Jakiś czas temu, zwróciłem się do Urzędu Gminy Ryglice z kilkoma wnioskami o informację publiczną.
Nie będę dziś pisało o wszystkich, bo zapewne doczekają się osobnych publikacji, muszę jednak uczciwie powiedzieć, że coś drgnęło.
Od piątku na stronie BiP możemy znaleźć sprawozdania z wykonania budżetu od 2000 do 2017 r. Jest to niezwykle cenny materiał zawierający informacje o finansach gminy, jej dochodach i wydatkach w poszczególnych latach. Możemy odszukać tam informacje nie tylko o realizowanych inwestycjach, ale również informacje o szkołach, kulturze, ochronie zdrowia, opiece społecznej i wiele innych ciekawych informacji. Link do sprawozdań
Są to dokumenty zawierające bardzo ciekawe dane do których publikowania gmina jest zobowiązana na mocy art. 8 ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej oraz rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 18 stycznia 2007 r. w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej.
Zadałem również pytanie: czy w naszej gminie obowiązują jakieś wewnętrzne procedury regulujące zasady i czas publikacji informacji na stronie BiP. Oraz kto w urzędzie jest odpowiedzialny za ich publikacje. Poniżej odpowiedz na to pytanie.
Zauważyłem również pozytywne zmiany na stronie Ryglic. Są to bardzo pozytywne działania za które w imieniu społeczności mieszkańców naszej gminy bardzo dziękuje i oby tak dalej.
KN
22 comments
Skip to comment form
Sołtysem Lubczy Andrzej Marcinek , Zalasowej Wiesław Matug, Woli Lubeckiej Jerzy Kumiega, Uniszowej Pan Król, Bistuszowej Pani Niziołek. Wybory tylko w joninach, ryglicach i kowalowej
kto w tych ostatnich ie dało się napisać ?
Jest więcej niż jeden kandydat tak będą wybory
kandydaci na stronie gminy
Ryglice Pan Firan ma mój głos
Zeszły sołectwa na psy. Niewiele kto chce byc sołtysem. A Zalasowa tak waleczna i co/ Walkower
A mój głos ma Firanka,
Oczywiscie miało być Pan Duran. Sorki
Proszę o link, bo nie mogę znaleźć.
Author
Tu masz link do wyborów. https://bip.malopolska.pl/umryglice,m,317246,wybory-2019-soleckie.html
Mnie osobiście bardziej niż kto, interesuje co ma do zaproponowania mieszkańcom.
Dzięki.
W Kowalowej aż tylu kandydatów? Obstawiam panią Pyc lub Pan Wójcik.
Drogi Jacku wymień tego obiboka dupo-lizusa SIEDLIKA na byle inną kandydaturę do rady bo zong?
W sprawie dupo – lizusa racja.
Siedlik jest bardzo dobrym kandydatem, ma mój głos.
Siedlik zawsze taki był że wazelinował i dalej to robi, taki już jego urok
Należy wspomnieć o jego totalnym braku kultury przejawia się mówiąc publicznie ludziom starszym czy naszym lokalnym urzędnikom na ty np byłemu czy obecnemu burmistrzowi po imieniu Benek czy Paweł
dajcie mu spokój przecież starego chłopa nie zmienicie.
ponoć do znajomych tez zwraca sie na TY
tak potwierdzam że do znajomych, kolegów z klasy też na Ty 😉
chyba przesadza
Czy nie macie wrażenia że działania mające wyeliminować palenie drewnem na wsi to jakiś kretynizm ? Nie jest to gminny pomysł ale widać ze to będzie wymuszane.
A co Niewiadomski powie na temat uchwały rady w której radni ustalili sobie diety. Pisane tu było że było to zrobione niezgodnie z prawem bo ustalili je na podstawie minimalnego wynagrodzenia za prace a powinno byc kwota bazowa dla osób zajmujących kierownicze stanowiskapaństwoer.
Author
Otóż jest to jak najbardziej zgodne z prawem.
Bowiem art. 25 ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym stanowi,że: „na zasadach ustalonych przez radę gminy radnemu przysługują diety oraz zwrot kosztów podróży służbowych”
Wynika z tego wprost , że to w kompetencji rady jest ustalić zasady naliczania diet i zwrotów kosztów podróży służbowych, poprzez podjecie stosownej uchwały.
Przy czym trzeba powiedzieć, że rada wykazała się sprytem ustalając swoje diety jako procent od minimalnego wynagrodzenia za pracę, bowiem ilekroć rząd zdecyduje się podnieść tę kwotę, radni automatycznie dostaną wyższe diety.
Będzie się tak działo aż do momentu osiągnięcia maksymalnej wysokości diety, którą reguluje art. 25 ust. 6 ustawy o samorządzie gminnym który stanowi, że:
„Wysokość diet przysługujących radnemu nie może przekroczyć w ciągu miesiąca łącznie półtorakrotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw”
Trzeba zaznaczyć, że w latach 2017 – 2018 jaki i w roku obecnym, kwota ta nie uległ zmianie.
Maksymalna kwota przysługująca radnemu gminy w ciągu miesiąca wynosi 2684,13 zł i jest to 100 proc. maksymalnej wysokości diety w gminach powyżej 100 tys. mieszkańców.
W gminie takiej jak nasza czyli do 15 tys. mieszkańców kwota ta wynosi 1342,07 zł co stanowi 50 proc. maksymalnej wysokości diety.
Tak więc przyjęta metoda jest zgodna z prawem, mało tego, pozwalana na wzrost wysokości diety bez konieczności dodatkowych uchwał rady.
Proszę jeszcze zapytać o Szable Ryszarda