VI Sesja Rady Miejskiej w Ryglicach

Zawiadomienie o sesji oraz porządek obrad TUTAJ

Relacja wideo TUTAJ

az

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 • Blogger.com

Permalink do tego artykułu: https://lepszeryglice.cba.pl/vi-sesja-rady-miejskiej-w-ryglicach/

168 Komentarzy

Skip to comment form

 1. Czy u nas będzie podobnie za kilka lat?

  https://slask.onet.pl/swietochlowice-miasto-na-skraju-bankructwa/47jbelg

  1. Za kilka dni 8 marca mija 29 lat samorządu terytorialnego jaki znamy, to właśnie w tym dniu sejm uchwalił ustawę potocznie zwaną “samorządową”. Jak zmieniły się Ryglice na przestrzeni tych 3 dekad ? Myślę że to dobry moment by zadać sobie kilka pytań i spróbować na nie odpowiedzieć. W bardzo wielu kwestiach będziemy mogli odwołać się jedynie do naszej pamięci bo tylko tam jest obraz Ryglic z kiedyś i dziś. Było by wspaniale gdyby administrator spróbował nam to jakoś techniczne rozwiązać tak byśmy mogli mówiąc językiem młodzieży “ogarnąć temat”. Im dłużej myślę o tych prawie 30 latach tym trudniej odpowiedzieć mi sobie na pytanie gdzie do cholery popełniliśmy błąd? Ryglice choć zmieniły się wizualne, stając się bardziej kolorowe i uporządkowane prawie wcale nie zmieniły się gospodarczo, czas się tu u nas zatrzymał i ani drgnie. Dręczą nas wciąż te same problemy, opisane /choć chyba nie przez nas samych/ w wielu studiach, strategiach których zadaniem i sensem powstawania było wyznaczenie kierunku rozwoju. Przejrzałem kilka takich dostępnych dokumentów z rożnego okresu i doszedłem do wniosku, że nasz samorząd nie podołał stawianym przed nim wyzwaniom. Nie potrafiliśmy wykorzystać ogromnej szansy jaką było przystąpienie Polski do UE i możliwość skorzystania z dziesiątek jak nie z setek unijnych programów o których nikt w Ryglicach nie słyszał. Główną odpowiedzialność z to ponosi pan Karasiewicz który jako wójt i burmistrz urzędował prawie 23 lata. To jego udziałem było organizowanie samorządu w naszej gminie, budowanie administracji którą oparto na nepotyzmie, kolesiostwie, bezkrytycznym i bez kreatywnym słabo wykształconym gronie urzędników. To w tym oraz w słabości mieszkańców upatrywał bym utraty bezpowrotnie szans na rozwiązanie rzec by można wielu egzystencjalnych problemów naszej wioski. Tak przywrócenie praw miejskich to również błąd popełniony przez naszych samorządowców chyba w okolicznościach podobnych do tych w jakich obecna rada popełniła błąd podporządkowując się burmistrzowi w kwestii szkół. Oczywiście nie jest tak, że nic się nie robiło bo to nieprawda ale jestem głęboko przekonany, że można było zrobić więcej. Chętnie podyskutuję z wami na ten temat a jeszcze chętniej napisał bym wspólnie z wami podsumowanie tych czasów.

   Wiem że było by łatwiej usiąść przy stole i porozmawiać twarzą w twarz ale nauczony doświadczeniem innych wolę pozostać anonimowy bo mogliśmy się już przekonać, że za niezależność płaci się wysoką cenę. Gdyby ktoś chciał napisać po za forum mój email konstantyniewiadomski@gmail.com

   1. , budowanie administracji którą oparto na nepotyzmie, kolesiostwie, bezkrytycznym i bez kreatywnym słabo wykształconym gronie urzędników- tak , swieta racja. w naszej gminie myslacych i kreatywnych niszczono. tak jak tu pisano “mierny ale wierny”. dotyczy to urzedu, szkół- kto sie nie sprzeciwial i lizal ten był windowany w gore i dobrze zeby zawdzieczal wszystko gminnej władzy.

   2. Popatrz niewiadomski jak zmieniło się otoczenie koło ciebie. Jak było 30 lat temu a jak jest teraz. Przecież przyłożyłeś rękę do tego.

    1. Dość długo zajęło mi odpisanie na ten komentarz bo miałem nie mały problem z jego znalezieniem. Trochę przekornie i na pół serio bo na poważnie trudno,30 lat bajek o nowoczesnych, pięknych Ryglicach a rzeczywistość aż boli. Tak masz racje bierność to też przyczynek do tego, że jest jak jest.

     Słońce chyliło się ku zachodowi, gdy trzymając w dłoni maleńką dłoń wnuczki powoli zmierzaliśmy w kierunku naszego osiedla.
     Mijaliśmy malowniczą oświetlany ostatnimi promieniami Słońca bryłę naszego ośrodka kultury, gdy z oddali dobiegł nas głos pokrzykujących na siebie chłopców kopiących piłkę.
     Delikatne pociągniecie mojej ręki dało mi znak, że to właśnie tą pięknie oświetloną alejką mamy pójść w kierunku gminnego centrum sportu.
     Dziadku , dziadku spójrz Basia i Pawełek .
     Maleńka dłoń wnuczki szamocząc się próbowała wyswobodzić się z mojego uścisku.
     Kochanie na plac zabaw pójdziemy jutro dziś tatuś zabierze cię na basen.
     Ale dziadku Pawełek mówił, że na basenie znaleziono martwego bezdomnego kotka.
     Ależ kochanie Pawełek chyba wszystko pokręcił to niemożliwe pan Burmistrz dba o zwierzątka a basen ma piekne ogrodzenie.
     Droga ubywała nam szybko a piękny wiosenny wieczór, zdrowe powietrze zachęcały do spaceru.
     Chodnik powoli wspinał się ku pięknym blokom otoczonych zielenią a ostatnie promienie słońca rozświetlały jeszcze wzgórze za nimi.
     Zobacz wnusiu jak pięknie wyglądają teraz nasz nowoczesne Ryglice.
     Wtem znów poczułem rytmiczne szarpanie i wołanie dziadku! dziadku! wstawaj telefon dzwoni.
     Na wpół przebudzony podszedłem do okna i odsłaniając firanę zdałem sobie sprawę, że to był tylko sen. Sen o pięknych nowoczesnych Ryglicach.

   3. Dobrze ze poprzednika żeśmy się pozbyli , wiele złego zrobił choć zaniechań nie widać . A co do nowego trzeba mu dać kredyt zaufania,zresztą innego wyjścia nie ma .Choć zmiany z duchem PISu nie też nie widać.

 2. A no Niewiadomski to taki edukator gminnego urzędu. Cienko tam z wiedzą skoro na takie perturbacje urząd narażają.

 3. Faktycznie Przewodniczący Marek Dudowicz troche aktorzy z tym modulowaniem głosu tak jakby występował na jakimś spektaklu 😉

  1. Niestety ale radni sprawiają wrażenie jakby wiedzieli o czym mówią….tak sprawiają wrażenie i nic więcej. Nawet nie próbują zrozumieć istoty finansów publicznych i jak ogromna rolę pełnią.
   Żal i wstyd. Dobrze że poprzednicy zostawili parę kluczowych inwestycji których Bernerd nie zrobił wcześniej ale widać że poprzedni radni naciskali.
   Z takim zarządzaniem budżet nie wytrzyma 5 lat

 4. Tak narzekacie na Karasiewicza, a z tego co się dzieje u nas w gminie ostatnio, świadczy tylko o tym że zostawił gminę w bardzo dobrej kondycji finansowej.
  Jak się okazuje stać nas na wszystkie widzi mi się nowego burmistrza, przede wszystkim na przejęcie szkół,organizowaniu imprez, i szkolenie się w Szklarskiej Porębie. ( najpierw załatwił żonie i “kuzynce” podwyżki a potem pojechał z kuzynem to oblewać). Ciekawe, którzy z radnych zdecydowali się również oblewać sukces?? Jak ktoś wie niech napisze.
  Ciekawe również kiedy Augustyn zrobi coś dla mieszkańców gminy a nie tylko dla siebie.
  Patrząc na początki można śmiało stwierdzić – nie zanosi się.
  Więc “do zobaczenia” za 5 lat, mam nadzieje że z kimś normalnym w końcu w roli włodarza.

  1. Gdzie jest 15 radny nie podają co się znim dzieje ????

   1. Chyba Kawa z jedności ma mieszkańców w d….

  2. Paweł nie nadaje się. Brak kompetencji wiedzy i chęci. Tu jest samorząd trzeba robić i zarządzać A nie brylowac.

   1. Tak jest. Tylko Bernard Karasiewicz może piastowaclć funkcje burmistrza. Dożywotnio

    1. Cała przyjemność w tym że w/w nie musimy oglądać

     1. Tak, za to z wielką przyjemności oglądamy buraków z lubcy i woli hahahah

  3. “Tak narzekacie na Karasiewicza, a z tego co się dzieje u nas w gminie ostatnio, świadczy tylko o tym że zostawił gminę w bardzo dobrej kondycji finansowej. ” Cytuję przedmówczynię. Przecież słowo”Karasiewicz’ło się dopiero teraz, w tym cytacie. Więc nie czepiaj się/

   • Anna Katarzyna Krystyna Seweryn Benkowicz on 22 lutego 2019 at 23:22
   • Odpowiedz

   Tak, Paweł nie musi robić wiele, on tylko realizuje budżet Benka. Jaki budżet takie wykonanie. 🙂

 5. Kto wpadł na pomysł robienia sesji w czasie wyjścia fazy Księżyca z pełni. Przecież wszyscy wiemy jak to wpływa na kobiety. Proszę organizatorów o uwzględnienie faz księżyca, gdy będzie ustalany termin kolejnej sesji!

  1. tam rzucił hasło żeby komisje nagrywać ,jezeli jest dyskusja to byłby sens.Bo to sztuczne jakby te argumenty spory powtarzać przed kamerami drugi raz na sesji . A jak nie znamy róznych argumentów radnych którym mam nadzieje bliżej znaja sprawy to same głosowania trudno zrozumiec. A sesję jak oglądałem chwile to było nas 13 oglądających ,tak że szału nie ma .

  • O sesji :D on 21 lutego 2019 at 21:24
  • Odpowiedz

  Haha Bochenkowa głosuje przeciw przekształceniu szkoły w woli lubeckiej i joninach a na tej samej sesji składa wniosek o remont kapliczek hahah bo padne. Kapliczki ważniejsze od dzieci to są priorytety pewnie koleżanka Niewiadomski ego. Pani Katarzyna Mróz problem z wylowieniem prawie się rozplakala przy składaniu wniosków biedna mało pojęcia o gminie i funkcjonowaniu rady. A mistrzem Pan Pawlik 😀 gość co wnioski składa haha

  1. No niestety nie ma w tej radzie mądrych głów. Paweł plecie bez składu i ładu i obraża radnych.
   Brak kultury niektórych panów radnych i zaskakujący brak reakcji na takie zachowanie pozostałych osób.
   Żenada panie i panowie.

   1. Przecie komisji budżetu przewodniczy wieloletni sołtys i radny. Trochę więcej szacunku.

  2. Kapliczki i szkoły to dwie osobne pule pieniędzy w budżecie i nie można przesuwać środków z jednej do drugiej

   • Mieszkańcy Ryglic on 21 lutego 2019 at 22:09
   • Odpowiedz

   Obie radne, jako jedyne, wykazały się odpowiedzialnością za gminę, zadawały pytania, dyskutowały a następnie zagłosowały zgodnie ze swoim przekonaniem. I to należy uszanować i docenić. Tego nie można powiedzieć o kilku innych radnych. Sprawiali na nagraniu wrażenie zagubionych i ubezwłasnowolnionych. Patrząc na przewodniczącego i wice rady można było odnieść wrażenie, że chcieliby zagłosować tak jak ich koleżanki radne, ale niestety nie mogą, bo mają dużo do stracenia. Jakie to musiało być dla nich przykre i zarazem bolesne doświadczenie. Możemy im jako mieszkańcy tylko współczuć.

   1. Nie masz racji! Najpierw głosowały a następnie dyskutowały.
    Przecież wcześniej głosowały w sprawie przekształcenia szkoły w Joninach.
    Jak już zagłosowały, to dostały jakiegoś natchnienia i zaczęły przekonywać, że przekształcanie jest złe.
    Moim zdaniem radne pomyliły kolejność. Pierw się przekonuje, potem głosuje.

     • mieszkaniec on 21 lutego 2019 at 22:38
     • Odpowiedz

     Przy uchwale o przekształceniu szkoły w Joninach przewodniczący w ogóle nie dopuścił do dyskusji tylko szybciutko przeszedł do głosowania, więc jak panie miały dyskutować.

    1. Panie chyba chciały se pogadać a to nie to samo co dyskusja i głosowanie. Panie zapraszam na kawę do jakiegoś baru. Tam se poplotkujemy. Tu jest szansa profesjonalizmu. 🙂

     1. Jak się okazało to Panie mają jaja, a cała reszta gęby nie otwiera bo nie wie o czym mówia. A nie przepraszam radny Kumięga i Augustyn, mają pojęcie, ale niestety tylko w temacie wiedzy “o parciu na szkło”. A w barze to teraz siedzą radni na “szkoleniu” i kielichami się stukają, wznoszą toasty jak to do…li Bochenkowej i Mrozowej….
      Litości człowieku, jaki profesjonalizm chyba… wieśnionalizm.

   2. Tak było, ale zauważ, że Dudowicz nie chciał dopuścić to jakiejkolwiek dyskusji i bez pytania zarządził głosowanie. To nie było ok. Generalnie zachowanie Dudowicza mnie rozczarowuje.

    1. Nagranie jest dowodem, że nie dopełnił procedury statutowej ponieważ przed głosowaniem miał obowiązek zapytać radnych czy są jakieś pytania lub uwagi do projektu uchwały. Tego nie zrobił. Mam wątpliwości czy aby uchwała o szkole w Joninach nie została podjęta z naruszeniem procedury w tym zakresie. To wymaga opinii prawnika.

     1. Nawet w takiej gminie jak nasza przewodniczący rady czy radni powinni cechować sie doświadczeniem w działaniu. Powinni wiedzieć jak funkcjonuje samorząd.
      Dudowicz cienko jak i inni. Zero wiedzy i szacunku.

       • Willy on 21 lutego 2019 at 23:34

       Za to Stanaszek z Benkiem to byli geniusze. Jeden od paliwa, drugi od Tarnowa.

       • Anonim on 22 lutego 2019 at 20:43

       Ależ przecież zmiana miała być lepsza, a tu masz ci babo placek, klops na całego.

       • Anonim on 22 lutego 2019 at 20:43

       Ależ przecież zmiana miała być lepsza, a tu masz ci babo placek, klops na całego.

     2. Istotnym dokumentem regulującym procedurę uchwałodawczą rady gminy jest statut gminy. Wynika to z art. 22 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, w którym statut ten określono jako dokument normujący „tryb pracy organów gminy”. W judykaturze podkreślono wyłączne prawo statutu gminy do regulowanie tych zagadnień.
      Rada gminy nie może regulować trybu podejmowania swych uchwał poza statutem gminy.
      Charakteryzując statut gminy jako akt normujący procedurę podejmowania uchwał przez radę gminy, należy podkreślić, co następuje. Postanowienia regulujące tę materię znajdują się zwykle w „regulamin pracy rady gminy” lub „regulamin rady gminy”. W przypadku gminy Ryglice statut nie zawiera regulaminu a przepisy dotyczące trybu pracy rady zwarte są bezpośrednio w statucie.
      Zgodnie z UCHWAŁĄ NR LIV/418/18 RADY MIEJSKIEJ W RYGLICACH z dnia 11 października 2018 roku w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Ryglice rozdział 3. Sesja Rady Miejskiej.

      § 11.3. W powiadomieniu o sesji należy podać porządek obrad, załączyć projekty uchwał oraz inne niezbędne materiały związane z porządkiem obrad, przy czym materiały dotyczące uchwalenia budżetu dostarcza się radnym najpóźniej na 7 dni przed sesją, z zastrzeżeniem ust. 4.

      5. W przypadku niedotrzymania terminów, o których mowa w ust. 2 lub 3 albo wystąpienia innych nieprawidłowości w dostarczeniu radnym powiadomień o sesji lub materiałów, Rada Miejska może w trybie § 19 ust. 2 wyznaczyć nowy termin jej odbycia. Uwagi co do poprawności zwołania sesji i wnioski o jej odroczenie mogą zgłaszać radni, wyłącznie w punkcie „otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad”.

      § 24. 1. Przewodniczący obrad prowadzi sesję według ustalonego porządku obrad. Wskazuje kolejno poszczególne punkty, odczytuje ich treść, otwiera i prowadzi dyskusję.

      2. Przewodniczący obrad zamyka dyskusję w poszczególnych punktach porządku obrad po wyczerpaniu listy mówców lub braku zgłoszeń do zabrania głosu, wypowiadając zwięzłe formuły np. „zamykam dyskusję w tym punkcie”. W razie potrzeby, przewodniczący obrad może zarządzić przerwę w celu umożliwienia komisji rady, Burmistrzowi lub klubowi radnych zajęcia stanowiska wobec zgłoszonych wniosków, bądź
      przygotowania poprawek w rozpatrywanym projekcie uchwały lub innym dokumencie.

      6. 3. W przypadku, gdy punkt obejmuje głosowanie nad uchwałą lub inne czynności, przewodniczący obrad używa również odpowiednich, zwięzłych formuł, w szczególności „zamykam dyskusję, przystępujemy do głosowania”, „przechodzimy do czytania opinii”, „proszę o wyjaśnienia Burmistrza”.

      Zgodnie z tym co słyszeliśmy na sesji Rady Miejskiej w Ryglicach procedury zostały naruszone w sposób oczywisty w punkcie § 11.3. statutu poprzez niedostarczenie w wymaganym terminie niezbędnych materiałów. Zgodnie z tym rada miała w trybie § 19 ust. 2 możliwość wyznaczyć nowy termin jej odbycia. Procedury nie dopełniono również na etapie prowadzenia obrad poprzez niedopełnienie § 24. 1. poprzez nie przeprowadzenie dyskusji.
      Nie mniej jednak trzeba podkreślić, że uchybienia te nie mają żadnego wpływu na prawomocność podjętych uchwał.

      Statut Gminy Ryglice
      http://g.ekspert.infor.pl/p/_dane/akty_pdf/U80/2018/193/7116.pdf#zoom=90

       • ???? on 22 lutego 2019 at 18:46

       Jest raz niewiadomski w ramce raz bez ramki, praca zespołowa raczej .Niech zyje PIS ,precz z komuna i zaprzańcami z platformy

       • niejadomski on 22 lutego 2019 at 19:18

       Pleć pleciugo, byle długo 😀

       • Anonim on 24 lutego 2019 at 15:11

       Szanowny Panie Niewiadomski
       § 11 ust. 2 Statutu Gminy Ryglice mówi że” O terminie i miejscu sesji RM powiadamia się jej członków na piśmie najpóźniej na 5 dni przed terminem obrad” zatem więc termin ogłoszenia sesji został jak najbardziej zachowany ponieważ ogłoszenie nastąpiło w piątek tj, 15 lutego czyli 6 dni przed jej posiedzeniem – dlaczego Pan wprowadza opinię publiczną w błąd ?????
       A druga sprawa to chyba Pan nie rozróżnia uchwalenie budżetu od zmiany budżetu ponieważ termin obowiązku powiadomienie 7 dni przed posiedzeniem jest zarezerwowany tylko i wyłącznie rocznemu uchwaleniu budżetu.
       Jak się na jakiś temat Pan wypowiada to proszę odrobić zadanie domowe.

      1. Szanowny Panie
       Statut Gminy Ryglice w § 11.3. mówi nie tylko o terminie na skuteczne powiadomienie, ale również o dostarczeniu projektów uchwał oraz “inne niezbędne materiały związane z porządkiem obrad.” Pełne brzmienie § 11.3. W powiadomieniu o sesji należy podać porządek obrad, załączyć projekty uchwał oraz inne niezbędne materiały związane z porządkiem obrad, przy czym materiały dotyczące uchwalenia budżetu dostarcza się radnym najpóźniej na 7 dni przed sesją, z zastrzeżeniem ust. 4.
       Jak słyszeliśmy z ust pani Krystyny Bochenek takie materiały nie zostały radnym dostarczone zgodnie z obowiązującym w tym zakresie prawem. Z przebiegu “dyskusji” wynika, że tylko burmistrz dysponował pełnia dokumentacji w przedmiotowej sprawie.
       Przy czym należy podkreślić, że materiały te powinny być w posiadaniu radnych na co najmniej 5 dni przed sesją. Za skuteczne doręczenie
       nie można uznać wyłącznie przedstawienie ich przez burmistrza na posiedzeniu komisji.
       Tak więc zaistniały wszelkie przesłanki do zastosowania punktu 5. który mówi” W przypadku niedotrzymania terminów, o których mowa w ust. 2 lub 3 albo wystąpienia innych nieprawidłowości w dostarczeniu radnym powiadomień o sesji lub materiałów, Rada Miejska może w trybie § 19 ust. 2 wyznaczyć nowy termin jej odbycia. Uwagi co do poprawności zwołania sesji i wnioski o jej odroczenie mogą zgłaszać radni, wyłącznie w punkcie „otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad”.

       Bardzo proszę czytać postanowienia statutu literalnie gdyż jest to prawo stanowione przez uprawniony do tego organ w tym przypadku Radę Gminy zawierający przepisy dotyczące organizacji pracy Rady Gminy i jej komisji oraz jednostek pomocniczych. Tak więc niedostarczenie zgodnie z zapisami statutu materiałów w postaci wyliczeń finansowych, zestawienia kosztów, stanowi naruszenie prawa. Proszę więc lepiej się przygotować i nie wprowadzać czytelników w błąd!!

      2. Proszę posłuchać jak burmistrz nieświadomie mówi całą prawdę o przejęciu szkół, nagranie czas 1:11:05 gdzie burmistrz wylicza kto skorzysta na ponownym przejęciu szkół przez gminę. Dziwne bo słowem nie wspomina by wzrosły nakłady na ucznia, mowa jest jedynie o korzyściach dla nauczycieli i koszcie administracji. Tak więc wszelkie argumenty, że jest to podyktowane troską o dzieci są jedynie pięknie brzmiącymi frazesami nie mającymi nic wspólnego z rzeczywistością. Burmistrz mówi o wydatkach majątkowych i bieżących podkreśla wielokrotnie, że jest merytoryczny przy czym plecie od rzeczy. Panie Augustyn w budżecie nie znalazło się wiele inwestycji bo nieprzyjęcie ich do realizacji na ten rok budżetowy uzasadniał pan brakiem środków o czym mówi Krystyna Bochenek. Proszę wyjaśnić skąd weźmie pan środki na pokrycie zwiększonych wydatków na szkoły skoro, z braku środków nie mógł pan przyjąć do realizacji zadań o które wnioskowali radni? Jest pan skrajnie nie merytoryczny a chwilami wręcz bezczelny. Panie Marku tak jak napisał pan Bogusław Lisak, przestań pan gwiazdorzyć to Pan jest zwierzchnikiem burmistrza nie odwrotnie, a takie można by odnieść wrażenie oglądając posiedzenie rady .

       • anonim on 24 lutego 2019 at 18:05

       Niestety, ale Neiwiadomski ma rację. Nie wystarczy przesłać radnym, 5 dni przed sesją gołe projekty uchwał. W tak kluczowych sprawach dla gminy jak przejęcie szkół , radni mieli prawo dostać wszystkie analizy i wyliczenia w tej sprawie , aby przygotować się na komisję. Tego jednak nie dopełniono i jest to uchybienie statutowe. Ciekawe jak taką sprawę oceniło by Biuro Prawne Wojewody, ale raczej te uchwały byłyby ponownie rozpatrywane.

      3. Zgodnie z art. 91.1 ustawy z 8 marca 1990 r.o samorządzie gminnym w brzmieniu “Uchwała lub zarządzenie organu gminy sprzeczne z prawem są nieważne. O nieważności uchwały lub zarządzenia w całości lub w części orzeka organ nadzoru w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia doręczenia uchwały lub zarządzenia, w trybie określonym.

       Uchwała lub zarządzenie organu gminy badane są pod względem zgodności z prawem i tylko stwierdzenie sprzeczności z prawem skutkuje uchyleniem przez organ nadzorczy zaskarżonej uchwały/decyzję. Przy czym należy podkreślić, że stwierdzenia nieważności uchwały nie należy rozumieć jako zmianą uchwały.
       Zgodnie z art. 91.4 W przypadku nieistotnego naruszenia prawa organ nadzoru nie stwierdza nieważności uchwały lub zarządzenia, ograniczając się do wskazania, iż uchwałę lub zarządzenie wydano z naruszeniem prawa.

       • Anonim on 24 lutego 2019 at 18:38

       Z PISem nie zginiemy , a wynajętego trolla (mam nadzieje ze choć honorowo za własne pieniądze) ignorować należy .Paniusie nie mają większości to się czepiają formalnych rzeczy . Super że zaszła zmiana .

      4. Otóż podzielam twoje zdanie zmiany były potrzebne ale myślę, że oczekiwania były zupełnie inne. Pan Augustyn potwierdził to czego wielu się obawiało bo znamy go nie od dziś i nie raz pokazał, że potrafi totalnie odlecieć. Cała nadzieja właśnie w PiS i osobie Władysława Olszówki który jest bardzo skutecznym samorządowcem, oby nie dał się wciągnąc w gry burmistrza i potrafił zastopować prywatę jaka powoli zaczyna opanowywać gminę. Pisał tu ktoś, że pan Olszówka może zostać vice burmistrzem i oby tak się stało w przeciwnym razie trudno będzie o zmiany na lepsze.

       • junkers on 24 lutego 2019 at 18:57

       Oczywiście że z PISem nie zginiecie ale tylko do momentu jak 500+ będzie.
       Ale czemu tak uszczypliwie nazywasz p. Krystynę i Katarzynę ?? to tylko świadczy jaki jesteś malutki z cienką skórką.
       Bardzo Cię proszę zachowuj się, każdego należy szanować z jakiej opcji by nie był, czy biedny czy bogaty, bezdomny czy mieszkający z apartamencie.

       • radni on 24 lutego 2019 at 19:27

       Poprzedniej kadencji doświadczyli lekceważenia i mieli do gadania tyle co żyd za okupacji . Teraz zdziwienie

      5. Radni powinni znać przepisy prawa na podstawie którego dokonują wszelkich czynności w naszym imieniu i uwierz mi, że żaden burmistrz nie jest w stanie zlekceważyć takiego radnego. Problem polega na tym, że ludzie mądrzy stronią od uczestnictwa w tym cyrku a do “władzy” aspirują ludzie dla których jest to swego rodzaju nobilitacja nie poparta niestety wiedzą często kończy się kompromitacją.

       Co do wynajęcia to owszem często jestem wynajmowany, jednak nie dziś i nie wtedy gdy w grę wchodzi przyszłość i dobro Ryglic. Nie działam w niczyim imieniu i nie sprzyjam żadnej ze stron bo rozumiem, że tym stronom chodzi o załatwienie swoich nie naszych spraw. Im szybciej w Ryglicach to zrozumiemy tym szybciej zmienimy obraz Ryglic na którym ze znaczących inwestycji pojawiły się tylko szkoła, kanalizacja i wodociąg. To zbyt mało jak na centrum gminy i zbyt wolno jak na tempo przemian w kraju.

       • wcześniej on 24 lutego 2019 at 20:02

       było dobrze ,nie było powodów żeby się angażować ?

      6. Nie mogę Ci odpowiedzieć na to pytanie w sposób jaki byś oczekiwał ale powiem w ten sposób. O zmianach mówiło się od dawna i wielu w tym ja czekało i się doczekało. Niestety ja w przeciwieństwie do wielu nie czekałem na zmianę osoby lecz myślenia i zarządzania, niestety w przedmiotowej materii nic się znacząco nie zmieniło. Bardzo szybko pojawił się za to własny interes przedkładany przed wspólny i to mi się bardzo nie podoba. To że postanowiłem pisać na tym blogu wynika z potrzeby rozliczenia/podsumowania słusznie minionego zarządzania, wyciągnięcie wniosków i zadbanie o to by zmiany nie okazały się tylko kosmetyczną zmiana twarzy.

       • Anonim on 25 lutego 2019 at 08:15

       Coś to szkolenie w Szklarskiej mało efektywne. Patrząc na błędy popełniane…….Panie Niewiadomski bardzo dobra inicjatywa. Brawo. Proponuję działać tak dalej i w najbliższych wyborach Ryglice będą miały swojego kandydata na Burmistrza.
       Szkoda tylko kolejnych lat straconych.

       • Anonim on 25 lutego 2019 at 09:11

       Ryglice wyglądałyby zupełnie inaczej, gdyby nie pewna Pani, której 13 lat temu zachciało się polityki.

      7. Mam dokładnie takie same odczucia, Ryglice bardzo się podzieliły i niestety przegraliśmy. Mimo że raz się udało wygrać była to dość gorzka lekcja i choć nie wszytko było złe to szybko okazało się, że nie my i nie nasze sprawy są najważniejsze. Wielu ludzi dało sobie spokój z lokalną polityką bo przekonali się, że trzeba wejść w rynsztok po pachy a nie wszyscy maja na tyle grubą skórę by w tym tkwić. Tak szkoda tych lat i ludzi i szkoda Ryglic bo gdy wszyscy w około się rozwijali my prowadziliśmy nasze gierki, tarzając się z lubością w tym bagnie. Wiele by można napisać, ale jedno po prostu trzeba, przez lata byliśmy skutecznie rozgrywani i dzieleni. Niestety z przykrością muszę stwierdzić, że ta gra toczy się nadal z tą jedną różnicą, że dziś jesteśmy jako Ryglice tak słabi jak nigdy dotąd a gra toczy się już ni na jednym lecz na dwóch frontach.

       • mieszkaniec on 25 lutego 2019 at 21:43

       Jakże trafna a zarazem bolesna diagnoza Niewiadomskiego o Ryglicach. Ta kadencja może być, przy obecnym układzie radnych, najboleśniejsza dla miasta. Ratunkiem dla Ryglic, według mnie może być jedynie szybkie poszukiwanie nowych 2-3 liderów. Ludzi nieskażonych układami i najlepiej niezależnych, w wieku do 40 lat. Ryglice muszą wejść w porozumienie z południowymi wioskami, by wspólnie stworzyć silniejszy układ zdolny powalczyć o rozwój południa gminy w tym Ryglic. Granie w pojedynkę przy takich podziałach społecznych, doprowadzi do jeszcze większej degradacji miasta.

       • no on 25 lutego 2019 at 22:09

       jestem pod wrażeniem głębokich analiz , za poprzednika było wszystko fajnie 🙂

      8. Odpowiadając na Twój komentarz ale i na kilka w podobnym tonie jakie już wcześniej się ukazały chcę powiedzieć iż uważam, że za poprzednika nie było fajnie i słusznie mieszkańcy zdecydowali, że czas coś zmienić. Padło tu pytanie czemu dopiero teraz piszę. Otóż Ty,WY również kiedyś zdecydowaliście się tu komentować i równie dobrze ktoś mógł by zapytać czemu teraz czemu nie wcześniej, czy wcześniej wszystko było ok? Tak już jest, że do pewnych decyzji trzeba dojrzeć. Bardzo mi miło, że moja analiza zrobiła na Tobie wrażenie. Oczywiście domyślam się że to ironia ale może nie wszyscy myślą podobnie i to mnie jakoś podnosi na duchu. Wracając do analiz to bez rzetelnych, obiektywnych analiz trudno podjąć dobrą decyzję a takich od dawna w Ryglicach jak na lekarstwo.

   3. Te dwie radne to (nie obrażając innych gadatliwych kobiet) gadały. Natomiast nic nie osiągnęły. Baby od gadania nie są koniecznie skutecznymi politykami nawet gdyby miały POparcie kogoś tam. Natomiast co do przewodniczącego rady – przypomnijcie sobie geniusza Stasia, i geniusza Benka, i Anię. To była fachowość 🙂

    1. Obecna władza ma jedną przewagę – na czymś się zna. POprzednia miała interes. To tak krótko nw temacie.

     1. Nielizus on 21 lutego 2019 at 23:33
      Obecna władza ma jedną przewagę – na czymś się zna

      No prawie spadłem z krzesła ze śmiechu.
      Zna się?? Ciekawe na czym. Banda dzbanów.

       • Anonim on 25 lutego 2019 at 22:11

       Tylko porównuję do poprzedniej władzy, krok stumilowy.

       • anonim on 25 lutego 2019 at 22:42

       pełna zgoda

   4. Szanowny “Mieszkańcu Ryglic”
    Z przebiegu sesji trudno wysnuć wnioski jakoby radni z przewodniczącym rady Dudowiczem a w szczególności radni klubu “Jedność” mieli choć względne pojęcie o procedurach. Widać to już na etapie głosowania porządku obrad gdyż zgodnie z zapisami w statucie § 20. 1. Czytamy: “Po otwarciu sesji, przewodniczący obrad poddaje pod dyskusję porządek obrad do którego Rada Miejska na wniosek radnego, klubu radnych, komisji rady lub Burmistrza może wprowadzić zmiany”. Przewodniczący w sposób oczywisty naruszył ten zapis, poddając porządek obrad pod głosowanie bez dyskusji i pytania czy ktoś z radnych lub burmistrz zgłasza uwagi do odczytanego porządku obrad. Wynikiem tego była wypowiedz przewodniczącej klubu “Jedność” w trybie nieznanym statutowi ze skutkiem przegłosowania- czegoś. Tutaj przewodniczący wyraźnie się pogubił nie formułując wniosku jaki poddaje pod głosowanie. Analizując dalej, radni “Jedności” najpierw głosowali za skreśleniem z porządku obrad punktów 10. i 11. w którym to głosowaniu zostali przegłosowani, po czym wszyscy wykazali się niekonsekwencją głosując za porządkiem obrad do którego zgłaszali poprawki. Wygląda na to, że byli “za a nawet przeciw”. Owszem obydwie Panie radne zadawały pytania. Niestety nie potrafiły merytorycznie przerwać burmistrzowi i wykazać, że mówi nie na temat, i kategorycznie żądać przedstawienia wyliczeń tak by mogli usłyszeć to wszyscy również mieszkańcy. Dyskusja owszem była ale była nie na temat. Zachowanie burmistrza wzywające do kończenia dyskusji i głosowania ocenić trzeba jako bulwersujące.

    Odnośnie ramki jaka raz się pojawia raz nie, to z informacji znalezionych w sieci wynika, że komentarze użytkownika zarejestrowanego na blogu opartym na “Wordpresie” pojawiają się w charakterystycznej ramce tylko wtedy gdy komentarz umieszcza pod własnym postem. Gdy komentuje post innych autorów wówczas jego komentarze nie są w ramce.

    1. jak ci sie chce pisac te nic nie wnoszace elaboraty. piatek jest napij sie piwa chlopie.

     1. No tak w domach nauczycieli święto a jak święto to piwko musi być. Dziwni z was ludzie wedle waszej filozofii trzeba być po którejś ze stron, obiektywizm to coś czego na tej stronie i chyba w gminie się nie toleruje.

       • piwosz on 22 lutego 2019 at 19:57

       Obiektywizm to wymysł filozofii raczej nie występuje w przyrodzie. Chodzisz na wybory ? Głosujesz na swojego kandydata z danej opcji politycznej? Jeśli odpowiedź brzmi tak to nie możesz być obiektywny bo gmina to też polityka nie słuchaj tych bajeczek że samorządy nie są upolitycznione. Zawsze była i będzie w nich polityka, nawet sesje ciekawsze jak są dwa kluby radnych i dyskusja się pojawia po 4 latach wyreżyserowanych sesji. Widzisz brakło wodza jedności i radne “gadają” nie bardzo wiedzą o czym . Wychodzi jakimi radnymi otaczał się Bernard łatwo sterowalni bez własnego zdania. Jeszcze pasowałoby zbierać telefony przed sesją do sejfu żeby POwiec im nie podpowiadał smsowo to już na pewno byłby spokój.

      1. Otóż obiektywizm z całą pewnością istnieje w przyrodzie a to, że ludzie maja określone przekonania polityczne nie wyklucza ich obiektywnego postrzegania otaczającego świata. Również w kwestii polityki trzeba umieć zachować obiektywizm bo jeżeli go brakuje to pojawia się ślepy fanatyzm u nas nazywany “mową nienawiści”

       • ja on 22 lutego 2019 at 20:11

       już miałem nadzieję ze sie pojawił ktoś obiektywny a tu totalniak od byłego burmistrza Karasińskiego .

       • piwosz on 22 lutego 2019 at 20:22

       Otaczającego świata z pewnością, ale lokalnej polityki bardzo mało prawdopodobne. Ale gdybyś obiektywnie chciał jeszcze pojeździć po Augustynie to dokopałem się do oświadczenia majątkowego na koniec kadencji z rady powiatu. 3 mieszkania, budynek wielofunkcyjny , dom , 19 ha gruntu. I kredyt na kredycie. Gdybyś teraz to złapał to fajnie by się zgrało z przekształceniem szkół proponuje nagłówek artykułu ” Augustyn zadłużony przekształca żonie szkołę” . Myślę że taki obiektywny artykuł byłby bardzo medialny i byłbyś znowu sławny przez chwilę. Tak obiektywnie.

      2. Znam to oświadczenie lecz czego ono dowodzi?

       • piwosz on 22 lutego 2019 at 20:47

       No jak podnosiłeś we wcześniejszych wpisach że Augustyn przekształcił szkołę na Woli żeby jego żona więcej zarabiała. A jak wrzucisz oświadczenie to będzie jeszcze że ma kredyt i dlatego przekształcił tą szkołę. POwinieneś skorzystać z podpowiedzi, ale by wrzało na blogu . Tylko żebyś to obiektywnie napisał żeby nie rozpowszechniać mowy nienawiści 😀

       • Anonim on 22 lutego 2019 at 22:06

       Niewiadomski, skoro znasz to oświadczenie , to nie pisze że niczemu ono nie dowodzi. Po przejrzeniu oświdczeń od początku kadencji radnego powiatowego do jej końca, nasuwa się jedno główne pytanie: skąd PA wziął kasę na wybudowanie budynku w Lubczy o wartości ponad milion złotych. Nie zarobił tyle, kredytów też tyle nie nabrał (choć zadłużony po uszy), więc skąd ??? I niech nikt zaraz nie napisze że to wycena, to nowy budynek, więc koszt ustalony na podstawie wydatków.
       tak więc nie mówcie proszę, że przy takich dłuuuugach tysiak więcej na koncie żony nie ma znaczenia.

       • piwosz on 22 lutego 2019 at 22:31

       Tak obiektywnie Anonimie to na pewno Augustyn ma układy z mafią rosyjską i tajne konta w rajach podatkowych Panama i Malta na 100 % . Z tego co słyszałem to Augustyn 1000 zł to wydaje na śniadanie 😀 haha zapomnieliście że żona Augustyna ma agencje ubezpieczeniową z której ma dochód roczny pewnie z 500 tysięcy. Dziwie się wam że jeszcze na to nie wpadliście . I ten tysiąc miesięcznie na jej koncie ma bardzo duże znaczenie. Dlaczego Pan Niewiadomski jeszcze tego nie opisał. Według mnie Augustyn powinien zrzec się pensji jak Trump w USA. Obiektywnie to na pewno ukradł pieniądze na swoje inwestycje haha ludzie ogarnijcie się.

       • Anonim on 22 lutego 2019 at 23:32

       Jakoś dochodów żony nie wykazał w oświadczeniu, a jeżeli mają rozdzielność majątkową i żona z zarobków “swojej” agencji wybudowała bydunek, to raczej nie współwłasnośc małżeńska tylko majątek odrębny. Dodatkowo jeżeli zarabia grube tysiące jak napisałeś to niech zrezygnuje z pracy w szkole i da zarobić tym, którzy tej pracy potrzebują. Nikt nie pisze o Bóg wie jakich konkatach Augustyna, bo ich poprostu nie ma, ale o braku jakiejkolwiek przyzwoistości.

    2. Zadziwiające, że w grupie 14 radnych tylko dwie radne zabrały głos, być może nieskutecznie ponieważ były w mniejszości a to na nie właśnie spadła krytyka. Mieszkańcy Gminy Ryglice to dziwni ludzie.

     1. Przepraszam za krytykę jeżeli jest nie uzasadniona. Dziwne to. Jako klub “Jedność” macie wsparcie byłego burmistrza i w razie potrzeby takiej jak wystąpiła powinniście mieć wsparcie prawne przed sesją. Powinno się przewidzieć sytuację na sesji i mieć gotowych kilka scenariuszy jeżeli nie potrafi się na bieżąco analizować sytuacji i na nią w odpowiedni sposób reagować. W tak ważnej sprawie byliście słabo przygotowani do sesji.

  • do niewiadomski on 21 lutego 2019 at 09:14
  • Odpowiedz

  Skoro tak skrzętnie Pan wylicza jak to budżet gminy się zawali po przejęciu szkół przez gminę i wylicza Pan ile to nauczyciele zarobią. To czy wyliczył pan ile gmina zaoszczędziła na vice burmistrzu Pani Gierackiej. W oświadczeniu majątkowym za rok 2017 Pani Gieracka wykazuje dochód z umowy o pracę w Urzędzie Miejskim w Ryglicach w kwocie 120 426,34 zł ! Przeliczając to na 4 letnią kadencję daje to sumę 481 704 zł! Więc gdyby wice burmistrz był powołany w tej kadencji to gmina musiała by zapłacić 602 130 zł za 5 lat. Rozumiem że tych oszczędności Pan nie widzi. A założe się nauczyciele na pewno więcej robią niż osoba na stanowisku wiceburmistrza.

   • Garnitur lata 90 on 21 lutego 2019 at 09:32
   • Odpowiedz

   Akurat pani AG była tą osobą która robiła i pachała sprawy do przodu a BK celebrował i wycelebrował wynik wyborów heheh. KODowiec i totalniak. Nie wiedział jak ze sceny zejść nie POKOnanym . Lokalny politykier i nic ponad to było z niego

   1. AG nie potrafiła nawet rozmawiać z radnymi z własnej miejscowości. A pchała to się na stołek. Nie ma o kim mówić.

    1. Z tymi dwoma paniami z Ryglic to raczej nie miała o czym rozmawiać, ja nie narzekałem bo z panią wiceburmistrz zawsze była konkretna i rzeczowa rozmowa.

     1. Gieracka podchodziła do spraw konkretnie bez półsrodkow. Wniosła swoją pracą wiele dobrego. Mówcie co chcecie ale była szczera i mówiła prosto z mostu. Wiele spraw udało się jej rozwiązać co nie udało sie Benkowi. Pracownicy szanowali ja bardziej niż BK i czuli respekt.

       • Gienek on 21 lutego 2019 at 23:15

       Trochę racji macie po obu stronach i nie macie racji tak do końca. Wiceburmistrz zarobiła sporo, tyle co kawałek jakiejś drogi, więc niekoniecznie tak dużo. Ale z drugiej strony czy wniosła za tą kwotę tyle dobrego? Mnie nie zrobiła nic. Więc proszę podać przykłady co konkretnego zrobiła. Benek wiadomoż że narobił już wiele.

  1. Nic się nie bój, przyjdzie czas i na vice Olszówke, poczekaj do grudnia 🙂

   1. by było i jeszcze parę zmian innych

   2. Pan O oznacza koniec Pawła.. .,

    1. Ktoś sie boi O, co tak szczuje? Juz to było i co? Nic/

      • Wyborca wierny on 21 lutego 2019 at 23:39
      • Odpowiedz

      Paweł burmistrz nie ma zastępcy i ok. Tyle że de facto ma zastępcę czyli Gucia. Pawle, zadbaj o swój prestiż i o gminę. Szarych eminencji (mianowanych przez pana) nie wybieraliśmy w wyborach, tylko Ciebie. Postaraj się dla nas i rządź bez tych kwok. Na to Cię stać. 🙂

   3. Nic z tego Gucio się nie chce zgodzić

    1. oj ten Gucio. To on wazniejszy od burmistrza?

     1. Niestety w tej chwili to prawa ręka burmistrza. Ten to się umie ustawić

    2. To tylko świadczy o głupocie wesołego Pawełka.

  2. Chętnie bym to Pani wyliczył gdybym miał materiały, niestety nie mam dostępu do sprawozdań finansowych tych szkół, ale może uda mi się to Pani /bo sądzę, że jesteś kobietą/ w inny sposób wyjaśnić.Nie wiem jaki jest realny koszt kształcenia jednego ucznia w tych szkołach ale jeżeli gmina nie dopłacała a szkoły utrzymywały się z subwencji oświatowej to taka subwencja w 2019 r. dla małych szkół wynosi ok. 5.593 zł i jest to o ok. 183 zł więcej niż w 2018 r.więc taki jest koszt wykształcenia jednego ucznia. Zgodnie z tym co odszukałem w uchwale dotyczącej przekazania tych szkół koszt wykształcenia jednego ucznia w Joninach w 2015 r. wynosił 16 906 zł. i miał tendencję wzrostowa link do uchwały http://ryglice.pl/news/zawiadomienie-o-viii-sesji-rady-miejskiej-w-ryglicach.html?file=files/pliki/aktualnosci/2015/05/8sesja/ad.%2011.pdf. Ile to wyniesie w chwili obecnej ciężko mi policzyć ale na pewno nie mniej niż w 2015 r. Łatwo więc policzyć ile dołożymy do szkoły w Joninach licząc obecną subwencję i realny koszt z 2015 r. 16 906 -5 593 daje to 11 313 zł w skali roku licząc na jednego ucznia. W roku szkolnym 2015/16 szkoła liczyła 50 uczniów i 11 w przedszkolu, ile liczyć będzie w przyszłym roku brak danych. Zakładając jednak że będzie to 61 dzieci jak w 2016 r. koszt utrzymania szkoły w Joninach po przejęciu przez gminę wzroście o 11313 x 61= 690093 zł. Obecnie subwencja pokrywa wszelkie koszty a koszt prowadzenia szkoły to 5593 x 61 =341173 zł Myślę że są to jeszcze większe kwoty gdyż zapewne ilość dzieci jest większa co wynika z reformy oświaty i powrocie do 8 klas szkoły podstawowej. Dodam tylko, że nie przybędzie żaden etat nauczycielski, nie zwiększy się ilość godzin lekcyjnych , i nie poprawi się poziom nauczania bo kadra pedagogiczna zostanie ta sama. Są to koszty wyliczone na podstawie danych jakie są dostępne czyli z lat 2015/16 przy czym koszty przekształcenia szkoły w Woli Lubeckiej są jeszcze większe.

   1. A na sesji mówi się że 15 tys na miesiąc w Joninach wzrośnie koszt. Przedziwna sytuacja

    1. Bardzo chciałbym zobaczyć te wyliczenia być może któryś z radnych może przesłać na emaili konstantyniewiadomski@gmail.com
     Wyliczał tu ktoś ile kosztowała nas jako podatników pani vice burmistrz i ile zaoszczędziliśmy bo w chwili obecnej nie ma takiego stanowiska. Są to spore pieniądze jednak w tym przypadku są one zapracowane, czego nie można powiedzieć o wielu urzędnikach. Niestety było by znacznie lepiej gdyba na to stanowisko powołany został ktoś młody perspektywiczny mogący zbierać doświadczenie którego nie nauczy żadna szkoła po to by podnieść tę gminę na wyższy poziom. W tym przypadku zatrudniono “woła roboczego” i ten kto pisze, że nauczyciele więcej robią nie zna pracy ani vive burmistrz ani nauczyciela. Tak na marginesie przeniósł bym wszystkich naszych gminnych nauczycieli do szkoły z kartą nauczyciela w dużym mieście Kraków, Warszawa, Wrocław na jeden rok. Po upływie którego spytał bym czy chcą nadal pracować w szkole z kartą nauczyciela czy wolą wrócić na wieś do szkoły prowadzonej przez stowarzyszenie. Zapewniam was, że bez zastanowienia wracali by na wieś bo tu są kimś, takie “święte krowy” lepiej obejść i w drogę nie wchodzić bo dzieci będą miały pod górkę, w miastach nikt się z nimi nie cacka. Takie są realia i nie piszę tego złośliwie leczo obiektywnie.

     1. Jakoś w dobre intencje Pana N nie wierzę , manipuluje tu aż się kurzy.Opłacony pewnie jak to już bywało .A my totalnych zaprzańców z platformy znać nie chcemy !

      1. Nie interesuje mnie polityka i manipulacja, zawsze staram się logicznie myśleć i logicznie pisać. Jeżeli dostrzegasz gdzieś manipulację to chętnie podyskutuję o tym. Gdyby chodziło mi o pieniądze to udzielał bym porad prawnych bo to lepsza kasa niż służenie przewrotnym panom. Szkoda że brak tu dyskusji bo daje ona szerszy pogląd na wiele spraw i trudniej wodzić nas za nos. Dobranoc.

       • Anonim on 21 lutego 2019 at 20:18

       A gdybyś tak odniósł się do wyliczeń Pana N a nie do Pana N byłoby idealnie

       • anonim on 21 lutego 2019 at 20:42

       Nie ma powodu do wyliczania, gmina wymusiła sztuczne stowarzyszenia do prowadzenia szkół ,jednocześnie w żaden sposób nie wspierała tego żeby one sobie dawały radę. Urzędnicy jak ministrowie kasują a liczą że ludzie będą tyrać społecznie bez końca . Podejście do ludzi którzy coś społecznie robią tez niektórych urzędników ciekawe (lekceważące , szkodzące ,fałszywe )A utrzymanie spójności tych małych miejscowości min. przez to że tam są szkoły to jest wartość nieoceniona. Inna sprawa ze poprzednik tam popularny nie był to się społecznościom zrewanżował i to zapewne był główny motyw wybitnego ekonomisty .

      • mieszkaniec on 21 lutego 2019 at 21:36
      • Odpowiedz

      Nikt w tych wyliczeniach i analizach nie podnosi kwestii ile rocznie gmina dopłaca do oświaty. Jest to kwota niebagatelna bo ok. 4 mln zł. Dostaje ponad 11mln subwencji oświatowej a wydaje ponad 15mln / wszystko jest w budżecie/. Oczywiste, że ani burmistrz ani radni na sesji tego nie mówili, bo to nie pasowało do ich argumentów. Poprzednik, żeby obniżyć dopłatę gminy do oświaty przekształcił 3 szkoły. Oczywiste, że płacąc mniej na utrzymanie tych przekształconych szkół aniżeli to było dotychczas, tak naprawdę płacono mniej nauczycielom tych szkół. Ale z powstałych oszczędności gmina mogła robić wiele innych , ważnych inwestycji dla tych miejscowości.. Wiem że to niektórych zabili, ale czy nauczyciel uczący w dużej szkole 24 uczniów w klasie ma zarabiać tyle samo co nauczyciel małej szkoły z 5 czy 7 uczniami w klasie. Poprzednikowi można zarzucać wiele, ale w tym przypadku postąpił chyba słusznie dbając o interes całej gminy i wykazując odpowiedzialność za finanse gminy. To tak z dedykacją dla obecnych

       • Anonim on 21 lutego 2019 at 21:42

       Nie myślisz że jakość kształcenia dzieci w mniejszej grupie 5, 7 dzieci jest lepsza że względu na większą ilość czasu na dziecko niż w klasie 24 osobowej. Pewnie nie wziąłeś tego pod uwagę bo dzieci Cię nie interesują. Śmierdzi narracja gminnej PO na odległość.

       • mieszkańcu ! on 21 lutego 2019 at 21:57

       powiedz kogo zabili ? i daj zapomnieć o poprzedniku

       • Anonim on 21 lutego 2019 at 22:03

       A nie myślisz, że wysiłek włożony w nauczenie 24 dzieci w klasie jest o wiele większy niż 5. Śmierdzi narracją nauczycielki z Jonin lub Woli na odległość.

  3. Jeżeli już taki jesteś skrupulatny to pofatyguj się i napisz prawdę. Na BIP są oświadczenia majątkowe za wszystkie lata. Mnie bardziej zainteresowały oświadczenia sekretarza,

 6. na przejęciu szkół przez gminę zyska stowarzyszenie leśnika. Jak kiedyś stracili kasę na przejęciu przez stowarzyszenia w Woli i Jonin tak teraz sporo zyskają. Dlaczego właśnie szkoła w Bistuszowej nie jest wciągana na budżet gminny. Coś ktoś odpisze?

 7. Odpowiadając na pytania.

  1. Póki co jestem jedynym administratorem naszego/Waszego bloga.

  2. Nie wiem kim jest Konstanty Niewiadomski. Kontakt z Niewiadomskim mam jedynie poprzez forum plus niezbędny kontakt mailowy przy zakładaniu autorowi konta na blogu.

  Zapraszam wszystkich do zakładania sobie kont na blogu.

 8. Tu Karolina07. Dużo tu wątków, tematów i bzdur. Jeden temat mnie zaciekawił: oświadczenia majątkowe radnych i burmistrza i wykształcenia. Powiem tak, że w demokracji jest tak, że wyborcy decydują a nie papierek. To nie to że zdobyty papierek i kasa za pieniądze gminne decyduje o wyniku wyborów. Więc po co to gadanie o niczym. Poprzednicy nie wykazali się więc po co te wycieczki prywatne. Po co wam wiedzieć ile zarabiali radni i burmistrz w 2018 roku, to były osoby prywatne w tymże roku. W tym roku zarabiali za nasze pieniądze Karasiewicz, Gieracka i Gutkowski. To na ich papiery popatrzcie, i lepiej zapytajcie ile zarabia teraz urząd i jego nowi czy “starzy” urzędnicy.

  1. A po to Karolinko żeby mieć porównanie ile się wzbogacają pełniąc funkcjie publiczne i czy ich majątki nie wzrastają nie mając pokrycia w rzeczywistości. Na tym polega jawność między innymi. Ile zarabia Burmistrz wiemy od początku poniważ jest to ustalane na pierwszej sesji. A po co nam wiedzieć ile zarabiają radni- no też po to aby znać ich uczciwość. Jeżeli tego nie rozumiesz znaczy się że sama masz wiele do ukrycia. Ludzie uczciwi się nie boją, po prostu nie mają czego. A jeżeli mają coś do ukrycia, to po co się pchają tam gdzie obowiązuje jawość. Teoretycznie oczywiście patrząc po ich oświadczeniach majątkowych, nazwijmy to nie do kończa wypełnionych.

 9. Kontynuując, gratuluję dobrego samopoczucia burmistrzowi i radnym. Daliście dowód uległości wobec burmistrza i wypomnę wam to bo będziecie tego żałować jeszcze wiele razy w tej kadencji. Wszelkie próby jakie podjęły radne z Ryglic i Zalasowej to głos rozpaczy, bezsilności i niestety bezradności. W dniu wczorajszym odbyły się posiedzenia komisji, po wielogodzinnych i jak słyszeliśmy burzliwych obradach wszystkie trzy komisje w sposób pozytywny zaopiniowały projekty uchwał. Tryb prac komisji przewiduje sformułowanie wniosków oraz wyrażenie zdania odrębnego które winno być odczytane przez przewodniczącego komisji. Przeprowadzenie tego w formie dyskusji na sesji wymaga znajomości tematu , umiejętności kontrolowania emocji co pozwala z kolei reagować merytorycznie na słowotok jaki zaprezentował burmistrz i znajomości przepisów prawa. Oglądając dzisiejszą sesję z przerażeniem patrzę na to co będzie się w Ryglicach działo w tej kadencji. Drodzy mieszkańcy jako Ryglice nie mamy NIC!!! Kolejny burmistrz z poza Ryglic, kolejny przewodniczący z poza Ryglic , radnych marudzących o poboczach w sposób tak niemrawy, że aż trudno spokojne tego słuchać. Radną i przewodniczącą którą jednym zdaniem można wyprowadzić z równowagi i radnego który chciał powiedzieć by nie podgrzewać emocji do wszystkich ale nie mówił jak stwierdził do nikogo . Drodzy Rygliczanie czas się już chyba obudzić bo ten letarg bo trwa już zbyt długo, daliśmy nasz głos doborowemu towarzystwu. Przyjdzie nam za to zapłacić klejonym czasem czekania na cud byśmy doczekali się inwestycji na miarę potrzeb Rygliczan. Brak w tej radzie lidera, mi osobiście brak Andrzeja Jeziora jego wiedzy, bezkompromisowości, pomysłów i nieprzewidywalności stanowiącej dla każdego burmistrza czerwoną kontrolkę ostrzegawczą. Gratulacje z imienia należą się przewodniczącemu Dudowiczowi który jak się zdaje pomylił głos burmistrza z głosem mieszkańców i pozwolił mu sobą owładnąć. Jednak szczególne gratulacje należą się byłemu burmistrzowi za wywindowanie do roli przedstawicieli mieszkańców ludzi którzy w ważnych dla mieszkańców sprawach nie potrafią wypowiedzieć jednego sensownego zdania.

  1. Brawo! Czekaliśmy na takie artykuły sporo czasu.

   1. Radny powiatowy jak zawsze przygotowany. nawet zaczyna mi sie to podobac

  2. Szacun panie Prezesie Jedrusiak, wielki szacun.
   Choć niewielu pewnie zrozumiało pana przekaz.

   1. zaprasza żeby urządzenia oglądnąć to wszyscy będą mieli szacunek ,No darował by sobie takie chwyty dla naiwnych ,jacyś biegli ekonomiści powinni popatrzeć ,szczególnie wypełnianie założeń co do ilości objętych ich usługami bo to na jednostkowe koszty się przekłada.

   2. oczywiście za koszty ścieków i podwyżki odpowiedzialny jest właśnie prezes….

   3. Jędrusiak z Augustynem interesy teraz robią w dorzeczu, a kiedy obiecywana tania woda z Gór i z Kokocza popłynie Pawełku.

  3. daj już spokój z tym Andrzejem, skompromitował się za czasów TP. Jego działanie jako radnego jest SYMBOLEM DESTRUKCJI, kłótni, braku pomysłów na nasze miasto, a wiedzę ma z internetu. Z zośką byli parą która przez nas w Ryglicach została już oceniona raz na zawsze.
   To prawda ze Ryglice przegrały., ale na wlasne życzenie. Trzeba budować koalicje . Pochodzenie burmistrza nie ma tu żadnego znaczenia jeśli wybierze sie mądrze

   1. Ty sobie daj spokój z ta narracją byłego chyba raczej nie wygranego ? .To samo było z PISem , mieli być tacy ignoranci ekonomiczni. Budżet miał się załamać w Polsce .I co ,wydatki zwiększyli a budżet kwitnie . Tak naprawdę to rzeczywiście przegrał bo uwierzył w polski wymiar sprawiedliwości. A w nim nie takie numery sie dzieją.

   2. Inwestycje w Ryglicach w latach 2010-2014 wówczas to w radzie był Jezior ze Zośką.

    Odbudowa 1050 m drogi gminnej, ul. Batalionu Barbara – wartość; 228 470 zł

    Odbudowa 1600 m drogi gminnej, ul. ks J.Wyrwy – wartość; 279 668 zł

    Odbudowa 500 m drogi gminnej, ul. Batalionów Chłopskich – wartość; 96 303 zł

    Odbudowa mostu na ul. Witosa (II etap) – wartość; 408 887 zł

    Odbudowa 780 m drogi gminnej ul. Biecka – wartość; 128 740 zł

    Odbudowa 700 m drogi gminnej, ul. Armii Krajowej – wartość; 93 379 zł

    Odbudowa 750 m drogi gminnej, ul. J.Tuwima – wartość; 40 406 zł

    Odbudowa 350 m drogi gminnej, ul. Braci Łyczków – wartość; 181 842 zł

    Odbudowa 550 drogi gminnej ul. Strumieniowa wartość; 75 352 zł

    Odbudowa 650 m drogi gminnej, ul. Rolnicza – wartość; 84 161 zł

    Odbudowa 130 m drogi gminnej, ul. M. Jastruna – wartość; 45 867 zł

    Odbudowa 1000 m drogi gminnej, ul. Pszenna – wartość; 297 537 zł

    Remont 960 m drogi gminnej, ul. J. Bema – wartość; 247 803 zł

    Remont chodnika i schodów terenowych przy budynku Przedszkola Publicznego – wartość:27 774 zł.

    Budowa „Ścieżki zdrowia” przy ul. Braci Łyczków z zespołem urządzeń sportowych do wypoczynku i czynnej rekreacji –wartość: 39 387 zł

    Renowacja i rekompozycja Spichlerza dworskiego w Ryglicach –wartość: 740 888

    Odnowa i remont chodnika przy ul.Tarnowskiej i Tuchowskiej – wartość: 161 554 zł

    Remont chodnika przy ul. Ks.Wyrwy koło Ośrodka Kultury – wartość: 32 778 zł

    Budowa placu targowego oraz parkingu – wartość: 1 181 633 zł.

    Remont ul.Węgierskiej – 400m – wartość:89 605,50 zł.

    Odbudowa drogi gminnej na Gędziusa – 450m wartość: 93 861,77 zł.

    Odbudowa drogi gminnej na Stańczyk – 200m – wartość: 28 001,72 zł.

    Budowa oświetlenia ulicznego ul. Boratyńskiego – wartość: 18 636 zł.

    Budowa 500 m chodnika przy ul. Tarnowskiej – wartość: 254 377 zł.

    Budowa parkingu przy cmentarzu oraz remont drogi wzdłuż cmentarza – wartość: 449 651 zł.

    Całkowita wartość inwestycji: 4 695 555,99 zł.

    1. Te inwestycje co Andrzej podajesz to prawie w całości ze środków powodziowych przygotowanych przez ekipę Karasiewicza po powodzi w 2010 roku. Wiele razy już o tym tu było pisane i żadne zaklęcia tego nie zmienią.

      • Zarządzenie losu on 21 lutego 2019 at 21:46
      • Odpowiedz

      Zgoda. Były przeszedł po powodzi. Odfajkowano straty, kasa przyszła i ktoś musial sprawnie ją wydać. Bardzo fajnie ja wydano . Tak właśnie ma działać administracja. W sumie to dzięki powodzi te inwestycje .

    2. Z całym szacunkiem bo naprawdę wiele zrobiono, ale drogi to nie wszystko. Z takim myśleniem trudno będzie zmienić Nasze Ryglice. Czas pomyśleć o Ryglicach inaczej niż ukierunkowywano przez ostatnie X lecia. Dziś tak krótko ale opisze to wkrótce i może wtedy podyskutujemy wspólnie. Mamy czystą wodę zdrową glebę bo nigdy nie stać nas było by przesadzać z nawozami, z roli wyrośliśmy więc do niej wróćmy. Zdrowa żywność na troszkę szersza skalę niż grządka w zagonie za domem. Grupa producencka i sens etatu promocji gminy nabiera innego wymiaru. Kluczem do sukcesu jest przeanalizowanie możliwości rozwoju gminy Ryglic. Czas porzucić utopie jaka jest turystyka bo lata promocji gdzie się dało a zwłaszcza tam gdzie się dało coś zarobić na tym pokazały, że mimo walorów brak nam atrakcji turystycznych a turysta jednodniowy, jeden raz na tydzień nikogo nie zbawi. Miłych przemyśleń i koniec oczekiwania na cud bo gwarantuje wam, że jak sami czegoś nie zrobimy to cud się nie zdarzy. To tak może jako zapowiedz nowego tematu, a odnosząc się do tematu wyjazdowego szkolenia radnych to niech jadą nawet nad morze byle by coś im w głowach zostało.

     1. z Jonin tak jak Niewidomski z Ryglic . Co do zdrowej żywności to ktoś blokuje Panu/Pani taką mozliwość ?,chyba że biznes plan taki ze na końcu gmina ma kupić produkty bo w metropolii Tarnów raczej rynek ograniczony.

     2. Kac w głowach zostanie wielki, masz to jak w banku.

     • Kapitan Jack on 24 lutego 2019 at 19:48
     • Odpowiedz

     To były inwestycje.
     A w poprzedniej kadencji cwaniaki z Lubczy zgarneli budżet bo albo sala albo to centrum wsi i drogi.
     D. Dobrze że nowi 3 zostali.

 10. Panie burmistrzu, szanowne Panie i Panowie radni.

  Z ogromna uwagą obejrzałem relację z VI sesji RM w Ryglicach która zakończyła się kilka minut temu. Pierwszym i podstawowym spostrzeżeniem jest wasza drodzy państwo, niewiedza i niekompetencja. Pozwoliliście by prywatne interesy grupy nauczycieli wzięły górę nad zdrowym rozsądkiem i racjonalnym gospodarowaniem budżetem gminy. Pozwoliliście wmówić sobie i uwierzyliście w to , że podejmując decyzję o przejęciu do ponownego prowadzenia szkół w Joninach i Woli Lubeckiej przez gminę robicie coś dla dzieci tych szkól. Postanowiliście państwo jedynie przywrócić obowiązywanie patologii jaką jest karta nauczyciela. Być może nie wszyscy rozumieją co zmieniło się w szkole po przejęciu przez gminę i jakie przywileje odzyskali nauczyciele , więc pokrótce:
  1) Czas pracy maksymalnie 40 h tygodniowo, nie chodzi tu bynajmniej o lekcje ale o wszelkie prace opiekuńczo wychowawcze.
  2) Dodatki , motywacyjny, funkcyjny,za uciążliwa prace , za warunki pracy, zasiłki na zagospodarowanie. Odprawy , emerytalnej, rentowej, z tytułu rozwiązania stosunku pracy.
  3) Nauczycielom przysługują też dwa obligatoryjne dodatki: mieszkaniowy i wiejski.
  Dodatek mieszkaniowy przysługuje nauczycielom zatrudnionym na wsi lub w mieście liczącym do 5 tys. mieszkańców.
  Wiejski jest przewidziany dla nauczycieli zatrudnionych na wsi lub w mieście, którego liczba mieszkańców nie przekracza 5 tys. i wynosi 10 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Na terenie wiejskim, na którym występuje deficyt kadry nauczycielskiej, organ prowadzący szkołę może tę kwotę zwiększyć.
  4)Trzynastka w wysokości 8,5 proc. sumy wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego.
  5) Co więcej, oprócz trzynastej pensji wielu nauczycieli w styczniu otrzymuje też czternastkę.
  Jest to dodatek uzupełniający wypłacany przez samorządy zgodnie z Kartą nauczyciela, organ prowadzący szkołę musi w styczniu przeanalizować, czy w poprzednim roku zapewnił średnie pensje pedagogom na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. W przypadku stażystów jest to 2 717,59 zł, nauczycieli kontraktowych – 3 016,52 zł, mianowanych – 3 913,33 zł, a dyplomowanych – 5 000,37 zł miesięcznie (wszystkie kwoty – brutto
  Jeśli któraś z czterech grup zarabiała mniej, gmina musi wypłacić jej wyrównanie. Otrzymują je wszyscy nauczyciele na danym stopniu awansu, niezależnie czy sami zarabiali mniej, czy więcej od średniej. Bez znaczenia jest także jakość ich pracy.
  6) Płatny urlop na poratowanie zdrowia w wymiarze 1 rok raz na 7 lat.

  Drodzy mieszkańcy dla dzieci uczęszczających do szkoły nie ma żadnej różnicy po za tą że dotychczas to Wy zatrudnialiście nauczycieli i mieliście możliwość oceny i zatrudnienia nauczycieli dobrych dla waszych dzieci. Od teraz wrócą czasy świętych krów z nadania gminy a, że nauczyciele potrafią nierówno traktować dzieci przekonał się chyba każdy rodzić.
  Cnd.

  1. niewiadomski, a czego można było oczekiwać po tej bandzie?? Augustyny oba interes oczywisty, reszta na pewno ma coś obiecane, Może dzieci P.Kumięgi zaczną mieć same szóstki albo syn B.L.Wilk w końcu skończy szkołę i przestanie kiblować w podstawówce, może kogoś znowu zaszantażowali skarbówką, skąd wiesz??
   A tak na marginesie, wielu osób z Bistuszowej najchętniej naplułoby Oleśkiewiczowi w twarz za tą zdradę, ale mówią że szkoda śliny na niego.

  2. dodatek mieszkaniowy 5zł na osobe. hahahaha

   1. tylko głupek z wielu istotnych czynników wyśmiewa ten , który jest najmniej ważny. Zresztą i tak już go nie ma (niewiadomski coś przeoczył) . Ale taki wiejski na osobę np. 348,00 m-cznie juz mniej śmieszne.

    1. to ile dostali w tym roku 14 dyplomowani? wie ktos cos?

 11. No i jak po sesji, ktoś coś widział, słyszał, wie ?

   • Większość za on 20 lutego 2019 at 17:22
   • Odpowiedz

   Szkoły będą gminne. Większość konstytucyjna rady za upaństwowieniem.

    • Ja nie moge! on 20 lutego 2019 at 17:55
    • Odpowiedz

    No to zajeb*ście, nie ma co!

   1. “Większość” czyli pieski burmistrza.
    Czyli wszystko jasne to mieszkańcy Woli i Jonin chcieli przekształcenia szkół.
    Chamstwo jakie przemawia przez Tadzia, Pawełka Kumięgę i Dudowicza niezwykłe.
    Zarzucają chęć mowy do kamery, a jak tylko Tadziu Augustyn został przewodniczącym komisji do oświaty, pani obdzwoniła szkoły i instytucje z nakazem zapraszania Tadzia na wszystkie szkole imprezy, bo pan Tdziu tak sobie życzy, a nie panią Turczyn, a dziś mówi o parciu na szkło. Panie Tadziu te panie juz swoje występy przed kamerami miały, nie są takie zachłanne.
    A skoro mówią że nauczyciele muszą być pod gminą żeby dobrze uczyć to trzeba wymienić nauczycieli skoro ci są mało efektywni, bo nie warto więcej płacić tym którzy nie potrafią uczyć !!!. I ciekawe czemu burmistrz nie powiedział że żona teraz dostanie ponad TYSIĄC na rękę więcej, bał się że ktoś sobie szybko policzy, że mowa o 15 tyś miesięcznie to bujda. No i oczywiście nie odpowiedział na pytanie skąd weźmie pieniądze na prowadzenie szkół.
    Dla mnie największe rozczarowanie to S.Marcinek. Po cichu mówił że jest przeciw przejęcia szkół a jak przyszłoco do czego posłusznie podniósł łapkę. Niby taki mądry a jednak taki ….. .

     • Mieszkanka on 20 lutego 2019 at 18:04
     • Odpowiedz

     Było wiadomo, że będą mieć z tego korzyść…
     Oj, cos przeczuwam wczesniejsze wybory na burmistrza…

    1. Tak z perspektywy widać że te przekształcenia były zrobione do duszy i całkowicie sztucznie .

    2. Pan S. spodziewał się chyba czegoś więcej (za poparcie Pana A. w wyborach) ……dlatego teraz siedzi cicho i widzi w jakie bagno wpadł po uszy. Patrząc na zeznanie to nie chodziło o kasę tylko władzę. Szkoda……Ryglice w “ogonie”…..nic nie zyskują……a zapomniałem wyremontują jakąś chatę frankowi. Jako mieszkaniec Ryglic wnioskuję (oglądając sesję widzę, że burmistrz przychylny jest na takie wnioski) aby dzieci z miejscowości Joniny (a jest ich dużo), uczęszczały teraz do szkoły w Joninach. Mniej dzieci w klasach nauczyciel więcej czasu poświęci NASZYM.

     1. Bo pan S. nie ma jaj ani honoru.
      Za to ma wytyczne od proboszcza.

   2. Można wszystko obejrzeć , link działa na stronie gminy pod informacją o sesjii

   3. Jeżeli tak ma być lepiej to dlaczego Bistuszowa nie chce mieć lepiej?

  • pesymista on 18 lutego 2019 at 11:56
  • Odpowiedz

  Szkoły wrócą do gminy, komisja alkoholowa sie zbierze 30 razy a za to będą sowite nagrody będą. Żyć nie umierać ,póki banki kasę pożyczają.

 12. Tak myślałem że akcja w kampanii z profesorami to ściema wizerunkowa a tu mile zaskoczenie w sumie. Na imprezie lubczykowej widzę siedzą nad jakimiś papierami burmistrz Zieliński i profesorzy. A sesja będzie kluczowa co do szkół. Miłego snu

  1. Prezent dla biednych nauczycieli….
   Jak im nie pasuje to niech idą do innej pracy np fizycznej.
   Czas kampanii dobiegł końca więc zróbcie coś w końcu użytecznego ale dla mieszkańców a nie swoich ….
   Praca Panowie a nie pisowskie imprezy bo wybory do euro i do sejmu. Nie róbcie z gminy pisowskiego gniazda.

   1. czy ten burmistrz taki pisowski ?

    1. Z profilu na fb widać że pisowski

     1. Ta, nie pisowski… bije pisiorszczyzna na kilometr.

       • Anonim on 17 lutego 2019 at 13:22

       Bolko jak masz ubikację w domu to korzystaj bo za twoją stodołą muchy spasione jak bombowce latają i czuć platformą.

       • Bolko on 17 lutego 2019 at 17:17

       Gdzie sens i logika w Twoim zdaniu ?

       • Anonim on 17 lutego 2019 at 17:44

       Bolko, nie zrozumiesz, twoja rzadka inteligencja za stodołą wysycha.

       • Bolko on 17 lutego 2019 at 17:45

       Kurde, Wy stale o stodole, a ja stodoły nie mam!

       • Anonim on 17 lutego 2019 at 18:24

       Bolko i Anonim, ani jeden ani drugi inteligetny !!! Bo ten kóry byłby mądry to wiedziałby że z durniem się nie dyskutuje bo szkoda czasu. Więc tylko pokazyjecie że obaj dzbany jesteście i bloga jakimś gównem zaśmiecacie.

       • Anonim on 17 lutego 2019 at 18:46

       Nie obrażaj Bolko, on jest inteligentny bo ogląda TVN.

       • Bolko on 17 lutego 2019 at 19:05

       Właśnie oglądam Fakty na TVN. Ciekawe rzeczy mowia.

       • ale on 17 lutego 2019 at 18:54

       spamujecie żeby temat szkół przykryć

       • Anonim on 17 lutego 2019 at 19:23

       Bolko i jak iloraz inteligencji ci się podniósł po tych Faktach? Ile teraz wynosi ?

       • Bolko on 17 lutego 2019 at 19:40

       Wzrost maksymalny.

       • Anonim on 17 lutego 2019 at 19:58

       I nie rusza ci pokrywką ? Zaciśnij zwieracze bo ci inteligencja uleci

       • Bolko on 17 lutego 2019 at 20:22

       Niczym mi nie rusza 😛 jedynie nerwami jak czytam te Wasze głupie i obrazliwe komentarze.
       Zgadza się, na TVP nie zaglądam w ogóle odkąd przejął go PiS.

       • Anonim on 17 lutego 2019 at 20:05

       Bolko nie ogląda TVP bo tam propaganda tylko czy też z innego powodu. Więc jak nie ogląda to skąd wie co tam podają. Pewnie bazuje na innych opiniach. Toć to prawdziwy inteligent Hhheee.

       • Anonim on 17 lutego 2019 at 20:29

       Powoli w Polsacie robi sie retoryka pisowska. A jak w TVN to nastąpi to Bolek bedzie ogldal tylko okienko w ubikacji. Hi hi

       • Bolko on 17 lutego 2019 at 20:33

       Odczepcie się od mojej ubikacji!
       A tak serio z Polsatem to prawda, są lekkie rozbieżności porównując z TVN, ale do tego co piszesz mam nadzieję nie dojdzie, to by już była zagłada…

       • Anonim on 18 lutego 2019 at 07:14

       Bolko a jak nawet w okienku od twojej ubikacji wyłączą TVN to na gałąź nie idź, nie warto. Zostaje ci jeszcze Rasija Today i ZDF. Języka nie zroaumiesz ale obrazki będą.

       • Bolko on 18 lutego 2019 at 10:04

       Leczcie się ☺

       • Anonim on 18 lutego 2019 at 08:57

       Bolko te dwa kołki z przybitą do nich żerdzią nazywasz ubikacją ? to zwyczajna latryna.

       • Anonim on 18 lutego 2019 at 11:28

       Jak to Bolko naogląda się tej nienawistnej propagandy w WSI-24 i wyjdzie z tej swojej latryny, to albo po rynku z nożem będzie za ludźmi latał, albo coś podpali.

       • Anonim on 18 lutego 2019 at 12:19

       Żeby tylko do latryny na główkę nie wskoczył.

 13. Aha.

  1. Aha

   zapomniałeś linka chyba

   1. Nie.

    1. Acha

     1. No

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Optionally add an image (JPEG only)