Mamy problem z COVID-19

Tutaj piszmy co nowego w sprawie, bo sytuacja w naszych okolicach rozwojowa …

Mieszkaniec gminy

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 • Blogger.com

Permalink do tego artykułu: https://lepszeryglice.cba.pl/mamy-problem-z-covid-19/

336 Komentarzy

Skip to comment form

 1. Mamy bardzo dużą śmiertelność …
  https://www.rp.pl/Spoleczenstwo/210129623-Ile-osob-zmarlo-w-Polsce-w-2021-r-Dane-mowia-o-wzroscie-liczby-zgonow.html

  … no i mamy bardzo małą liczbę lekarzy (najmniej w UE) na 1000 mieszkańców.
  https://pulsmedycyny.pl/polska-ma-najmniej-lekarzy-w-calej-unii-europejskiej-977230

  Wnioski?
  Moim zdaniem główną przyczyną nadmiernej śmiertelności w obecnej chwili to brak lekarzy.

  1. A mniej lekarzy to wina kiepskiego rządu. Ile lat już rządzą 6? Chyba wystarczający czas aby przynajmniej rozpocząć jakieś zmiany.

   1. No zmiany są rozpoczęte. Łatwo sobie wyszukać dane o wzroście liczby studentów medycyny w ostatnich latach.

    1. Adam mijasz sie prawdą i wiem co mówię bo mamy w rodzinie i na pierwszym roku i na drugim roku medycyny. W ostatnim roku podnieśli poprzeczkę dużo wyżej niż w latach wcześniejszych tak że nie pisz bzdur.

     1. Hm?
      GUS też mija się z prawdą i bzdury publikuje?

      “… na uniwersytetach medycznych kształciło się 64,3 tys. studentów, co oznacza wzrost o 3,2 proc. w stosunku do roku poprzedniego, gdy na tym typie uczelni studiowało 62,3 tys. studentów. W roku akademickim 2015/2016 było to 60,6 tys. studentów, z kolei w roku 2010/2011 – 62 tys., 2005/2006 – 48,8 tys., a w 2000/2001 – 29,5 tys.”

      https://www.politykazdrowotna.com/39373,gus-liczba-studentow-uniwersytetow-medycznych-wzrosla

       • junkers on 24 kwietnia 2021 at 08:44

       Adaś ja Ci odpowiem tak że GUS to jest czysta teoria a ona często się mija z rzeczywistością, ja jak pisz to zawsze opieram się na realu i to jest najbardziej wiarygodne a Ty tylko na teorii zapodanej z netu.
       Postaram Ci przedstawić jak jest z GUSem widzianym moimi oczami, jak nam przysyłaja ponaglenia żeby złożyć sprawozdania z produkcji czyli jakich i ile materiałów używamy i cyferek jakie “wykręciliśmy” to jednego razu ja sobie kupiłem “czteropak” i w ramach wieczornego relaksu zacząłem to wypełniać no i wypełniłem a następnego dnia wysłałem do GUSu po tygodniu czy więcej Pani dzwoniła żeby podjechać bo w kilku miejscach nie gra matematycznie i po poprawie bylo git.
       W kolejnych latach przygotowywał to pracownik przez kilka dni zgodnie z zużyciem materiałów z faktur ilości wytworzonych odpadów i danych księgowych no i po tygodniu zrobiły się schody bo Pani zadzwoniła z urzędu i jak podjechaliśmy to nam powiedziała co mamy wpisać żeby jej się zgadzało gdzie ja zaprotestowałem że to jest kalka z naszej produkcji a Pani na to że prosze poprawcie przecież i tak się nie podpisujecie zresztą tak każdy robi 😉
       Tak że statystyki można podrasować jak się chce a ja Ci mówie że córka brata dostała się na medycyne w trzech województwach gdzie poprzeczka przez ministerstwo była podniesiona a co za tym poszło mniej ich jest na roku, dla porównania jej chłopak jest teraz na drugim roku studiów i studiujących jest więcej.
       Jeżeli bardzo chcesz to postaram się dowiedzieć i podać Ci cyferki z Warszawy, Poznania czy Katowic.

       • anonim on 24 kwietnia 2021 at 13:15

       Jakaś matematyczna logika tym kieruje ,jak źle zrobione to do poprawy wołają. Trudno się na matematykę obrażać.

      1. Do Junkers.
       Jeżeli tylko na podstawie relacji tych dwóch osób z rodziny studiujących medycynę wyciągasz wnioski o liczbie studentów medycyny to niestety za mało danych wejściowych używasz w celu zgłębienia tematu. Jak pisałem wyżej Anonimowi – łatwo sobie wyszukać dane o wzroście liczby studentów medycyny w ostatnich latach. Nie tylko GUS je podaje.

       • Do Adam on 24 kwietnia 2021 at 19:39

       Drogi Adamie, jeżeli do Ciebie nie trafiają aktualne statystyki, które wskazują o tym że rząd ma gdzieś lekarzy i traktuje ich jak sędziów – klika, którą trzeba rozbić to jakich można oczekiwać efektów? Tak jak wspomniałeś opierajmy się na danych a te są zastraszające.

      2. Bym poprosił o te statystyki. Ale chyba nie zaprzeczysz, że z budżetu na służbę zdrowia idzie o wiele więcej środków niż w przeszłości.

       • Do Adam on 24 kwietnia 2021 at 20:56

       Mając na uwadze zakupy respiratorów od handlarzy bronią to zapewne budżet jest większy. Możemy się tak przekrzykiwać ale problem służby zdrowia był jest i pewnie będzie. Zaniedbania z lat poprzednich i pomimo obietnic brak zdecydowanych działań obecnego rządu prowadzi do tego że mamy co mamy. Statystyki mówią o większej umieralności w ostatnim czasie. Popatrz jak pracuje i za co służba zdrowia. I nie piszę tutaj o lekarzach, ordynatorach tylko o pielęgniarkach, salowych, ratownikach itd. Ja bym nie zapier…..za najniższą po 300 godz. miesięcznie.

       • junkers on 24 kwietnia 2021 at 21:01

       Adam opanuj sie

       • Do Adam on 24 kwietnia 2021 at 21:06

       A tak na marginesie do czasu pandemii nie było kasy dla pracowników służby zdrowia. W dobie pandemii mamy kasę na: szczepionki, szpitale tymczasowe, punkty szczepień, respiratory (od handlarzy bronią – musiałem) , dodatki covidowe itd. Pytanie skąd ta kasa???? Wcześniej jej nie było??? Handel, usługi, turystyka itd. leży czyli mniejsze wpływy. Zapewne zadłużamy już pra, pra, pra wnuki obligacjami. Nie twierdzę że inny rząd poradziłby sobie lepiej. Natomiast ten radzi sobie tragicznie z obecną sytuacją. Pomimo pandemii nie może być tak, że nie dostaniesz się do lekarza a do zawału jedzie straż pożarna !

      3. Respiratory? Nawet Izrael został nabity w butelkę, gdy idzie o respiratory. Zgłębiłeś temat zwiększonych środków budżetowych na służbę zdrowia?

       • Do Adam on 24 kwietnia 2021 at 21:27

       Jeżeli wspomniałeś Izrael to oni dzięki szczepieniom wrócili do normalności. A gdzie my jesteśmy? Marnie to wygląda. A co do zwiększonych środków na służbę zdrowia to zastanawiam się czemu ich nie było wcześniej lub skąd się teraz w takich kwotach wzięły???? Cud???? Kto za to płaci???? Budżet z gumy???
       Zamykamy zakłady a kościoły otwarte? Przychodzą wybory a wirusa nie ma??? Lasy zamykamy????Wybory się odbyły a długopisa jakoś nie widać!

      4. Zwiększano środki budżetowe na zdrowie już przed pandemią przecież i to znacząco. Zmieniasz temat z respiratorów w Izraelu na szczepienia w Izraelu. Co do szczepień w Polsce nie jest źle. Co do kościołów to piszesz nieprawdę, bo są i tam obostrzenia obowiązkowe. W czasie pandemii w wielu krajach odbywały się wybory i nie robiono tam z tego powodu problemu, jak np .Ty robisz czy nasza opozycja.

       • anonim on 24 kwietnia 2021 at 23:11

       Gdzieś krążyło ogłoszenie ,zatrudnią lekarzy, 225 zł za godzinę . Nie jest to mało jak na Polskę.

       • junkers on 25 kwietnia 2021 at 07:57

       Adasia należy krzesać żeby nauczył sie prozy życia bo On jest oderwany od rzeczywistości i tak w nawiasie powiem że pielęgniarka covitu zarabia teraz 10 tys netto (w Tarnowie na starym szpitalu) a wiem to od osoby co tak zarabia. Powiem tak że PIS to jest inny stan umysłu ze jak sie mu pali knot u tyłka to potrafi innym zabrać

      5. Od lat te nasze spory polegają na tym, że cięgle w dyskusji wchodzisz w pisanie o mnie a przecież nie takie są tematy dyskusji. Jak może zauważyłeś ja nigdy nie piszę o Tobie i też nie odwzajemniam przytykami. Tym razem tak samo uczynię. Może kiedyś Ci się znudzi pisanie o mnie. 🙂

       Piszesz o zarobkach pielęgniarek. No ok. Ale czy wiesz o jakie kwoty odkąd PiS rządzi jest większy budżet na służbę zdrowia? Podpowiem, że są to duże kwoty.

   2. Lekarze tak się pozamykali,telefoniczne leczenie też nie służy ludziom.

    1. Zapewne nie służy. Tylko, że w innych krajach też infolinia medyczna jak i u nas

 2. Wzorowa postawa burmistrza Wielunia:
  https://info.wielun.pl/2021/04/19/interwencja-policji-w-fun-zone-wielun-burmistrz-wyrazil-oburzenie

 3. Dużo ludzi. Jak w niektórych kościołach.

  1. Ale by niektóre stacje i “autorytety”miały pożywkę, gdyby to z powodu pogrzebu kogoś z PiS .

   • Motocyklista z JG on 12 kwietnia 2021 at 17:45
   • Odpowiedz

   Na pogrzebie piosenkarza było tłoczno, ale się nie pisze negatywnie, że tłum itd. Natomiast o zlocie motocyklistów na JG , że tłum. Paskudni są niektórzy dziennikarze. To politruki …

   https://wiadomosci.wp.pl/najazd-tlumow-na-jasna-gore-pokretne-wyjasnienia-policji-6628295180007041v

   1. tam nic się nie działo bo nie wszędzie jest covit czy tego nie rozumiesz ??

    1. Jak nie wszędzie. Raczej jest już wszędzie od dawna

     1. no tak to ironia Panie święty ja sobie z tego ironie robie.
      Są księża i wyżej postawionych mówią mówią że kościele nie mogą.

  1. Nie wiem skąd się bierze Wasza podnieta przecież to takie proste, a wiem teraz poszło im szybciej niż z maseczkami co po roku doszli do tego że kominy czy inne chusty nie mogą być. Ich czas reakcji jest zadziwiający.

  2. Niektóre odważne autorytety medyczne mówią wprost “NIE SZCZEPIĆ!”

   Cytat:
   “Doktor Geert Vanden Bossche, jeden z najbardziej znanych na świecie czołowych badaczy szczepionkowych, położył na szali całą swoją wiarygodność i karierę naukową i zwrócił się oficjalnie do WHO, po rozmowach z innymi badaczami, aby natychmiast przerwać masowe szczepienia na COVID-19, bo jego konsekwencje “mogą być dla zdrowia publicznego opłakane”. Nadał swojej wiadomości priorytet najwyższej wagi zarządzania kryzysowego.”

   Link do informacji:
   https://fpg24.pl/bardzo-wazny-glos-w-sprawie-masowych-szczepien-na-covid-19/

 4. Co z tym Covidem w Ryglicach???? Prawda to?????

  1. A co się dzieje, bo nie wiem czy zjeżdżać do kraju

  2. Ale co prawda ?? Covit jest w Ryglicach jak i na całym świecie ??

  3. Ale że co, że lekarze nie leczą covidowych pacjentów? Tak to prawda.

   1. Kościół będzie otwarty na święta czy zamknięty?

 5. COVID19, czyli… powtórka z rozrywki?
  Drodzy Państwo. Pozwólcie, że cofniemy się raptem o trzy lata. Mamy 2018 rok, a jeden z portali internetowych bije na alarm – “Rekordowa liczba zakażeń grypą w sezonie! W minionym sezonie grypowym 2017/2018 odnotowano rekordową liczbę prawie 4,4 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. To prawie o 15 proc. więcej niż w poprzednim sezonie. Z roku na rok liczba tych zakażeń stale rośnie. Zwiększyła się również liczba hospitalizacji i zgonów. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, od 1 września 2017 r. do końca marca 2018 r. odnotowano w naszym kraju około 4,4 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Od 1 września 2017 r. do końca marca 2018 r. z powodu grypy trafiło do szpitala 15 363 osób”.
  Żeby była jasność. Nie twierdzę, że COVID19 to grypa. COVID19, to COVID19, ale czy sytuacja sprzed trzech lat czegoś Państwu nie przypomina?
  4,4 mln zachorowań na grypę w sezonie grypowym. Wiedzą Państwo, jaką daje to codzienną liczbę osób, które zachowały? Uwaga! 21 tys.! 21 tysięcy osób codziennie przez okres 7 miesięcy dopadała grypa!
  W innym artykule możemy przeczytać:
  “Kolejne dwa szpitale z ograniczeniami dla odwiedzających. Wszystko przez szalejącą na Śląsku grypę. Odwiedziny ograniczają placówki w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach. Zakaz obowiązuje we wszystkich oddziałach placówek. – Staramy się żeby zmieścić pacjentów na salach, ale wtedy bywa im ciasno. Jeśli już się nie mieszczą to na kilka godzin lub jeden dzień pozostają na korytarzu. Myślę, że lepiej przyjąć do szpitala i pomóc niż pozostawić bez opieki – tłumaczy Beata Reszka, która prowadzi oddział wewnętrzny chorzowskiego Zespołu Szpitali Miejskich”.
  Podobne sytuacje miały miejsce w innych szpitalach w Polsce, jak chociażby we Wrocławiu, czy Bydgoszczy. Brak łóżek w szpitalach na chorych na grypę? Jakież zaskakujące podobieństwo…
  Jeżeli grypa rzeczywiście najbardziej atakuje w miesiącach wrzesień-marzec, a COVID19 można w jakiś sposób z nią powiązać, to już wkrótce powinniśmy być znowu “wolni” na jakieś 5 miesięcy. Zobaczymy, czy tak rzeczywiście będzie…

  1. Covid to nie jest nic nowego. Zmieniło się po prostu nazewnictwo. Liczba zachorowań na grypę i zapalenie płuc rosła już w poprzednich latach.
   Przyczyny mogły być różne, zbyt siedzący tryb życia lub zbyt duży transport lotniczy, trudno powiedzieć.
   Ale o ile pamiętam, to umieralność na zapalenie płuc i powikłania pogrypowe była zawsze i zawsze występowała w tych samych okresach.

   1. Szkoda tylko że system zdrowia jakoś taki niewydolny. A rząd jakoś taki niezdecydowany. Choroby były, ale takiej sytuacji nie było już dawno.

  • Radzimy sobie całkiem dobrze on 12 marca 2021 at 09:42
  • Odpowiedz

  Bardzo ciekawy temat. A pamiętam jak opozycja zalewała się płaczem , że Polska nie poradzi sobie z Covidem

  https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/biedronka-wprowadza-do-sprzedazy-testy-na-covid-19/zyke42v

  1. Czy i jak Polska radzi sobie z Covidem zobaczymy w przeciągu 1-2 miesięcy. Szczyt zachorowań dopiero przed nami. A mając na uwadze zbliżające się święta oraz postępowanie lokalnych “duszpasterzy” nie spodziewam się aby było dobrze.

 6. Skład szczepionki Astra Zeneca, którą będą szczepieni nauczciele:

   • covid-19 śmiertelność 25% po szczepionce? on 19 lutego 2021 at 16:14
   • Odpowiedz

   W domu seniora po nazwą “A w sercu maj” w Woli Czołnowskiej w powiecie puławskim, zmarło 9 z 37 seniorów zaszczepionych przeciwko covid-19. Śmiertelność covid-19 bez szczepienia wynosi około 1-2%, po podaniu szczepionki śmiertelność wzrasta do blisko 25%. Poniżej link do informacji:

   https://wolnemedia.net/9-z-37-seniorow-zmarlo-na-covid-19-mimo-zaszczepienia/

   1. Super. Proponuję podać ile ludzi w miesiącu umierało w takim ośrodku a potem podawać informację związaną ze szczepieniami. Dziwi mnie podejście nauczycieli, którzy nie chcą się szczepić. A można domniemywać, że to inteligentni ludzie.

   2. Te wolne media to pociskają kłamstwa jedne po drugich. Powinni za to karnie odpowiedzieć bo to wygląda na agenturę obcą.

  1. Daleko szukać. Sklepy w Ryglicach, kościół. Burmistrz i dzielnicowy mają to głęboko…..

   1. A co ma kościół do sklepów? Dzielnicowy niech się lepiej zainteresuje dlaczego burmistrz na bani jeździ, bo o tragedię nie trudno.

    1. Poważnie piszesz o tym burmistrzu?

 7. A nasi gorole pazerność na Krupówkach pijaństwo i burdy

  https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-stan-wyjatkowy-w-czechach-jest-decyzja-6608157130496800a

   • prawdziwe oblicze epidemii covid on 14 lutego 2021 at 21:04
   • Odpowiedz

   Tak wygląda prawdziwe oblicze tej pseudo epidemii. W innych krajach zapewne jest podobnie.

   W ostatnim czasie wyszło na jaw, że niemieccy naukowcy tworzyli na zlecenie rządu zmanipulowane ekspertyzy, aby uzasadnić potrzebę restrykcji oraz ograniczania wolności obywateli. Skandal o gigantycznych rozmiarach opisuje niemiecki dziennik „Welt am Sonntag”. W połowie marca 2020 roku w Niemczech wprowadzono pierwszy lockdown. Stało się tak po sugestiach ministra spraw wewnętrznych Horsta Seehofera, który kierował się radami Christiana Drostena oraz Lothara Wielera – szefa Instytutu Kocha.

   Link do informacji:
   https://wolnemedia.net/naukowcy-popierali-lockdown-na-zamowienie-politykow/

 8. W Polsce jest już 10 zgonów po szczepionce na koronawirusa. Wszystkie w trybie NOP czyli jako Niepożądany Odczyn Poszczepienny. Oznacza to, że nastąpiły one w krótkim czasie po zaszczepieniu, nie ma jednak pewności, że to podany preparat przyczynił się do śmierci pacjentów.
  Od pierwszego dnia szczepienia (27.12.2020 r.) do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 1393 niepożądane odczyny poszczepienne, z czego 1174 miały charakter łagodny – czyli zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia – czytamy na stronie ministerstwa.
  https://korwin24.pl/index.php/2021/02/07/juz-dziesiec-zgonow-w-polsce-po-szczepieniu-na-koronawirusa-wszytkie-zarejestrowanych-jako-nop/

   • 5 miejsce na świecie on 8 lutego 2021 at 08:02
   • Odpowiedz

   A tak miało być tragicznie wg. np. opozycji

   https://wiadomosci.wp.pl/szczepionka-przeciw-covid-19-dworczyk-polska-przekroczyla-srednia-dla-ue-6605864815819424a

   1. Super jest to piąte miejsce 😉 powiem w żartach “ale gorsze niż cztery powyższe” 😉

 9. Bardzo ciekawe dane.

  “Polska wyprzedziła wszystkie największe państwa Unii Europejskiej pod względem liczby szczepień w przeliczeniu na 100 mieszkańców – wynika ze statystyk, zmieszczonych na portalu Our World in Data z siedzibą na Uniwersytecie Oksfordzkim. Dane uwzględniają szczepienia wykonane do 28 stycznia.”

  https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Szczepienia/Polska-na-dziewiatej-pozycji-w-Unii-Europejskiej-w-liczbie-szczepien-na-100-tys-mieszkancow,218320,1018.html

  I trochę historii:

  https://youtu.be/FGx3vBrB50I9

 10. Przecież jak pootwieramy branże to inne kraje nam zablokują wjazdy . Już nas jeden kraj wini

  https://wiadomosci.wp.pl/norwegia-rzad-zamyka-granice-w-obawie-przed-nowym-szczepem-koronawirusa-6601843565492768a

 11. Dlaczego w Ryglicach w kościele nie są stosowane ograniczenia? Sprawę w trybie pilnym kieruję do sanepidu!

  1. Może nie w kościele złapałeś…
   Może na brudnym kiblu usiadłeś?

  • Prawda czy fejk ?? on 21 stycznia 2021 at 15:58
  • Odpowiedz

  ZASZCZEPIENI POZA KOLEJNOŚCIĄ I JAKOŚ CISZA WOKÓŁ AFERY PISOWSKICH APARATCZYKÓW….TO JEST ICH MORALNOŚĆ…😡😡

   • właśnie on 21 stycznia 2021 at 16:18
   • Odpowiedz

   Takie pytanie czy autor postu “prawda czy fejk” jest pospolitym złodziejem . Nic nie przesądzam ale sen miałem . To że go nie znam nie ma żadnego znaczenia .Tylko pytam bo w sumie to wykluczone nie jest bo dlaczego miałoby być ?

 12. >>Znamienne jest wydarzenie z listopada 2016 r. Zrobiło się wtedy głośno o sukcesie biochemików z Uniwersytetu Warszawskiego. Zespół dr. hab. Jacka Jemielitego opracował metodę modyfikacji mRNA – tak żeby dużo wolniej ulegał rozkładowi (normalnie mRNA jest aktywny dość krótko, bo enzymy komórki niszczą go w ciągu minut lub godzin).

  Polacy sprzedali patent pewnej firmie z Niemiec, której nazwa wtedy nikomu nic nie mówiła, ale dzisiaj jest powszechnie znana. To był BioNTech prowadzony przez dzieci tureckich imigrantów, który w zeszłym roku opracował jedną z pierwszych szczepionek mRNA przeciwko COVID-19.

  Nie wiadomo, czy polski wynalazek miał zastosowanie w tej szczepionce. Jedno jest pewne: nie było najmniejszej szansy na jego komercjalizację w Polsce. – Nie ma państwowego funduszu celowego, nie ma odpowiednich programów publicznych. Krajowe firmy farmaceutyczne są wciąż zbyt biedne, by finansować takie projekty – mówił nam wtedy dr Robert Dwiliński, dyrektor Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii Uniwersytetu Warszawskiego.

  Na konferencji, na której badacze z UW chwalili się w 2016 r. swoim sukcesem, nie pojawił się – mimo zaproszenia – nikt z Ministerstwa Nauki.
  Mało badamy i sekwencjonujemy

  Polska nie ma ani jednego laboratorium wirusologicznego o najwyższym poziomie bezpieczeństwa BSL-4, w którym można byłoby badać tak groźne wirusy jak SARS-CoV-2 (takie laboratoria mają m.in. Czesi i Węgrzy).

  Najlepszy nasz ekspert od koronawirusów – prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego – żalił się pod koniec zeszłego roku, że od tygodni jego laboratorium nie może pracować, bo zepsuł się silnik od wentylatora, a producent nie jest w stanie go naprawić lub wymienić.

  Pod koniec zeszłego roku, kiedy świat przeraził się nową wersją wirusa SARS-CoV-2, która jest bardziej zakaźliwa, a kolejne kraje informowały o tym, że mutant się u nich pojawił, my mogliśmy co najwyżej wstrzymać oddech.

  – Nie wiemy, czy wirus do nas przyleciał, bo nie ma żadnych danych z Polski – mówił nam prof. Tomasz Lipniacki, szef Pracowni Modelowania w Biologii i Medycynie w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN.

  W Wielkiej Brytanii określa się sekwencję genetyczną ok. 5 proc. wykrytych zakażeń. W Danii więcej – ponad 10 proc. W Polsce mniej niż promil – na ponad milion wykrytych zakażeń wysłaliśmy do bazy GISAID, gdzie spływają wyniki ze wszystkich państw na świecie, zaledwie 350 genomów. Ostatnie nadesłane z Polski genomy wirusa pochodzą z połowy listopada.
  Nie śledzimy zakażeń

  Kiedy wiosną pandemia rozlała się na cały świat, Ministerstwo Zdrowia zaczęło codziennie informować o liczbie wykonanych testów, wykrytych zakażeń i zgonów. To było tylko kilka suchych liczb publikowanych na Twitterze, które niewiele mówiły o tym, co dzieje się w Polsce.

  W tym samym czasie można było wejść na stronę internetową Instytutu Roberta Kocha, głównej placówki epidemiologicznej w Niemczech, gdzie codziennie pojawiał się kilkustronicowy i wyczerpujący raport, po niemiecku i angielsku. Można w nim było wyczytać, jak zarazek atakuje poszczególne landy, kto się zakaża i umiera, jaka jest bazowa liczba reprodukcyjna, która mówi, czy epidemia gaśnie, czy się rozwija.

  W Polsce odpowiednikiem takiej placówki, która monitoruje przebieg epidemii, mógłby być Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH w Warszawie. Ale nawet dzisiaj, po upływie blisko roku, nie ma specjalnie czego szukać na stronach tego ośrodka.

  Przez wiele miesięcy najlepszy monitoring rozwoju epidemii prowadził w Polsce Michał Rogalski, maturzysta z Torunia, z którego danych korzystali wszyscy – w tym media i naukowcy – próbujący modelować prognozy zakażeń.

  Rząd dopiero podczas jesiennej fali zakażeń zorientował się, że dobrze byłoby mieć jakąś solidną bazę danych. I zaczął od tego, że zablokował niezależne zbieranie danych z powiatowych sanepidów. Co sprawiło, że obywatelski projekt maturzysty, jedyne źródło informacji o epidemii w Polsce, przestał działać.

  Nadal jednak – po upływie wielu miesięcy – nie mamy np. informacji o tym, kto zakaża, kto choruje, jakie zawody, jakie stanowiska pracy są bardziej narażone na infekcje. Nikt tego nie zbiera i nie analizuje w Polsce.

  Decyzje o zamykaniu poszczególnych branż podejmowane były i są w ciemno. Trochę na zasadzie przeczucia albo czystej loterii.

  Także teraz, decydując o posłaniu do szkół uczniów najmłodszych klas, rząd opiera się głównie na danych z zagranicy. A to jest zawodne, bo rozprzestrzenianie się wirusa mocno zależy od charakteru społecznych relacji w danym kraju i wyniki badań nie przekładają się łatwo na inne kraje.
  Nie testujemy

  Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiedziało, że przed powrotem do szkół przetestuje na COVID-19 wszystkich nauczycieli. Ale tylko jednorazowo. Jeszcze latem w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN naukowcy opracowali rewelacyjny system masowych testów grupowych, który doskonale nadaje się właśnie do takich celów: przesiewowego wykrywania zakażeń w firmach, fabrykach, szpitalach, szkołach czy na uczelniach. Pozwala przebadać w tym samym czasie wielokrotnie więcej osób.

  Dzięki tej metodzie można byłoby przetestować w krótkim czasie nawet wszystkich 38 mln Polaków. Co na to resort zdrowia? Nic, metoda nie została wdrożona. Polska wciąż ma jeden z najniższych wskaźników wykonywanych testów na świecie.

  – Obawiam się, że nasze władze nie tylko nie informują społeczeństwa o skali zagrożenia, ale same też, poruszając się we mgle coraz bardziej oderwanych od rzeczywistości danych, nie są go świadome – pisał w „Wyborczej” w listopadzie 2020 r. prof. Tomasz Lipniacki z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN. Tekst miał tytuł „Polska leci w covidowej mgle”.
  Marnie finansujemy badania

  Kiedy wiosną zeszłego roku wirus zatrzymał cały świat, międzynarodowa społeczność naukowców rzuciła praktycznie wszystko, co do tej pory robiła, i przestawiła się na badania, które w ten czy inny sposób mogłyby pomóc w walce z pandemią. Popłynęły do nich miliardy (średni koszt samych badań klinicznych leku czy szczepionki szacuje się na pół miliarda dolarów).

  Zareagowały także agendy finansujące naukę i badania w Polsce. Skala ich deklarowanego wsparcia wiele jednak mówi o tym, jaką wagę rząd przykłada do nauki.

  Narodowe Centrum Nauki przeznaczyło na covidowe granty 12 mln zł.

  Dla porównania: tyle samo w pierwszym półroczu kosztowały pensje pracowników Centralnego Portu Komunikacyjnego, który istnieje tylko na slajdach i prezentacjach.

  Nieco hojniejsze jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które finansuje wdrożenia: dało 100 mln zł dla szpitali jednoimiennych na badania nad lekami i terapiami i ma rozdysponować jeszcze 200 mln zł z unijnego programu dla badaczy, którzy pracują nad diagnostyką, leczeniem i przeciwdziałaniem chorobom wirusowym. Złożone wnioski opiewały na kilka razy większą kwotę.

  Dla porównania na przekop Mierzei Wiślanej przewidziano w budżecie w tym roku 700 mln zł, a szacunkowa wartość wsparcia państwa dla różnych przedsięwzięć ojca Tadeusza Rydzyka sięgnęła już ćwierć miliarda.<<

  1. Panie kolego ale to jest nieWAŻNE że nie ma żadnego funduszu wsparcia dla takich badań firm farmaceutycznych bo ważniejsza jest mierzeja wiślana i wydobycie tam bursztynu w ilości ZERO się udało no i Ojcu się należy “cokolwiek” – parodia i to na całej linii.

   W niedzielnym programie kawa na ławę minister z kancelarii Prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz mówił że w ostatnim kwartale ubiegłego roku wzrost zgonów mógł być spowodowany złym odżywianiem a nie covit 19 no to ja się pytam po ch…a te obostrzenia jak należy tylko mniej i zdrowiej żreć.

  • nizinny on 13 stycznia 2021 at 09:30
  • Odpowiedz

  Kraje Unnii jak i Polska przedłużają i rozszerzają restrykcje a pajace z gór olewka. Na szczęście nie wszyscy.

 13. Na temat szczepionki.

  • Zastrzyk on 2 stycznia 2021 at 19:20
  • Odpowiedz

  .

   • komplikacje po szczepieniu on 13 stycznia 2021 at 19:16
   • Odpowiedz

   Młoda osoba ze służby zdrowia opisuje swoje problemy zdrowotne po szczepieniu przeciwko covid-19.

   Link:

   https://www.facebook.com/groups/349991846125937/permalink/434478254343962/?sfnsn=mo

   1. Zajebiście!!! Miałam kontakt z osobą, która ……A ja znałem kilka osób, które niestety zmarły z powodu covida. I to młode osoby 46-50 lat.

   • nowa szczepionka on 15 stycznia 2021 at 20:35
   • Odpowiedz

   Nowa szczepionka już dotarła

 14. Covid już zawsze będzie zagrożeniem śmiertelnym . Groźny wirus ,dziś się cieszysz ,planujesz a za tydzień może być pogrzeb . Niektórzy powinni przemyśleć.

   • E-pogrzeb on 18 listopada 2020 at 13:49
   • Odpowiedz

   https://e-pogrzeby.pl/

  • Budują tęgo on 8 listopada 2020 at 22:25
  • Odpowiedz

  Szpitale Covidowe powstają jak grzyby na deszczu. PiS świetnie przygotowane do pandemii. Za chwile opozycja zawyje, że za duzo szpitali.

   • zemdlała po szczepionce covid-19 on 20 grudnia 2020 at 17:30
   • Odpowiedz

   Pielęgniarka zemdlała w TV po szczepieniu na COVID-19.

   Pielęgniarka, która była jednym z pierwszych pracowników służby zdrowia, którzy zostali zaszczepieni na COVID-19 w mieście Chattanooga w stanie Tennessee, zemdlała w telewizji na żywo po otrzymaniu szczepionki. Do zdarzenia doszło w zeszły czwartek.
   Kobieta, która pracuje w szpitalu przy pacjentach z zakażeniem wirusem grypopodobnym SARS-CoV-2, pozwoliła sobie zrobić publicznie szczepienie preparatem Pfizera. Po około 15 minutach od podania pierwszej dawki szczepionki mRNA udzielała wywiadu mówiąc o swoich motywacjach w związku z przyjęciem preparatu wygłaszała kolejne banały zachęcając w ten sposób ludzi do szczepień gdy nagle powiedziała, że czuje się dziwnie po czym osunęła się na ziemie.

   Coraz więcej osób ze świata polityki deklaruje, że nie przyjmie szczepionki przeciwko Covid-19, w tym Prezydent Andrzej Duda,

   Link do informacji:
   https://wolnemedia.net/pielegniarka-zemdlala-w-tv-po-szczepieniu-na-covid-19/

   Film ze zdarzenia:

  • Kochać PiS ****** *** on 6 listopada 2020 at 17:49
  • Odpowiedz

  Gdyby PiS źle rządził to KE by nas o tym informowała. Informuje, że dobrze po porównaniu z innymi

  https://www.rp.pl/Gospodarka/311059889-Koronawirus-Polska-szybciej-niz-inne-kraje-UE-otrzasnie-sie-z-szoku.html

   • Twoja Wigilia 2020 on 30 listopada 2020 at 20:02
   • Odpowiedz

   Czy twoja Wigilia w 2020 tak będzie wyglądała?

    • Wigilia za Odrą on 30 listopada 2020 at 20:09
    • Odpowiedz

    W Niemczech identyczne obostrzenia. Poczytaj.

    https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-powoduje-obostrzenia-i-restrykcje-tak-to-dziala-w-niemczech-w-swieta-6579668474784640a

  1. Znając życie wirus zabierze dobrych ludzi . Egoiści przeżyją .

   • Twarda ręka on 4 listopada 2020 at 20:39
   • Odpowiedz

   Taki ma byc rząd. Twarda ręka

   https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/dania-rzad-rozkazal-zabic-13-mln-norek/1z5yjk2,79cfc278

   • nie mamy problemu z covid-19 on 8 listopada 2020 at 15:40
   • Odpowiedz

   Na Słowacji przeprowadzono masowe testy covid-19 niemal dla wszystkich mieszkańców. Efekt? Nie ma epidemii. Zarażone jest zaledwie 1,06% przebadanej ludności.

   Cytat:
   “W miniony weekend (31 października-1 listopada) na Słowacji przeprowadzono masowe testy mieszkańców na obecność przeciwciał koronawirusa SARS-CoV-2. Udało się przebadać 95 proc. wytypowanej do tego ludności. Słowackie władze spodziewały się, że nawet kilka procent testów da wynik pozytywny, ale ostatecznie stało się tak tylko w przypadku 1,06 proc. próbek. Zakażonych okazało się 38 359 osób.”

   Link do informacji:
   https://www.goniec.net/2020/11/07/slowacy-sie-przetestowali-okazalo-sie-ze-nie-ma-pandemii/

     • bzdury pod publikę on 8 listopada 2020 at 18:45
     • Odpowiedz

     Zwykłe bzdury pod publikę! Jak sobie wyobrażasz pierwszą lepszą osobę, bez przeszkolenia i wykształcenia w tym kierunku która idzie pomagać chorym w szpitalu!? Lekarz, pielęgniarka, ratownik medyczny i inny personel medyczny musi posiadać ważne prawo wykonywania zawodu, które reguluje szereg obostrzeń. Chciałbyś aby “zwykły robotnik z budowy” jako wolontariusz podawał ci w szpitalu leki, zrobił zastrzyk, albo podłączył kroplówkę lub respirator? Nawet “zwykła salowa” ma sporo obowiązków i musi się wykazać pewną wiedzą! Skoro już teraz brakuje personelu medycznego, to znaczy, że nie ma więcej i już! Nie da się ich zastąpić w “ostatniej chwili” ochotnikami i wolontariuszami, tylko dla tego, że chcą pomagać. Po prostu nie ma więcej i już! Łatwo ich nie zastąpimy.

     Mówienie “choć pomagać pokaż jaki jesteś odważy skoro nie wierzysz” to zwykła zagrywka pod publikę! Nikt nie dopuści do kontaktu z chorymi “osób z łapanki na ochotnika” z prostego powodu. Bo nie mają wykształcenia i przeszkolenia medycznego!

     1. Sam piszesz głupoty ,nie o publikę chodzi tylko realne potrzeby miejsc szpitalnych. To że będzie mniejszy standard to wiadomo ,tylko jak cię dopadnie i trafisz do takiego szpitala to zakładając że np jesteś sam ,słaby i leki podałby ci robotnik budowlany to masz szanse przeżycia , chyba żebyś odmówił bo on uprawnień nie ma? Potrzeba jest ratowania a nie sprawdzania uprawnień ,na pewno nadzorować bedzie wykwalifikowana kadra.

       • Anonim on 8 listopada 2020 at 19:20

       O ile ten “robotnik budowlany” nie pomyli się poda ci odpowiednie leki w odpowiedniej dawce. Już widzę tą wykwalifikowaną kadrę. Jeden lekarz na np. stu “robotników budowlanych”, lub “mistrz budownictwa” nadzorujący setkę murarzy.

       • Anonim on 8 listopada 2020 at 19:26

       Setki tysięcy ludzi ma w domu kogoś chorego komu podaje leki … Jest to sposób na zwiększenie szans przeżycia w sytuacji gdy tych miejsc szpitalnych potrzeba dużo więcej niż w normalnej sytuacji. To jest oczywistość dla przeciętnie rozgarniętego człowieka.

      1. Niestety nie dla kogoś dla kogo im gorzej tym lepiej, bo wiadomo, że można na tym zbić kapitał polityczny. Takiego kogoś nie obchodzi nic po za tym by coś na tym ugrać, a w obliczu śmierci bliskich ludzie szukają winnych więc im gorzej tym lepiej. Obsługa pielęgniarska to nie tylko podawanie leków, robienie zastrzyków i podłączanie kroplówek, to coś znacznie więcej i to właśnie w tych poza medycznych działaniach mogą pomóc wolontariusze. Zapominasz też, że starsze pokolenie odbywające służbę wojskową przechodziło szkolenia w zakresie udzielania pomocy wielu było sanitariuszami, są też ludzie którzy z różnych przyczyn odeszli z zawodu pielęgniarza, ratownika medycznego i to właśnie w tych ludziach trzeba szukać oparcia.

       • Anonim on 8 listopada 2020 at 20:38

       W domu jak się pomylisz (oby nie) z lekami i otrujesz kogoś z rodziny to nic ci nie zrobią? Dostaniesz wyrok w zawiasach za nieumyślne spowodowanie śmierci.

       Większość zawodów medycznych opiera się o prawo wykonywania zawodu i szkolenia i ciągłą praktykę. Co potrafi sanitariusz z wojska, który trafił tam z przypadku z 30 lat temu i interesowało go tylko “wyjście do cywila”? Taka osoba ma dzisiaj powiedzmy około 50 lat i sama może już wymagać pomocy medycznej, a nie ją świadczyć na odpowiednim poziomie. Też kiedyś miałem jakieś niby uprawnienia “pseudomedyczne” i wszystkie straciły ważność. Trzeba nie tylko je odnawiać, ale i wykazać się pewnymi umiejętnościami i praktyką w tym zakresie. Ja już swoje umiejętności zapomniałem co najmniej kilkanaście lat temu. Nawet głupi opatrunek na ranę trzeba umieć dobrze założyć bo może dojść do infekcji lub nawet do martwicy kończyny. Takich niuansów medycznych jest sporo. To nie budowa, że krzywą ścianę da się poprawić, tylko życie i zdrowie człowieka. Jak coś zawalisz to możesz mu przysporzyć cierpienia, zrobić kaleką lub nawet niechcący zabić.

       Ktoś kto odszedł z zawodu medycznego to albo się nie nadawał do tej pracy, albo miał już jej dość i raczej nie wróci.

       • ... on 8 listopada 2020 at 20:54

       Jakoś mam przekonanie że budowlańcy mniej błędów robią od medyków których błędy na cmentarzach leżą . Obecnie ci wspaniali fachowcy przez telefon leczą i to niech wystarczy za cały komentarz .

       • medycyna pomyłek on 8 listopada 2020 at 21:29

       Coś w tym jest, bo podobno pomimo tej niby epidemii śmiertelność w kraju wcale nie wzrosła w odniesieniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.

       Pozwolę sobie wkleić link do ciekawego artykułu, o lekarzach z Izraela, gdzie w czasie ich strajku śmiertelność w szpitalach zmalała o 30% !

       Link:
       https://www.wprost.pl/tygodnik/6528/Medycyna-pomylek.html

  1. Stare trepy , niech spadają do Moskwy

    • z sieci on 1 listopada 2020 at 22:37
    • Odpowiedz

    Czy te baby nie mogą protestować kiedy indziej, tylko wtedy gdy przybywa zakażonych ? Kto im dał prawo zagrażać innym ? Jestem w grupie szczególnego ryzyka i gdy dojdzie u mnie do zakażenia to mam marne szanse na przeżycie a wzrost zakażonych powoduje że prawdopodobieństwo zakażenia rośnie. Czyli teoretycznie ja mogę umrzeć bo jakieś baby w imię swojej rzekomej wolności chcą zabijać? To może w imię swojej wolności zacznę się bawić granatem w autobusie pełnym ludzi ? Niech już raz wyjdą z pałami, gazem i wodą i zrobią porządek z tą gówniarzerią. Pani poseł daruje sobie te dobre rady. Może pani mnie coś poradzi bo czeka mnie teraz seria wizyt po różnych szpitalach A te rozwydrzone baby trzeba zagonić do domów niech nie roznoszą pandemii. Każdy kto je popiera w tej chwili niech sobie weźmie na sumienie ofiary które umrą przez ich głupotę.

    1. A czy ten durny kaczor musiał to rozgrzebać teraz w środku epidemii? Skonfliktował się z połową społeczeństwa i jeszcze się dziwicie że ludzie protestują? Słusznie mu mówią na tych protestach. Wyp***** i im szybciej to zrobi, tym szybciej będzie spokój w kraju. Ludzie już tego nie odpuszczą.

      • wojna domowa na włosku on 8 listopada 2020 at 22:12
      • Odpowiedz

      Ostrzeżenie generałów i przedstawicieli służb mundurowych przed wojną domową do której dąży PiS.

      Link do informacji:
      https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/protesty-ws-aborcji-apel-generalow-i-admiralow/skjdzwf,79cfc278

    • Kolejny kraj on 1 listopada 2020 at 23:29
    • Odpowiedz

    Zamyka się na 4 spusty a panie nadal spacery se urządzają. Jakaś masakra

    https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/koronawirus-szwajcaria-wprowadza-stan-wyjatkowy/p39jplx,79cfc278

     • Fałszywe wskazania testy covid-19 on 6 listopada 2020 at 15:25
     • Odpowiedz

     Test na covid-19 wykrywa koronawirusa w soku tymbark i być może w wielu innych produktach spożywczych. Ktoś jeszcze wieży w epidemię?

     Link do filmu:

     1. Teraz jak szpitale pełne to nie jest kwestia wiary raczej .

       • junkers on 6 listopada 2020 at 17:28

       Mam pytanie podstawowe co to jest że malują “kwiotki” po przestankach i takie same na budynkach Burmistrze no może podobne
       Czy znowu Wali prywate ? bo robi wode i kanliacje tam gdzie ma działki. Paweł czy nie stać Cię na coś nardziej ambitnego ?? Jak wyświetlasz te życzenia urodzinowe to boki zrywać
       Nie rób sobie jaj tylko zap…..j zeby cię nie zapamiętali jako karierowicza.
       PS mnie cały czas gryziesz i co lipa Ci wychodzi i ja pierwszy podnosze rękawice i współpracujmy ale jak chcesz to dale będe Cię upokarzał ale będe to już upubiczniał , w poniedziałek się odezwie i mi powiesz co wybierasz

       • jakie kwiatki on 6 listopada 2020 at 18:14

       na jakich budynkach ?

 15. “Gospodarka głupcze”. Hasło wyborcze Billa Clintona w kampanii prezydenckiej w 1992 r.

  Nie tak dawno, bo w grudniu zeszłego roku opublikowano raport Eurostatu o gospodarkach UE. Wiele ośrodków analitycznych polskich, jak i zagranicznych bardzo pozytywnie opisywało stan i rozwój polskiej gospodarki. Wręcz byliśmy określani jako liderzy rozwoju. Przyszedł Covid i mamy, jak mamy. Dla wielu przyszłość jawi się w czarnych barwach. Ktoś może i zakwestionuje te wszystkie analizy ośrodków badawczych. Trudno. Ale czy możemy (możecie) tak z ręką na sercu powiedzieć, że przed Covidem nie było ogromnej dynamiki, gdy idzie o rozwój naszej gospodarki?

  https://forsal.pl/artykuly/1443152,wzrost-pkb-polska-panstwa-ue-dane-eurostat.html?fbclid=IwAR1PS831RmJboGLiVlLSCn8ns_joM8A693ywmItwUcZMnmPIoX_vwbRHEHY

   • junkers on 1 listopada 2020 at 06:52
   • Odpowiedz

   Lider juz sie nie poć nad swoimi komentarzami bo i tak nic nie dają. Rozmontowaliście gospodarkę i nic tego nie zmieni.

   1. To jak nic nie dają to może nie reaguj na nie. A jeśli już to może odnoś się do treści tam zawartych. Bądź merytoryczny a nie tylko uszczypliwy i krzykliwy. 🙂

     • junkers on 1 listopada 2020 at 07:02
     • Odpowiedz

     nie pękaj ja moge być jaki chce a Twoje komentarze są zawsze prowokujące.

     1. Kto pęka? 🙂
      No pewnie, że możesz być jaki chcesz. Szkoda, że nie chcesz być merytoryczny i rzeczowo dyskutować posiłkując się np. danymi obalającymi dane adwersarzy. To wbrew pozorom nie jest takie trudne.

       • Anonim on 1 listopada 2020 at 22:53

       Niestety Panie Adamie, ale aby móc merytorycznie i rzeczowo dyskutować należy w życiu coś zrobić, przeżyć, upać, wstac i iść do przodu. Poprzez linkowanie różnego rodzaju artykułów popartych “dowodami” gdzieś przeczytanymi nie zrobi Pan z siebie znawcy. I z całym szacunkiem ale Pan na gospodarce nie zna sie ani troszkę.

       • junkers on 2 listopada 2020 at 06:21

       Do:
       Anonim on 1 listopada 2020 at 22:53

       Ja to Adamowi już dawno mówię w naszych rozmowach telefonicznych że nie ma zielonego pojęcia o mechanizmie gospodarki w rozumieniu ogólnym jak to funkcjonuje.
       Powklejanie wykresów czy linków nic nie daje ale wkleja tylko te wybiórczo które mu pasują i trzyma się ich jak pijany płotu.
       W wypowiedziach na temat polityki jest tak samo i zachowuje się jak koń z klapkami na oczach , nie potrafi powiedzieć że to jest dobre w tej partii a to złe tylko wszystko jest dobre w obozie rządzącym a wszystko złe w opozycji lub jak potrzebuje na daną wypowiedz to twierdzi że nie ma opozycji.

      1. Do Anonima i Bogusława Lisaka

       Oczywiście uszczypliwości pomijam i nie odwzajemniam.

       Jeżeli materiały, które udostępniam/wklejam są niedorzeczne lub wybiórcze Waszym zdaniem to bardzo proszę je falsyfikować.

       A wkleję jeszcze wywiad z przed roku ze znanym ekonomistą. Też chwali poczynania rządzących w obszarze gospodarki. Jest też wywiad z przed chyba góra trzech miesięcy u Moniki Olejnik, gdzie ekonomista chwali Premiera RP względem decyzji w czasie pandemii.

       Profesor przyznał, że “sytuacja budżetowa w końcówce rządów Prawa i Sprawiedliwości jest lepsza, niż zakładali to nawet prorządowi ekonomiści”. – I to jest naprawdę dużym osiągnięciem polityki ostatnich lat – podkreślił ekspert były wicepremier i minister finansów. Zaznaczył, że w ciągu ostatnich czterech lat rządów PiS PKB na mieszkańca wzrosło realnie o ponad 18 proc. i “to jest bardzo dużo”.

       https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103087,25146375,prof-kolodko-sytuacja-w-koncowce-rzadow-pis-jest-lepsza-niz.html

       • junkers on 2 listopada 2020 at 07:36

       Adam daruj sobie to wklejanie to ja sobie umie poszukać w necie ale pisz od siebie jakie jest Twoje zdanie i wiedza.

      2. No moje zdanie jest takie, jak i tych ośrodków badawczych i ekspertów, których przytaczam. To chyba oczywiste. Poza tym zadałem w komentarzu wprowadzającym pytanie: “Ale czy możemy (możecie) tak z ręką na sercu powiedzieć, że przed Covidem nie było ogromnej dynamiki, gdy idzie o rozwój naszej gospodarki? ”

       Moja odpowiedź brzmi: Tak, była taka dynamika i świetne rokowania. Covid, covid i jeszcze raz covid zahamował dynamikę.

       • junkers on 2 listopada 2020 at 08:55

       Adam niestety muszę się z Tobą nie zgodzić bo gospodarka od kilku lat zwalniała o czym niejednokrotnie Ci mówiłem że idzie to w złym kierunku i nie jest to tylko moje zdanie, powtarzałem Ci to dziesiątki razy i mówie to ręką na sercu.
       Covit 19 przyczynił się to tego że zaczeliśmy pikować w dół.

      3. Czyli nie zgadzając się ze mną nie zgadzasz się jednocześnie z ekspertami (aspekt jakby historyczny). Można oczywiście się nie zgadzać. Byle nie totalnie. Dobrze, że też uważasz covioda za przyczynę pikowania. 🙂

       • antek on 9 listopada 2020 at 11:22

       Z tymi ekspertami to ja był bym bardzo ostrożny. Z łatwością można znaleźć cały tuzin ekspertów którzy twierdzą dokładnie odwrotnie niż tu przytoczeni. Posiadają równie wysokie tytuły naukowe i wysoką opinię w środowiskach badawczych. Dzisiejsze ekspertyzy są tyle warte ile zapłaci za nie zamawiający, rzadko kiedy mają coś wspólnego z rzeczywistością. Najlepszą ekspertyzę można sobie zrobi samemu. Wystarczy przejść się po firmach i popyta jak postrzegają koniunkturę gospodarczą, jakie mają zyski i straty w porównaniu do lat ubiegłych, jaki portfel kontraktów na przyszłość. Tu już sytuacja nie maluje się tak różowo. Wystarczy przeanalizować raporty giełdowych spółek i już widać jak się układa gospodarce. Na razie dominuje kolor czerwony, czyli spadek przychodów, dochodów, zysków, ubytek kontraktów. Wniosek, nie jest tak różowo jak malują to “eksperci”.

      4. Do Antek

       Pewnie, że można mieć własne spostrzeżenia i własne ekspertyzy.
       KE podała dane dotyczące całego obszaru Unii. Autor opracowania uwypuklił sytuację Polski.

       Trzeba by się przejść po firmach w całej Unii, bo przecież nigdzie nie jest, jak przed wirusem.

  1. Zaczęło się psuć od stycznia 2018r. do dzisiaj.
   Symptomy były już wcześniej.

   • U nas? on 29 października 2020 at 08:00
   • Odpowiedz

   U nas zabawy na wolnym powietrzu i wielkie protesty. Naród protestujący ocipiał

    • U nas? on 29 października 2020 at 09:31
    • Odpowiedz

    Dziś

     • Na spacerniak a nie on 29 października 2020 at 17:57
     • Odpowiedz

     Ciekawe jaka ilość zjebów się pojawi

      • anonim on 29 października 2020 at 22:05
      • Odpowiedz

      To straszne co się dzieje ,potomkowie komuchów i oni sami bogaci ludzie bo oni rozkradli Polskę chcą rząd uwalić.Jak się uda to promocja zboczeń ,aborcja na ,,,,zyczenie i imigrantów muzułmanów tysiące ,Kościoły będą po mału zamykane , Nasza narodowa tradycja zginie .

       • Anonim on 30 października 2020 at 11:43

       widać, że tylko TVP ogłądasz

  • Anonim on 24 października 2020 at 14:06
  • Odpowiedz

  Kaczyzm niszczy Polskę. Deficyt jak Himalaje, sluzba zdrowia nie dziala, a władza podnosi rękę na obywateli, którzy chcą pracować.

   • Sobota on 24 października 2020 at 14:13
   • Odpowiedz

   A spójrz na inne kraje europejskie. Czy u nas aby nie lepiej pod każdym niemal względem? Chcesz dyskutować to lecimy.

  1. Ile w tym zagrożenia większego niż grypa a ile sztucznej paniki to nikt nie wie . Dużo ludzi w szpitalach to widać .Sam nie sądzę że uda się uniknąć kontaktu z wirusem.

  • Z sieci on 24 października 2020 at 07:54
  • Odpowiedz

  Poezja covidowa 🙂 😉 (słownictwo 18+) !! … takie tam …

  Coś źle się czuję 🤧 termometr biorę 🤒
  Trzydzieści osiem – O ja pierdolę !! 😱
  Dziesiątki razy gorączkę miałem,
  Teraz ze strachu aż się posrałem !💩
  Jest coraz gorzej 🤕 gorączka zwala 😷
  Lekarz mi mówi 🗣 Niech Pan spierdala !! 😡
  Nie przyjmujemy ludzi z objawem,
  Telefonicznie załatwię sprawę🤳📞
  – Czy miał Pan kontakt z kimś zarażonym? 🤖
  Co smarkał ? 🤧 kichał z nosem czerwonym?
  – A skąd mam wiedzieć 🤔 mu odpowiadam,
  Jak każdy wszędzie maskę zakładam 😷
  – A może widział Pan podejrzanych?
  Ludzi z Covidem zdiagnozowanych ? 🤯
  – Widziałem tłumy 👨‍👩‍👧‍👧 te schorowane,
  Co zabronili im wejść za bramę⛓
  Dziesiątki pytań, godzina mowy 📞
  No kurwa pięknie i jestem zdrowy 😬
  A gdzie te lata co chorowałem,🥴
  I w poczekalniach pół dnia siedziałem🪑
  – Niech Pan się zgłosi do sanepidu💉
  Bo podejrzenie widzę Covidu🤖👑
  Dzisiaj to modne na to chorować 💊🩹
  Więc się nie trzeba niczym przejmować 😁👅
  Gorączka zniknie 🤒 testy zrobione 🧪🧫
  Choć dwa tygodnie przepierdolone 🛏
  Bo w statystykach 📊 musi się zgadzać,
  Tylko z paniką 😨 – To nie przesadzać 😁

  • Nie niszczcie Polski on 22 października 2020 at 18:44
  • Odpowiedz

  Jak się czyta teksty Zielińskiego można błędnie powiedzieć, że to fanatyk PiS i tvpis. Jest o wiele gorzej on ma potencjał wymyślać więcej i grubej niż pierwsza liga aktualnie niszczących naszą Polskę.

   • waszą Polskę ? on 22 października 2020 at 20:42
   • Odpowiedz

   Polskę Tuska znaczy się ?

  1. Serio? Ciekawe czy mnie znasz osobiście i jak dobrze …

   Co do niszczenia Polski to na oceny (oceny wiążące a nie paplaninę) przyjdzie czas za jakieś trzy lata jeżeli po drodze nic się nie podzieje, coby przyspieszyło termin oceniania.

  • Płatnik on 22 października 2020 at 07:03
  • Odpowiedz

  Ej Adam a abonament bez znaczenia? TVP nie jest prywatną chyba .

  1. Jeżeli założyć, że pluralizm medialny musi być osiągnięty, by demokracja funkcjonowała jak należy, a nie wyobrażam sobie innego założenia to jakie to ma znaczenie jakimi środkami zostanie osiągnięty? Tutaj liczy się efekt.

   1. W demokracjach ukształtowanych rzeczą oczywistą i nie budzącą czyjegokolwiek zdziwienia, jest fakt, że siły polityczne są reprezentowane przez media i jedne o czymś mówią, a inne nie – i odwrotnie. Podobnie jest z administracją, której spora część zmienia się wraz ze zmianą władzy i to też jest normalne, tyle tylko, że nie w Polsce. Zupełnie nie rozumiem w czym problem, że jedna telewizja o czymś mówi a inna nie? To jest właśnie ten pluralizm i dzięki temu zachowana jest jaka taka równowaga przekazów. Wbrew temu co nieraz tu czytam uważam, że media nie są żadną kolejną siłą, ale przedłużeniem ramienia polityki.
    Nie za bardzo rozumiem też “problem” z łózkami od pana Owsiaka, a tak w rzeczywistości od fundacji, która ma przecież statut i powinna dysponować środkami zgodnie z celem na jaki zostały zebrane. Pamiętam dyskusję jaka była tu na blogu, że rządy wyposażają szpitale a to co kupuje fundacja pana Owsiaka to ledwie ułamek całości.
    O co więc chodzi?
    Prawda jest taka, że ludzie nie przestali chorować na inne dolegliwości niż COVID więc potrzebne są też łózka tam skąd są one teraz zabierane dla COVIDowców.

    1. Problem jest w tym, że póki co nie ma w Polsce równowagi medialnej czyli pluralizmu w miarę pełnego. Jedna siła polityczna ma wciąż grubą przewagę medialną nad inną. Powoli się to zmienia dzięki m.in. TVP a dokładnie kształtowi, jaki ma obecna TVP a dokładnie warstwa publicystyczno informacyjna tej stacji.

     Co do tematu łóżek. Jeżeli misją Fundacji JO jest nieść i organizować pomoc a jej założyciel wyskakuje z tekstem, że nie użyczy łóżek no to ja mam z tym problem i chyba zresztą nie tylko ja.

     1. Nie jest misją nieść pomoc tylko realizować konkretne cele na jakie zostały zebrane pieniądze, a to ogromna różnica. Z komentarzy wiem, że jest Pan przeciwny tej działalności i doprawdy nie rozumiem, jak niepopierając można oczekiwać, że fundacja będzie realizować oczekiwania polityczne a nie cele na jakie zebrała środki. Trudno mieć pretensje, że podważana przez polityków rządzących zbiórka nie chce ratować reputacji rządu, bo łózka trafią do szpitali tak jak było to planowane.

      Wspomniany brak równowagi wynika z tego, że jedna ze stron była daleko w tyle w tej kwestii, bo “nie czuła tematu” a nie z tego, że ktoś ją w jakikolwiek sposób ograniczał.

      1. Tak, od jakiegoś czasu jestem przeciwny, bo Sądy wykazały rożne nieścisłości i perturbacje w rozliczeniach zbiórek. Mniejsza z tym.

       Jeżeli jest sytuacja nadzwyczajna to i cele ulegają zmianom, to chyba oczywiste i ktoś taki, jak JO mieniący się człowiekiem sercem myślącym mówi co mówi … Mam z tym problem i tyle. Być może przyjdzie czas i to nie długo, że JO wycofa się ze swoich słów.

       Dobrze, że się zgadzamy co do braku równowagi. Bez znaczenia geneza. Ważne co będzie.

      2. Jeżeli chcemy mówić o wyjątkowej sytuacji to musimy funkcjonować w stanie prawnym wyjątkowym i wówczas nikt by się nie pytał czy pan Owsiak się zgadza czy nie. Od wiosny funkcjonujemy w niezwykle skomplikowanej sytuacji w której rząd ogranicza zapisane w konstytucji prawa i swobody obywatelskie w sposób niezgodny z zapisanymi w niej zasadami na jakich może to zrobić. Mamy niby sytuację wyjątkową zagrażającą w sposób bezpośredni zdrowiu i życiu obywateli oraz funkcjonowaniu naszej gospodarki, ale nie ma odwagi by wprowadzić mechanizmy prawne odzwierciedlające ten stan.

       • mz on 22 października 2020 at 11:00

       Owsiak i jego fundacjsa nie powinni mieć prawa decydowania o tym co już zostało przekazane do szpitali .Jest to człowiek który sie wyraźnie politycznie określa ,ateista i nichilista (popiera eutanazje) . Mam swoje poglądy ale służba zdrowia nie powinna być polem do rozciągania istniejących podziałów. Tak samo bym nie chciał żeby sprzęt przekazywał Rydzyk i np. publicznie deklarował niechęć do postkomuny czy platformy , żeby oni poczuli się źle ewentualnie korzystając ze sprzętu Rydzyka . To są oczywiste rzeczy .

      3. No można próbować bronić JO argumentując kwestiami prawnymi. Akurat tutaj chodzi o chęć niesienia pomocy lub brak takiej chęci. W przypadku chęci niesienia pomocy mówi się tak np.: bardzo chętnie użyczymy łóżek, proszę tylko odpowiednio to prawnie obwarować. Mieliśmy do czynienia z tym drugim niestety czyli brakiem chęci niesienia pomocy.

       Oglądałem wczoraj Fakty po Faktach z udziałem JO, który powoli wycofuje się z tego co napisał na fb.

       Przytoczę jeszcze fragment wypowiedzi “mz”.

       “Mam swoje poglądy ale służba zdrowia nie powinna być polem do rozciągania istniejących podziałów. Tak samo bym nie chciał żeby sprzęt przekazywał Rydzyk i np. publicznie deklarował niechęć do postkomuny czy platformy , żeby oni poczuli się źle ewentualnie korzystając ze sprzętu Rydzyka . To są oczywiste rzeczy .”

      • Anonim on 23 października 2020 at 12:05
      • Odpowiedz

      Adam Zieliński czy wg Ciebie nie ma teraz innych chorób niz covid i pacjenci z innymi chorobami nie powinni być leczeni? Czy wszystkie oddziały i łożka szpitalne mają być covidowe? bo takie odnoszę wrażenie z komentarzy. Pomijam to co się faktycznie dzieje w służbie zdrowia bo woła o pomstę do nieba.

       • anonim on 23 października 2020 at 14:01

       Inne są nie lżejsze ale jak tego nie opanują to się wszystko zawali

     • telewizja on 22 października 2020 at 09:32
     • Odpowiedz

     to potężne narzędzie , wydaje się że platforma to raczej przedłużenie tvn niż odwrotnie .Poglądy mogą się różnić ale chyba nie trzeba wielkiej wyobraźni żeby się obawiać tego że jakaś telewizja z zagranicznym właścicielem będzie na rzecz obcych interesów działała , I tak się dzieje

 16. Czytając Wasze komentarze trudno się dziwić, że wszyscy nasi burmistrzowie mieli takie ciągotki do “wielki” polityki, jak lud nawet w obliczu zagrożenia życia, zamiast iść po rozum do głowy uprawia politykę. Po co Wam to , zajmijcie się sobą i tym jak przetrwać ten czas a nie polityką. Jeszcze chwila i bez znaczenia będzie kto rządzi, bo nie będzie czym zarządzać i wcale nie chodzi tu o decyzje naszych władz. Żyjemy w świecie, w którym globalizacja, która była sprawcą rozwoju naszej ojczyzny, jest ogromnym zagrożeniem. Jesteśmy głównie wytwórcą komponentów więc gdy staje fabryka w Francji, czy Niemczech nasza gospodarka też staje. Myślcie jak zapewnić sobie i rodzinom środki by ten czas przetrwać i nie liczcie na rządy i polityków tylko na siebie.

   • Anonim on 21 października 2020 at 20:33
   • Odpowiedz

   Może niech Pan się zajmie sobą a nie będzie nam tu strasznie radził co mamy robić. Proszę sobie wyobrazić, że jeszcze potrafimy zadbać o siebie i swoje rodziny, nie koniecznie czekając na “dobre rady” wujka niewiadomskiego. I proszę nie dokładać strachu ludziom tekstami “przetwanie” , “liczcie na siebie” . Co to wojna już wybuchła? A jak będziemy mieli ochotę “politykować” i się spierać to będziemy to robić, bez względu na to czy lokalnemu “mędrcowi” się to podoba czy nie.

  1. Pan sobie panie N schlebia ponad miarę , raczej działań skutecznych brak . Mam wrażenie też że pan nie chce , nawet anonimowo, określać sie w takich politycznych sporach. Ja sobie jednak wyobrażam ze pan kibicuje tym którzy do europejskiego parlamentu wprowadzili Millera i Cimoszewicza .

   1. Z tej całej polityki to nic dobrego dla Ryglic nie wynika, bo choć zapowiedzi, że ten zna tego, a tamten tamtego polityka wyglądają na korzystne, to korzyści brak. Pewnie, że mam swoje poglądy, ale naiwny od jakiegoś czasu już przestałem być i liczę głównie na siebie bo wiem, że politycy myślą głównie o sobie. Przepraszam jeżeli uraziłem kogoś więc, jak macie siłę to politykujcie bo jak widzę tylko to Was od siebie odróżnia. Cała reszta niezależnie od tego kto w Ryglicach rządzi, jest taka sama.

     • anonim on 21 października 2020 at 22:58
     • Odpowiedz

     Otóż jest tak że jednak choćby w jednej sferze ,polityki historycznej ,odnoszenia się to tych a nie innych zdarzeń z historii dla ludzi ma znaczenie . Może w garnku od tego nie przybywa ale to element kultury. Choć dla sporej części ludzi od 2015 codzienny garnek też trochę bogatszy się stał. Tak ze gadanie że wszyscy tacy sami i to znaczenia nie ma kto rządzi w stolicy czytam jako wytrych żeby nie powiedzieć co sie myśli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Optionally add an image (JPEG only)