Nietykalni ludzie misji dziennikarskiej

 

ba4cf18dcfa39ef589f240a51264936b

 

Kontynuując rozważania na temat mediów publicznych w Polsce.

Receptą na poprawienie sytuacji w publicznych mediach abonamentowych, tak by zadowoleni byli w miarę wszyscy, jest moim zdaniem wprowadzenie rotacyjnego kierownictwa w tych mediach. Tak, np. po 6 lub 12 miesięcy, kolejne po sobie kompetentne grupy ludzi przejmowałyby stery kierowania. Coś na kształt obejmowania prezydentury w UE przez poszczególne kraje.

Jak wiadomo od polityki uciec nie da się i też nie ma co uciekać, raczej należy ją wciąż udoskonalać demokratyzując ją. Publicznych mediów od polityki nie oddzielimy, więc należy przydzielić polityce możliwość wpływania na te media, lecz tak by wpływowe w danym czasie obozy polityczne jednocześnie kierowały i kontrolowały siebie nawzajem w tych kierowniczych poczynaniach. To kwestia odpowiednich zapisów ustawowych czy też zapisu w Konstytucji. Polsce potrzebna jest nowelizacja obecnej Konstytucji lub zgoła nowa Ustawa Zasadnicza.

Co by to dało? Myślę, że efekt byłby taki: redaktorzy, dziennikarze zaczęliby realizować misję dziennikarską, o której uczyli się na uczelniach. Na dodatek byliby otoczeni swego rodzaju ochroną wynikającą z partyjnych wzajemnych walk. Staliby na straży prawdy a partie chcąc nie chcąc musiałyby ich chronić i w razie potrzeby wspierać. Dziennikarze byliby takimi nietykalnymi ludźmi misji dziennikarskiej. Redakcje ich byłyby swoistymi sanktuariami i tabernakulami demokracji.

Powie ktoś – skrajny idealizm. Niekoniecznie.

                                                                     Adam Zieliński

 

 

 

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 • Blogger.com

Permalink do tego artykułu: https://lepszeryglice.cba.pl/nietykalnymi-ludzie-dziennikarskiej/

278 Komentarzy

Skip to comment form

  • Gwiazdy tvp on 31 grudnia 2023 at 01:29
  • Odpowiedz

  Warto porownać

  1. Dobrze, że to zestawienie można zobaczyć w największych portalach internetowych. Opisują temat. Natomiast szkoda, że w największych TV cisza.

    • Tylko internet on 31 grudnia 2023 at 07:45
    • Odpowiedz

    W największych tv mówią tylko o zarobkach za PiS.

    1. O te wysokie zarobki w sektorze publicznym toczy się ta cała polityczna gra. Wy myśleliście że tu o dobro Polski i Polaków się rozchodzi?

   1. Adaś PiS popełnił jeden, wielki, karygodny błąd – upolitycznił to co powinno być niezależne. TK, sądy, telewizję.
    Możesz pisać ‘ mieliśmy mandat społeczeństwa……” – NIE Trybunał powinien być niezależny – widzisz do czego to doprowadziło – każda decyzja ma prawo być podważana, do tego utrata zaufania do tak ważnego narzędzia będzie powodowała to, że nawet jeżeli ten urząd odzyska praworządność to utrata zaufania będzie powodowała to – że każdy będzie podważał wydane opinie. Nikt mi nie powie, że Pawłowicz jest niezależna i kompetentna w kwestiach praw konstytucyjnych (a takich osób jest więcej).
    Obecna władza będzie w stanie tymi kategoriami podważyć każdą decyzje, prawo stanowione przez poprzedników.
    To, że dostałeś mandat nie oznacza, że żadne prawo Cię nie ogranicza, że jesteś Bogiem na danym terenie – a pisiorki tak się zachowywały. Kaczora chyba dopadła demencja starcza i stracił czujność nad swoimi “baranami”. Dlatego tak się poczuły pewne i zachłanne. Dlatego tyle afer (a pytanie co jeszcze nie wyszło na światło dzienne). Jak to mówią “starość nie radość”. A w miejsce Jarka nie ma godnego następcy – Długopis bez lidera leży (on podpisuje to co mu każą – brak samodzielności), Morawicki – kompromitacja, Błaszczak będzie 2 lata szukał dziury budżetowej jak rakiety, Szydło – z tego co piszą to wnuki po synu księdzu bawi. Dziwi mnie że nie zrobili reasumpcji wyborów – a nie przecież wygrali 🙂 – no to miłego “NIERZĄDZENIA”.
    Oby takie działania PiSu nie doprowadziły w przyszłości do jakiejś wojny domowej.

    1. Czy jest w gminie organizowany wyjazd na 11 stycznia do Warszawy?

 1. Mam pytanie do Admina czy płaci abonament radiowo-telewizyjny?

  1. A kto pyta?

 2. Dziwne te nowe “Wiadomości” w TVP o 19:30. Nawet Onet zauważa, że przeoczyli coś bardzo ważnego. Możliwe, że dziś powiedzą coś o likwidacji. Hm?

  https://www.onet.pl/kultura/onetkultura/1930-milczy-o-postawieniu-tvp-w-stan-likwidacji/dcm7gm4,681c1dfa

  1. Mam wrażenie, że media tzw. publiczne zawsze były narzędziem partii rządzącej – i w takiej formie powinny być zlikwidowane. PiS mistrzowsko “zagarnął” tę instytucję. Moje zdanie – zlikwidować.

   1. Wrażenie uzasadnione. Śmiało można stwierdzić, że od samego początku ich powstania były i są narzędziem władzy.

    Chcesz likwidacji w takiej formie? Już ją masz. Przy kolejnej zmianie władzy proces się powtórzy. No chyba, że np. mój (opisany w poście) lub jakiś inny podobny pomysł na zarządzanie mediami publicznymi wejdzie w życie.

    Cykliczna zmiana władz. Masz jakiś inny pomysł?

   2. zarobki

  2. Do Admina. A te wypasione zarobki w tvp to w oczy nie kłują??!

   1. Zapewne masz na myśli zarobki obecnie odchodzących z TVP. Pozwolę sobie uzupełnić Twoje pytanie, by czytelnik miał szerszą perspektywę i mógł sobie porównać.

    Najpierw cytat:
    Tymczasem okazuje się, że w czasie rządów PO-PSL dziennikarze mediów publicznych zarabiali dużo więcej. “Maciej Orłoś, Piotr Kraśko, Hanna Lis i Beata Tadla stali się zamożnymi ludźmi m.in. dzięki pracy w TVP. Niektórzy z nich dostawali aż 50 tys. zł miesięcznie” – czytamy w opublikowanym artykule na portalu i.pl.

    Dowiadujemy się z niego na przykład, że “Maciej Orłoś od marca 2013 do października 2016 [zarobił w TVP] ponad 2 mln złotych”. Autor zaznaczył, że Orłoś “w 2014 r. za »twórcze opracowanie i prowadzenie audycji« otrzymywał miesięcznie ponad 47 tys. zł”.

    I link:
    https://polskieradio24.pl/5/1222/artykul/3255746,tak-zarabialy-gwiazdy-tvp-za-czasow-po-lis-krasko-orlos-tadla-o-tym-w-raporcie-nik-nie-przeczytacie?fbclid=IwAR16l48Jn5TpY0NES9xxhGd-ZU484LpWh1lpuUnevnIWNFPfLv3OU-Lhgbc

    Dużo zarabiali i dużo wydawali. Dla gospodarki dobra sprawa.

    1. Zieliński wprawia w dobry humor. hi hi

     Faktycznie jak się zarabia sporo to i się sporo wydaje.

    2. Tak się robi interesy w dzisiejszych czasach – nie liczą się umiejętności, rzetelność i zaangażowanie lecz obracanie się w towarzystwie które ma dostęp do środków publicznych. W prywatnym biznesie takich horrendalnych zarobków nie ma bo by firma dawno splajtowała.

     Media publiczne mają uprzywilejowaną pozycję na rynku ponieważ prawo jest tak skonstruowane że daje im pierwszeństwo w dostępie do multipleksu cyfrowego. Pomimo tego i tak przychody z reklam (których jest nie mniej niż w innych stacjach komercyjnych) nie wystarczają na utrzymanie telewizji bo są potrzebne miliardowe dotacje ze środków publicznych.

     1. Właśnie w TV Republika podają, że po godz. 9 na teren Polski spadła rakieta. Póki co żadne inne media nie podają tej informacji. Hm?

      1. No i ładnie, po to są komercyjne stacje żeby informować. Jak ktoś chce oglądać TV Republika no to może oglądać, kto chce TVN albo Polsat ten niech ogląda. Po co telewizja publiczna?

  • Wymowne i prawdziwe on 24 grudnia 2023 at 17:50
  • Odpowiedz
  1. Wiem, że święta i może nie wszyscy znajdą czas na obejrzenie, ale wiem też, że niektórzy właśnie w święta mają więcej czasu. W każdym razie bardzo polecam do obejrzenia zwłaszcza osobom, które nie pochwalały i nie pochwalają działań PiS. Też bardzo wymowne a może i bardziej niż wypowiedź Mentzena.

   1. Niestety DT polaryzuje Polskę jeszcze bardziej . Stowarzyszenia prasy europejskiej krytykują sposób przejęcia tvp.

 3. Do miłośników Pis, niedouczonych samorządowców, zatrudnionych po linii partyjnej a nie za kompetencje które posiadają – nadchodzi czas zmian, rozliczeń. Zostaniecie rozliczni z każdej złotówki, nepotyzmu, kłamstwa.

   • Wigilijna gwiazda on 23 grudnia 2023 at 19:15
   • Odpowiedz

   Wielu milionom zwykłych ludzi zżyje się dostatniej niż 8 lat temu . Tego nie urządzili ludzie ośmiu gwiazdek. Więc wybacz, ale opowiadasz bzdury

   1. Komu żyje się lepiej? Na pewno nie tym uczciwie pracującym. Moja realna płaca przez ostatnie osiem lat zmalała. Więc nie opowiadaj bzdur. W dodatku na czyj koszt to całe rozdawnictwo? Włącz myślenie.

     • Wigilijna gwiazda on 23 grudnia 2023 at 19:46
     • Odpowiedz

     Nowi podwyższyli deficyt budżetowy na socjal i płace dla urzędników o 19 miliardów zł. To rozdawnictwo czy nie rozdawnictwo?

     1. Te socjale i podwyżki to nowy silny impuls proinflacyjny.

      Zwolennicy Tuskowych jakoś nie krytykują

  • Zbiórka on 22 grudnia 2023 at 15:43
  • Odpowiedz

  Wpłać i podaj dalej

  1. Jak ktoś nie ma co robić z pieniędzmi to niech się składa Panu Sakiewiczowi na nową nieruchomość albo samochód.

   1. A ja mam szybki internet i szybkie media.

    1. Ja też, i nie rozumiem co ten Sakiewicz tak o pieniądze woła. Kanał na YouTube można dosyć tanio prowadzić.

     1. daj spokój z tymi błaznami, już wolę Abelarda Gizę.
      Skoro lecimy kabaretami to polecam:

  2. Panu Sakiewiczowi myślę że możnaby zadedykować te słowa:

   1. To samo powinno się tyczyć polityków. Idą do polityki z misją robienia “dobrze” tym którzy dali im mandat – jeżeli tego nie rozumieją (a często się tak dzieje) – powinni zająć się czymś innym!

 4. Gdybym należał do pisu i nie było jakiś przeszkód poważnych to bym jechał do Warszawy protestować. A panu z konfy chciałbym powiedzieć że przyłączył się do nihilistów którzy za nic nie chcą odpowiadać i w dupie mają polską niepodległość .Braun płacze że go ukarali a na zbiórkach zebrał pewnie ze 100 tys =żeby nie głodowali w święta ..Wyszukane chwyty ,retoryka z Schopenhauera i lekkie życie za budżetową kasę. Chwilo trwaj.

  1. Ja tam się do żadnych nihilistów nie przyłączałem. Działam w Konfederacji ponieważ najlepiej reprezentuje interesy ludzi w moim wieku którzy są aktywni na rynku pracy (przynajmniej w warstwie retorycznej bo mamy zbyt niskie poparcie żeby mieć realny wpływ na rzeczywistość). Pan Braun zebrał pieniądze na obronę prawną po zdarzeniu a nie na prywatne wydatki.

   1. A historia nie interesuje , bycie protektoratem wnuków esesmanów nie uwiera ,no ślicznie.

    1. No to przecież Konfederacja sprzeciwia się centralizacji Unii Europejskiej.

     1. Mam wrażenie że bardzo naiwnie pan myśli,Chyba że to już polityczne doświadczenie i unikanie mówienia wprost co się myśli.

     2. A kogo obchodzi co myśli konfederacja? Partia która ma w swoich szeregach Brauna, Korwina i tym podobne – nigdy nie dojdzie do władzy. Unikamy skrajności jakie prezentuje konfederacja.

  2. A co to znaczy Polska Niepodległość??? Nie jesteśmy samowystarczalni, dlatego jesteśmy – czy tego chcemy czy nie – PODLEGLI. Jesteśmy uzależnieni od różnej formy paliw, technologii itd…. Dlatego zawsze będziemy zależni – tylko pytanie od kogo? Od wschodu, zachodu czy też Ameryki?

 5. ruszyła komisja ds kopertowych wyborów. Idzie na żywo w tvn24 , Polsacie a tvpinfo nie nadaje. czemu?

  1. Cenzura żeby wyborcy nie oglądali jak w komisji pracują posłowie PiS?

 6. A co powiecie na takie rozwiązanie? Tekst napisałem w 2016 roku.
  Jak oceniacie dzisiejszy debiut Wiadomości?

  1. Nawet dało się je oglądać, zobaczymy jak będzie dalej.

   1. Też tak uważam. Prawdopodobnie TVN teraz wyluzuje.

    1. Czyli jednak dobra zmiana i tak trzymać.

     1. Co nie zmienia faktu że przemilczeli informacje o osiągnięciu porozumienia w sprawie paktu migracyjnego UE

  2. Idea rotacyjnego kierowania publicznymi mediami głupia nie jest , ale inicjatywa nie wyjdzie od Tuskowych . Na taki rozwój nie ma co nawet liczyć.

 7. Już za moment TVP =TVN

 8. Tuskowe chcą rotacyjnego marszałka to i może by zechcieli rotacji w tvp .

  1. Ciekawe jak to będzie z tą naszą TVP. Najlepiej by było, gdyby to jednak widzowie za pomocą pilotów decydowali o kształcie mediów w kraju. Jak słyszymy PSL w toku kształtowania się nowego rządu temperuje zakusy o likwidacji niektórych instytucji (IPN, CBA). Może i też w kwestii TVP nastąpi rozsądne rozwiązanie. KO za likwidacją.

   Tu taka ciekawostka:

   https://www.pap.pl/aktualnosci/stanislaw-zaryn-projekt-cba-otrzymal-nagrode-za-najbardziej-innowacyjny-i-udany-0

   1. A na TVN nawet nie wspomną. Tam retoryka – CBA należy zlikwidować. A zlikwidować by pasowało stację z Wiertniczej. Wiercą mózgi ludziom

    1. No bo TVN nie sprzyja, delikatnie mówiąc – polskim koncepcjom.

   2. No miejmy nadzieje, że w końcu TVP będzie telewizją wszystkich a nie tylko “naszą TVP” czyli pisiorków, bo póki co tylko propaganda i robienie z ludzi ameb przyświca TVPis.

    1. A jakiś przykład?

     1. Jak to szło z tym Tuskiem?

   3. TVP nigdy nie będzie publiczna. W tej chwili bardziej przypomina telewizję rydzyka niż media publiczne!

    1. Zamiast likwidować czy gruntownie zmieniać TVP powinno się (“nowi” powinni) rozszerzyć zasięgi TVN a resztę pozostawić widzom z pilotem w ręku.

     1. Adam 6 lat temu widział problem z TVP, artykuł na to dowodem. Adam oni nigdy nie poszerzą zasięgów TVN, bo łatwiej jest ograniczyć zasięg TVP. To są gnojki

      1. Ba. Zdecydowanie łatwiej.

     2. Rozszerzyć zasięgi tvn. to genialne. Zieliński jest geniuszem

      1. O jej. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Optionally add an image (JPEG only)