Słów kilka o języku Polskim

Słów kilka o języku Polskim.
Polacy nie gęsi i swój język mamy czy jest to jednak język przyjazny czy raczej zawiły dwuznaczny i trudny dla przeciętnego Polaka  . Zastanówmy się jakie wartości propagujemy utrzymując najeżone dwuznacznościami wyjątkami ,regułami zasady ortografii . Czy czemuś to służy, no oczywiście po za samopoczuciem nauczycieli i możliwością gnębienia, wyśmiewaniu uczniów z powodu który jest tak pusty jak puste są głowy tych którzy wyśmiewają i z tego powodu mienią się elitą . Wiele krajów skończyło z tym jak się wydaje bezsensownym utrudnianiem zasad pisowni i wszędzie tam wyszło to społeczeństwu na dobre ,niczego nie utracono . Nie zatracono dziedzictwa kulturowego,  bo to nie pisownia tworzy kulturę jest jedynie jej składową, to nie literki stanowią o naszej tożsamości a My sami   . Tak jak o wartości tekstu nie stanowi jego ortograficzna poprawność  a sens przekazywanych treści tak poprawności ortograficzna to nie intelekt a jedynie wiedza wyuczone kosztem innych o wiele bardziej przydatnych informacji. Informacji które nie znajdują się w programie nauczania jest to  wiedza pusta nie mająca żadnego przełożenia na jakość wypowiedzi nie wspominając o jakości życia . Tak zwana poprawność ortograficzna w słowie pisanym determinowana jest dzisiaj poprzez skuteczność słowników w edytorach tekstu nie stanowi  faktycznego poziomu zrozumienia i rzeczywistego stanu wyedukowania społeczeństwa.  Słowo pisane odręcznie nawet w wykonaniu tych (w ich mniemaniu )wysoko wykształconych osób pokazuje stan faktyczny w tej materii i daleki jest od rzeczywistego stosowania zasad pisowni które to stanowią dla nich tak ważne kryterium oceny innych .

Za zmianą przemawia sporo argumentów
– Zamiast bezproduktywnego uczenia się wyjątków i reguł ortografii zaoszczędzony czas dzieci mogą poświęcić na naukę czegokolwiek innego i bardziej pożytecznego.
– Ułatwienie oceny zdolności językowych w szkołach a tym samym zwiększenie sprawiedliwości oceny tychże umiejętności w oparciu o wiedze a nie o niczemu nie służące regułki .
-Ileż to troski o swoje pociechy ile starań gdy dziecko nie jest wybitnie zdolne gdy nauka przychodzi trudniej a do tego jeszcze na ocenę wpływ mają błędy ortograficzne , w imię czego  napychamy głowy naszych dzieci czymś co niczemu rozsądnemu nie służy .
-Uproszczenie tekstu  znaczenie słowa jest determinowane przez kontekst i w zależności w jakim ono się znajduje oznacza to lub owo nie potrzebne są dodatkowe regułki  może to może a sens nadaje treść zdania nie użyta regułka ortograficzna .
– Wytrącenie wszechwiedzącym  nauczycielom i krytykantom argumentu typu dyskusja nie na poziomie masa błędów itp.
– Zmniejszenie frustracji internautów z powodu tego że inni robią masę błędów. Zmniejszenie frustracji z pewnością zwiększa produktywność i poczucie szczęścia obywateli.
Może niektóre z argumentów wydają się wam śmieszne ale każdy z nich ma praktyczne przełożenie na nasze życie i samopoczucie. Jedyny racjonalny argument przeciw jaki widzę to proces wdrożenia zmiany, który w okresie przejściowym będzie wymagał przyzwyczajenie się do nowych zasad oraz umiejętności odczytywania starych tekstów przez nowo wyedukowanych. Ale nie z takimi problemami radzili sobie już inni. Reformę ortografii przeprowadzono w międzywojennej Polsce. Dziś już większość nie wie, że pisało się Religja a nie tak jak dziś Religia. Reforma w Niemczech przeprowadzona kilkanaście lat temu  nie była katastrofą, to był krok w dobrym kierunku nowa ortografia jest uczona w szkołach i dziś w zasadzie od tych zmian nie ma odwrotu.
Temat jest trudny ale wydaje mi się, że warto z nim się zmierzyć po to choćby aby nasze dzieci miały łatwiej. Dziś Polska ortografia leży. Większość użytkowników forów internetowych i tak jej nie używa a pojawiające się w dużych ilościach błędy tylko generują frustrację jednych i nastrajają agresywnie drugich. Blog ten nie będzie stał na straży poprawnej pisowni tutaj meritum jest treść a komentarze wytykające nam błędy mamy  w  wiadomym miejscu .
Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blogger.com

Permalink do tego artykułu: https://lepszeryglice.cba.pl/slow-kilka-o-jezyku-polskim/

3 Komentarze

    • ryglice on 4 marca 2011 at 09:31
      Author

    Gdybyś droga Jolu poczytała wieszcza w oryginale to zrozumiała byś że to co dla was wykształciuchów stanowi kryterium oceny intelektu innych wieszcz miał tak głęboko że hej . Poczytaj o reformie w Francji przeprowadzono ja po II wojnie światowej reformowali się Niemcy Grecy . odpowiedz sobie na pytanie po co takie utrudnienia czemu to służy czy po reformie odbierze nam ktoś nasza tożsamość czy staniemy przez to w sprzeczności z historią i tradycją , ta historia to historia prostych ludzi jacy żyli to oni byli inicjatorami zmian , mimo ze nie znali zasad ortografii ba czasem nie umieli nawet się podpisać . Przykładem wielkiego Polaka jest Lech Wałęsa człowiek prosty mądry mądrościom życiową mający odwagę . Jeszcze słówko do komentarza w którym ktoś pisze o matematyce chemii geografii wszystkie te nauki uczą o rzeczach które mają jakiś cel matematyka wynik chemia fizyka nowe technologie rozwój geografia miejsca na świecie Ortografia zajęte miejsce w pamięci młodego człowieka nie mające nic wspólnego z prawdziwym życiem. Wielu rodziców myśli podobnie nie wspominając o dzieciach i młodzieży tej troszkę mniej zdolnej ten komu przychodzi coś łatwo nie wie ile pracy kosztuje to tych co maja z tym problem.

    admin

    • jola on 3 marca 2011 at 22:42

    kochany adminie mam w domu książki „najeżone dwuznacznościami” jakieś tam Mickiewicze itp. -radzisz się pozbyć ?.

    • jadzia on 28 lutego 2011 at 17:53

    Dla mnie ważniejsze a raczej bardziej mnie drażni kochany adminie twój zwrot :
    (((a komentarze wytykające nam błędy mamy w wiadomym miejscu .))) takie przytyki przypominają mi czasy innego bloga i są w skali 1-100 na 1 miejscu już bym szybciej rozgrzeszyła czy też zjadła „rzabe” niż to

Komentarze zostały wyłączone.