Nagranie z XV sesji Rady Miejskiej w Ryglicach

W dniu 23.11.2011r odbyła się XV sesja Rady Miejskiej w Ryglicach zapraszam Państwa na materiał video z tego posiedzenia.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 • Blogger.com

Permalink do tego artykułu: https://lepszeryglice.cba.pl/nagranie-z-xv-sesji-rady-miejskiej-w-ryglicach/

35 Komentarzy

Skip to comment form

  • Joniny on 30 listopada 2011 at 16:10

  Gdzie ta tama pani burmistrz ?
  Dziennik Polski | Tarnowski | 21.11.2011r.

  Rozmowa ze Stanisławem Sorysem członkiem zarządu województwa małopolskiego o przyszłości zbiornika retencyjnego w Joninach.

  Pojawiło się w ostatnim czasie wiele informacji na temat budowy zbiornika retencyjnego w Joninach. Jak obecnie wygląda sytuacja w tym temacie?

  – W dalszym ciągu RDOŚ nie wydał decyzji w sprawie tego zbiornika. Została wykonana inwentaryzacja ichtiologiczna, która potwierdziła występowanie gatunków chronionych w dorzeczu, na którym zakładamy budowę zbiornika. Okazało się również podczas trwających trzy miesiące odłowów, iż istnieje większa ilość szczebli potokowej. Jest też inny gatunek znajdujący się pod ochroną, który pojawił się na tym terenie. Na dzień dzisiejszy stanowisko RDOŚ jest takie, że jeżeli są tam gatunki chronione, to wybudowanie zbiornika wielofunkcyjnego, napełnionego wodą spowoduje istotne negatywne oddziaływanie na przyrodę. Trzeba sobie wyobrazić, że 16 ha zostanie zalanych wodą. Będzie ten teren odsłonięty, a nagromadzona woda zacznie się nagrzewać. Przykładowo, woda wpływając do zbiornika będzie mieć temperaturę 6 stopni, a będzie wypływać z temperaturą o 4 stopnie większą, co jest nie bez znaczenia dla ogólnej temperatury wody w rzece i tym samym dla przyrody. Przykład sprzed czterech lat, kiedy robiono remont popularnej zakopianki i dokonano lekkiej korekty Raby, wzmacniając narzutami kamiennymi i odsłaniając teren tej rzeki. Doprowadzono wówczas do podniesienia średniorocznej temperatury wody o dwa stopnie, przez co zanikło tam życie biologiczne. Teraz podniesienie temperatury jest głównym argumentem RDOŚ, czy dokładniej rzecz ujmując Polskiej Akademii Nauk, która wykonała badania i stwierdziła, że wybudowanie płytkiego zbiornika na dużej powierzchni, będzie powodowało nagrzewanie wody i poskutkuje bardzo negatywnym oddziaływaniem na środowisko.

  – I co teraz?

  – Stanowisko jest takie: budować suchy zbiornik wodny. Działa on na takiej zasadzie, że w sytuacji powodziowej zbiornik się napełnia i ścina falę powodziową, która traci swoje niebezpieczne wartości. I właśnie na taki zbiornik jest zgoda.
  – Czyli jednak będzie suchy zbiornik, a to na pewno będzie wymagać dodatkowych prac co opóźni tę inwestycję?

  – Są dwa warianty. Jeżeli będzie negatywna decyzja RDOŚ niewykluczone, że będziemy się od niej odwoływać. Gdyby się jednak nie udało się obronić naszej filozofii, to przeprojektujemy ten zbiornik na zbiornik suchy. Nie da się jednak już teraz procedować decyzję dla wersji suchego zbiornika, ponieważ zmieniają się parametry techniczne, które wymagają nowego projektu, nowych uzgodnień w nowej procedurze.

  – Jakie działania prowadzi obecnie województwo w sprawie zbiornika?

  – Prowadzimy rozmowy, aby pozwolono nam warunkowo realizować tę inwestycję, ponieważ prace są już mocno zaawansowane, mamy już dokumentacje, środki finansowe. Abstrahując od pytania, pozwolę sobie zauważyć, że w swoich tekstach wspomniał pan o przesunięciach finansowych dla zbiornika w Joninach. Proszę zauważyć, że w Skrzyszowie na tamtejszym zbiorniku udało nam się uzyskać siedem milionów złotych oszczędności poprzetargowych. Na budowę zbiornika w Joninach nie będą potrzebne takie nakłady środków finansowych jak zakładaliśmy. Proszę zwrócić uwagę, że te zaoszczędzone pieniądze mogliśmy nadal mieć w budżecie tych inwestycji, a tak to te środki już uruchomiliśmy. Przesunęliśmy te pieniądze na rozwój sieci kanalizacyjnej, odnawialne źródła energii.

  http://www.mzmiuw.krakow.pl/index.php/publikacje

   • argumenty on 30 listopada 2011 at 16:50

   związane z ekologią sensowne .Pretensje można mieć do tych co planowali taką rzecz nie przemyślaną , a trąbiono o tym zbiorniku chyba już z 10 lat .Wydano pewnie miliony niepotrzebnie i nikt za to nie będzie odpowiadał .jak zwykle w Polsce

    • ryglice on 30 listopada 2011 at 18:23
     Author

    Sensownie to w tej kwestii wypowiadał się sołtys Jonin pan Zbigniew Cieślikowski mówiąc. Jak się ma do tego wszystkiego wycinka drzew na Szwedce i to w pień ? Słusznie zauważa że dopływy szwedki małe rzeczki okresowo wysychają wtedy wody w Szwedce jest mało czy zatem wtedy nie podnosi się temperatura wody? Aż dziw że ta olszówka jeszcze przetrwała i przetrwała by również zbiornik w Joninach . Nie o to tu chodzi to tylko medialna twarz tej sprawy która ma drugie dno, to że tego zbiornika nie będzie jest zasługą NJ i jej walki, Kokoczem. Jest to efekt rozgrywek w celu przejęcia władzy, postawiono wszytko na jedną kartę, chcemy być przy korycie, nieważne jakim kosztem. Jak dziś widać tylko po to by być, bo nic dobrego dla naszej gminy z tego nie wynikło. Realizowane są powyborcze zobowiązania wobec swoich, bez zważanie na koszty , bez jakiegokolwiek uzasadnienia, pilnuje się i dba przede wszystkim o wizerunek “wladzy” o potrzeby mieszkańców nikt nie pyta , o dobro nikt nie dba. Wszelkie sprawy, te bardziej skomplikowane i wymagające współpracy i szerszego poparcia w radzie powiatu, sejmiku województwa, w urzędach wojewódzkim, marszałkowskim zostały zaniedbane. Niestety w okresie kiedy NJ upajała się zwycięstwem w wyborach wypełniając swe zobowiązania wobec swoich, nasi sąsiedzi Skrzyszowianie skutecznie walczyli o swoje a efekty możemy obserwować sami już dziś. Ten zbiornik miał być szansom dla naszej gminy jest niestety kolejną szansą zmarnowaną w tym roku.

     • jaką szansą? on 30 listopada 2011 at 18:53

     chyba na wylęgarnię komarów . A logika taka że jak wycięto drzewa to znaczy że jeszcze można pogrzać zbiornikiem wodę jest dość pokrętna trudno to chyba bronić chyba że sie zakłada że podgrzewanie jest korzystne dla ekosystemu? Z wpisu wyżej można wnioskować że gdyby ” nasi” wygrali to by zbiornik był – czyli co , te ekspertyzy się załatwia pod stołem (jak ktoś potrafi !!!) bo jak inaczej to rozumieć.

      • Anonim on 30 listopada 2011 at 19:58

      Daliśmy się przekonać nieomylnym strażakom , nic nie znaczącym nauczycielkom ludziom nie wiadomo z jakimi kwalifikacjami , którzy zawiedli wypełniając swoje zawodowe obowiązki .W normalnym systemie powinni być wyrzuceni na zbity łeb z pracy , a niektórzy trafić do więzienia. Natomiast w naszej gminie są decydentami likwidują , niszczą bezkarnie to co dobrym gospodarzom udało się wcześniej zrobić. Sami jesteśmy sobie winni tak wybieramy . Co pisuary wybudowali w naszym kraju ?

     • aniołek stróż on 1 grudnia 2011 at 09:17

     masz absolutną rację ale kto Ciebie posłucha? tak jak i mnie szepcze do ucha a moi podopieczni często słuchają biesa.Tak to wygląda ale nie ustawajmy w walce!! tak trzymaj!!!

   • Zatroskana on 30 listopada 2011 at 17:09

   Zacznę od tego, ze wg moich obserwaji Polska to bogaty kraj-nadal. Bo… najpierw robi sie plany i projekty a potem bada aspekty srodowiskowe. Czy nie taniej byłoby gdby najpierw zbadano uwarunkowania środowiskowe , a potem planowano budowę zbiornika . Po drugie Polska to kraj gdzie rybki i flora jest wyzej cenione niż człowiek. Bo jak ma się wyginięcia olszówki strata jaka ponosza ludzie wczasie powodzi…. o ile taka powódz zagrazłaby Joninom i Ryglicom ze strony tego własnie potoku.Analizując bowiem zagrożenia i powodzie w ostatnim okresie, to taki właśnie zbiornik powinen powstać w Ryglicach . Centrum tej miejscowosci i droga na Tuchów najbardziej ucierpiały w czasie powodzi, która była skutkiem wezbrania kilku rygliskich potoków i fatalnego mostu na ulicy Tuchowskiej. Reasumujac . W Joninach miał powstac zbiornik rekraacyjny- wizja szczęśliwego regionu B. Karasiewicza, który problemu powodzi na tym terenie nie załatwiłby. Prawdziwy p[roblem na dzień dzisiejszy nie ma rozwiązania.

    • ekologia on 30 listopada 2011 at 18:23

    też jest ważna i te parę stopni wyżej w Szwedce pośrednio może też niekorzystnie wpłynąć na nie tylko na rybki ale i na ludzi .tak mi się wydaje

   • Anonim on 30 listopada 2011 at 17:28

   Już w latach 80 ubiegłego wieku była mowa i plany budowy tego zbiornika.

  • Ozi on 30 listopada 2011 at 15:27

  Dajcie spokój co za “Ostra Babka” żeby być ostrym w np. polityce zarządzaniu czy w jakiejkolwiek innej dziedzinie trzeba mieć pojęcie o tym o czym się mówi w czym przejawia się tę ostrość. Pani Połoska to typowa nauczycielka z całym zestawem przywar tego zawodu, zapomniała że nie wszędzie jest szkoła i nie wszyscy są jej uczniami których może przepytywać karcić i rozstawiać po kontach. Nie to miejsce nie ci ludzie nie ta metoda.

  • aaaaa on 28 listopada 2011 at 13:12

  Czyżby nagrywanie sesji przez UM nie miało na celu odwrócenie uwagi zainteresowanych od tego bloga. Kto chce obejrzeć sesję to na stronę UM a nie na blog! Kolejna uwaga. Zbiornik retencyjny w Joninach może zabezpieczyć przed powodzią tylko tą miejscowość. A Ryglice dalej będą zalewane, bo potok Wolninka (a nie jak mówiła p. Burmistrz Wolanka) to jeden z wielu dopływów Szwedki (chociażby wymienić tylko większe potoki dopływające z Kowalowej, Brzezinek, Podkościela, Galii oraz Zalasówka).

  • artu 34 on 28 listopada 2011 at 00:17

  Obejrzałem cała sesje i mam pierwsze wnioski. Serial zapowiada się ciekawie ale niestety tylko dla nas oglądających dla SUPER RADNYCH niestety kamera na sali jest skrajnie niekomfortowym urządzeniem najbardziej dla tych którzy nie mają nic do powiedzenia dzięki tym nagraniom będziemy mogli zweryfikować naszych SUPER BOHATERÓW . Oczywiście na pewno kilka osób z pośród naszych DEBEŚCIAKÓW ma przygotowanie merytoryczne ale niestety ci którzy pamiętają SUPER BERNARDA tęsknią za nim i ukratkiem szlochają czasy kiedy burmistrz podejmował decyzje za wszystkich dawno minęły teraz trzeba będzie zabrać się do roboty samemu i właśnie tutaj docieramy do ściany gdyż jak widać na filmie wiekszość radnych jest całkowicie bierna i zagubiona a my przecież patrzymy i oceniamy ich pracę . PANI BURMISTRZ TO OSTRA BABKA pozr.artu 34

   • ostra babka on 30 listopada 2011 at 14:07

   artu 34 nie wiem co miałeś na myśli ale Pani Burmistrz nie jest ostra babką !!!
   Posłuchaj dokładnie i sprawdź minki bez emocji a zauważysz ,że to jest wystraszona i bezradna babka,

  • bezznieczulenia on 27 listopada 2011 at 19:01

  Coraz ciekawiej to wygląda. Radni nowej jakości głosują przeciwko swojemu burmistrzowi. “Opozycja” stoi po stronie burmistrza. Burmistrz szuka pieniędzy na pobory kosztem przedsiębiorców, podnosząc podatki. Aż dziw że rada jeszcze nie dała jej podwyżki za tyle zasług. W gazetach wspaniała promocja p. burmistrz, takie ładne zdjęcia a naród taki niewyrozumiały. Koniec świata ludzie, koniec świata.

  • Anonim on 27 listopada 2011 at 15:03

  Zmiana treści nie zamierzam robić reklamy urzędowi.

   • oj tam on 27 listopada 2011 at 19:14

   To jak to jest mówicie że tu nie wchodzicie, że nie czytacie, a reklamujecie się z nagraniami sesji. Z tymi które tak wyśmiewaliście z którymi tak walczyliście. “Oj tam” niech dostęp do tego co w naszej gminie się dzieje dociera do wszystkich, mam nadzieję że wreszcie to zrozumieliście tekst dodał Jakościomierz link dodała gmina http://www.ryglice.pl/page/open/title/Nagranie_XV

    • chyba on 27 listopada 2011 at 20:42

    się “kamerzysta” nasz kochany zjeżył , o jejku ! przez “wy” do mnie gada

  • junkers on 27 listopada 2011 at 10:36

  witam, oglądałem sesje i w pewnej kwestii p. Burmistrz delikatnie mówiąc minęła się z prawdą mówiąc że Ryglice mają 1/4 udziałów w spółce Dorzecze Białej. Na stronie spółki jest dokładnie rozpisana struktura udziałów, łatwo policzyć że 1/4 to 25% a my mamy tylko 17,96% co plasuje nas na trzecim miejscu a najwięcej ma Tuchów z ilością udziałów 58,29%. To tak kuli wyjaśnienia że proporcja ilości udziałów przekłada się na ilość głosów w WZU.

   • no cóz on 27 listopada 2011 at 19:01

   sprawozdanie Chmury tak jak myslałem zagmatwane nic nie wnoszące,czyzby Chmura nie wiedział czym zajmował sie Zaklad Komunalny stwierdzenie ze radni wiedzą to zupełny bezsens bo moze radni nie wiedzieli i dlatego podjeli taka uchwałe o jego likwidacji .Dla mnie sprawa jasna ani Burmistrz ani radni nie wiedzieli jakie zadania wykonywali pracownicy w tym zakładzie i dlatego poszedł pod młotek

  • irek on 26 listopada 2011 at 22:06

  jak słucham burmistrza który mówi radzie że szkoda było waszego czasu na obniżanie podatków to się zastanawiam gdzie ja mieszkam

   • kpina on 28 listopada 2011 at 18:51

   dobrze ze chociaż część radnych zaczyna myśleć np.Marcinek z Lubczy czy Dudowicz z Jonin,.Natomiast zupełnie osłabia mnie Wójcik swoimi wypowiedziami.Drogi panie poniewaz ma pan duzy zysk ze sklepu bo przecież u pana robimy zakupy to moze podaruje pan komuś np.piekarnie no bo co ma pan jej żałować. posłuchajcie wypowiedzi p.radnego pod koniec sesji .KPINA facet niby po studiach

    • zawiedziony on 29 listopada 2011 at 09:57

    właśnie jestem zawiedziony bo był to kandydat Nowo jakościowy na którego najbardziej liczyłem a tu: (śmiech) wciąż facet musi być pod pantoflem inaczej widać nie potrafi

  • Lubczanka on 25 listopada 2011 at 21:59

  My już Pani dziękujemy ,już nas Pani ujęła w swe opiekuńcze rączęta drugi raz bez skutku, trzeciego razu nie będzie.

   • irek on 26 listopada 2011 at 19:28

   Czyli burmistrz zafundowała nam spore podwyżki podatków, tylko dzięki opamiętaniu rady będziemy jeszcze płacić w miarę normalnie Cóż za zdenerwowanie burmistrza w chwili obniżania stawek przez radę warto się temu przyglądnąć

    • Anonim on 26 listopada 2011 at 20:04

    Zapodaj która to godzina i minuta jeśli możesz.

  • Tosiek on 25 listopada 2011 at 20:25

  Chcę zwrócić wasza uwagę na kompletny brak znajomości prawa przez radcę prawnego. Chłop się mota jak małe dziecko a rada się biernie temu przygląda, jak długo jeszcze będzie trwać taka sytuacja ? Panowie i pani radna kompromitujecie się i wasze działania.

   • śmiech on 27 listopada 2011 at 20:50

   nic dziwnego ze mamy to co mamy jak Burmistrz otacza się takimi ludżmi – radca który nie zna przepisów a z drugiej strony Chmura jako jej osobisty doradca -można sie uśmiac

    • ??? on 28 listopada 2011 at 20:04

    może ktoś wie jakie wykształcenie ewentualnie doświadczenie zawodowe ma P.Chmura ze najpierw został likwidatorem ZK a teraz jak piszecie osobistym doradcą P.Burmistrz

     • ryś on 28 listopada 2011 at 23:14

     nie rozumię co znaczy w praktyce osobisty doradca burmistrza na szczeblu naszej gminy

      • Anonim on 29 listopada 2011 at 06:52

      No cóż , tego to nawet sam osobisty doradca nie rozumie .

  • korekta on 25 listopada 2011 at 14:35

  No po utyskiwaniach że sprawozdania burmistrz byle jakie Pani się postarała.OT !!! raczej ośmieszyła oczywiście.Jak można było czytać takie bzdury-które można określić-inne zadania określone zakresem obowiązków. No ale skoro nic innego się- nie robiło tylko za referenta to o czym pisać?:złożyłam 800 podpisów pod decyzjami przygotowanymi przez pracowników. Rozmawiałam z pracownikami (kierownik GOK)- no to jest przecież normalne działanie ,codzienność.Wszyscy czekają na pomysł na gminę na Jej rozwój, na określenie się w jakim kierunku nowa władza pójdzie,jak będzie wyglądał ten wszechstronny rozwój , strategia rozwoju turystyka i co więcej ?Jakieś priorytety, wprowadzenie czegoś nowego , wejście Gminy w jakieś działania innowacyjne poprzez wszechstronną pomoc i mobilizację ,zorganizowanie grup roboczych , biznesowych. Przecież ten zbiornik Joniny to też typowe zaniedbanie ze strony Gminy.Nie ma w takich sprawach czekania na rozwój sytuacji.Te sytuacje trzeba wyprzedzać ,obstawiać się pismami, zapytaniami, sporządzać własne dokumenty i mieć swoje odsłony i wywiady,potrafić przewidywać i mieć swoje teorie i po dwa asy w rękawie.Tak to można rządzić w szkole.Dają kasę to ją wydać , co karzą to zrobić.Wytyczne przeczytać zastosować.Amen.Gdyby to był łatwy chleb to startowałby na burmistrza co trzeci mieszkaniec. Popatrzmy w takim Tuchowie był jeden jedyny kandydat.Niektórzy nie wiedzą jak widać za co się biorą.Pojęcia nie mają o zarządzaniu i mylą zarządzanie Gminą z prezentacją no bo do prezentacji wystarczy ciuch i uroda nawet może być przygaszona wiekiem ale jedno z drugim to dwie zupełnie inne sprawy.Ktoś powiedział -stracona kadencja, skarciłam go słowem ostrym i muszę Go przeprosić .

   • hah on 27 listopada 2011 at 16:21

   czyli P.Burmistrz nie robiła nic no oprócz tych dwóch wyjazdów,bo reszte jak mi sie wydaje zrobili jej pracownicy,ciekawe czy uczestniczyła chociaz w jednym przetargu i wie na czym to polega

  • Anonim on 25 listopada 2011 at 14:21

  No i pojawiły się pierwsze problemy z którymi Nowa Jakość sobie nie może poradzić. Likwidować jest łatwo , wydawać zakontraktowane pieniądze przez poprzedników też , ale co dalej? Złotouste wypowiedzi już nie wystarczą.

  • żenada on 25 listopada 2011 at 14:05

  Sprawozdanie pani burmistrz to szczyt arogancji odczytanie swojego zakresu czynności z ustawy o samorządzie plus ilość decyzji wydanych przez urzędników można zastąpić jednym zdaniem , ale Pani podaje dokładne cyfry by odbiorca czyt. wyborca nie zorientował się o co chodzi. Dziękujemy za 1000 zł wydane z naszych podatków dla dzieci niepełnosprawnych i chwalenie się że to Ja BURMISTRZ. – na ale ta przepiękna bombka choinkowa to co innego he he.Jak może powstać zbiornik jeżeli pani nie wie czym się różni marszałek od wojewody a utwardzenie dróg załatwia z hydrobudową która jest projektantem , mieszając polder z okresowo napełnianym zbiornikiem czyli suchym , wtrącając gdzie nie gdzie słowo ” Tama ” – chyba żeby powstała jako blokada głupoty i ignorancji . Dziękujemy też szczególnie mądremu radnemu Jeziorowi , który wywalczył teren ochronny na Kokoczu ze szczególnym naciskiem na walory przyrodnicze , a 5 km dalej na południe udowadnia że na terenie zbiornika to pustynia przyrodnicza i pisma w tej sprawie są wysyłane do tej samej instytucji Ochrony Środowiska , a to moralność Kalego. Kto nami rządzi? Pani Burmistrz rządzenie gminą to nie przytakiwanie urzędom wyższego szczebla , ale walka o swoje racje , chyba że celem naczelnym jest dociągniecie do emerytury.

  • nie rozumiem on 25 listopada 2011 at 12:18

  Nie jest to pewnie pomysł naszej gminy ,jak słyszę inne też obcinały “aglomerację” ale uzasadnienie że jak będzie mniejsza to wykona się wtedy 100% kanalizacji i będzie to jakoś lepiej widziane(przez Unię?) to wydaje mi się dziwne. Czy nie lepiej wykonać mniej procent tego co potrzeba bo przynajmniej widać ze potrzeba więcej ?.Takie zmienianie narażają rade na śmieszność i robią niepotrzebne zgrzyty .

Komentarze zostały wyłączone.