Dlaczego nie, dla przydomowych oczyszczalni ścieków?

eko

Właśnie obejrzałem nagranie sesji Rady Gminy, na której gościł Prezes Dorzecza Białej. Jego wypowiedzi i zaproponowane stawki mnie oburzyły – jak wyliczyłem wstępnie, co miesiąc (będąc podpiętym do oczyszczalni) musiałbym płacić około 400 zł. za ścieki. Przeciętny mieszkaniec naszej gminy po prostu nie jest w stanie płacić tak wysokich stawek. Na ostatniej sesji z wypowiedzi Prezesa Dorzecza wynikało, że jeżeli wybudujemy przydomowe oczyszczalnie (do których parę lat temu byliśmy bardzo zachęcani, a w chwili obecnej gmina finansuje ich projekty), to spółka nie przyjmie szlamu ze studzienek, tylko będziemy zmuszeni wywozić go na oczyszczalnie chemiczną aż do Tarnowa. Koszty takiego wywozu podobno będą bardzo wysokie i z tego wynika, że oczyszczalnie przydomowe są nieopłacalne. Lecz z tego co wiem, szlam z takiej oczyszczalni przydomowej może być zagospodarowany w gospodarstwie rolnym na parę sposobów. Zobacz:   tutaj   oraz    tutaj, str. 13 i 14 – ważne! 

Dlaczego Prezes nie zachęca do budowy takich oczyszczalni, tylko zniechęca mówiąc, iż będzie to za drogie? Uważam, że nie mówi całej prawdy po to, aby mieszkańcy nie robili oczyszczalni tylko wywozili ścieki korzystając z ich bardzo drogich usług lub podpinali się do wybudowanej sieci kanalizacyjnej.

Podczas oglądania sesji dowiedziałem się również, że Prezes Dorzecza Białej wystąpił pisemnie do pani Burmistrz o powołanie komisji kontrolującej studzienki kanalizacyjne w gospodarstwach i naliczanie kar za niewłaściwe studzienki, bez projektów. Ale dlaczego najpierw nie wymyślił dla nas – mieszkańców – sposobu na zarobienie dużych pieniędzy na pokrycie tych wszystkich opłat lub (odpowiednio) kar?!

Wzywam Radnych, na czele z panią Burmistrz. Jeżeli przekazaliście majątek gminy i zlikwidowaliście naszą oczyszczalnią (można było ją modernizować wzorem Ciężkowic), to teraz znajdźcie sposób na obniżenie stawek za ścieki.

Mieszkaniec Ryglic

Zachęcamy Państwa by nadsyłać do nas informacje, bądź artykuły dotyczące spraw naszej gminy. Na życzenie autorów zapewniamy dyskrecję. Redakcja. 

 

 

 

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 • Blogger.com

Permalink do tego artykułu: https://lepszeryglice.cba.pl/dlaczego-przydomowych-oczyszczalni/

66 Komentarzy

Skip to comment form

 1. Na bok dyrdymały polityczne, mamy przecież ostatki.
  http://facet.onet.pl/20-najseksowniejszych-kobiet-karnawalu/6c7v

 2. Uważam, że Ryglice i cała gmina pod wodzą obecnej władzy i RADY tak cienko jeszcze nie przęgły… tragedia. Niech dalej podnoszą opłaty, zatrudniają więcej “urzędników”, tylko patrzeć jak gmina poprostu zbankrutuje, bo ileż można CIĄGNĄĆ od ludzi a tym bardziej, że dla statystycznego mieszkańca PRAKTYCZNIE nic nie jest robione… Trzeba najpierw pomysleć.

  1. Wacek, Wicek itp. zaczęła się brutalna kampania oszczerstw.
   “Dla statystycznego mieszkańca praktycznie nic nie jest robione”
   Wacek rozglądnij się po gminie spytaj ile zrobiono km asfaltu, ile chodników parkingów, oświetlenie dróg, orlik , hala sportowa, remont szkoły w Zalasowej , kanalizacja , wodociąg – jak tego nie widzisz to powiem to co Merkel na temat Putina ” ON chyba żyje w innym świecie”

   1. Zobacz co jest robione dla ludzi na zachodzie, takie rzeczy jak pare km cienkiej jakosci asfaltu czy pare latarni to jest zasrany obowiązek władzy, bo pobierają na te cele podatki, co w konsekwencji sprowadza się do tego, że z pensji mieszkańców sa robione te inwestycje. Co ma reprezentować obecna burmisrz czy rada gminy jak nie mają w 90% pojęcia o wąłdzy, która de facto nie sprowadza się do zrobione ‘plebsomi” jakiegoś koncertu czy dożynek… Trzeba racjonalnie dzielić środki w budżecie gminy. każda błędna decyzja niesie za sobą daleko idące konsekwencje. Kto jest kumaty to wie. Prosze mi powiedzieć jaka jest odpowiedzialność organów gminy za roztrwanianie publicznych pieniędzy? Realizowanie inwestycji któe nie mają przyszłości a koszty ich utrzymania w dalszych latach pochłaniają tysiące złotych.

    1. Nasza władza zrobiła jeszcze ;piękne targowisko; na wzór stodoły u Pana Zająca

   2. ” zaczęła się brutalna kampania oszczerstw” i kto to mówi, czyżby Jezior główny specjalista od takich kampanii

   3. Tak Wacek żyje w innym świecie i chyba jest to sztab wyborczy nowego kandydata na burmistrza. Dostał zadanie do wykonania wiec będzie głosił tego typu hasła do samej jesieni

  2. to ten statystyczny mieszkaniec ? pewnie jakis wierny klient czarnego lisa

 3. Pani A. Gieracka, potwierdziła gotowość kandydowania na fotel burmistrza w Ryglicach.
  Ze źródeł zbliżonych do “Koła Miłośników Poezji w Zalasowej” słychać, że podczas ubiegłotygodniowego spotkania w godzinach rannych w Zalasowej padła konkretna decyzja co do kandydowania w wyborach na Burmistrza Ryglic. Osobą popieraną przez byłego burmistrza jest Pani A.Gieracka z Ryglic.
  Ustalono też wzmożenie działąń “V Kolumny” działającej w ryglickim urzędzie.

  1. Szczęść Boże…

   1. V kolumnie

    1. Niekoniecznie 🙂

   2. Trudno to będzie usłyszeć od księży.

    1. na pewno nie oddam głosu na kogoś kogo księża poprą

     1. Księża teraz nikogo nie popierają

     2. bo ostatnie wybory czkawką sie im odbijają do dziś

     3. Są inteligentni i wyciągnęli z tego naukę, co trzeba im poczytać in plus

  2. Kolejnym kandydatem jest Władysław Olszówka z Zalasowej-powodzenia

   1. To chyba gorszego kandydata już nie ma i nie będzie.

   2. ma takie poparcie to już jej nie lubie

   3. Chętnie zagłosuję na Olszówkę. Swój chłop.

    1. Olszówka to interesiarz. Widać to po ostatnich wyborach. Gdzie mógł tam wsadził swoją rodzinę. Wiec jak wygra to w urzędzie będą same Olszówki, w szkole również

     1. błąd w szkole już jest 70% olszówków będą dyrektorami w szkołach w gminie

     2. dodać tylko trzeba że mają różne nazwiska więc kto zna rodzinke władka to się połapie

     3. wybory jak w Królowym Moście z filmu :”Jak u Pana Boga za miedzą” kampania z darmową kiełbaską i piwem a do tego przygrywać będzie kapela” umcy umcy” siostry(dyrektorki szkoły, organistki w kościele od czasu do czasu )

     4. Przecież w szkole już same olszówy albo rodzina tylko pod innym nazwiskiem ja naliczyłam kilka osób

    2. Chłopie zlituj się i zmow parę zdrowasiek może Bozia rozum zwróci

  3. Będzie ciekawie, siostry zawalczą ze sobą w kampanii wyborczej.

   1. masz nie sprawdzone informacje

  4. http://pl.wikipedia.org/wiki/Pi%C4%85ta_kolumna

   To o tych gierojów chodzi?

   1. Jak Ci trudno zrozumieć to znaczenie ( chociaż w szkole uczą czytania ze zrozumieniem) to odpowiem, że w wielu książkach( które mniemam też czytasz) można przeczytać, że takie słowa oznaczają wewnętrznego “wroga”, który działa z ukrycia i stara się być nierozpoznany. Działania ich są ze szkodą ponieważ uprawiają tak zwaną cichą dywersję.
    Pisanie V kolumna jest oczywiście przenośnią.

    1. zobacz czy pod łóżkiem nie masz szpiega, a na ścianie białych myszek

     1. TY wiesz swoje, a ja swoje. Książka o nowych dziejach władzy w Ryglicach ( ostatnie 25 lat) na pewno rozeszłaby się jak ciepłe bułeczki.

     2. Książkę proponuje aby napisał dziennikarz niezależny, który wysłuchałby wielu mieszkańców, którzy wiele pamiętają, Osoby te mogłyby udzielać wywiadu pod pseudonimami aby nie spotkały ich szykanowania.

     3. Bardzo ciekawe w tej książce byłyby wątki o tym jak w naszych gminnych instytucjach, starano się o posady. Ciekawe czy znalazłyby się wątki erotyczne. To byłby dopiero hit.

 4. A co z zagospodarowaniem szlamu z oczyszczalni? Jest to prawnie dozwolone, czy nie? Jest podany link jak to zrobić, więc rozumiem że nic nie muszę odpompowywać corocznie i odwozić do dalszej przeróbki.

 5. Jestem mieszkańcem Ryglic, własnie dostałem projekt na oczyszczalnie przydomową, w którym zapisane jest: “szlam z odstojnika nalezy wywiesc raz do roku do najbliższej oczyszczalni ścieków”. Nic nie ma wspomniane o zadnej oczyszczalni chemicznej. Myśle że ten problem dotyczył będzie dużej częsci mieszkańców naszej gminy ponieważ w tak górzystym terenie oczyszczalnia przydomowa to dobre rozwiązanie. Jeżeli nasi Radni mają nas reprezentować to powinni sprzeciwić się Prezesowi Dorzecza a nie milczeć jakby nie mieli NIC do powiedzenia

  1. Proste, że tak

   • mieszkaniec on 2 marca 2014 at 23:17
   • Odpowiedz

   Przydomowe oczyszczalnie ścieków są dobre, ale wymagają trochę miejsca co przy dzisiejszych małych działkach może być problemem. Co z oborami, których jest trochę pomimo podupadłego rolnictwa. Też mam podłączyć oborę do oczyszczalni ścieków?

   Trzeba ludziom zaoferować konkretne rozwiązania, a nie tylko straszyć karami. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest kanalizacja. Ceny są duże, ale gdyby więcej osób korzystało można by cenę obniżyć. Gdyby gmina Ryglice miała własne i zmodernizowane oczyszczalnie ścieków to można by ścieki dowozić samochodem np. do Ryglic. Było by bliżej niż do Tuchowa i taniej. Ale oczywiście nikt o tym nie pomyślał, tylko bezmyślnie zlikwidowano GZK, który mógł przynosić realne zyski.

   Nie wiem ile sprzętu i ludzi ma dorzecze białej, ale wiem jedno, że nie są w stanie zapewnić co miesiąc każdemu mieszkańcowi gmin jej podlegających wywózki nieczystości. Po prostu nie mają takich możliwości technicznych. Gmina Ryglice liczy średnio 11600 mieszkańców. Licząc średnio cztery osoby na posesję mamy około 2900 posesji w gminie. Aby z każdej z nich wywieźć raz w miesiącu (21 dni roboczych jedna zmiana) szambo trzeba wykonać około 138 kursów dziennie po całej gminie Ryglice. Czy jest to realne czy nie oceńcie sami. Jak już pisałem trzeba ludziom zaoferować konkretne rozwiązania, a nie straszyć karami bo urzędnicy sami jak na razie nie są w stanie zapewnić odpowiedniego rozwiązania tylko na siłę szukają pieniędzy u ludzi, które wcześniej zmarnowali.

   1. Z pisaniem o tych zyskach to radziłbym się wstrzymać do czasu zapoznania się dokładnego dokumentacji księgowej ZK która jest w archiwum. Podejrzewam, że 80% dochodów ZK to kasa z gminy w postaci dotacji i subwencji. Tak to jest w większości gmin. Nie są to zakłady dochodowe tylko budżetowe.

    1. komunalne ,społeczne państwowe zrobiły w minionej epoce taką karierę , że komuna zbankrutowała , niektórzy wierzą w cuda zdaje się,albo są za młodzi albo sklerozę już mają . w teoretycznych założeniach socjalizm to raj na ziemi .

  2. Uważny słuchacz sesji wie, że rada zagłosowała przeciwko nowym taryfom za wodę i ścieki.

   1. To, że rada zagłosowała przeciwko podwyżkom nie zmienia faktu, że te podwyżki i tak nastąpią ponieważ rada nie ma żadnego wpływu na decyzje spółki. Rada niech lepiej się wytłumaczy dlaczego zlikwidowała ZK co niewątpliwie przekłada się na cenę wywozu śmieci oraz nieczystości (przecież nie wszyscy korzystają z kanalizacji).
    Niech rada odpowie gdzie była gdy należało szukać środków na dopłaty do kanalizacji i wodociągów. Dlaczego zamiast szukania rozwiązań jak ulżyć mieszkańcom uprawiali pseudo-politykę i szachowali się wzajemnie z p. burmistrz kreując przy tym tylko i wyłącznie swoje osoby.
    Gdyby było inaczej nie mieliby dziś problemów z utworzeniem sztabów wyborczych, nie kalkulowaliby “czy iść do gminy czy do powiatu”. A tak grali Kokoczem, zalewem w Joninach, mieli chore pomysły na trasy biegowe dla narciarzy, a tu “sorry taki mamy klimat”.
    Więc biegają teraz za Gowinami, Sorysami, Wojtkiewiczami bo sami nie wiedzą czy się POPiSać czy POPSLuć a może PiSPSLać, boję się żeby przy tym nie narobili czegoś wstydliwego.
    Uważam, że dosyć partyjniactwa, czas na gospodarza-chłopa z … pomysłem.
    Dziękuję za uwagę:-)

    1. Taa, a tu się proponuje kolejną nawiedzoną babę. Nawet zalasowskie koło poezji ją popiera,będą razem bajki pisać. Kolejny kandydat to Olszówka? To ma być jakiś żart?? Lepiej oddajcie tę gminę w całości do Tuchowa, bo widać nic lepszego was nie może spotkać.

    2. Brak dopłat wynika z faktu zrobienia TP celowego prania mózgu przez urzędników. Wiedzieli co ją i radę najbardziej może pogrążyć. W urzędzie działała od poczatku “V Kolumna” teraz nasila swoje działania kto jest głównodowodzącym możecie się domyśleć.
     ZALASOWA ZAWSZE GÓRĄ .
     Tak było i tak ma być koniec i kropka.

     1. Według Ciebie burmistrz i cała rada to debile z wypranymi mózgami, no tego jeszcze nie grali, nawet V-ta kolumna by tego nie wymyśliła.
      Ale mamy pracowników geniuszy w tym urzędzie i do tego przygłupią p. burmistrz, którą każdy może oszukać. Ale żeby Jezior dał się tak wykiwać to wprost nieprawdopodobne.

     2. Jezior o tym doskonale wiedział i nie tylko Jezior. To jest ich gra, a w tej grze dla nich nie liczą się mieszkańcy. Mieszkańcy dla nich to banda głupków która ma na nich zagłosować.

   2. Rada zagłosowała dlatego przeciw aby była 1 sesja więcej

  3. radni bezradni ale ludzie powinni się dobrze zastanowić następnym razem. Pan Papuga tylko oczy mydli o podwyżkach bo przecież jak córka robotę dostała w gminie to trzeba się odwdzięczyć pani T>P>

 6. Wzywam Radnych, na czele z panią Burmistrz. Jeżeli przekazaliście majątek gminy i zlikwidowaliście naszą oczyszczalnią (można było ją modernizować wzorem Ciężkowic), to teraz znajdźcie sposób na obniżenie stawek za ścieki.

  1. Napisz do Jeziora. Przeczytaj sobie stek jego bzdur. Jako radny kadencji 2006-2010 nie wiedziała biedny radny o dopłatach które sam uchwalał. Może umknęło mu uwadze bo ważniejsze dla niego były donosy do prokuratury niż dbanie o mieszkańców Naszej Gminy. Również sprawa dopłat była przedmiotem obrad Rady Miejskiej kadencji 2011-2014.

   Jak Pan donosił na Karasiewicza to nie przeglądał Pan wszystkich pism o których Pan wspomina? Może też były tam nieprawidłowości? A może Pan to widział tylko władza przyćmiła Panu umysł?

   Karasiewicz nie ma a Jezior i Cieślikowski dalej zwalają na niego winę. Może dwaj koledzy jeszcze nie zauważyli że to oni rządzą i ich cudowna Pani Burmistrz :-)))

  2. Podobno nasze oczyszczalnie w Ryglicach i Zalasowej były w takim stanie, że nie było innego wyjścia tylko likwidacja, zadziałał rachunek ekonomiczny. A tak poza tym Karasiewicz kupił kontenery do czyszczalni w Ryglicach na początku lat 90-tych od gminy Ciężkowice bo oni nie chcieli już tego montować bo to był syf, tylko wtenczas kupili już nowszą technologię.

   1. Anonim powinien wiedzieć że kontenery do oczyszczalni zakupione przez Województwo Tarnowskie w ilości ok. 160 sztuk i rozdanie ich gminom nastąpiło w 1988 /1999 roku. Ryglice otrzymały 2 sztuki a Ciężkowice 4 sztuki z czego do eksploatacji zamontowały tylko 2 kontenery. Te dwa nieużywane kontenery Karasiewicz kupił na części zamienne do oczyszczalni w Ryglicach za cenę złomową. Oczyszczalnia w Ryglicach podczas eksploatacji była remontowana w oparciu o te części zamienne i funkcjonowała do 2013 roku. Decyzja o jej likwidacji zapadła ze względu na uciążliwość dla jej sąsiadów , oraz brak możliwości zwiększenia jej przepustowości dla rozbudowywanej kanalizacji. Zawsze jest tak że jeżeli nie ma się pojęcia o rządzeniu to szuka się winnych w historii. W myśl powiedzenia “kiepskiej baletnicy to i sukienka przeszkadza.”

    1. Czyli nie było możliwości rozbudowy, ani remontu w Ryglicach i trzeba było zlikwidować.

     1. Acha, pod likwidacją podpisał się właśnie były.

  3. Jezior na blogu wyjaśnia dlaczego muszą być dopłaty. Z tego co czytam jego blog to zawsze był za dopłatami.

   1. No tak tylko v-ta kolumna mu przeszkodziła, żeby na sesji budżetowej nie pisnąć na temat dopłat ani słowa. Dopiero jak Jędrusiak wytłumaczył uczniakom na kolejnej sesji o co chodzi to znalazł się wielki promotor dopłat Jezior.

    1. Cytat z bloga;
     “Zachodzi pytanie, dlaczego nikt wcześniej nie informował radnych o takich ustaleniach. Prezes Jędrusiak pokazał Pani Skarbnik kopię pisma i jej podpis to zrobiła wielkie oczy , a potem powiedziała w mojej obecności, że o tym zapomniała. Zachodzi pytanie czy Pani Burmistrz o tym wiedziała, kto i kiedy ją informował. Wiadomo, że skarbnik przygotowuje projekt budżetu wspólnie z burmistrzem – w projekcie dopłat nie było i wręcz Pani Burmistrz mówiła o tym, że dopłat nie będzie. Kto jest winny zamieszaniu,- na pewno nie rada.”

     1. Nie widzisz że nowi kandydaci panicznie się boją większości tej rady, ponieważ wiedzą że klub przejdzie w najbliższych wyborach , więc ładują w nich czym się da. Jest to już jednak mało zabawne i śmieszne

      1. Smieszny to jest ten cały klub.

     2. Czekamy na lepsze rozwiązania demokratyczne.

      • mieszkaniec on 4 marca 2014 at 23:21
      • Odpowiedz

      Popieram wypowiedź “Jakościomierza”, że śmieszny jest ten cały klub. Niby mają większość, ale to obecny burmistrz rządzi, a klub trzęsie portkami i udaje, że nic się nie stało i robi dobrą minę do złej gry.

     3. blog z nadętymi anonimami też troche śmieszny

  • Krzysztof on 28 lutego 2014 at 16:13
  • Odpowiedz

  Mam zamontowana taka oczyszczalnie : http://allegro.pl/m-oczyszczalnia-sciekow-3000l-8-pakietow-tras-i3978859710.html . Nie zostalem objety siecia kanalizacyjna wiec zostalem zmuszony do takiego zakupu, zgodnie ze specyfikacja techniczna jestem zobligowany do odpompowywania zbiornika raz w roku. Czyli mam rozumiec ze teraz gmina nalozy na mnie kare poniewaz spolka dorzecze bialej nie zarobi na mnie raz w miesiacu ? Wolne zarty, w takim przypadku bede zachecal do zlozenia pozwu zbiorowego przeciw gminie. Czas wreszcie zakonczyc ta farse i samowolke jaka tam panuje !! Gmina ewidentnie utrudnia zycie mieszkancom, a to raczej nie jest czescia jej statutu !

 7. nie bo interes dorzecza jest by ich nie było – to chyba dość oczywiste?

   • Znający temat on 28 lutego 2014 at 16:13
   • Odpowiedz

   Jednostka Ratownictwa Chemicznego przyjmuje szlam z oczyszczalni przydomowych w cenie około 200 zł.za tonę. Jedna tona to około 1,5 m3 szlamu ( w zależności od gęstości) + koszt transportu. Można to jeszcze dokładnie sprawdzić (jeśli chodzi o cenę) w siedzibie JRCh w Tarnowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Optionally add an image (JPEG only)