NIE dla kaminiołomu. TAK dla oranżady?

Swego czasu na blogu, ale także w rozmowach z naszymi przedstawicielami, poruszyłem temat uruchomienia w naszej gminie produkcji wody mineralnej o nazwie Rygliczanka. Pomysł nie wywołał większego zainteresowania. Mówiono – woda musi spełniać pewne kryteria, musi posiadać minerały itd. W zasadzie tak. Nazwa produktu była do zaakceptowania.

Starsi pamiętają, ja również pamiętam wyśmienitą oranżadę produkowaną w Ryglicach. Pamiętam jak po lekcjach biegliśmy prosto do rozlewni, by napić się oranżady – świeżutka i tańsza. Z tego co wiem, woda ze zwykłych studni.

Może w kierunku Oranżady Rygliczanki lub Ryglickiej Oranżady? Miejsca pracy i promocja gminy za jednym razem. Trzeba odkryć, lub chociaż spróbować odkryć odpowiednią wodę w gminie (ponoć woda na Górze Kokocz jest znakomita). No i oczywiście potrzebne są środki na rozruch. Tradycję oranżadową już mamy.

Gmina może oraz powinna tworzyć podwaliny pod przedsiębiorczość. Może znajdzie się jakiś bogaty emigrant/patriota, który zechce zainwestować swoje pieniądze u nas. Mamy także przedsiębiorców w gminie, a może to temat dla GS Ryglice?

http://www.wodadlazdrowia.pl/pl/5922/0/Wody_do_picia.html

http://www.wodadlazdrowia.pl/pl/48567/0/Rewolucja_w_wodach_butelkowanych.html

http://www.wodadlazdrowia.pl/pl/48541/0/Rozporz_31_marca_2011.html

 

Adam Zieliński

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 • Blogger.com

Permalink do tego artykułu: https://lepszeryglice.cba.pl/nie-dla-kaminiolomu-tak-dla-oranzady/

216 Komentarzy

Skip to comment form

  • Budżet on 29 listopada 2012 at 13:37
  • Odpowiedz

  Krążą wieści jakoby projekt budżetu na 2013 jest nie do przyjęcia. Radni sie mocno zastanawiają co z tym zrobić. Czy to prawda? Wie ktoś?

   • mieszkaniec on 29 listopada 2012 at 22:28
   • Odpowiedz

   5 miejscowości , podobno, nie ma nic zaplanowane przez burmistrzana 2013rok. Większość środków idzie do Zalasowej

    • bezznieczulenia on 30 listopada 2012 at 17:09
    • Odpowiedz

    Pani wszędzie miała w wyborach większe poparcie niż Karasiewicz tylko nie w Zalasowej to teraz próbuje sobie to poparcie kupić za cenę kolejnych kredytów. Ale Zalasowa i tak się nie sprzeda a inni się wypną bo zostali oszukani przez nią i jej sforę bylejakościową.

     • Anonim on 30 listopada 2012 at 18:00
     • Odpowiedz

     Oczywiście, że Zalasowa i Lubcza nigdy już nie zagłosują na obecnych.

    1. Bylejakosciowa sfora. Taki był język opozycji . Zdaje się NJ forsowała tematy turystyczne.

   • bezznieczulenia on 30 listopada 2012 at 18:04
   • Odpowiedz

   Może jakiś radny się odważy choćby incognito i wrzuci tu projekt budżetu to podyskutujemy. Zapewne jest o czym.

  • Forumowicz on 27 listopada 2012 at 18:45
  • Odpowiedz

  Co powiecie na założenie forum na którym wypowiadaliby się mieszkańcy gminy Ryglice? Bo tutaj widzę komentarze są o wszystkim, są to bardziej dyskusje, niż komentarze do tematu.

  Pozdrawiam!

  1. Aby dyskusja była na temat musiał byś wprowadzić moderację. My na tym blogu nie wprowadzamy moderowania komentarzy, dlatego jest jak jest. Oczywiście niech powstanie nowe forum.

   Pozdrawiamy również. az.

    • Forumowicz on 27 listopada 2012 at 18:52
    • Odpowiedz

    Ja nic nie mam do działania tej strony 🙂 tylko uważam, że może warto założyć forum do dyskusji, zamiast w miejscu na komentarze, prowadzić dyskusję.

    1. Tak jak mówię. Bez moderacji komentarzy niemożliwym jest ukierunkowanie dyskusji. Cenimy sobie bardziej wolność i dowolność wypowiedzi niż sterowanie dyskusją. To od dyskutujących ich kultury, umiejętności, chęci, woli zależy co tu czytamy i jak to jest widziane. Można oczywiście zrobić zakładkę – sprawy różne – by tam pisać o czymkolwiek. Może to zrobimy. Dzięki. az.

   • Anonim on 27 listopada 2012 at 19:09
   • Odpowiedz

   W najbliższa sobotę będziemy pracować przy doprowadzeniu wody do nowego stawu przy ul. Tarnowskiej, po to by w zimie zrobic lodowisko dla mieszkanców. Zapraszam.

   Przew Zarządu Miasta
   K. Bochenek

    • no , no , no on 27 listopada 2012 at 19:38
    • Odpowiedz

    Bardzo dobre działanie renowacja tego stawu i okolicy. Będą ścieżki przyrodnicze, możliwość grilla, itp, coś na kształt jak w Zlasowej w lesie tuchowskim. Ścieżka zdrowia koło Łyczków to niewypał, podobnie jak niewypałem będzie plac targowy. Rada powinna wycofać się z pomysłu placu targowego bo szkoda na to kasy

   1. już oczami wyobraźni widzę te tłumy na lodowisku

    1. Do Jakościomierza…. A może by poprostu dołożyć zakładkę do takiej wolnej dyskusji? Pewnie by się przydała, a i blog by był bogatszy… Pozdrawiam…

  • Mieszkaniec on 27 listopada 2012 at 18:39
  • Odpowiedz

  Jestem tego samego zdania co “KTOŚ”, zbliża się zima, dlaczego nikt nie pomyśli i nie zrobi chodź by nawet lodowiska na miejscu stawów koło szkoły lub gdzie kolwiek indziej? Wystarczy aby straż nalała wody i tyle! I już na niedzielne południa jest co robić. Ale nie ma kto pomyśleć nad takim rozwiązaniem, lepiej powiedzieć że się nie da. W tuchowie koło biedronki jest mini skatepark, ile takie coś kosztuje? 2000 zł ? Zrobić coś takiego u nas, już jest co robić a nawet gmina poprawia swój wizerunek. Myślę, a przynajmniej mam nadzieję, że ten rok 2013 będzie lepszy niż 2012, że w końcu zacznie się coś “dziać” w gminie RYGLICE.

   • lepsze jutro on 27 listopada 2012 at 18:45
   • Odpowiedz

   Co do lodowiska to strażacy robią co roku ślizgawkę, jak mrozy. Skatepark – dobry pomysł – o wiele lepszy niż ścieżka zdrowia.

    • Forumowicz on 27 listopada 2012 at 18:49
    • Odpowiedz

    Ścieżka zdrowia, hahaha. Słyszałem już parę razy jak młodzież mówi na to “Ścieżka pijaństwa” itp. Tam wieczorami jak chciałby się ktoś przejść to nie ma szans, same motory, auta i murki obstawione, siedzą, piją, palą, jedyne miejsce z dala od domów… Dobrą przysługę zrobiła Pani burmistrz młodzieży. Zamiast chorego placu zabaw w takim miejscu można było zrobić taki Skatepark.

 1. A może projekt – a better tomorrow.

  W projekcie mogą uczestniczyć uczniowie klas I –VI Szkoły Podstawowej w Łętowni w latach 2009 – 2012. Udział dziecka jest całkowicie BEZPŁATNY!

  Projekt „Lepsze jutro” to wyjście naprzeciw oczekiwaniom lokalnego środowiska w zakresie nauczania języka angielskiego wśród dzieci i młodzieży Szkoły Podstawowej w Łętowni, oraz fachowe wsparcie psychologiczno – pedagogiczne. Jego głównym celem jest wyrównanie szans edukacyjnych dzieci uczęszczających do naszej szkoły w latach 2009 – 2012 poprzez:

  Więcej:

  http://www.projekt-lepszejutro.eu/

   • Komisarz on 28 listopada 2012 at 13:24
   • Odpowiedz

   Wasze obecne kierownictwo gminy na takie projekty jest za cienkie w uszach. Poza tym gdyby nawet się sprężyli to im się po prostu nie chce.

 2. Nasza gmina jest w ogóle dziwna… Robienie chorych fontann z jakąś babą i dziećmi … A nawet internetu dobrego nie ma, czemu nikt się nie postara o np. światłowód? Gmina też by na tym zyskała, ale po co? Lepiej pieniądze wziąść sobie do “łapy”. Wieczorami w weekendy młodzież też nie ma co robić tylko plątają się po rynku i okolicach, a jak by coś pomyśleć i zrobić też w ich kierunku? Nie bo po co…
  Asfalt pod dom nie powiem kogo da się zrobić bez najmniejszych problemów, oświetlenie też. Rządzą tym miastem dziwni ludzie… Każdy pod każdym dołki kopie.

   • Anonim on 27 listopada 2012 at 12:22
   • Odpowiedz

   Światłowód jest już w całej gminie od 15 lat tylko trzeba płacić za abonament telefoniczny. Nie pieprz jak nie masz pieniędzy na telefon stacjonarny.

    • To teoria on 27 listopada 2012 at 17:10
    • Odpowiedz

    Równie dobrze można powiedzieć, że w gminie naszej jest wodociąg oraz kanalizacja. Ludzie mają swoje wodociągi (studnia, rury) jaki i kanalizację (rury, szamba). Otóż nie wszędzie gdzie jest telefon stacjonarny możne być Neostrada, a z tego co słyszałem to nieliczni mogą się cieszyć internetem z tepsy

    1. bo widzisz są równi i równiejsi.np taki Jezior – dla niego Pani Burmistrz buduje targowisko za remizą bo pan radny zaczĄł sprzedawć jajka ale zeby biedak nie marzł będzie miał taki straganik no i będzie miał codziennie kontakt z mieszkańcami

      • Anonim on 27 listopada 2012 at 19:53
      • Odpowiedz

      Podobno kupuje drożej a potem sprzedaje taniej ot taki jajcarz.he he

   1. Ty wiesz co to w ogóle jest ŚWIATŁOWÓD? Poczytaj w goglach a potem rozmawiaj, bo światłowód na pewno nie idzie drogą telekomunikacyjną (przez telefon) a co do neostrady to ile na tych starych słupach pociągnie? 2 mb/s ? W porywach do 8 mb/s na rynku. W innych miejscowościach łącze ma przepustowość nawet 30 mb/s, więc o czym my tutaj rozmawiamy? Od 15 lat jest światłowód, ciekawe ciekawe…

     • Anonim on 27 listopada 2012 at 19:33
     • Odpowiedz

     światłowód jest natomiast pojemności przepustowość centrali zależy od liczby korzystających z telefonu stacjonarnego a ta niestety spadła.

    1. Ryglice rzeczywiście są dziwne bo ludzie dostają neta o przepustowości łącza liczonej w metrach bieżących na sekundę (mb/s) w innych miejscowościach jest w megabitach na sekundę (Mb/s lub Mbit/s). Apropo wybranych: mogą skorzystać z cudownej technologii LTE od PLUS GSM tylko że jest to chyba jakieś nieporozumienie

     1. LTE można sobie w dupe wsadzić za przeproszeniem. Ludzie! Światłowód nie idzie telefonem !!! Nie mylcie neostrady z światłowodem. HAHA net w metrach bieżących 😀 dobre dobre 😀

      • Anonim on 27 listopada 2012 at 21:30
      • Odpowiedz

      Kabel światłowodowy kabel zawierający jedno lub więcej włókien szklanych przewodzących impulsy światła.

      W telekomunikacji wykorzystuje się zwykle światło podczerwone. Kable utworzone z włókien szklanych są odporne na zakłócenia elektromagnetyczne i mają dużą przepustowość. Przy ich użyciu można osiągać szybkości przesyłania do 100 Gb/s (ok. 12,5 GB/s); najszybsze systemy światłowodowe mogą prowadzić sygnał rzędu kilku Tb/s. Kłopot konstrukcyjny sprawia tylko stosunkowo duży promień zgięcia światłowodu. Musi wynosić on kilka cali, aby było możliwe właściwe wewnętrzne odbijanie i rozchodzenie się światła, a samo włókno nie uległo uszkodzeniu.

      Włókno światłowodowe jest z reguły pokryte warstwą polimeru. Jest to tak zwane pokrycie pierwotne, zabezpieczające włókno przed wpływem otoczenia. Włókno z pokryciem pierwotnym może być chronione przez kolejne warstwy. Utworzona w ten sposób konstrukcja nosi nazwę kabla światłowodowego. I to jest u nas w gminie

     2. No to się znalazł specjalista….. przynajmniej wie do czego służy ctrl+c i ctrl+v

     3. Tak, tak, w Ryglicach są światłowody, proszę was, nie rozśmieszajcie mnie. 90% Ryglic jest w zasięgu radiówek 10% neostrada, netia itp.
      Podobno mają robić światłowód na rynek i parę pobliskich ulic, ale co z tego będzie nie wiadomo. Jedno jest pewne, za dużo osób to tutaj na światłowodach się nie zna 😀 chcą je puszczać telefonem, powodzenia życzę 🙂

     4. Światłowód? hahaha, a gdzie ty ten światłowód widziałeś? Co za bzdury tu czytam, ja rozumiem że sieć światłowodowa jest wtedy gdy łącze takie idzie do każdego domu, a nie do głównej centrali telefonicznej. Jeżeli tak będzie to możemy mówić że mamy sieć światłowodową. W tej chwili to mamy sieć pajęczą i żadną inną. Słyszałem że były plany kłaść kable światłowodowe jak robili wodociągi i podprowadzić pod każdy dom co się przyłącza. Ale jak zwykle g…. z tego wyszło.

     5. J23 zapewne za 5 lat będą specjalnie kopać na światłowód… Bo za 1 razem jak by zrobili wszystko to byłoby za prosto 😉 Trzeba po kombinować

      • anonim on 28 listopada 2012 at 08:38
      • Odpowiedz

      Do j23. Twoje rozumienie pojęcia sieci światłowodowej jest strasznie płytkie. Równiez nigdy niesłyszalem o sieci “pajęczej” morzesz trochę rozwinąć swoją myśl?

      • Anonim on 28 listopada 2012 at 10:39
      • Odpowiedz

      Podczas budowy sieci wodociągowej w Zalasowej zamontowano kanały pod światłowód do każdego odbiorcy wody dające możliwość bezpośredniego połączenia z Tarnowem i ze światem. Podobno za tą pracę wykonawcy nie chce gmina zapłacić. No cóż nowa jakość była przygotowana do rządzenia. Ale chyba ” buraczarką”.

     6. Do – jaa, moje pojęcie sieci światłowodowej jest jak najbardziej trafne. Przykładem na to są niektóre dzielnice Tarnowa. Nie obchodzą mnie szczegłóy techniczne, jeżeli mówicie o sieci światłowodowej to ten światłowód musi być realnie, nie wirtualnie. Sieć pajęcza, to sieć którą przędzie pająk, jak byś nie wierzył(ła) odsyłam do Wikipedii.

     7. Sorry – “jaa”, miało być do “anonima”. Rozlazły ten wątek się robi, jak rygielska sieć internetowa 🙂

     8. A teraz do drugiego anonima, tak się składa że znam kilku zalasowian co się przyłączali pod ten nowy wodociąg. Żadnych kanałów nie ma. Nic nie zostało pod domy podprowadzone, oprócz rury z wodą. Jeszcze dzisiaj to potwierdzili.

      • Do J23 on 28 listopada 2012 at 13:23
      • Odpowiedz

      Nie wierzysz sprawdź ! nie pisz głupot To telefon do wykonawcy.FUH Mat-Mat Krzysztof Mącior Szynwałd 102 B Szynwałd 604-256-216 Tych z Zalasowej co są podłączeni mylisz chyba z tymi co się podłączyli do ” żłobu”.

     9. Już lada dzień powstanie forum specjalnie dla naszej kochanej gminy, przeniesiemy się z tymi rozległymi wątkami na forum. Może będzie ład i porządek. Pozdrawiam was! Dobrze, że każdy chce dyskutować, na tematy które nas dotyczą, jako mieszkańców GMINY RYGLICE.

     10. Do J23. Pokarz mi choć jednego klienta indywidualnego w tarnowie który ma podciągnięty kabel światłowodowy do mieszkania. Tak żeby ten kabel był zakończony pigtailem z konwerterem. Wyprzedzę twoją odpowiedź: “niema takich klientów”. Światłowód jest tylko na magistrali pomiędzy punktami typu rozdzielnia u dostawcy do blok mieszkalny, ale nie mieszkania. Klient dalej ma kabel miedziany typu UTP (skrętka) lub BNC (koncentryk). W Ryglicach niema światłowodów ponieważ: Koszt inwestycjii jest nieopłacalny dla firm typu Markomp, Voltronik, GalasNet. Samo kupno takiego kabla jest niedrogie lecz położenie go już niesie za sobą spore koszty (umowy z energetyką, telekomunikacją lub wodociągami/kanalizacjami). Po za tym późniejsza obsługa to dość duży problem dla takich firm np. uszkodzenie, złamanie, przedłużenie. Jeśli chcesz coś więcej wiedzieć na ten temat to pisz. Pozdrawiam

     11. Jeżeli myślisz że zalasowianie kłamią, twoja sprawa. Nie myślę cię przekonywać. Jeszcze raz powtarzam, żadnych kanałów do domów indywidualnych przy okazji budowy wodociągu nie podprowadzono. Jeżeli jakieś są, to może na głównej magistrali, ale nie do domów indywidualnych.

     12. Do Krzysztofa… Dobra, powinienem uściślić – “Światłowodowa sieć szkieletowa” co nie oznacza że jest jedno łącze na wieś czy całą ulicę. To że w Ryglicach się nie opłaca (narazie) to inna sprawa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Optionally add an image (JPEG only)