Orlik w Kowalowej – pytania

Oto kilka pytań do p. Burmistrz dotyczących realizacji “Orlika” w Kowalowej. Zapewne pozostaną bez odpowiedzi, ale może któryś z radnych potrafi je zadać i podzieli się z nami otrzymanymi odpowiedziami.

Według warunków umowy budowa powinna zakończyć się w terminie do 31 grudnia 2012 roku. Środki pochodzące z budżetu państwa wygasają z upływem roku 2012.  O tym pisano już wcześniej na tym blogu. Fakty są takie: Przedłużający się termin (5 miesięcy) wykonania powstał na wskutek braku  decyzji na wycinkę drzew, które rosły  w niszy boiska. Urząd nie przekazał całościowego placu budowy z  kompletem dokumentów podpisując i określając umowę z terminem końcowym na dwa tygodnie przed otrzymaniem decyzji na wycinkę drzew. Burmistrz usiłuje teraz obciążyć wykonawcę za zwłokę i przegra w sądzie angażując ludzi i środki finansowe. KTO zawinił?

Zaprojektowano i wykonano  dwie windy dla niepełnosprawnych z instalacjami elektrycznymi, które stale podlegają comiesięcznym  przeglądom przez  Urząd Dozoru Technicznego. Cena usługi ok. 250 zł. na miesiąc. Można było zastosować inne rozwiązanie techniczne np. pochylnie (podjazdy). Dlaczego na tak płaskim terenie są windy? Czy ich utrzymanie jest ekonomicznie uzasadnione?

Wymogiem rządowym jest  ujęty budynek sanitarno-szatniowy o powierzchni użytkowej min. ok. 60 m2, zaprojektowany jako budynek systemowo-modułowy. W założeniach ma on spełniać następujące wymogi funkcjonalne: magazyn sprzętu gospodarczo-sportowego, szatnie oddzielnie dla każdej płci lub drużyny,  zespół higieniczno-sanitarny,  pomieszczenie gospodarza obiektu i trenera środowiskowego.

Czy nie można było skorzystać z pomieszczeń położonej obok szkoły w Kowalowej i skorzystać z mediów istniejących, zwłaszcza że ilość uczniów zmalała i jest to szkoła 6 klasowa? Co się z tym wiąże są wolne przestrzenie (szkoła była 8 klasowa). Poza tym – „Dopuszcza się, po poinformowaniu Ministerstwa Sportu i Turystyki – bez konieczności uzyskania opinii adaptację na zaplecze sanitarno-szatniowe pomieszczeń w istniejącym budynku”. Czy będzie nas stać na utrzymanie budynku sanitarno-szatniowego o powierzchni użytkowej min. ok. 60 m2 z dwuzmianową obsługą? Orlik ma być dostępny przez cały rok. Podstawowym warunkiem przystąpienia do programu jest założenie, iż budowa obiektu będzie współfinansowana z budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Kompleks powinien być ogólnodostępny, a korzystanie z niego nieodpłatne, pod nadzorem trenera – animatora sportu.

Podsumowując pytania o gospodarność naszego samorządu trzeba stwierdzić, że koszty tego przedsięwzięcia są w sumie wyższe od trzech kompleksów boisk ze sztuczną trawą znajdujących się w Ryglicach, Zalasowej i Lubczy zbudowanych przez poprzednią władzę samorządową.

Mieszkaniec gminy

Redakcja:

Zachęcamy Państwa by nadsyłać do nas informacje, bądź artykuły dotyczące spraw naszej gminy. Na życzenie autorów zapewniamy dyskrecję. Proszę poczytać o dziennikarstwie obywatelskim, czym się cechuje, co je wyróżnia, jaki może być efekt solidnej informacji oraz kontroli poczynań władzy. I proszę nie traktować tego bloga jako “działa” wymierzonego w obecny układ polityczny naszej gminy. Zapewne za ponad rok zmieni się ten układ a blog będzie nadal działał i też nie będzie “działem”.

Adam Zieliński

 


Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 • Blogger.com

Permalink do tego artykułu: https://lepszeryglice.cba.pl/orlik-w-kowalowej-pytania/

27 Komentarzy

Skip to comment form

  • 2 standarty ? on 17 września 2013 at 13:37
  • Odpowiedz

  To bardzo jest ciekawe, że obiekt przed odebraniem był użytkowany, a swego czasu w Zalasowej za coś takiego karano .

  • Mieszkanka Kowalowej on 16 września 2013 at 20:26
  • Odpowiedz

  Warto przerzucić dyskusję o białym orliku, bo wiele szumu wokół sprawy i wyjaśnienia warta.

  • żenada on 16 września 2013 at 20:04
  • Odpowiedz

  Wreszcie doszło do otwarcia zapowiadanego białego orlika który okazał się zielony i wydano ok 2 miliony. Jakież teraz spotkało szczęście mieszkańców . Pani Burmistrz zapowiadała że wszyscy możemy już tam jeździć i korzystać . Zważywszy że wszystkie boiska i korty w Ryglicach , Zalasowej i Lubczy o nawierzchni sztucznej trawy to wydatek około 3 razy mniejszy to trzeba uznać to za ” sukces ekonomiczny” tej ekipy rządzącej . Oczywiście nie obyło się bez precedensowego skandalu . Otóż zaproszony biskup i v-ce marszałek województwa (bo z zapowiadanych hucznie wielu gości to tyle) byli świadkami wystąpienia publicznego wykonawcy , który ujawnił jak został naciągnięty przez inwestora na 0,5 mln. zł. Z jednej strony biskup mówi o sporcie dla ciała i ducha z drugiej strony poprzez błędy urzędnicze burmistrza sprawa trafiła pod arbitraż i będzie się ciągnęła długie lata. Gratulujemy obłudy bo zestaw biskup i sąd w jednym to taka nowa jakość.

   • no cóż on 19 września 2013 at 18:26
   • Odpowiedz

   za coś te huczne imprezy trzeba robić.

   • Kowalowa on 20 września 2013 at 19:41
   • Odpowiedz

   zastanawiam się czy ten nasz orlik poświęcony przez biskupa będzie jakiś lepszy,świętszy niż jak by go nasz proboszcz poświęcił ?

  • Mieszkanie on 10 września 2013 at 15:03
  • Odpowiedz

  A dla mnie jako mieszkańca tej wsi jest żenujące postępowanie Pani Burmistrz , nawet w Kościele miejsca brak dla mieszkańców bo wszystkie ławki zarezerwowane. Może by tak Pani Burmistrz się zastanowiła dłuższą chwilkę co robi. Kowalowa i tak jest na ostatnim miejscy w gminie więc i jej mieszkańcy tak samo. Jeśli słuchaliście wywiadu w RDN małopolska to sami zauważycie że jeden raz tylko wymieniła Wieś Kowalowa A tak to tylko Zalasowa, Wola Lubecka. Lubcza ile to się tam robi, remonty itp a u Nas czyli w Kowalowej nie można się doprosić jednego etatu do przedszkola gdzie na jedną nauczycielkę przypada 27 dzieci a dla odmiany w Zalasowej na 17 trzy . Co za różnica czy jedna czy trzy ; czy 17 dzieci czy 27 . A Orlik i tak od dawna jest użytkowany ale nie przez szkołę a to szkoła oddała boisko sportowe na taki obiekt a teraz ZAKAZ WSTĘPU. Gratuluję humoru.

 1. a mnie jako przedstawiciela kultury gminy zastanawia to dlaczego na otwarciu Orlika wystąpi zespół wielce promowany przez wójta gminy Skrzyszów. rozumiem, dzieciaki, ale w naszej gminie jest mnóstwo młodych swietnych zespołów, które chciałyby się pokazać, ale nikt im tego niestety nie zaproponował….
  pomijajmy fakt, że Orlik cudem techniki budowniczej nie jest….

  • Kto tu rządzi. on 19 czerwca 2013 at 07:41
  • Odpowiedz

  Kto tu rządzi ? Oburzano się na byłego kierownika Zakładu Komunalnego że przystanki były odświeżane farbą na zielono przyglądnijcie się jak dzisiaj wyglądają dewastacja i brak reakcji burmistrza . Referendum za odwołaniem włodarzy w Warszawie, Łodzi i Elblągu może skorzystać z doświadczenia innych. ” Jaki pan taki kram”.

 2. A czy zamiar zakupu nowego samochodu dostawczego na potrzeby Gminy w sytuacji gdy inny samochód przekazano “Dorzeczu Białej” to nie jest przejaw niegospodarności? Nikt nie oponuje?
  Gdzie są ci nasi zaradni i poradni? Okazali się bezradni i nieporadni, że pozwalają na taką swawolę.

   • Mickiewicz on 16 czerwca 2013 at 17:25
   • Odpowiedz

   Czy to plotka to nie wiem, ale jeśli nie to TP ma dość szerokie koneksje. Córka zatrudniona przy wojewodzie Małopolski a syn w Gazecie Wyborczej Adasia Michnika.

    • troskliwy on 17 czerwca 2013 at 21:10
    • Odpowiedz

    Jeżeli to dojdzie do Jarka nasza Pani ma już po karierze PIS-owskiej

 3. Gratuluje obecnej władzy, rzadko zdarza się żeby tak w szybkim tempie zacofać gmine. Radi nic z tym faktem nie robią bo to oni maja głos decydujacy n a sesji. Przyjdą wybory czas postawić na INNE pokolenie, moze też nieidealne , ale nie zepstute “starym systemem”..

  1. Owinęła (korupcja gdzie nie jest złamane prawo) sobie radnych bardzo sprawnie.

  • papaSmerf on 15 czerwca 2013 at 08:27
  • Odpowiedz

  I tu widać jakim człowiekiem jest jeden z radnych jeżeli to wszystko prawda to za poprzedniego burmistrza już by był donos

 4. Prezesi Stalbomatu na wolności. Kaucja albo coś około tego.

 5. Zawarte informacje o inwestycji Orlik są prawdziwe. Gdyby było inaczej P. Burmistrz by interweniowała i prostowała zawarte treści lub nawet kazała je wycofać.

   • przedsiębiorca on 13 czerwca 2013 at 13:52
   • Odpowiedz

   Zdarza się, że urzędnicy samorządy popełnią niegospodarność, w tym przypadku jakby to już widać. Nie zdarza się jednak (jeśli już to bardzo rzadko) by ponosili za to odpowiedzialność. Prywaciarz jak coś zawali to ponosi tego konsekwencje, strata kasy najczęściej. A ci co ? Nawet 13 pensje dostaną.

  1. Prostować lub prosić o usunięcie można tylko wtedy gdy się czyta tego bloga i wie się o tym wpisie a tak to możesz się tylko domyślać co jest prawdą a co nie Anonimie 🙂

 6. Orlik jest to obiecanka wyborcza TP mieszkańcom Kowalowej. Z tego co ptaki świergolą jest to etap pierwszy tej inwestycji, bo na Zielonym Orliku ma powstać tzw. Orlik Biały ( lodowisko rozkładane) za około 900 tys. na który podobno jest wykonany projekt. Czy stać Gminę na wybudowanie i utrzymanie tego typu obiektu, bo jak mi się wydaje będą to koszty ogromne, Niewiele i to bogatych miast w Polsce zafundowało sobie Białego Orlika.

 7. Badanie techniczne wind dla osób niepełnosprawnych Urząd Dozoru Technicznego przeprowadza co 2 lata. Koszt takiego badania to ok 120 zł na rok. Natomiast comiesięczne przeglądy konserwacyjne (częstotliwość takich przeglądów zaleca producent np. co miesiąc, co 6 miesięcy, itp.) wykonuje firma lub osoba posiadająca uprawnienia do przeprowadzania konserwacji tego typu urządzeń. Koszt takiego przeglądu jest uzależniony od umowy z taką firmą lub konserwatorem.
  To tak w kwestii wyjaśnienia.

  1. Rożnie to bywa z tymi opłatami. http://www.udt.gov.pl/ poszukaj sobie,

 8. Jak jak? To jeszcze orlik nie oddany? A podobno już młodzież kopie tam.

   • obywatel on 12 czerwca 2013 at 22:39
   • Odpowiedz

   To zastanawiające szkoła nie może korzystać, bo obiekt nie został dopuszczony do użytkowania, a pod wieczór młodziez kopie na całego- nikt nad tym nie panuje.Może by któryś z radnych raczył sprawdzić co tu jest grane, gdzie terminy realizacji umowy,co z odbiorami, czy w tej sytuacji nie przepadła aby dotacja. Czy w tej kadencji jest w radzie jakaś komisja rewizyjna?.Co z wybitnymi śledczymi się dzieje?

   1. Pamiętacie oddanie hali w Zalasowej i dziką satysfakcję Jeziora i TP że gmina zapłaciła karę za użytkowanie obiektu bez odbioru końcowego?

 9. Już prawie 3 lata nowej władzy i co zrobione? . Gdyby nie powóź drogi by były nie zrobione, dziś te drogi nikt nie obsługuje, trawy zarastają, fosy zarośnięte, przepusty zatkane. Pojeździjcie sobie i pooglądajcie ich stan. Szczęście, że nie ma dużych opadów, ale pewnie do czasu. Na ścieżce zdrowia pustki, porozbijane butelki i śmieci, nikt nie korzysta, Plac targowy w budowie. Duża nie wiadoma czy będzie wykorzystany. Ale za to o promocję osoby się dba bardzo oj bardzo, że aż razi. Bilans cieniutko wypada.

  1. Co do zaniedbanych nie wykoszonych poboczy przy drogach gminnych to całkowita racja. Nie pamiętam by w gminie kiedykolwiek tak było. Wziąć kamerkę i nagrać i pokazać światu jak w gminie Ryglice dba się o drogi.

  2. oj razi razi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Optionally add an image (JPEG only)