Nowe drogi “Nowej jakości”

Jak wynika z wypowiedzi pana Jałochy zajmującego się drogami w naszej gminie wszelkie wykonane dotychczas drogi były wykonane źle, czy coś się w tej sprawie zmieniło. W mijającym roku w naszej gminie wykonano wiele  kilometrów dróg gminnych, remonty te były możliwe dzięki środka powodziowym, (promesom) otrzymanym z MSWiA.  Jak zostały wykorzystane te środki przez nasze nowe władze, pierwsze sygnały o nieprawidłowościach w  trakcie prowadzonych prac pojawiły się niemal natychmiast po ich rozpoczęciu. Wszyscy pamiętamy  burzę jaka wywołał fakt użycia zamiast kruszywa sortowanego tak zwanej „pospółki”  i związaną  z tym kontrole stanu wykonania tych inwestycji przeprowadzoną  przez  Komisję Rewizyjną Rady Miejskiej w Ryglicach.  Kontrola taka została przeprowadzona w dniach od 19 do 31 sierpnia 2011r. i wykazała  kilka nieprawidłowości . Czy jednak kontrola ta była przeprowadzona rzeczowo i solidnie, co do tego mam wątpliwości, czy uzasadnione, sami państwo ocenicie.  W ostatnim czasie wybrałem się na małą wycieczkę po odremontowanych drogach, zwróciłem się również do UM  Ryglice o udostepnienie  protokołów odbiorów dróg z pierwszej promesy  powodziowej.  Jak to z naszymi urzędnikami bywa nie obyło się bez utarczek słownych  nim  dostałem  dokumenty o jakie wnioskowałem. To co zastałem na pierwszej drodze to coś niewyobrażalnego, chodzi o ulice  Mieszka I. Jest to  jedyna droga jaka została wykonana z tej promesy w Zalasowej, o tym jak została wykonana będziecie mogli przekonać się z materiału video jaki został zarejestrowany na Mieszka I . Wspomniana droga w niczym nie przypomina co tu kryć nowo wybudowanej drogi, nierówności, brak jakiejkolwiek niwelacji wcześniej istniejącej nawierzchni, brak poboczy, mimo że w protokole odbioru stwierdza się że wykonano je za kwotę 2311,20 zł . Krawędź jezdni prowadzona slalomem mimo równego terenu i prostego odcinka drogi, wyraźne przechyły boczne i uskoki poprzeczne. Droga nie prowadzona w osi, to znaczy z jednej strony wchodzi niemal do rowu a w tym samym miejscu z przeciwnej strony jest spore pobocze. Zreztą popatrzcie państwo sami,  brak dźwięku, bo opis mi nie wyszedł zbyt często było zamiast słów słychać “pip pip” więc usunąłem całość.

 O zgrozo drogę tę Komisja Rewizyjna uznała za najlepiej wykonaną drogę kontrolowaną przez Komisję Rewizyjną, zresztą posłuchajcie państwo sami co ustaliła ta komisja.  

Cały zapis video znajduje się  tutaj część pierwsza nagrań. Tak jak wcześniej pisałem odbyłem wycieczkę po całej gminie i mam zupełnie inne ustalenia,  ulica Mieszka I  to najgorzej wykonana droga, zapraszam wszystkich do przejechania się ta drogą, zwłaszcza taką wycieczkę polecam radnym i sołtysowi . Panowie tam gdzie miał kto przypilnować tak jak w Bistuszowej, Ryglicach, Lubczy, Woli drogi są wykonane poprawnie my mamy bubel w dodatku niedokończony.
GDZIE SĄ NASI GOSPODARZE  CZY TO WIDZIELI ? [nggallery id=7] To jeszcze nie koniec, zastanówmy się wspólnie kto tworzył te przedmiary w oparciu o jakie standardy.Jako przykład

Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Lubcza – Droga na Matela

Lp.

Opis robót

Jednostka

Ilość

Cena jednostkowa

Wartość (zł)

1

Wyrównanie istniejącej podbudowy tłuczniem kamiennym sortowanym, zagęszczanym mechanicznie o grubości do  10 cm(950×2,70×0,10)

m3

256,50

2

Wyrównanie istniejącej podbudowy mieszanką  bitumiczną wraz z zagęszczeniem oraz dowozem masy do miejsca w budowania

t

20,00

3

Wykonanie warstwy ścieralnej z mieszanki mineralno-asfaltową o grubości 5 cm(950×2,50)

m2

2 375,00

4

Uzupełnienie poboczy do niwelety jezdni kruszywem łamanym z zagęszczeniemmechanicznym

m3

85,00

 

Jak ustaliłem  m3 asfaltu waży  1,4 t   policzmy zatem jaką warstwa zgodnie z punktem 2 tabeli wyrównano istniejącą podbudowę.  20: 1,4 =14,28m3    czyli  14,28: 2375 =0,0060 m  daje nam to pokrycie powierzchni drogi na odcinku 950 m o szerokości 2,50 m warstwą  6 milimetrów koszt tego wyrównania to 11966,40 zł,  a trzeba przyznać że na te drogę dano aż 20t na ul. Rolniczą jet to 5t na 650m . Z rozmowy  przeprowadzonej z osobami znającymi temat, dowiedziałem się  że nie ma takiej możliwości technicznej, aby skutecznie pokryć  i zagęścić tak cieką warstwę  mieszanki bitumicznej. Kolejną sprawą jest sprawa użycia niezgodnego z specyfikacją kruszywa, jak widać w tabeli w punkcie 1. pisze  „wyrównanie istniejącej podbudowy tłuczniem kamiennym sortowanym, zagęszczanym mechanicznie o grubości do  10 cm”. Czytając ze zrozumieniem można wywnioskować że, zarówno 1 jak i 10 cm mieści się w kryterium zamawiającego, daje to dowolność co też wykazała Komisja Rewizyjna stwierdzając słaba podbudowę. Mało tego mimo przedstawienia stosownych atestów kruszywo z widoczną domieszka pospółki jakie użyto  do wykonania podbudowy, mimo że spełnia normy nie spełnia kryteriów określonych przez zamawiającego, i jako takie nie powinno być wbudowane.  Jakie konsekwencje będzie miało nieprecyzyjne ustalenie grubości podbudowy, użycie materiałów innych niż te określone w specyfikacji, brak warstwy  wyrównującej, (bo te 6 milimetrów to zwykła ściema)  dla trwałości wykonanych w ten sposób dróg, dziś nikt nie wie. Wiadomo jednak że gwarancja na jaką liczą radni może nie zostać uznana, dlaczego ?  Jak wiadomo po naszych drogach poruszają się pojazdy znacznie przekraczające dopuszczalną masę, więc żadna firma dysponująca prawnikami powołując się na ten fakt nie uzna gwarancji. Zwłaszcza że w protokołach odbioru

 Mieszka I brak uwag do wykonania tych inwestycji, a wręcz potwierdza się stan niezgodny z rzeczywistością. Czy zatem dokonywano odbioru w terenie? Czy może przy biurku w UM? To samo dotyczy działań Komisji Rewizyjnej, czy szanowna komisja była na ulicy Mieszka I ?  Jeśli tak to należy szybko skierować jej członków na badania okulistyczne. CDN.

Jakościomierz 

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 • Blogger.com

Permalink do tego artykułu: https://lepszeryglice.cba.pl/nowe-drogi-nowej-jakosci/

35 Komentarzy

Skip to comment form

  • ciekawy on 23 listopada 2011 at 09:44

  To już koniec pieniędzy które załatwiał Karasiewicz na drogi. Zobaczymy czy w 2012 roku czyli w drugim roku urzędowania Nowej Jakości będziemy toczyć spory nad wykonywanymi drogami przypuszczam że nie będzie nad czym. Nasza pani jeżdzi na spotkania Pisu , a o ile wiem to nie dość że ta organizacja się rozpada to jeszcze nikt nigdy do rządzenia ich nie dopuści – no chyba że u nas hi hi.

  • e tam on 21 listopada 2011 at 22:10

  Jedzie się drogą lux ,może na butach widać przechyły i uskoki poprzeczne czy wzdłużne ale w aucie się nie wyczuwa

   • admin on 21 listopada 2011 at 22:13

   Pobocza też są tylko ja ich nie widzę pozdrawiam i zapraszam do przejażdżki tą drogą w realu .

    • proszę on 21 listopada 2011 at 22:43

    przedstawić dokument,(plan?) że powinny być pobocza wyrównane kamieniem do drogi(chyba powinna być określona też szerokość ) że to się zgodzę że żle odebrane .Jakoś chyba wszystkie drogi są bez tych poboczy .Jak rozumiem chodzi o koszty i z tymi ekstra poboczami to by znacznie mniej dróg było

     • ryglice on 21 listopada 2011 at 23:11
      Author

     Patrz punkt 3 tabeli “Uzupełnienie poboczy do niwelety jezdni kruszywem łamanym z zagęszczeniem mechanicznym” kliknij też link pod nazwą Mieszka I albo http://lepszeryglice.cba.pl/wp-content/uploads/2011/11/Mieszka-I.pdf masz czarno na białym za co zapłacono.

      • co znaczy on 22 listopada 2011 at 11:54

      co to dokładnie znaczy “Uzupełnienie poboczy do niwelety jezdni kruszywem łamanym z zagęszczaniem mechanicznym, ” bo nie rozumiem tej niwelety ,jak droga ma po tym wyglądać ?

      • Anonim on 22 listopada 2011 at 13:41

      pierwsze sprawdź sobie co to jest niweleta – myśle że Ci to dużo rozjaśni

      • patrzyłem on 22 listopada 2011 at 14:50

      ale nie jest dla mnie jasne -czy to płaszczyzna powierzchni asfaltu -czy płaszczyzna podkładu .pobocze utwardzone jakieś jest .Pytanie czy powinno być równo z asfaltem ???

      • Anonim on 22 listopada 2011 at 15:49

      Niwelata jezdni to wysokość asfaltu do tej wysokości powinno być wysypane i zagęszczone pobocze.

   • alek on 21 listopada 2011 at 23:27

   wysłac radnych zalasowskich i sołtysa i niech ocenią jakośc drogi w końcu od tego są, wszystkiego za nich komisja nie będzie robiła,może zaczną kiedyś krytykować a nie wszystko chwalić

    • były radny on 22 listopada 2011 at 09:31

    Zdrajcy muszą chwalić i bronić swojej koncepcji dla dobra swojego i rodzin poświęcili losy wsi . Może ktoś ich rozliczy w przyszłości ? Historia na pewno tego rozliczenia dokona . Wstyd i hańba za 30 srebrników sprzedali swoich.

     • Anonim on 22 listopada 2011 at 11:23

     To nie jest nawet 30 srebrników jak podaje Urząd z I transzy pieniędzy wykorzystane na drogi Zalasowa 63 tys. zł. Ryglice 421 tus. zł czyli prawie 7 razy więcej. Zalasowa większa od Ryglic. Uczciwość pisuarów.

     • Anonim on 22 listopada 2011 at 11:35

     Zgadzam się z Tobą, tylko prywatne interesiki. Bo jak ocenić zamiar zakupu gruntu przez urząd pod gminną inwestycję od jednego z obecnych radnych? Czy nie można dopatrzyć się w tym znamion korupcji?

      • alek on 22 listopada 2011 at 17:34

      TO niedopuszczalne i nie etyczne

  • Anonim on 21 listopada 2011 at 21:04

  Czyżby komisję rewizyjną ktoś zrewidował ?

  • Anonim on 21 listopada 2011 at 19:30

  Komisja Rewizyjna
  Skład:
  Tomasz Dudowicz – Przewodniczący
  Józef Dębowski
  Marek Dudowicz
  Andrzej Marcinek

   • no cóż on 21 listopada 2011 at 21:03

   no cóz ” nowa jakość” nowy drogowiec ,nowe drogi.fachowców mamy no no.moze dzieci z przedszkola lepiły tą drogę z ciastoliny

  • ślepy on 21 listopada 2011 at 19:27

  Mam pytanie czy Przewodniczący Komisji Rewizyjnej był na tych drogach czy tylko onich słyszał i powtarza te głupoty. – Kompromitacja i koleś mam wyższe wykształcenie wstyd wstyd wstyd

  • jola on 21 listopada 2011 at 19:10

  czytam ” Jak ustaliłam m3 asfaltu waży 1,4 t ” -czyli jakościomierz pisze o sobie w rodzaju żeńskim , nie wiem co o tym myśleć

   • trans on 21 listopada 2011 at 19:24

   Mi to nie przeszkadza teraz to nawet “trendi” jak dla mnie to “jakościomierz” może być nawet lesbijkiem.

   • ryglice on 21 listopada 2011 at 19:38
    Author

   Dzięki Jolu dobrze że choć ty nie jesteś ślepa.Choć chyba powinienem wpisać inne imię

  • Anonim on 21 listopada 2011 at 17:00

  http://www.ryglice.pl/Upload/docs/wolninka_zalacznik.pdf

  • Anonim on 21 listopada 2011 at 13:55

  Informacja ze strony BIP Ryglice http://www.ryglice.pl/bip/page/open/title/Kontakt%20Burmistrz%20Ryglic
  Burmistrz Ryglic przyjmuje interesantów po wcześniejszym osobistym lub telefonicznym zapisie w Sekretariacie w każdy poniedziałek w godzinach 8:00 do 15:00
  Oj jakosciomierzu już nie dostaniesz się tak łatwo do pani burmistrz

   • Anonim on 21 listopada 2011 at 15:43

   A cóż to za problem zapisać się na spotkanie z Burmistrz ?

    • do komunisty on 21 listopada 2011 at 18:42

    Mamy rok 2011 a nie lata 80. Komunizm w Polsce upadł. Chyba jednak nie wszyscy o tym jeszcze wiedzo. Oznacza to ze Gmina naprawde jest zacofana

     • komunizm trwa i trwa mać on 21 listopada 2011 at 19:20

     Komunizm jako ustruj i owszem upadł, a raczej zbankrutował, ale jako system polityczno społeczny ma się calkiem dobrze bo on (komunizm) tkwi głęboko w ludzkich umysłach. Państwo nadal zarządzane jest jak w komuniźmie i musi nastąpić naturalna wymiana pokoleń żeby to powoli zaczęło się zmieniać.

   • pracuś on 22 listopada 2011 at 21:42

   przewertowałem 7 Gmin w Małopolsce -bip i nigdzie nie spotkałem tak skomplikowanego sposobu żeby zostać przyjętym przez burmistrza ,na zapisy do burmistrza.Inni przyjmują normalnie z kolejki w wyznaczone dni czy po prostu kiedy petent przyjdzie a burmistrz może akurat go przyjąć.Czy to jest Nowa Jakość czy jakaś nowa choroba na którą jeszcze nie ma lekarstwa? W Watykanie w pilnych sprawach przyjmują bez zapisu.Czy jeżeli ktoś przyjedzie z Lubczy np. i nie zapisany to jedzie z kwitkiem?Ale się porobiło!!

    • Anonim on 22 listopada 2011 at 23:24

    W lubczy wiekszosc glosowala za wiec nie moga miec zalu

  • Anonim on 21 listopada 2011 at 13:17

  Coś to dziwnie wygląda wszystko z tymi drogami.

  • anonim on 21 listopada 2011 at 12:05

  Przewodniczący Komisji rewizyjnej jest podwładnym Pana Wojtanowskiego i to chyba nie tylko w Nadleśnictwie

  • Tosiek on 21 listopada 2011 at 08:57

  Władek z Tadkiem byli zajęci organizowaniem dożynek, tak jak cała administracja, nikt nie dbał o to jak zrobią drogi, dbano o to jak wypadnie pani burmistrz w dożynkowej karecie . Co do ślepoty członków komisji to nie ma na to słów z stwierdzenie że na Mieszka I nakłady ogromne to już obłuda .

   • do Tośka on 21 listopada 2011 at 18:33

   Podziwiam upór w pisaniu o Władku i Tadku! Śmieszne! Przecież sa urzędnicy w gminie, powiecie, województwie!Za co biorą pieniądze?

    • Tosiek on 21 listopada 2011 at 19:48

    Gospodarzem wsi jest soltys i to nie tylko na otwarciu drogi powiatowej ale również w czasie budowy drogi gminnej. Gdzieś był Władziu ?

     • do Toska on 22 listopada 2011 at 07:38

     Zapomniałeś : I Tadziu

      • Anonim on 22 listopada 2011 at 09:58

      Lesia z wybitnym mężusiem jeszcze

Komentarze zostały wyłączone.