetyna i inne tuzy ?

       • Bolko on 16 lutego 2019 at 19:56

       Odpowiem pytaniem na pytanie: a w TVP chwalili się czemu na pogrzebie św.p. Adamowicza nie bylo Kaczora, Terleckiego, Mazurek, zony prezydenta itd? I czemu ta pierwsza trojka nie przyszla na uczczenie pamieci minuta ciszy zamordowanego?

       • Bolko on 16 lutego 2019 at 20:01

       Zresztą jeśli oglądasz TVP to wiadomo ze nikogo z PO nie pokażą. Co było jak Tusk oddawał hołd Adamowiczowi przed trumną? Zmienili kadr.

       • Bolko on 16 lutego 2019 at 20:15

       Sluchaj, nie interesi mnie dlaczego nie byIi. Nie wiem, nie pracuje w TVN, jestem tylko wiernym ogladaczem. Wy wiecie z jakiej kasy powstal TVN, ile materiach o zdechlych krowach lezal w archiwach, a JA mam wiedziec czemu POwcow nie bylo!!!Może jakaś grypa panuje albo wirus, kto wie?
       Czemu nagle z Wałęsą wyskakujesz?
       Kidawa-Błońska była ☺

       • Anonim on 16 lutego 2019 at 20:00

       Ja pierwszy zadałem pytanie więc pierwszy oczekuję odpowiedzi.

       • Anonim on 16 lutego 2019 at 20:02

       Pierwszy zadałem pytanie więc pierwszy oczekuję odpowiedzi.

       • Anonim on 16 lutego 2019 at 20:27

       “Bolko” Twoja cała inteligencja znajduje się w toytoyu przy Urzędzie. W Gdzańsku na pogrzebie bossa byli mafiozi. A tak na marginesie ile lewatyw miałeś w tym tygodniu?

       • Bolko on 16 lutego 2019 at 20:40

       Mafiozi siedzieli w piątym rzędzie zacofańcu.
       Mięsa z chorych krów nie jadłem, zdrowy jestem. Lewatywe zostawiłem Tobie ☺

       • Anonim on 16 lutego 2019 at 20:44

       Dobrze Bolko, ciśnij te dzbany 🙂

       • Anonim on 16 lutego 2019 at 20:53

       Aaa…. to wiem dlaczego tojtoja nie wylewają. Jakby go wylali to Bolko reklam na TVN by nie zrozumiał.

       • Bolko on 16 lutego 2019 at 20:57

       Ważne, ze tą z dezodorantem kumam ☺
       Żeś się uczepil ToiToi, pewnie często odwiedzasz. Ja nawet nie wiem gdzie dokładnie stoi, nie palę papierosów za Urzędem Gminy wiec nie kojarzę.

       • Anonim on 16 lutego 2019 at 21:11

       Nie dziwię się że nie wiesz gdzie tojtoj. Podtrzymujesz rodzinne tradycje i chodzisz za stodołę.

       • Bolko on 17 lutego 2019 at 08:17

       Jestem inteligentnym człowiekiem jak zauważyłeś, wiec toaletę mam w domu.

       • Anonim on 16 lutego 2019 at 21:17

       Ludzie oganijcie się, my tu o ważnych dla gminy sprawach a wy o “nowoczesnym” wychodku. Na takie głupoty macie zakładnkę To i Owo.

       • Anonim on 17 lutego 2019 at 07:41

       Jak ci się wychodek nie podoba to rznij w gacie na moją odpowiedzialność.

      1. Bolko i Anonimie zastanówcie się co wnosicie do dyskusji i czy wbrew temu co piszecie jesteście inteligentni. Dajcie już spokój człowiekowi przecież to oczywiste, że każdy burmistrz otacza się przyjaciółmi nie wrogami, robił to Karasiewicz, robiła Połoska. i robi Augustyn. W kwestii polityki PiSowania i POłowania się to czy istotne jest kto robi? Ważne by było zrobione solidnie uczciwie i z pożytkiem dla ludzi. Jeżeli upolitycznimy ponad oczywistą miarę nasza gminę to przegramy, podzielimy się, i zamiast pracować budując własny dom zaczniemy się opluwać i szlajać po intelektualnych wychodkach.

       • Bolko on 17 lutego 2019 at 11:07

       Sluchaj, pisze glupio, bo głupio pisze mój “towarzysz w rozmowie”, wiec znizam się do jego poziomu i ironicznie odpisuje.
       Skoro ktoś obraża mnie od samego początku, muszę jakoś odpierac atak. Myślisz, ze to przyjemność pisać o wychodkach? Też bym wolal pisac o czymś pożytecznym i ważnym… Ale ze zaczepia mnie ktoś totalnie nierozgarniety i nieinteligentny to muszę mu odpisać.

   3. Nie będziemy czekać 5 lat my ich musimy odwołać natychmiast jak Wałęsa w Nocnej zmianie. Po najbliższej sesji sami się troche pocharataja, bo kilku jeszcze nie straciło rozumu na szczęście. Resztę muszą zrobić mieszkańcy na zebraniach zmuszając radnych swoich miejscowości do rezygnacji za nieodpowiedzialne i głupie decyzje. Już teraz należy naciskać na zmianę przewodniczącego rady. Mieszkańcy muszą brać prawy w swoje ręce.

    1. Ja p…..ę zamach stanu w Ryglicach nam szykują. Będzie nocna zmiana w naszej gminie, ormowcy partyzantkę organizują w lesie. Ciekawe czy ich wątroby, prostaty i reumatyzmy to wytrzymają. Chyba że przyjdzie leśniczy i ich wygoni z lasu, to może ich uratować

     1. Coś mi się wydaje że ktoś tu ma problem z ormowcami , bo to już kolejny komentarz i ormowcy w tle. No i oczywiście zero poziomu w dyskusji tylko chamskie utyczki słowne.

       • Anonim on 16 lutego 2019 at 21:47

       Kiedyś starzy ludzie opowiadali że ja by kamieniem w Ryglicach rzucić to się trafi w ormowca albo dwie inne osoby trudniące się innymi profesjami. Coś w tym musi być bo w sondażach lewica bardzo wysoko stoi w naszej gminie.

       • Anonim on 16 lutego 2019 at 22:17

       Lewica??? chyba cosik Ci sie pomyliło

  2. Aha więc cicho sza, inwestycje na Lubczą i na Wole szkoły po przejęciu podrożeją o około 1,5 miliona zł rocznie nic tylko klaskać. Istnienie gminy nie skończy się wraz z końcem tej kadencji i wszystko co się w czasie jej trwania zrobi pozostanie, i to dobre i to złe. Rada składa się z przedstawicieli mieszkańców poszczególnych miejscowości nie poddanych burmistrza Augustyna, jaki interes mamy w Ryglicach z przejęcia szkół? Żaden, trzeba bedzie znów zabrać szkole w Ryglicach, Zalasowej, Lubczy by dołożyć do szkół które wbrew logice przejmie gmina. Mamy się temu przyglądać w milczeniu i czekać z oceną na kolejne wybory? Więc po co nam nasi radni jeśli oni nie potrafią się przeciwstawić niekorzystnym dla gminy planom burmistrza?

   1. To zajmij się swoimi radnymi z ryglic czy gdzie tak mieszkasz i nie wymagaj żeby radni z woli, Jonin głosowali tak jak Ty sobie wymyśliłes. Gdybyś się ujawnił byłbyś bardziej wiarygodny tak szczekac to może każdy Niewiadomski. Trzeba było wystartować na burmistrza chyba że masz za male…… I brakło odwagi

   2. Uważasz że dobro dzieci w gminie Ryglice dbanie o ich edukację i przyszłość jest niekorzystne dla gminy? Gratulacje panie anonimie niewiadomski

    1. To znaczy że kosztem dzieci z Ryglic mamy dbać o dzieci z Jonin i Woli? Szkoły działają dobrze i tanio więc o co chodzi ? O to że Augustynowa musi pracować więcej? Czu że nie ma możliwości iść na płatny urlop dla poratowania zdrowia? Dlaczego Bistuszowa potrafi i robi to wspaniale, czemu tam nie wypowiadają umowy, tam są inne dzieci? Jak się okazuje w Joninach wcale nie tak ochoczo podeszli mieszkańcy do tego pomysłu ale jak słyszę obleciał ich strach przed postawieniem dobra własnej szkoły ponad interes burmistrza. Nie mów chop bo jeszcze rada nie przegłosowała, a nawet jak przegłosuje to nie oznacza to, że już wkrótce może się okazać że skoro mieszkańcy nie chcą prowadzić szkół to tych szkół nie będzie. I oby to było nauczką, choć przykrą dla dzieci to dobrą dla społeczników którzy tylko wtedy chcą coś robić gdy się to opłaca.

     1. Dlaczego kosztem dzieci z Ryglic? Wszystkie szkoły prowadzone przez gmine to nie widzę różnicy,wszystkie dzieci równo traktowane. Ale Andrzej zawsze uważałes że Ryglice są lepsze 😀

      1. Widzę że mało wiesz o finansowaniu szkół i powodach dla których takie małe szkoły lepiej funkcjonują gdy prowadzone są przez organ i ny niż gmina. Nie mam na imię Andrzej ale uważam Andrzeja Jeziora za jednego z najmądrzejszych, jeśli nie najmądrzejszego samorządowca w gminie. Został zniszczony bo nie godził się na takie zagrywki jak ta Augustyna i to pokazuje, że Augustyn niczym nie różni się od Karasiewicza. Wielkie słowa dla ludzi a w zaciszu gabinetu prywata i własny interes.

     2. Dlaczego kosztem Ryglic? Uzasadnij? I dlaczego dzieci z Jonin i Woli nie mogą być na równi traktowane z dziećmi z Ryglic. To pachnie trochę ideologia hitlerowska.

      1. Dzieci z Jonin i Woli są traktowane nawet lepiej niż w Ryglicach, maja małą piękną szkolę , nauczycieli którzy mogą poświęcić im więcej uwagi bo klasy są mniejsze, mają zapewnione wszystko to co wszystkie inne dzieci. Tu chodzi o koszty utrzymania nauczycieli, o czas ich pracy, o 13,14 pensje dopłaty wyrównania wynikające z obowiązywania karty nauczyciela, o nic innego tu nie chodzi. Przykład masz w Bistuszowej, nikt tam nie myśli o wypowiadaniu umowy nauczyciele pracują dzieci osiągają wysoki poziom i działa to wszystko i tanio i dobrze.

       • Anonim on 16 lutego 2019 at 20:22

       Co się tak przypieliście do Ryglic ?? “Niewiadomski” napisał że dzieciom z Ryglic, Zalasowej i Lubczy. To po pierwsze.
       Po drugie. Czytając komentarze nasuwa się jedno podsumowanie – Wszyskie głosy na tak są pisane przez nauczycieli lub pracowników szkół na Woli i w Joninach, bo to tylko oni na tym skorzystają. Nie dzieci, nie społecznośc wiosek tylko NAUCZYCIELE.
       Cała reszta rozumie, że przejęcie szkół na powrót przez gminę to gwóźdź do trumny.
       Ktoś chciał liczby:
       Koszt prowadzenia jednej szkoły na dziś to około 500 może 600 tyś rocznie. po przejęciu około 1.000.000,00 do 1.100.000,00 na szkołę.
       Subwencja od państwa na jedno dziecko to około 6 tyś. w każdej szkole około 100 dzieci (dajmy na to, nie wiem dokładnie ile ale na pewno nie wiecej) czyli 6.000,00 razy 100 uczniów daje 600.000,00 – czyli na dzień dzisiejszy wychodzi na zero.
       Po nowemu subwenja ta sama tylko koszty wyższe. 600.000,00 to wyniosą same wynagrodzenia nauczycieli. Czyli resztę dokłada gmina z własnych środków. Na jedną szkołę rocznie to 500 tyś czyli obie rocznie to 1 MILION złotych. przez okres 5 lat to 5 MILIONÓW złotych.
       To teraz skąd gmina weźmie 5 milionów złotych ??? Na to pytanie ani burmistrz ani rada wam nie odpowiedzą. A czy środki w budżecie zabezpieczone na tego typu widzi mi się burmistrza ??
       Pomyślcie nauczyciele – za dwa lata nie będziecie mieli w ogóle pracy, bo kredytu upadającej gminie nikt nie da.
       Ale zdaję się że ważniejsze interesy własne, aby obie panie żony A. brały wyższe pensyjki.
       I jak mamy się z innych miejsowości nie martwić o to ??
       Przecież zabierą nam te szkoły całą kasę, a to już sprawa gminna raczej.
       I bez względu kim jest Niewiadomski i dla kogo pracuje, widać że trochę pojęcia ma o samorządach.

       • Anonim on 16 lutego 2019 at 22:24

       Wg informacji na bip ryglice z dnia 14.01.2019 (pismo kierowane do rady miejskiej) średnioroczne wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego w naszej gminie wynosi ponad 5.000,00 brutto !!!!
       Już wiecie o co się biją panowie A.
       5.000,00 zł. brutto za 18 godzin pracy ( te opowieści o 40 godz. to niech sobie w buty wsadzą).

       • Anonim on 16 lutego 2019 at 22:25

       Dla uściślenia 18 godz. tygodniowo czyli 72 miesięcznie ( normalnie to to nawet pól etatu nie jest).

       • Leser on 16 lutego 2019 at 22:35

       Nikt nie bronił Ci się uczyć. Też mogłeś być nauczycielem 😀

       • Anonim on 16 lutego 2019 at 22:39

       Po co? Nie jestem i zarabiam dwa razy tyle 🙂
       Na całe szczęscie zresztą!! a moje wykształcenia przebija niejednego ……, , hmmmm nie chcę nikogo obrazić bo nie wszyscy są tacy więc wykropkuję.

       • Anonim on 16 lutego 2019 at 22:47

       To ten komentarz z zazdrości? Czy z czego jeśli Ty zarabiasz 10 tys miesięcznie to co Ci przeszkadza że nauczyciel dyplomowany po 5 latach studiów i kształceniu podyplomowym zarabia 5 tys. Brutto i uczy Twoje dzieci żeby nie były analfabetami. To tak jakbyś starał w swoje gniazdo to szkoła i edukacja formuje osobowość Towich dzieci chyba że ich nie masz i masz przykre doświadczenia z ławki szkolnej. Benkowi podobno też nie szło dlatego szkoły to był jego “konik” 😀

       • Anonim on 16 lutego 2019 at 22:49

       Srał w swoje gniazdo. Literówka się wkradła 🙂

       • Anonim on 16 lutego 2019 at 23:32

       Ale czego mam zazdrościć skoro zarabiam więcej, i jeżeli dobrze przeczytałeś to studia też były dłużej skoro wykształcenie lepsze. A te ich prace podyplomowe, sam wiesz jak wyghlądają, skoro bronisz tego grona to sam/a jesteś nauczycielem/lką lub mężem/żoną nauczycielki/la. I na szczęście dzisiejszy nauczyciel nie musi uczyć moich dzieci, bo wtedy byłyby dopiero analfabetami.
       Każdy wie kto dziś studuije pedagogikę, same słabiaki którym nie udało się dostać na porządne studia lub Ci, dla którzy są one najtańsze.
       Osobowość dzieci formuje rodzina, szkoda że tego nie wiesz. Szkoła jest od edukacji a i to nie bardzo jej wychodzi.
       I gdybym srał w swoje gniazdo, to bym pisał o osobach ze swojej profesji, czyż nie prawda? A może zwyczajnie nie rozumiesz powiedzenia?
       Po prostu mnie denerwuje ta zachłannośc nauczycielska, nie dośc że zarabiają dobrze, to nadal chcą podwyżek, pracy więcej nie świadczą, wiedzy też nie, to czemu ma im się należeć? Ludzi, którzy pięć lat studiowali jest na pęczki, ale nie każdy ma chydy żeby wbić się do tej dojnej kasty. I nie bez powodu wielu mówi że nauczyciele są jak święte krowy, mniemanie o sobie wysokie, a w praktyce nie ma co pokazać. Oczywiście nie wszyscy i nie można generalizować, bo wielu z nich jest naprawdę świetnymi pedagogami ( nie podam nazwisk co by nie zostać posądzonym o kolesiostwo) , ale niestety jeszcze z 10 lat, poodchodzą na emerytury i zostaną w szkołach sami nauczyciele, którzy tak naprawdę sami będą potrzebowali nauki.
       A Benek? No cóż, do jednej szkoły nie chodziliśmy, świdectw też publicznie nie przedstawiał, więc się nie wypowiadam bi nie wiem. A jeżeli mu nie szło, trudno, żałować go przecież nie będę.

  • Do Niewia...jakiegos tam on 16 lutego 2019 at 17:29
  • Odpowiedz

  Niewiadomski, kim jesteś i dla kogo pracujesz???????

  1. Może nie chodzi o szkoły, tylko o skłócenie burmistrza i radnych. 🙂

 12. Myślę, że radni nad projektami uchwał w sprawie tych szkół powinni głosować w głosowaniu tajnym, jestem przekonany, że uwolniło by to radnych od presji i znacznie ułatwiło powiedzenie nie dla takich rozgrywek burmistrza. Zwłaszcza, że w najbliższych latach ogromne środki popłyną na inwestycje w Lubczy i na Woli a jak wynika z wstępnych wyliczeń koszt przejęcia tych szkół w skali 4 lat obecnej kadencji wyniesie około 8-9 milionów złotych. Są to duże pieniądze które można wydać zdecydowanie lepiej a prowadzenie szkół pozostawić mieszkańcom którzy robią to z przekonania nie z obowiązku i robią to jak się okazuje znakomicie.

  1. Trzeba było startować do rady a nie fifokowac teraz pod wymyślonym nazwiskiem. Chyba że startowałes Di rady i Cię nie wybrali i teraz wyladowujesz swoją frustrację. Coś mi tu pachnie Jeziorem :p

   1. Widzisz gdybyś rozumiał na czym polega samorząd to nie uważał byś tego co tu piszę za “fifokowanie” tylko zdrowy przejaw demokracji. Otóż nie startowałem w wyborach na żadne stanowisko publiczne co nie oznacza, że nie mam prawa wypowiadać się publicznie w sprawach które mnie dotyczą. Nie przekonuje mnie również postawa typu , niech robią błędy oni będą za nie odpowiadać. Wcale tak nie jest za błędy Karasiewicza, Połoskowej, Augustyna płaciliśmy i płacić będziemy my mieszkańcy, a przecież ludzie ci deklarowali pracę dla naszego dobra. To tyle na razie, jadę do Lubczy skosztować potraw bo przecież nic się nie stało, choć na horyzoncie góra lodowa, choć wszyscy w około krzyczą żeby zmienić kurs, to na Titanicu muzyka gra goście tańczą bo przecież gmina wszystko przetrzyma.

    1. Ty patrzysz co dobre byłoby dla Ciebie. Na przykładzie szkół : skoro rodzice z Jonin zbierali podpisy po to żeby szkołę przejęła gmina. W Woli Lubeckiej już w kampanii Augustyn mówił że przekształci szkołę jeśli wygra i zdobył tam 80 % głosów to realizuje to czego chcą mieszkańcy. Sądzisz że Dudowicz wystartował by z listy Augustyna będac przeciwny oddaniu szkoły. Jak na sesje przyjdzie 200 ludzi z Jonin i Woli Lubeckiej to myślisz że rada co zrobi odrzuci ? Jak dla mnie gość realizuje program wyborczy i nie widze tu żadnej sensacji mieszkańcy po realizacji programu będą go oceniać.

     1. Obiecane robione. Sprawa zamknięta

       • Anonim on 16 lutego 2019 at 20:28

       Nic nie obiecane, w kampani ani słowa nie było o przejęciu szkól oficjalnie bo by się wszyscy rzucili o koszty jakie ta prywata za sobą niesie.. Tylko niewielkie grono wiedziało jakie zamiary i dlaczego ma PA.
       A prościej było przecież przenieść żony do szkoły w Lubczy a z Lubczy dać nauczycielki na Wolę i całego rabanu by nie było.

    • do depresji on 16 lutego 2019 at 14:46
    • Odpowiedz

    Odnoś sie do argumentów a nie atakuj kogoś bo sprawa niebłaha. A ja byłem przekonany że pod nowymi rządami za którymi głosowałem takie decyzje zostaną poprzedzone wyjaśnieniem Burmistrza ,wyjaśnieniem przyczyn takiej decyzji oraz skutków finansowych .Takie traktowanie z szacunkiem by to było.

    1. Twoja logika jest dziwna ,próbujesz wmówić nam że to mieszkańcy byli inicjatorami tych zmian a w RDN Paweł mówi jaka jest prawda. Znam Pawła ponad 20 lat i dokładnie wiem co mówi jego mowa ciała i te jego śmiechy. Rodzice zebrali podpisy bo co szkoła była prowadzona za tanio ? Bo była źle zarządzana ? A może nauczyciele tak chcieli bo tak będą znów mogli korzystać z przywilejów?

 13. Jeżeli Rada Miejska pozwoli burmistrzowi na takie działania i zagłosuje za przejęciem szkół będzie to świadczyć o tym, że jest to grupa ludzi których nie interesuje dobro mieszkańców gmina a jedynie kierują się własnym interesem. Ogromnie dziwi mnie fakt, że przewodniczący Dudowicz pozwolił sobie narzucić wole burmistrza i zdecydował się wyprzeć społecznej roli jaką pełniło stowarzyszenie Razem dla Jonin prowadząc szkołę w Joninach. O szkole na Woli decydują interesy burmistrza i radnego z tej miejscowości których żony są bezpośrednio związane z całą akcją pod tytułem przejęcia szkół. Smutny to obraz gdy zaraz po przejęciu władzy ba pierwszym miejscu stawia się prywatne korzyści. Tym bardziej przykro bo już raz w podobny sposób zlikwidowano zakład komunalny, jak się okazuje była to zła decyzja i z perspektywy czasu widać, że sprawdziło się stare porzekadło ” Co nagle to po diable”. Ale przecież tak w przypadku zakładu komunalnego jak i szkół chodzi o publiczne czyli w rozumieniu wielu ludzi niczyje pieniądze więc co to nie ważny ile to będzie kosztowało ważne, że postawimy na swoim.

 14. Po obejrzeniu wywiadu w RDN wiele się wyjaśniło, burmistrz Augustyn powiedział więcej niż miał w zamiarze powiedzieć. W kwestii szkół padło stwierdzenie, że szkoły te były bardzo dobrze prowadzone , zarówno organizacyjnie jak i finansowo. Jak się okazuje szkoły te były jednymi z najlepiej zarządzanych i najbardziej oszczędnych szkół w gminie. Burmistrz rozwiał również wątpliwości co do tego kto był inicjatorem ponownego przejęcia do prowadzenia przez gminę szkół w Woli Lubeckiej i Joninach. Dziś nie ma już cienia wątpliwości, że to burmistrz Augustyn stoi za wypowiedzeniem umów przez stowarzyszenia. Kłamstwem oczywistym jest również mówienie, że przejęcie szkół było punktem w kampanii wyborczej. Wygląda to dość komicznie, z jednej strony mówi się o bardzo dobrej kondycji tych szkół wskazując, że są one dobrze i tanio prowadzone. Po czym stwierdza się , że przedstawiono stowarzyszeniom analizę z której wynika, że urząd gminy może na powrót przejąć te szkoły i poprowadzić drożej. Tym jednym wywiadem burmistrz rozwiał wszelkie wątpliwości co do motywów jakie nim ki

  1. Moim zdaniem błędem jest ograniczanie się tylko do kwestii finansowych, chciałbym żeby jakiś zewnętrzny obiektywny specjalista wypowiedział się na temat jakości kształcenia .Inne rzeczy są drugorzędne .

   1. Chyba nie chcesz mi powiedzieć, że nauczyciel którego nie obowiązuje karta nauczyciela naucza gorzej ? Mam wręcz odwrotne przekonanie, karta nauczyciela wręcz zniechęca do starania o jakość nauczania, zgodnie z jej zapisami niejako z mocy jej obowiązywania należą się pewne rzeczy na które nauczyciel pracujący bez karty musi zapracować. Wyniki w tych szkołach są bardzo dobre, atmosfera jest bardzo dobra, więc trzeba to przewrócić do góry nogami po to by przywrócić przywileje żonom burmistrza i radnego. Nie ważne, że jest tanio i dobrze, ma być drogo i z korzyścią dla nauczycieli kosztem wszystkich mieszkańców gminy.

    1. Nic nie chce sugerować,źle zrozumiałeś ,wolałbym jednak żeby tą opinię wydawał ktoś niezaangażowany w nasze sprawy,ktoś obiektywny .

   • załamany on 16 lutego 2019 at 20:30
   • Odpowiedz

   W wywiadzie wRDn Burmistrz wyrażnie dał do zrozumienia mieszkającym na ośedlu przy Mickiewicza że będzie segregacja śmieci z całej Gminy pod przykrywką rozbudowy Z.K.iPszoku ? gdzie jest i co obiecywał ten nowy radny co chodził i skamlał głos.////

 15. Dzieci są w tle. Liczą się etaty belfrów

  • Tylko liczby poproszę on 16 lutego 2019 at 07:30
  • Odpowiedz

  Ludziom potrzebna jest prosta zwięzła informacja. Ile gminę kosztuja szkoły dzis a ile będą kosztowac po zmianach. Nic więcej.

  Paweł mówi że w kampanii obiecywano zmiany w szkołach Nic takiego nie widziałem i nie słyszałem. Może ktoś wie inaczej to może niech napisze i przedstawi dowód.

 16. Nie wiesz co kierowało stowarzyszeniami podczas podjęcia decyzji o wypowioedzeniu umów ?? Żartujesz, mam nadzieję. Przecież jeszcze przed wyborami bardziej wtajemniczeni wiedzieli, że jeżeli PA zostanie burmistrzem szkoła na Woli wróci pod gminę. Joniny tak jakby nie miały wyboru, choć przewodniczący rady początkowo się opierał. no cóż, okazało się, że jest za cieńki w uszach i też musiał zrezygnmować.
  ALe w zasadzie masz rację, niech zlikwidują te szkoły, skoro społeczeństwo miejscowe nie chce ich mieć i prowadzić. Miejsce w Lubczy i Ryglicach dla dzieci z Woli i z Jonin się znajdzie spokojnie. Choć podobno, jakieś stowarzyszenie z Tarnowa szykuje się na naszą rade w lutym, z propozycją prowadzeni atych szkół. Ciekawe jak się to skończy. I którzy radni pociągną gminę na dno, głosując tak jak chce PA.,

  1. Ten widoczny , pośpiech gminy może tylko świadczyć, że to JEJ bardziej zależy na przejęciu szkół , niż to wynika z faktycznej rezygnacja przez stowarzyszenia. Chodzą głosy, że zarządy stowarzyszeń zostały przymuszone do rezygnacji. Należy to najpierw wyjaśnić. Następnie burmistrz ma obowiązek, dbając o finanse publiczne, rozpytać, ogłosić czy inne stowarzyszenie lub osoba fizyczna / doświadczony nauczyciel, dyrektor/ podjęła by się zadania prowadzenia tych szkół. Dopiero w trzeciej kolejności rada może podjąć uchwałę o przejęciu lub likwidacji tych szkół w zależności od możliwości finansowych gminy. Decyzję w tej sprawie podejmuje i odpowiada za nią co ważne,rada a nie burmistrz.

  • Dołowy emeryt. on 15 lutego 2019 at 20:06
  • Odpowiedz

  Jak się kończy węgiel w kopalni to kopalnie sie zamyka. Brak dzieci a nauczyciel fedruje i fedruje budżet czy to hminy czy to kraju. Ze to niema bata na takie dziwactwo. Rado zlikwiduj te szkoły.

   • Liberał z Jonin II on 16 lutego 2019 at 10:51
   • Odpowiedz

   Ale żeś se strzelił w stopę z tym porównaniem, emerycie dołowy. Jak w kopalni braknie węgla to dopiero jest ona dziurą bez dna na publiczną kasę. Wychowała emerytów 50-lnich, ma kosztowne związki zawodowe które dalej “działają” jeżdżąc załatwiać podwyżki w Warszawie a przede wszystkim trzeba ją zasypać a to baaardzo dużo kosztuje a zysków ze sprzedaży węgla nima!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Optionally add an image (JPEG only)