Czy się stoi, czy się leży, dieta się należy

Zastanówmy się czy jeżeli w styczniu nie było  żadnego posiedzenia Rady Miejskiej ani komisji i radni nie wykonywali mandatu w sposób narażający ich na utratę dochodów nalezą im się diety? 

Przez określenie “dieta” należy rozumieć zwrot kosztów związanych z pełnieniem funkcji radnego. Istotą diety jest wyrównanie wydatków i strat spowodowanych pełnieniem danej funkcji i stanowi jedynie rekompensatę utraconych przez radnego korzyści, a nie jest to pensja za bycie radnym. Osobie wykonującej mandat radnego przysługuje prawo do zwrotu utraconych dochodów oraz kosztów i wydatków, poniesionych w związku ze sprawowaniem funkcji, a nie z samego faktu bycia radnym. Dieta powinna być ściśle powiązana z zaangażowaniem radnych w prace rady i jej komisji i zależna od rzeczywistego wykonywania obowiązków powodujących realną utratę dochodów z tym związaną .

 
Kwestię zasad przyznawania diet radnym regulują przepisy ustawy o samorządzie gminnym, a ścisłej art. 25 ust. 4 który stanowi, że to rada gminy określa zasady przyznawania diet i zwrotu kosztów podróży służbowych. Dlatego sposób ustalenia ich wysokości (w pewnych ramach zależących od wielkości gminy) i zasady na jakich się to odbywa, ustala sama rada.

W  uchwale z dnia 26 listopada 2018 r. w sprawie określenia wysokości diet radnych i zwrotu kosztów podróży służbowych. Radni Rady Miejskiej w Ryglicach w  § 2.1 zapisali, że wypłata diet za dany miesiąc kalendarzowy następuje w oparciu o listę obecności na posiedzeniu sesji i komisji. Zaś w paragrafie 2 pkt. 2 czytamy, że za każdą nieobecność na posiedzeniu rady lub komisji radnemu potrąca się 25% przysługującej mu diety. Oznacza to, że choć diety wypłacane są za dany miesiąc kalendarzowy to jednak podstawą do ich naliczenia jest lista obecności na posiedzeniu sesji i komisji. W przedmiotowej uchwale brak jest zapisów, co zrobić  w sytuacji, gdy  w danym miesiącu kalendarzowym nie ma posiedzeń sesji i komisji i nie ma list obecności a więc  nie ma podstaw do naliczenia diety za dany miesiąc.  Mowa jest jedynie o potrąceniu. Jednak w przypadku, gdy sesji nie było i nieobecność była zbiorowa nie ma podstaw do dokonania potraceń i mimo, że radni nie utracili żadnych dochodów, bo sesji i komisji nie było, w oparciu o przedmiotową uchwałę nie ma podstaw, by nie otrzymali diety.

W tej sytuacji paradoksem jest, że gdyby radni z jakichś powodów nie uczestniczyli w pracach komisji lub sesji to potrącono by im część diety a gdy sesji i komisji nie ma i cały miesiąc nic nie robili otrzymają całą dietę.

Taki kształt uchwały przesądza o tym, że dieta radnych Rady Miejskiej w Ryglicach  nie stanowi zwrotu utraconych dochodów, ale  de facto stanowi miesięczne wynagrodzenie z tytułu bycia radnym, co stanowi istotne naruszenie prawa.

W związku z powyższym zwróciłem się z pismem do Wojewody Małopolskiego o zbadanie zgodności z prawem tej uchwały, oraz zbadanie czy z uwagi na powyższe za miesiąc styczeń, kiedy sesji nie było i radni wykonując mandat radnego  nie utracili w związku z tym żadnych  dochodów należą im się diety.

 Link do uchwały: http://ryglice.pl/news/ii-sesja-rady-miejskiej-w-ryglicach.html?file=files/pliki/aktualnosci/2018/2%20sesja/ad.7%20%287%29.pdf

KN

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 • Blogger.com

Permalink do tego artykułu: https://lepszeryglice.cba.pl/czy-sie-stoi-czy-sie-lezy-dieta-sie-nalezy/

162 Komentarze

Skip to comment form

 1. tam uchwalili dziś ,trzeźwi po imprezach ?

   • Wyborca Emigrant on 17 lutego 2020 at 22:02
   • Odpowiedz

   Tak bezczelnej władzy i arogwnckiej nie było nawet za Benka. Radni z namaszczenia PiS to totalne nieporozumienie. Owszem wybrali Was ludzie bo startowaliscie pod szyldem PiS ale nie zachowujecie się jak przystało na tą partię. Jest to dla mnie jako wyborcy szokujące. Poza tym Augustyn mówi o jakimś ustanawianiu hipotek na budynkach gminnych?oszaleleiscie? Zamiast oszczędzać to zadłużacie gminę!

 2. W poniedziałek odwołali władka z przewodniczącego klubu radnych pis w powiecie, a juz w piatek wladek lize pupcie staroscie tu zalacznik : “Gratuluję wspaniałego przedsięwzięcia Dyrektorowi Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Ryglicach, Tobie Krzysztofie za zaangażowanie a największe podziękowania należą się Zarządowi Powiat Tarnowskiego na czele z Panem Starostą Romanem Łucarzem za współpracę i pomoc okazywaną dla naszej małej Ojczyzny jaką jest gmina Ryglice. Dziękujemy.” 😀 gosc ma schizofrenie najpierw odwoluje stariste z pozniej wchodzi mu do tylka.

  1. To całkiem podobnie jak Augustyn przez 4 kadencje. Jeszcze jedno totalny. Synku jedyne co tatuś załatwił to 50% podwyżki dla mamusi.

  2. Obejrzałem sesje Rady Powiatu i starosta w sprawozdaniu nic nie mówił o tym że są środki na osuwisko w Zalasowej a gdyby były to by nam o tym obwieścił.

   Sesja Rady Powiatu Tarnowskiego 11.luty 2020 https://bip.malopolska.pl/sptarnow,a,1726663,nagranie-obrad-xvi-sesji-rady-powiatu-tarnowskiego-11-lutego-2020-r.html

     • źródło on 16 lutego 2020 at 20:28
     • Odpowiedz

     rzuca na kolana

    1. ” Z kolei na wykonanie dokumentacji projektowo-budowlanej, powiat otrzymał 80 tys. zł na osuwisko w Zalasowej” Totalni nauczcie się czytać ze zrozumieniem – nie na osuwisko, na wykonanie dokumentacji. Przestańcie już siać tą propagandę bo tanieć z głupcami dobiegł końca !!! jeszcze linkuje coś co zaprzecza temu co sam pisze

    2. kotlety odgrzewane

 3. Przecież Jeziora prawie nie widać w gminie i na tych imprezach i nie sądzę żeby ktoś tś taki był z Augustynem z powodów innych niż potrzeba odsunięcia Karasiewicza od władzy. Doniesienie o tym że Augustyn załatwił środki na osuwisko w Zalasowej to bujda na resorach ale żeby nie było pytań czemu nic się w sprawie osuwiska nie robi choć przecież Augustyn załatwił środki powstał mit o tym że to przez Władka bo z Pawłem czuje sie tak mocny że chciał wykopać staroste. Wszysttko to kompletna bzdura i gra Augustyna .

  1. Właśnie dobrze powiedziane
   Przez Władka będziemy jeździć koło osuwiska kolejna kadencje . Brawo panie radny
   Może niewiadomski wypowie się na temat osuwiska w zalasowej 😁

   1. Może i przez Władka mała część Zalasowej, Woloki i lubcoki będą jeździć koło osuwiska, ale to przez Augustyna cała gmina jest w ciemniej d.pie, a będzie jeszcze gorzej. i nie chodzi tu o światła wyłączane o 22, bo z tego bekę mają w całym powiecie, tylko o rozpie…rzone pieniądze na szkoły na Woli i Jonicach co by się żonie i szwagierce lepiej kiecki kupowało.

    1. Władek przeszkadza panu dyrektorowi z Tuchowa i Burmistrzowi w rozgrywaniu spraw powiatu wedle swoich potrzeb a do zmian w pis przyczynił się Michał w podzięce za wspieranie Krajewskiego zamiast niego .

     1. Zdaje się była tak duża różnica głosów obu kandydatów, że glosy nawet z całej gminy Ryglice nie przesądziły przegranej pana Michała z Tuchowa.

   2. Bajki o załatwionych środkach są dobre dla gawiedzi, ale jeżeli ktoś ma pojęcie o tym jak to wszystko działa to wie, że żadne środki ( a zwłaszcza tak znaczne) nie są przyznawane w sposób umożliwiający ich załatwienie – to po pierwsze. Po drugie, środki takie muszą trafić do powiatu bo to powiat jest inwestorem w tym zadaniu i znów środki o tak znacznej wysokości nie mogą zostać przyznane a tym bardzie wstrzymane prze jednoosobowo podjętą decyzje, bo o tym decyduje rada powiatu. Po trzecie oficjalnie zapytam o te środki Starostwo Powiatowe w Tarnowie i się przekonamy.

  2. No właśnie jesteś w błędzie. W Ryglicach na różnych imprezach Jezior bywa, i może nie siada w pierwszym rzędzie, ale już przy stole ze średnim tak. Przypatrz się a przyznasz rację. Zresztą z jego listy też startował do rady chyba, tak ?

  3. przejęło w opowieściach rolę słynnego zalewu w Joninach ,no pięknie

 4. Jak piszesz o takich szczegółach to myslisz że zidiotami piszesz i nie czuć cię bimbrem . Niewiadomski dobrze glówkuje a tatalny wpada w panike i chce wszystko wszystkim wyjaśnić a niby skąd to wie. Widać słaba impreza na lubczy bo ma kupe czasu .

 5. Aleś pał z tym załatwieniem środków przez Augustyna i tym że Władek chciał wywalić starostę. Jeżeli starosta faktycznie w to uwierzył Augustynowi to niedługo się przekona czym się kończy danie wiary komuś takiemu.

 6. Do osoby podpisujacej się Totalni oraz innych osób.

  Nie mogę biernie przyglądać się dyskusji, gdy idzie o sprawy o których wiem jak jest. Pan Władysław i Pan pidpisujacy się Niewiadomski to dwie różne osoby.

  1. O jest pan dzięki któremu Władka odwołali z przewodniczącego klubu witamy.

  2. Niestety ma problem z uwierzeniem w pana słowa. Skoro niewiadomo kogo hoduje pan na tym blogu. Równie dobrze to może być pan Zieliński w dwóch osobach 😂

   1. ty Totalni to dobrze masz pod sufitem? mów mu, ze białe, a on widzi czarne. szkoda z takim dyskutować

    1. Najgorsze jest to ze blog pana Zielińskiego stracił obiektywność
     Sam administrator broni niewiadomskiego=Władka bo sam uczestniczy we wszystkich spotykanych PiS u Władka w jokerze.

     1. tak. widac jak jestes obiektywny. cały czas chcesz narzucic swoje małe rozumowanie o niewiadomskim. Nie badz smieszny. albo pisz dalej swoje wymiociny oj wypociny

     2. Dajcie spokój nienawiści. Stop. Juz to bylo przed wyborami. stop. Opanujcie się. stop

       • Totalni on 16 lutego 2020 at 15:29

       Najgorsze jest to ze dzięki spadkowym występom osuwisko w zapasowej zostanie na kolka kadencji . Augustyn załatwił środki a Olszówka chciał wywalić starostę i przez to usunęli go z przewodniczącego . Teraz osuwisko będzie kwitło przez kilka kolejnych lat .

       • Aberracja on 16 lutego 2020 at 15:35

       Totalni zdecyduj się co w koncu było powodem usunięcia Pana W.

       • środki on 16 lutego 2020 at 15:45

       załatwiane ,znajomości ,łaska a swoje lekką ręką wydajemy i nie oszczędzamy ,chore to

 7. żenująca tu dyskusja

  1. no niestety niewiadomski = władek sprowadził tego bolga do parteru. mam propozycje dla władka jak w kolejnych wyborach na burmistrza zdobędzie wiecej jak 300 głosow to sie ujawnie 😀

   1. Może Ty Władku niewiadomski tez przyjmiesz to wyzwanie polityczny „coming out” za 300 głosów na Ciebie w kolejnych wyborach 😀

  2. Czy ja wiem. Generalnie chodzi o prawdę i przyzwoitość . Prawdę ze świadectwem, prawdę ze szkołami …

  3. przywiązanie do prawdy powinno nas łączyć niezależnie jaką partie popieramy

  • Do Władka on 16 lutego 2020 at 12:03
  • Odpowiedz

  Będąc na miejscu Olszówki złożył bym na biurku burmistrza wypowiedzenie i pokazał Augustynowi, że wcale mu na tym stołku nie zależy . Burmistrz wszędzie gdzie się tylko pojawia, opowiada, że Olszówce umowy nie przedłuży. Augustyn i Totalni to ta sama osoba to pewne bo Paweł myśli, że Niewiadomski to Olszówka i tak jak kiedyś Połoska żali się jak to niesłusznie źle o nim piszą. Ależ by było zdziwienie, że stać go na to by dłużej nie dać się zaganiać w kozi róg i pokazać, że jest z PiS dla zasad a nie dla pieniędzy. Nie tak panie Augustyn miało to wyglądać, że będzie pan robił to co chce i nastawiał wszystkich przeciw sobie żeby nikt panu nie zagrażał. Władek powinien nie czekać tylko odejść i wziąć się z temat świadectwa i pokazać cwaniakowi prawdziwego PiSowca .

  1. O bardzo trafny komentarz . Władek pokaz kochonesy

   1. Liczysz fircyku Lubecki na stolek po Olszówce? Takie cieniasy nawet z językiem Hiszpańskim (lizonym) nie mają szans tsza mieć szkoły Lubcoki

    1. Nie znam hiszpańskiego ale dla ucha ładny język . A kto to ten fircyk ?

 8. Oczywiście, że powinno być wyjaśnione bo coś tu nie pasuje w tej układance bo Augustyn nie poszedł do szkoły średniej tak jak prawie każdy z Lubczy do Tarnowa, Tuchowa, Jodłowej i Ryglic zaraz po podstawówce tylko dopiero po latach i to mimo że mieszkał w Lubczy poszedł do szkoły do Tychach? W Tarnowie, Krakowie a nawet w Ryglicach były szkoły wieczorowe do których masowo chodzili dorośli żeby zdobyć wykształcenie średnie a Augustyn wybrał odległe i niezbyt dostępne Tychy? Nawet szkoły eksternistyczne były w Tarnowie i bardziej dostępnym Krakowie ale on poszedł do Tych? to były inne czasy nie było internetu ani takiej rozbudowanej reklamy i Augustyn znalazł szkołę która co dopiero została utworzona i działała chyba tylko 3 lata? Nawet w wieczorówce w Ryglicach trzeba było chodzić 3 lata a on zrobił liceum w Rok? Tylko głupi nie widzi że coś tu nie gra.

  1. O i witam mojego podszywanego kolegę . A tobie kto płaci Władek czy Benek ?

   1. Mi Paweł płaci!!

    1. Ew to tez sposób. Ważne zeby mówili nie ważne jak . Czyli robisz burmistrzowi darmowa reklamę . Świetny pomysł. Zmień sobie tylko nick żeby nie było nas dwóch . Bo ja z opcji rządzącej a Ty z opozycji nie zgodzi się ta sama nazwa.

    2. A sorry nie zajarzylem. Tobie Paweł płaci jako p.o. dyrektora wydziału komunalnego . Władek przestań już 😀 i tak wylecisz .

    3. A sorry nie zajarzylem. Tobie Paweł płaci jako p.o. dyrektora wydziału komunalnego . Władek przestań już 😀 i tak wylecisz . Sory muszę pisać jak anonim bo mnie Zieliński blokuje.

    4. Dzięki za szczerość Totalni. Tak właśnie podejrzewałem, że świadczysz tu usługi pisząc w obronie niejasnych spraw z świadectwem i rzekomego z myślą o dzieciach przejęcia szkół żeby zapłacić więcej żonie nie wspominając o atakowaniu Olszówki który płaci cenę za to toksyczne przymierze. Rozumiem, ze tak musisz, i że jest Ci wszystko jedno bo w gminie nie mieszkasz.

     1. Tak tak ile obecnie wynosi stawka za trolling i hejtowanie. Panie niewiadomski płatność za godzinę czy od komentarza ? Musisz pan prosić o podwyżkę jak 300 zł nie masz na pensje dla pracownika urzędu.

      1. Warto by się zdecydować kto komu i za co płaci bo trace już rozeznanie w tym krętactwie. Wszyscy na usługach tylko Ty jeden nie.

       • Anonim on 16 lutego 2020 at 13:28

       A ile kosztowało świadectwo. A pani Ewie to nie wstyd za to wszystko, czy wszystko już jedno po tylu latach w zakłamaniu ?

       • Totalni on 16 lutego 2020 at 13:36

       Zauważyłem wczoraj pewna prawidłowość . Jak Władek pojawił się na imprezie w lubczy tak ustały komentarze niewiadomskiego . Może Tobie nikt nie płaci tylko sam to piszesz panie Władku . Na telefonach tez można komentować taka podpowiedz .

       • Totalni on 16 lutego 2020 at 13:42

       Kto to pani Ewa ? Jakaś ważna osoba jak jej nie obsrywasz tylko z szacunkiem ładnie się odnosisz ?

     2. Proponuje wsadzić Władka na 72 godziny bez telefonu i kompa to się przekonamy a, jak juz tam Władziu bedziesz to zlukaj jakie dobre miejsce dla Pawła jak się świadectwo okaże lipne.

       • Anonim on 16 lutego 2020 at 13:49

       Pan W po 72 wyjdzie bez szwanku a Średni zostanie na dłużej być może . Slyszalem, że w tych miejscach można kończyć szkoły.

       • Anonim on 16 lutego 2020 at 13:51

       Dobre i Paweł bedzie miał prycze jak znalaz a ewie na paczki wystarczy chyba że Władek odda szkołe na woli pod stowarzyszene.

       • Totalni on 16 lutego 2020 at 14:00

       Świetny pomysł . Władek zamykałes już benka i nic. Nie masz chłopie posłuchu

       • Anonim on 16 lutego 2020 at 14:34

       Władek ma tyle wspólnego z Niewiadomskim co Paweł ze średnim wykształceniem.

       • Totalni on 16 lutego 2020 at 14:36

       Ee to fajne porównanie. Gratulacje masz poczucie humoru. Uśmiałem się jak dziecko 😂

       • Anonim on 16 lutego 2020 at 14:42

       Czy to prawda panie Niewiadomski że gmina zatrudniła osobę do pisania na tym blogu w ramach etatu na promocje gminy? Czy ta osoba to jest własnie użytkownik podpisujący się “Totalni”?

       • Totalni on 16 lutego 2020 at 14:48

       Czyli potwierdzasz ze niewiadomski pracuje w gminie skoro ma dostęp do informacji kogo gmina zatrudnia hmmm dzięki 😀

     3. Siostra żony pracuje w starostwie gdzie aż huczy o tym co się pisze na tym blogu Pawełek lata pokazuje kartki ” patrzcie co ten Władek na mnie pisze a ja go zrobiłem dyrektorem” . Widać to już otwarta wojna którą Augustyn przenosi do powiaty i do pis.

       • Anonim on 16 lutego 2020 at 15:02

       To jest jeszcze nic w porównaniu z tym co Paweł wyprawiał z Banachem ale Władek ma krótką piłkę wystarczy że poda sprawę świadectwa do prokuratury i odzyska stanowisko w klubie a ci co teraz tak Pawełkowi nadskakują będą w czarnej dupie razem z nim.

       • Anonim on 16 lutego 2020 at 15:02

       wstyd wstyd wstyd. wstyd mi za burmistrza, który tak sie zachowuje, za was, ktorzy takie głupoty piszecie. Juz to było przerabiane hejtowanie Jeziora Łepowej. teraz Olszowka. No dalej , dalej. wstyd wstyd na cała gmine jakich tu mamy pismaków

      1. Zastanawiałem się nad tym co piszecie, ale przede wszystkim nad tym co pisze osoba podpisującą się “Totalni”. Jak myślicie czy to możliwe, że swoim pisaniem zaszczyca nas sam pan Augustyn?
       Jak tak pomyślę kim ja już byłem to mi się aż chce śmiać. Jedno mnie jednak cieszy. Nie ignorujecie mnie tylko atakujecie, a to oznacza, że się czegoś obawiacie.

       • Totalni on 16 lutego 2020 at 15:04

       Olszowki opanowały bloga 😀 może by tak Władka beatyfikowac za życia

       • Anonim on 16 lutego 2020 at 15:07

       Proponuję, Paweł wycisz się, niepotrzebne to. stracisz jak Karasiewicz

       • Totalni on 16 lutego 2020 at 15:30

       Tak tak jeśli sprawi Ci to satysfakcję mogę być Augustynem 😂

     4. Panie Niewiadomski, “Totalni” to nie najęci trolle tylko najbliższa rodzina średniego. I o ile moge zrozumieć, że bronią pappę – teściunia, o tyle zawieszenie na Władku jest żenujące. I choć uważam, że Władek to kawał kanalii, to jednak w wykonaniu Totalnych czyta się o tym średnio. A odnośnie Jeziora, którego tak Pan tu wychwala… to jest mu bliski PA i jego poczynania, co widać na różnych uroczystościach, jak jest wielce dumny z tego że ze średnim przy jednym stole siada.

       • Totalni on 16 lutego 2020 at 16:04

       Mogę być nawet matka burmistrza 😂

 9. mowilem O dbaniu o wykształcenie dzieci a nie o kupowanie. Jeszcze raz powtarzam mogłeś zostać nauczycielem urzędy by ci płaciły i nie musiałbyś swojej frustracji rozładowywać na tym wspaniałym blogu . Mielisz te szkoły jak typowy platformers jak w sejmie jedno i to samo dlatego opozycja w tym kraju jest śmieszna . Już nowe inwestycje drogowe na kolejny rok a Ty dalej ze miliony wyrzucane w błoto na dzieci . Przegledzisz 5 lat aż ludzie sami zobaczą ze jesteś śmieszny bo gmina się rozwija a Ty całe 5 lat o upadku

  1. Pomiędzy pierwszą i drugą częścią komentarza jest ogromna sprzeczność bo chyba nieświadomie przyznałeś, że urząd płaci nauczycielom, i że za te pieniądze nie da się kupić lepszej edukacji dzieci a w drugiej części przeczysz sam sobie pisząc, że są to pieniądze na dzieci. Przez 5 lat za te pieniądze bez jakiegokolwiek uszczerbku na edukacji dzieci mądrze zarządzając można by wiele zrobić żeby te dzieci o których dobro tak dbasz nie uciekały z stąd gdzie pieprz rośnie.

   1. Moja obecność mocno rozgrzewa ten blog 😂 natychmiastowa reakcja totalnej opozycji trole uruchomione
    Widzę ze Władek z Benkiem ocieplili stosunki i grają do jednej bramki jako totalna opozycja ciekawe kiedy wladziu wyleci z pisu. Niewiadomski z gościa który w wyborach na burmistrza zdobył 200 głosów i nie wszedł do powiatu z 1 miejsca na liście 5 lat temu z listy PiS robi zbawcę narodu poparcie po pieronie . Połoskowa ledwie teraz wyprzedził na promile bo dalej by siedział na banicji.

    1. śmiechu warte co piszecie. Mozna sie posmiac. ale tragiczne ze niektórzy biora wszystko na poważnie

     1. nie smieszne, tylko komu ten Władek tak wadzi? Kto tak chce sie go pozdbyć? Gucio znów w akcji?

       • Anonim on 15 lutego 2020 at 17:20

       Wszyscy, bo niczego pożytecznego nie robi. Toleruje kumoterstwo i układy w lokalnym PISie. Dawno ktoś powinien do Kaczyńskiego napisać, rozwalił by to dziadostwo od razu.

    2. rozgrzewa? wolne żarty. co to znaczy totalna opozycja???? to że nie popieram polityki pis nie znaczy, że jestem w po. brzydzę się i jednymi i drugimi. Totalni daj sobie spokój i nie zabieraj głosu. 0 argumentów, 0 konkretów, 0 wiedzy. Coś jak tv abonamentowa.

    3. Totalnie się koleś przeceniasz z tym rozgrzewaniem atmosfery na blogu choć z wysiłku żeby po polsku napisać parę zdań mogło ci się tak wydawać. Zauważyłam też ze zmienił się twój styl pisania co chyba świadczy o tym że w totalnego wcielił się ktoś kogo zadaniem jest kontratak wobec pisania Niewiadomskiego. Jest to jednak bardzo czytelne i mało merytoryczne jak cała Rygielska dobra zmiana.

     1. Dziękuje za te komplementy KN :* pisząc z wielu kont jesteś bardziej wiarygodny 😀

       • ale on 15 lutego 2020 at 21:37

       żeby do szkoły w Tychach sie wybrać to trzeba lubieć podróże

     2. „Jeśli ktoś Kalemu zabrać krowy to jest zły uczynek.
      Dobry, to jak Kali zabrać komuś krowy” . Czyli wy możecie w komentarzach brzydko mówiąc nasrac na burmistrza i radę obecna a jeśli ktoś ma przeciwne zdanie na blogu to bee. Wasze komentarze na czele z niewiadomskim są tak merytoryczne ze hohoh . Ale rozumiem ze kasa od Władka i benka zobowiązuje i musicie tak robić.

       • Aberracja on 16 lutego 2020 at 08:57

       Podobno w polityce wszystko jest możliwe , no ale żeby panowie WO i BK w jednej drużynie to jakaś aberracja panie Średni . Ups Totalni

       • Totalni on 16 lutego 2020 at 09:05

       No niestety chłopaki się zjednali po latach to mieszkanka wybuchowa. Ciekawe co na to przełożeni Władzia w PiS ze się z PO zjednał.

       • wczoraj on 16 lutego 2020 at 09:12

       Prezydent przypomniał słowa L.Kaczyńskiego który chciał Polski w której uczciwość a nie cwaniactwo się opłaca .PO dla mnie to zło , PIS ma być inne .

       • Aberracja on 16 lutego 2020 at 09:17

       Jak to jest, gdy się pisze tak duże bzdury? Ale ok. Idźmy tym tropem. Ciekawe co na to przełożeni BK w PO?

       Daj spokój Totalni. Zjedz śniadanie lepiej.

       • Dopowiedzenie on 16 lutego 2020 at 09:54

       Do Wczoraj.

       Ma być lepsze i dlatego powinno być wyjaśnione średnie Średniego jeśli sam Średni tego nie robi, bo pewnie brak tzw. honoru i przyzwoitości

       • wczoraj on 16 lutego 2020 at 10:10

       to oczywiste że powinno być

      1. A Ty “Totalni” to to tak za darmo piszesz i z przekonania bronisz Augustyna i radnych, czy może za kasę?
       Powiem Ci prawdę o całej tej sytuacji. Augustyn boi się Olszówki i Karasiewicza bo wie, że z każdym upływającym dniem jego kadencji coraz bardziej traci w oczach wyborców więc przystąpił do kontrataku. Niestety próżne są to wysiłki bo zarówno Olszówka w PiS jak Karasiewicz w PO mają od lat ugruntowaną pozycję i znany z kopania dołków Augustyn wcześniej czy później sam w nie wpadnie.
       Jeżeli zarzucasz nam brak merytoryki w pisaniu tutaj społecznie o sprawach gminnych, to jak nazwiesz wiele wypowiedzi burmistrza w których trudno doszukać się nawet nie merytoryki lecz sensu?
       Nie wiozłeś też pod uwagę opcji, że gram sam na siebie więc “Totalnie ” to Ty się możesz przeliczyć.

       • Totalni on 16 lutego 2020 at 10:38

       O jest mój idol. Witam największego trolla i hejtera w gminie ryglice. Jak oglądałeś dom z papieru to wiesz ze w 3 sezonie el profesor wpadł w sidła swoich intryg . Uważaj żebyś nie stracił kontroli. Pieniądze to nie wszystko panie niewiadomski.

   2. Wracając do nauczycieli ktoś im musi płacić chyba wypłat nie przynosi Mikołaj 😂 chyba ze Tobie . Ile Władek Ci płaci za pisanie tutaj ?

    1. To co? Ci nauczyciele przedtem nie zarabiali? Głodowali?

     1. Już społeczna zgoda ,szkoły były do likwidacji z powodów demografii . I to by pewnie trwało gdyby tam nie pracowały żony .

       • Mikołaj on 15 lutego 2020 at 14:10

       Wszyscy to wiedzą. Sztuczne kasochłonne twory

    2. A dlaczego znów Władek ma płacić za pisanie tutaj odnosnie nauczycieli? Tego debilstwa to nie rozumie całkiem

  2. Miliony wyrzucone nie w błoto i dla dzieci tylko dane kilku nauczycielom bo Średni postawił sobie za cel przekształcić szkoły które Ben zrobil stowarzyszeniowymi. Prywata i tyle

   1. Dzienki funkcji burmistrza państwo Augustyn znacznie zwiększyli swoje dochody. Panie Ewa otrzymała 50 % podwyzki a dzięki organizowanym imprezom pensjonat zyskał gości . Czy to nie prywata ?

     • Nadużycie on 15 lutego 2020 at 13:28
     • Odpowiedz

     Pensjonatu bym się tak nie czepiał, ale szkoły to beszczelne nadużycie

     1. a czemu bys się nie czepiał pensjonatu przecież nic go to nie kosztuje przynosi wymierne ztski

       • Anonim on 15 lutego 2020 at 13:37

       sory za literówki ale pisze z komórki z kibla w perle

       • Totalni on 15 lutego 2020 at 13:54

       Wyjdź z kibla bo impreza dzisiaj w szkole nie w perle . Nie ma za co 😂

    1. A Olszówka robi chłop i urzera się z ludzmi a do zdjęć jako gówny wykonawca pozuje Augustyn. Pod starostom kopie nie kto inny tylko Augustyn który lata jak z osoloną kuśką i opowiada co to Władek nie wyczynia bo pozwala żeby pytali sie skąd Paweł ma świadectwo. Jeszcze troche i wszyscy się w powiecie przekonają że lew nie sprzymierza się z kojotem. Teraz rękami Augustyna załatwiają własne porachunki ale w końcu ktoś nie wytrzyma i zapyta na powaznie o te świadectwa i trzeba bedzie odejść w niesławie.

  3. Mnie też to biadolenie niewiadomskiego o tych szkołach już bokiem wychodzi w kółko i w kółko o tym samym, już chyba z rok albo dłużej. Jasnowidzem nie jestem ale wiem że za pół roku włonczę tego bloga i dyskusja będzie o tym samym jak to źle że szkołami zajmuje się gmina że powinno się zlikwidować je a nauczycieli powyrzucać z pracy.
   Moim zdaniem, szczerze! Albo gościu kiblował klasę albo był prześladowany przez nauczycieli albo molestowany albo mu po prostu nie szło!
   Nie wiem kim jest ten człowiek ale gdyby edukacja nie wywarła na nim negatywnego piętna, nie byłby takim zwolennikiem likwidacji szkół i dokopania nauczycielom. Najgorsze że radni niektórzy to łykają.
   Mówicie że to chłop starszy jest emeryt – mógł być bity przez nauczycieli. Ja to rozumiem ale teraz są inne czasy nauczyciele bić nie biją i się starają raczej pomagają. Nie można wszystkich nauczycieli wrzucać do jednego worka.
   Nie tylko pieniądze się liczą. Są rzeczy ważniejsze niż pieniądze.
   Kurna myślałem że coś poczytam a tu znowu od pierwszego zdania o szkołach.

 10. Teraz totalny lepi z babami pierogi to się nie pochwali polszczyzną i szkołami.

  • ABC Polityki on 15 lutego 2020 at 00:53
  • Odpowiedz

  O to tu właśnie chodzi. czyli:
  1) jak przekonać wyborców żeby cię wybrali
  2) co im obiecać i jak zrobić ich w ch…
  3) jak urwać dla siebie najwięcej kasy którą na ciebie łożą i wyrobić sobie znajomości by móc wsadzić dupę jak wykopią z pod niej stołek (nic przecież nie trwa wiecznie)
  4) jak wytłumaczyć wszystkim że zostali legalnie okradzeni i że nie mogłeś/aś nic zrobić by zmienić tą sytuację (aby przypadkiem nikomu nie przyszło do głowy wsadzić cię legalnie do pierdla)
  5) odczekać kilka lat na ciepłej posadce załatwionej przez kumpla najlepiej za państwowe pieniądze aż zapomną o całym tym syfie którego narobiłeś i spróbować ponownie tego samego numeru. Ludzie w większości są idiotami i przeważnie się udaje… 🙂

 11. No i Dudowicz będzie musiał wypić piwo jakie z Augustynem nawarzyli celowo odciagając sesję w czasie żeby Krysia ostygła. Teraz trzeba bedzie za to zaplacić i jak wojewoda tak zarządzi oddać dietę a grosz przecież w gminie potrzebny to jest okazja zaoszczędzić i ciekaw jestem czy z taka samą ochotą bedą oszczędzać na sobie. Miałam dość mieszane uczucia co do tego czym się kieruje Niewiadomski ale powoli przekonuję się że pisze rzetelnie i nie widać w tym interesu i oby tak dalej. Pisz chłopie.

  1. Zieliński by byledziada nie wpóscił na bloga. tak myślę

   1. Musi być ktoś kto w realu będzie działał . Bo widać ze z urzędu nikt nic nie sprawdzi . Nie liczyłem na cuda ale to co jest to szok.

    1. Pisał że każdego wpuści kto wyrazi chęć.

  2. Krysia też dwie diety bierze za radę i sołtysowanie , to nie ma na co narzekać . Chyba ,że oddaje na sieroty??????

   1. Ją przynajmniej widać przy pracy w przeciwieństwie do innych

    1. No i co wylatala p. KRUSIA za te diety przez ten rok? Chyba podwyżkę . Raczej wtedy nie było opozycji kontra dobra zmiana. Wszyscy razem zgodnie.

 12. Jak niewiadomski skomentuje odwołanie Władka z przewodniczącego klubu radnych PiS w powiecie tarnowskim . Dlaczego takich „fachowców” tak się traktuje.

  1. Fachowiec czy nie to był kolejny strzał w kolano . Czyj sami poślcie .

  2. Myślę, że jest to decyzja polityczna nie mająca nic wspólnego z osobą pana Olszówki a tym bardziej z jego pracą. Po tym co w różnych gremiach słyszy się na jego temat wcale mnie to nie dziwi, a w zasadzie dziwi mnie, że tyle to trwało. Tajemnicą poliszynela jest, że w całej tej sprawie dość znaczącą rolę odegrał ten blog i moje krytyczne wobec burmistrza i skupionych wokół niego ludzi artykuły. Odkąd pamiętam słabo znosząca krytykę Rygielska władza robiła wszystko, żeby zachować w tajemnicy niewygodne dla niej sprawy starając się zniszczyć niewygodnych dla niej ludzi jacy stawali jej na drodze. Tak w naszych Ryglicach było od lat i niestety, tak jest nadal. Ludzie mądrzy i coś w środowisku znaczący byli brani na “smycz” zależności a tych co “chersztug” uwierał ogłaszano wrogami i systematycznie niszczono.
   By być poprawnym i akceptowanym przez władzę o ludziach dla niej niewygodnych trzeba mówić źle z samej zasady bez zastanawiania się dlaczego. Pewnie większość z Was zna panów Olszówkę, Jeziora, Zielińskiego, którzy zawsze władzy przeszkadzali, ale czy ktoś potrafi powiedzieć dlaczego?
   Podobnie jest teraz, gdy władza próbuje utracić ten niewygodny dla niej blog i jak to ktoś wczoraj określił “ryje” gdzie i pod kim się tylko da.

   Podsumowując myślę, że utrata przez pana Olszówkę przewodnictwa w klubie pis jest spowodowana zakrojonymi na szeroką skalę działaniami burmistrza mającymi spowodować wzięcie na “smycz” tego bloga.

   1. A jak skomentuje Pan wyrzucenie Władysława z komunalki w gminie Ryglice ? Jeśliby do tego doszło czysto hipotetycznie

    1. a po co go zwalniac, jezeli rzetelnie pracuje. Chyba ze nie

    2. Ktoś tu prowokuje chyba.

     To by była hiper głupota. Władek jest w porządku i pracowity. Rozkręca komunalkę po gospodarsku z głową.

   2. cześć cześć tu slawomir dawno mnie nie było . skąd teza ze ten blog odegrał ważna role w odwołaniu wladka jest coś o czym nie wiemy ? czyli to wszystko twoja wina skreśliłeś władka 😭

    1. No no widzę, ze ktos ma klopoty z czytaniem ze zrozumieniem i specjalnie pewnie pisze w druga strone

   3. Raczej sobie schlebiacie wymieniając AJ razem z sobą. Wyjaśnicie choć to wykształcenie a nie bijcie pianę na okrągło.AJ by na pewno miał kochones do tego.

   4. Niewiadomski ! Obudź się, czesc Twoich ustaleń jest trafna. Cieszy mnie Twoje motywacja żeby w gminie było lepiej. Jeżeli jednak Olszówka, Jezior i tu juz beka – Zieliński są ludźmi którzy mają cokolwiek zmienić na lepsze to znaczy że albo.ich nie znasz albo jesteś wynajęty. Nikt z.szanownyxh Panow nie pokazał do tej pory żadnego pozytywnego działania. AJ Twoj rzekomy męczennik demokracji miał pełnię władzy przez 4 lata i co wymyślił? WO nie potrafi z nikim współpracować ani z Karasiewiczem, Poloske po prostu zdrwdzil, a pod Augustynem kopie od 1 dnia urzędowania. Ale to jeszcze nic WO nie ma pojęcia bladego o komunalce za co my płacimy co roku coraz więcej. O Adama pomysłach nawet nie chce mi się mówić. Poważne reformy robi się konkretnymi ludźmi. Nikt z Twoich faworytów tego nie potrafi.

    1. Nie mówię ze jestem zwolennikiem 3 wyzej wymienionych, ba za bardzo nie znam, pisac mozna wszystko. ale ta nienawiść do Olszówków na tym blogu jest porazająca. Niech sie ktos idzie leczyć z nienawiści. nawet czytac sie nie chce wiecznie Władek i Wladek. naapisz co robi żle i koniec. Dawniej obsrywaliscie tu jego siostre jaka to ona jest jakim dyrektorem. Macie lepszych? Mam dzieci w szkole i wiem jak jest

     1. Wspaniała atmosfera w gminie Ryglice to zasługa długo rządzącego Karasiewicza . Poziom kultury wysoki w sumie wśród większości niezależnych rolników i wychowanych przez nich dzieci raczej zdołował . Cwaniactwo zatriumfowało . Szkoda .

       • Anonim on 15 lutego 2020 at 11:58

       Tak. za Karasiewicza mieli ci dobrze co nie mieli wlasnych pomysłow. Słuzalczośc. reszta beee. a dzis/? kto przychlebia ten jest u wladzy, zadnych zapowiadanych zmian. Wystarczy pieknie mówic, nie trzeba wiele robic. I po co to było wszystko. Zero głosowania

       • Anonim on 15 lutego 2020 at 12:01

       Przede wszystkim trzeba dobrze wygladać bo Pweł z byle kim se zdjęcia nie zrobi .

       • anonim on 15 lutego 2020 at 12:05

       Dobrze jest jak się włosy ufarbuje na czerwono.

    2. I tutaj się z Tobą nie zgodzę. Odrzucając uprzedzenia jakie zapewne z osobistych pobudek Tobą kierują trudno o tych ludziach mówić w sposób jednoznacznie krytyczny. Zaczynając od pana Andrzeja, to gdyby w czasach gdy zgłaszał wiele ciekawych pomysłów nie wyśmiewano ich tylko dlatego, że to On je zgłaszał mogli byśmy dziś jak gmina być w zgoła odmiennej sytuacji. Niestety, gdyby się udało i ludzie zobaczyli by, że nie samym kamieniem na drogi się żyje burmistrzowi Karasiewiczowi wyrósł by groźny konkurent, więc musiał przepaść w przedbiegach. Podobnie jest z panem Olszówką którego dobra praca odbierana jest jako kopanie pod wszystkimi, bo przecież gdyby ludzie zobaczyli dobrego sprawnie zarządzającego gospodarza byłby on zagrożeniem dla burmistrza Augustyna. Muszę Ci przyznać, że stawiając tezę, że panowie Jezior i Olszówka nie potrafili współpracować z burmistrzem Karasiewiczem naprawdę mnie rozbawiłeś, ale uwypukliłeś bardzo istotny i rzeczywiście istniejący problem. Nie wydaje Ci się, że może to pan Karasiewicz nie potrafił współpracować. Również hipoteza, że w kadencji pani Połoska pan Jezior miał pełnię władzy jest nieprawdziwa, bo nikt nie decyduje jednoosobowo a pozostawiony przez burmistrza Karasiewicza dług oraz zmiany zasad obliczania współczynnika zadłużenia znacznie ograniczyły możliwości wymyślenia czegoś znamiennego. Możesz oceniać pana Zielińskiego jak chcesz, ale kogo po za nim stać na to żeby tyle lat społecznie działać w sferze informacji o sprawach gminy? Wbrew temu co piszesz wymienieni przez Ciebie panowie nie są moimi faworytami, ale bez uprzedzeń oceniam ich dokonania i nie podzielam Twojej jednoznacznie negatywnej oceny. Prócz białego i czarnego koloru są jeszcze inne barwy i odcienie więc nie bądź monochromatyczny.

     1. Jego dobra praca. Jakiez to zasługi dla komunalki ma pan Władysław tak z ciekawości. Komunalka została reaktywowana i zaopatrzona decyzja burmistrza ryglic to co za chwalebne zasługi o których piszesz ?

      1. To powiedz mi jaką zasługą burmistrza jest, że rząd dał środki na drogi, sale sportową, wodociąg i kanalizację?

       • Anonim on 15 lutego 2020 at 11:57

       Aleś totalni dostał w jape i to swoją wlasna pięścią. A ile zarobił i zarobi na imprezach augustyn nocując gości w swoich przybytkach?

       • Totalni on 15 lutego 2020 at 12:24

       Bardzo dobrze o wykształcenie dzieci trzeba dbać . Mogłeś zostać nauczycielem dostawałbys pieniądze od gminy a tak to Cię nie stać nawet na 300 stówki żeby urzędnikowi zapłacić za prace i w Owsiaka się musisz bawić . Ale dalej nie słyszałem jaka to wspaniała prace wykonał Władysław poza kopaniem dołków pod starosta i burmistrzem .

      2. Jesteś śmieszny twierdząc, że wykształcenie dzieci można kupić płacąc więcej nauczycielom którzy w zamian za te dodatkowe pieniądze wcale nie podnoszą poziomu nauczania.
       Kopaniem dołków w starostwie powiatowym od wielu już lat zajmuje się nie kto inny jak pan Augustyn i dziwię się, że ludzie ci tak szybko zapomnieli i dali mu posłuch.

       Ps. Sądząc po stylu i rozległych brakach w pisaniu w języku polskim obawiam się, że o Twoją edukację nikt w należytym stopniu nie zadbał choć wówczas szkoły prowadziła gmina co można tylko zrzucić na karb Twojego totalnego lenistwa.

       • a ty chłopie on 15 lutego 2020 at 12:33

       “totalni” pochwal sie szkołami

     2. Czyli potwierdzasz ze Władek niczym się nie wyróżnia . Jest pracownikiem urzędu jeszcze chyba do marca i wykonuje polecenia burmistrza.

       • Anonim on 15 lutego 2020 at 12:07

       żeś mnie chłopie rozbawił tym że augustyn jest w stanie coś polecić Olszówce no chyba że gdzie stanąć do zdjęcia.
       Ps. Totalni twoje wpisy zbiegają się w czasie z tym jak pawełek znika w klopie

       • Fot on 15 lutego 2020 at 12:10

       Wyróżnia się skromnoscią, pracowitością i organizacją pracy bez zbędnego fotografowania się tam i siam, i sram na około

       • Totalni on 15 lutego 2020 at 12:10

       Koledzy z pisu już Władka zweryfikowali stracił pozycje w strukturach teraz weryfikacja w gminie i papa PS może mam jakieś telepatyczne połączenie z panem burmistrzem i wywieram parcie na stolec

      1. Teraz tylko patrzeć jak zweryfikują “kolegę” Augustyna i parcie na szkło zmieni się w parcie na stolec.

      2. Potwierdzam, że nie jest żadną zasługą burmistrza to, że z budżetu państwa wykonywane są remonty dróg ani to, że z środków UE budowane są sale gimnastyczne . Nie jest też zasługą pana burmistrza, że mamy wodociąg i kanalizacje. Zasługą pana Augustyna jest to, że wydajemy na pensje dla kilkunastu nauczycieli ponad 2 miliony złotych więcej a w całej jego pięcioletniej kadencji wydamy na ten cel co najmniej 10 a może nawet i 6 milionów złotych. To jest realna i jedyna jak dotąd zasługa pana Augustyna.

 13. Dlaczego się dziewice o rokrocznych podwyżkach diet DOBREJ ZMIANY skoro część radnych wg ich oświadczeń nie uzyskuje innych dochodów więc dieta to jeden z głównych źródeł otrzymania. Takich mamy radnych niestety zwłaszcza tych nowych z dobrej zmiany. Warto Panowie, bo w kampanii zaraucaliscie swoich poprzednikom wiele a teraz co wy robicie? Poprzednia rada nie miała żadnych zmian w dietach! Poza tym ludzie ci byli bardziej dostępni do ludzi niż ocenie wielcy radni dbający tylko p swoje i o dietę. Wstyd, rozczarowanie, smutek, żal.

  1. A do tego jeszcze Pawełek obsrywa wszystkich gdzie się da i jak leci ryjąc pod wszystkimi. Dziwię się że w powiecie i Tarnowie zapomnieli im on jest i znów dają się nabrać na jego piękne ale puste jak wydmuszka słowa ale kto dołki kopie ten sam w nie wpada.

  2. Jedność oddaje diety honorowo na cele charytatywne, Mróz na pewno bo cały czas skrzeczy na sesjach jak katarynka o niezbednych oszczędnościach i niegospodarnosci włodarza. Nie widać tego A słychać 😂

 14. Nowe złoża srebra i miedzi w Polsce. Największe odkrycie od 40 lat!

  To jest kur..fa ciekawe. Polska Miedź spółka z udziałem skarbu państwa pałęta się po Chile, szukając złóż, a tu z dupy w kraju pojawia się kanadyjska spółka Copper Corp i odkrywa złoża o zasobach 848 mln ton rudy miedzi i srebra. No po prostu niewyobrażalny zbieg okoliczności!

   • skąd informacja on 14 lutego 2020 at 19:01
   • Odpowiedz

   ?? a w Chile zdaje sie PO trwoniła kasę lub moze defraudowała

   1. Tak, PO. A za czyich rządów Copper Corp odstała koncesję, “odkryła” największe złoża od 40 lat i dostała pozwolenie na ich eksploatację? Skąd wiedzieli gdzie mają szukać? Kradną nas tak samo teraz jak i przedtem. Takim lokalnym symbolem “dobrej zmiany” jest nasza gmina. Załatwiane są tam interesy wszystkich, tylko nie wyborców którzy tą “zmianę” wybrali.

    1. To jeszcze chyba w sferze planów,najgłębsze złoża ,kilkanaście miliardów do zainwestowania .Chyba nie jest przesądzone ze bedą wydobywać.

 15. Jak to jest, że nie było uchwały o podniesieniu diet radnych a podobno ich diety są obecnie wyższe od tych co uchwalili na początku kadencji. Może to ploty ale tak mówiła jedna z pracownic gminy. Może Niewiadomski to sprawdzi i poda zestawienie diet dzisiaj i diet na początku kadencji a wtedy wszystko będzie jasne.

  1. To nie plotka!
   Już o tym pisałem tu na blogu w dość szczegółowy sposób. Tutaj masz link do tematu gdzie w drugiej części pisze o detach radnych. Mam nadzieję, że po przeczytaniu wszystko będzie jasne. http://lepszeryglice.cba.pl/ile-zarabiaja-nasi-samorzadowcy/

    • mieszkanka Ryglic on 14 lutego 2020 at 18:02
    • Odpowiedz

    Czyli w gminie biednie ino piszczy, w szkołach drakońskie oszczędności mamy, a nasi wspaniali radni , bez uchwały i rozgłosu, tak po cichutku co roku 100 zł w górę. To dopiero draństwo i okłamywanie wyborców. To powiem tak, Burmistrz jaki jest to jest ale i tak w tej sytuacji dwa razy bardziej go cenię jak tą całą radę a zmiany w naszej gminie należy rozpocząć ale od zmiany rady i to zaraz.

    1. jest to problem nieważny choć radny jak zaangażowany to poświęci czasu i bez sesji ale bronienie w ten sposób burmistrza w sytuacji jaka jest to aberracja jakaś

    2. Podwyżka była o trochę więcej niż o stówkę. Szczegóły masz w tabelce.

    3. Myślę, że aby coś w naszej gminie zmienić trzeba jak najszerzej docierać do ludzi z informacją o tym jak działa samorząd, co jest kompetencja rady, burmistrza i na co mają realny wpływ tak żeby ludzie nie dali się nabrać, że burmistrz obniży im rachunki za wodę i śmieci. Sama zmiana tych na innych może okazać się zamianą ” siekierki na kijek” – a przecież nie o to kto jest radnym czy burmistrzem chodzi, tylko co sobą reprezentuje i po co do samorządu przyszedł. Im więcej ludzi z własnej potrzeby interesuje się tym jak działa samorząd tym większa szansa na to, że w przyszłości będziemy mieli lepszych radnych i burmistrzów. Mam nadzieję, że tematy jakie podejmuję na tym blogu choć w małym stopniu przyczynią się do lepszego zrozumienia podstaw samorządności i przyniosą owoce w przyszłości.

    4. za pieniądze podatnika panoszą się cepy

   1. Panie Niewiadomski proszę publikować wszystko na bieżąco , gmina jak chce szacunku to bez cyganstwa. Ludzie to nie tepaki, młodzi po studiach , zresztą starsi też . Jakie wykształcenie i fach ma szanowna , butna elyta Gminy Ryglice?

    1. Pisać o gminnych sprawach nigdy nie było łatwo, ale teraz wiąże się to jeszcze z kosztami bo w odpowiedzi na wniosek o udostępnienie scanów umów zawartych w pierwszym półroczu kadencji pana Augustyna, otrzymałem pismo w którym przekazanie tych materiałów burmistrz wycenił na 352,24 zł. brutto. Wprawdzie taka kwota nie stanowi dla mnie najmniejszego problemu,ale problemem pozostaje na kogo urząd ma wystawić rachunek. Ciekaw jestem czy za obsługę organizowanych przez burmistrza imprez generujących pracę w nadgodzinach wystawia się rachunek zarabiającym na tym gospodarstwom agroturystycznym ( w tym także pana burmistrza) czy koszty te ponosi w całości gmina. W związku tym, że w najbliższym czasie zamierzam ponownie zawnioskować o scany wszystkich umów zawartych w tej kadencji oraz o udostępnienie informacji o tym komu w latach od 2005 do chwili obecnej Urząd Gminy w Ryglicach sfinansował studia, przewidując, że burmistrz za udzielenie odpowiedzi zażąda opłaty, rozważam przeprowadzenie na ten cel zbiórki.

      • Uzdolnieni? on 15 lutego 2020 at 09:53
      • Odpowiedz

      Jak gmina sfinansowała studia? Jest jakiś fundusz dla wybitnie uzdolnionych czy jak?

      1. Nie fundusz tylko mechanizm.

     1. Fragment pisma w sprawie opłaty za udzielenie informacji.

       • Totalni on 15 lutego 2020 at 11:23

       No i super nareszcie zrobisz coś dobrego dla gminy dasz zarobić pracownikowi

 16. A jak są dwie sesje w miesiącu to biorą podwójnie?
  Bo nie jestem zorientowany.

  1. A była kiedyś taka sytuacja że były dwie bo nie pamiętam a że w wakacje też nie było sesji to pamietam

   1. Owszem była taka sytuacja i to dwukrotnie w listopadzie i grudniu 2018 r. były dwa posiedzenia rady. Natomiast sytuacja, że w jakimś miesiącu sesji nie było zdarzyła się po raz pierwszy w styczniu tego roku.
    Jak wynika z wielu orzeczeń sadów administracyjnych i rozstrzygnięć nadzorczych wojewodów, dieta nie jest pensją a jedynie zwrotem części wydatków i utraconych dochodów jakie radny utracił bo wykonywał mandat. Uczestnictwo w sesjach i komisjach rady jest miarodajną oceną aktywności radnego i w zasadzie jedynym co radny musi robić by należała mu się dieta. Wszystko inne, to dobra wola radnego pozostająca bez wpływu na wypłatę diety. To własnie obowiązek uczestnictwa w sesji i komisji naraża radnego na utratę dochodów jakie w tym czasie by uzyskał i to własnie ma mu zrekompensować (w części a nie w całości) dieta. W sytuacji, gdy były dwie sesje będzie to mniejsza część,ale tak własnie stanowi prawo. Zupełnie inaczej jest, gdy sesji nie ma i radni nie utracili żadnych dochodów w w niczym obowiązkowo nie uczestniczyli. W takiej sytuacji wypłata diety nie jest rekompensatą ale wypłatą za fakt bycia radnym i jest naruszeniem prawa.

 17. A masz jakieś wątpliwości że nie wzięli? Oni wszyscy są w radzie dla kasy . Ale tak na chłopski rozum to nie wiem za co diety jak ostatnia sesja była jeszcze w starym roku. Dobry temat panie Niewiadomski.

 18. A wzieli za styczeń wypłate nasi radni

 19. Tygrysy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Optionally add an image (JPEG only)