XLVI sesja Rady Miejskiej w Ryglicach

Zapis Video z XLVI sesji Rady Miejskiej w Ryglicach

Polecam obejrzeć zwłaszcza nagranie nr. 1 od czasu 1:10:50 gdzie prezes spółki otwarcie mówi że gminy w 2009 roku zobowiązały się dopłacać do kosztów wody i kanalizacji jeżeli te wzrosną ponad przyjęty poziom. Jak wyliczył to prezes nagranie nr.1 czas 1:15:00 w przypadku naszej gminy jest to kwota łącznie na mieszkańca za wodę i ścieki 10,18 zł. Wszystko co jest ponad ta kwotę zobowiązała się w 2009 r pokrywać gmina!!!!!

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 • Blogger.com

Permalink do tego artykułu: https://lepszeryglice.cba.pl/xlvi-sesja-rady-miejskiej-w-ryglicacj/

97 Komentarzy

Skip to comment form

 1. Oceńcie naszych radnych.
  http://radny.co.pl/Ignacy-Janu%C5%9B,gmina-Ryglice,_t31

 2. Ciężko się tu poruszać, nie macie jakich ksywek anonimy?

 3. by wypadało poprawić

 4. Podpisujecie się jakoś anonimy .

 5. Jezior na blogu snuje teorie spiskowe niczym Macierewicz.
  A nie przyjmuje do wiadomości, że jego wybranka na burmistrza Połoskowa nie nadaje się do zarządzania gminą i kierowania urzędem.
  Jaki pan taki kram.

  1. Tak sobie to tłumacz, jeżeli trudno Ci zrozumieć.

   1. Maciarewicz, jest niewygodny dla Platformensów, czyżby Jezior również stanowił dla nich zagrożenie.

    1. A kim jest ten Jezior żeby stanowił zagrożenie?

     1. Właśnie kim jest, skoro tak po nim sr………

     2. Osobą która wszystko niszczy i wszystkich. Niw ma szacunku nawet dla rodziny.
      MŁYNY SPRAWIEDLIWOŚCI MIELĄ POWOLI

     3. Kogo, zatem zniszczył? Nie pisać o tych, którzy przegrali z nim wybory, bo to normalne w demokratycznym kraju.

     4. Pisze o rodzinie a nie o byłym. Chyba to da się odróżnić. A tak apropo były przegrał z Połoskową, a nie Jeziorem. Jezior nie miał szansy, nie ma szans i nigdy nie będzie miała szansy na Burmistrza.

     5. No tak, ostatnio miał kilka pogrzebów.

     6. Czyli coś nie tak.

     7. Ale ty Rzyś……. pier……………

     8. Tak jak w barze.

  2. Gmina jest właścicielem dorzecza, Połoskowa spotyka się z prezesem Jedrusiakiem i pozostałymi burmistrzami wójtemz racji swojej funkcji, ma swojego przedstawiciela w radzie nadzorczej spółki i o niczym nie wiedziała? Pozostałe gminy zaplanowały dopłaty a ona nie. Przestańcie się ośmieszać i szukać wrogów na około. Ona po prostu nie kuma co się do niej mówi.

   1. Albo nie kuma, albo to celowa zagrywka. Tylko nie wiem jakim sudem miało to się niby nie sypnąć? Tego nie rozumiem.

 6. Na stronie gminy chwalą się, że gmina została nagrodzona za wodociagi i kanalizację .
  To w końcu nie wiem czy Karasiewicz zrobił dobrze czy źle z tą spółką.
  Bo jak źle to skąd ta nagroda.
  http://www.ryglice.pl/page/open/title/Gmina%20Ryglice%20Liderem%20Małopolski%202013

   • Liberał z Jonin II on 24 lutego 2014 at 21:02
   • Odpowiedz

   Powyższe wyróżnienie jak ulał pasuje do scenariusza serialu “Ranczo” gdzie wójt został odznaczony za wybitne osiągnięcia w uzyskiwaniu środków unijnych na różnego rodzaju projekty inwestycyjne w gminie. No i wójt sekretarz Duda i Lodzia są przerażeni, bo będą teraz “jak na widelcu”
   To jest bolączka takich gmin jak Ryglice . Władza radni i urzednicy w ratuszach a także mieszkańcy takich peryferyjnych miasteczek cenią sobie spokój i nie mają zamiaru podejmowac żadnego ryzyka aby swoje miasto unowocześnić bo i po co? Żeby “być na widelcu” zazdrośników politycznych, kontroli wojewódzkich czy konkurencji biznesowych z innych gmin.
   Najlepiej jest więc “być przeciętnym” bo się wtedy nie wystaje.

   1. Nie pierdo……, tylko powiedz co Ty zrobiłeś dla Tej Gminy,

     • Liberał z Jonin II on 24 lutego 2014 at 22:37
     • Odpowiedz

     Co zrobiłem?Niewiele, prawie nic. Napewno o niej nie zapominam i staram się ją znajomym reklamować. Ale ryzykuję w biznesie i podatki płacę gdzie indziej. Taki los.

 7. Woda ginie na rurociągu w Zalasowej , a miał być światłowód z systemem monitorującym na trasie rurociągu i sprawa była by jasna podobno wykonawca wodociągu wstawił odpowiednią rurkę oj ! brak gospodarza w gminie … brak.

  1. Pokaż w specyfikacje, gdzie pisze, że ten światłowód ma być położony i kto za to zapłaci.

   1. Ciekawe czy w specyfikacji twojego umysłu zamówiono rozsądek i i racjonalizm , obawiam się że te miejsce w głowie wypełniają trociny. Lepiej dopłacać do złodziei a niżeli uruchomić system zapobiegający temu procederowi.

    1. a, co Nie wiesz, że to kolejne bezprawie z poprzedniej kadencji. Jak można robić inwestycje z naszych pieniędzy jeżeli nie ma planu, projektu, pozwolenia na budowę, a szczególnie kosztorysu i wiele innych rzeczy. Jak można robić coś bez uzgodnienia i zgody rady. Kto zagwarantuje, że nasze pieniądze zostały wydane sprawiedliwie. Ktoś po prostu na tym chciał zrobić. Poprzez światłowód płynie jak wiemy internet, a zajmują się tym prywatne firmy.
     Poza tym światłowód nie miał być do monitoringu poboru wody (to ściema do prokuratury), monitoring tam jest i działa. Gmina wie jakie jest zużycie tz. w jakim dniu i o której godzinie jaki jest pobór wody.
     Aby złapać złodzieja lub kilku złodziei potrzebny jest tak zwany obywatelski obowiązek lub obserwacja złodziei z satelity.

    2. a co. Nie wiesz, że aby wykonać inwestycje potrzebne są projekty, plany, kosztorysy, zgody, decyzja rady
     To jest robione za naszą gminną kasę i ma być przejrzyste. Kto zagwarantuje, że nie zostało przepłacone, że to jakaś lewizna za nasze pieniądze.
     Monitoring wody w Zalasowej już jest, mówił o tym Sępek na sesji, po prostu wiedzą ile wody, o której godzinie jest pobierane.
     Co do światłowodu, że to do monitoringu to ściema. Taka rzecz byłaby w projekcie, a podobno nie jest. Jak wiemy światłowód jest dla prywatnych operatorów internetu. Mam nadzieję, że wyjaśni to prokuratura bo o tym mówiła TP na sesji. Ile zapłaciła gmina, jeżeli zapłaciła.

     1. Ten światłowód w Zalasowej to może częśc tej wielkiej afery informatycznej w kraju.Czy nie należy to zgłosic do CBA przypadkiem

     2. Już to rozpracowują.

     3. Chcesz powiedzieć, że rozpracowują w cba ryglickim aby pokazać, że wina nie jest po stronie zamawiającego, bo ten chciał oczywiście dobrze dla mieszkańców tylko przegrał wybory.

  2. Woda ginie w Zalasowej, a mieszkańcy dobrze wiedzą gdzie i u kogo. To polska specjalność przeniesiona jeszcze z poprzedniego ustroju, bo tam wszystko było nasze i tak jest teraz. Polska specjalność to też to, że widzę kto kradnie ale trzymam język za zębami. Na zachodzie europy to by się nie ukryło. Jak więcej zapłacą wszyscy to może stworzą straż obywatelską, albo wskażą kto. Bez monitoringu światłowodowego widać w jakim czasie i jakie jest chwilowe zużycie.

   1. Jak coś ginie to trzeba wprowadzić odpowiednie narzędzia do kontroli, a nie po roku obudzić się i płakać, że nie jest dobrze. Pisanie że na zachodzie jest inaczej nie do końca jest prawdą. Dlaczego wiec na zachodzie są fotoradary oraz plastikowe liczniki elektryczne. Po to aby nie było możliwości korzystania za darmo lub w przypadku fotoradarów nauczyć kierowców jeździć z przepisami. Co do wodociągu to niezaradność Gminy i Burmistrza. Kto nie ma licznika, a jest podłączeni do budynku wystarczy zaplombować zasuwę na zewnątrz i tyle. Kontrola w takim przypadku powinna być minimum co dwa miesiące a najlepiej co miesiąc. Ale to trzeba chcieć!!!!

     • bezznieczulenia on 24 lutego 2014 at 13:42
     • Odpowiedz

     p. Jezior na blogu opublikował zestawienie roczne rozliczenia za wodę w Zalasowej, a z niego wynika, że praktycznie co miesiąc ginęła woda. Ja nie wiem jak gmina mogła sie przez cały rok tym nie interesować.

     1. Gmina mogła się przyglądać bo co to kogo obchodzi jak i tak mieszkańcy zapłacą za to, to po pierwsze. Po drugie, dzięki temu znika dysproporcja pomiędzy ceną wody w Zalasowej która mogła by być niemal połowę tańsza niż w Ryglicach.

     2. Bez wody długo nie pociągnę! Gmino pilnuj wody! A tak bardziej poważnie. Może by lepiej było, aby całe Dorzecze Białej przeszło pod zarząd Tarnowskich Wodociągów? Może w tym kierunku? Jak wiemy, woda z Tarnowa tania dość.

      • bezznieczulenia on 24 lutego 2014 at 16:37
      • Odpowiedz

      Okoń, a Ty nie za długo już bez wody byłeś i bez tlenu.

     3. Ceny wody przygotowała urzędniczka z Zalasowej, na pismach jest jej podpis.

  • Do Do Jakościomierz on 23 lutego 2014 at 21:56
  • Odpowiedz

  A co Ty twardy Brutusie odwagi nie miałeś??? Trzeba było nagrywać. Co do dopłat to były na początku rządów NJ, ale że są tak nieudolni na dopłaty brakło. Ale na żarcie podczas imprez za 100 tyś im nie brakło….. Na reklamowanie TP, z która zerwali współpracę też nie brakło. Pytanie kim jest Kukla Jezior i Wojtanoski skoro nauczycielka, która nie miała doświadczenia (Wojtanowski kilka kadencji w radzie) robiła ich tak w konia??? Na to pytanie odpowiedz sobie sam.

  1. Burmistrz dysponuje kasą gminną. Dla znających temat to oczywista oczywistość. Funkcja rady sprowadza się do uchwaleniu budżetu, którego wyłącznym autorem jest burmistrz. Do wyłącznej kompetencji burmistrza należy również zgłaszanie zmian do budżetu w ciągu roku- rada tego nie może. Burmistrz też wykonuje budżet, czyli to od niego zależy co i gdzie zostanie zrobione. Rada na to nie ma wpływu. Może tylko nie udzielić burmistrzowi absolutorium z wykonania budżetu.
   Konflikt radnego z burmistrzem może doprowadzić do tego, że w danej miejscowości inwestycje są ograniczone, bo burmistrz wszystko może, a tak na prawdę radny jest “bezradny”, chyba, że radni stworzą alternatywną większość i opozycję do burmistrza. Co też nie jest do końca takie dobre – “bo burmistrz wszystko może” i to jest tak na prawdę najważniejsza osoba, która rozdaje karty. Najlepszą alternatywą jest aby te organy wspólnie dla dobra mieszkańców dobrze współpracowały. Dyskusja i ustępowanie czasami pola , przyznawanie racji drugiej stronie to podstawa aby samorząd dobrze działał. W naszym przypadku trafiła się kolejna osoba, która chce rządzić sama, a to nic dobrego jak widać i słychać.

   1. Rządy w pojedynkę a czasami despotyczne już były w tej gminie i wiemy jak się skończyły. Niech obecna burmistrz lepiej się nie wzoruje- dla dobra gminy

    1. Despotyczne są teraz i widzimy jak to wygląda. Nie jesteście w stanie rządzi bo się do tego nie nadajecie. Nie macie pomysłu nie macie chęci pracy jedyne co macie to chęć się nachapać co widać na każdym kroku

     1. W jesieni będą wybory, do władzy wejdą następni. I tak będą nam się mnożyć gminni Oligarchowie bo w gminie można się nachapać do syta co widać i słychać. Hej

      • Optymistka on 24 lutego 2014 at 19:56
      • Odpowiedz

      Niekoniecznie .. Po prostu nie mieliśmy szczęścia do Burmistrzów. Warto popatrzeć na przekształcenia w Skrzyszowie. Nowy Wójt doskonale sobie radzi i nie potrzebuje do tego aby władzę sprawować używać metod stosowanych w Ryglicach, .Społeczeństwo tylko zyskało na zmianie czego sobie i Wam życzę

     2. No to szukamy młodych na burmistrza. Czekamy na zgłoszenia.

     3. Starzy mają tę wadę, że nauczeni złych nawyków zza czasów komunizmu. Młodzi brak doświadczenia.
      Dla rozluźnienia, w pigułce, zasługi Tuska:
      http://www.youtube.com/watch?v=E8hKYJEyqL8

     4. Pokazanie idioty na mównicy raczej nie przyczyni się do poprawy jakości życia ale do załamania psychicznego jak taki kretyn może chcieć rządzić Polską. Przykład choćby z ostatnich dni kiedy to rząd chce troszkę ograniczyć grabież przez naszych uczciwych leśników. Co mówią zakłamane PiSiury. Wystarczy zobaczyć na oświadczenia majątkowe naszych radnych z lasów i nie tylko z Gminy Ryglice oraz to co im przysługuje. Mieszkania, remonty tych mieszkań deputaty na drewno, paliwo samochody służbowe. A czy kretyn z tej wypowiedzi to widzi??? Czy dalej politycznym slangiem chce dalej okradać biednych po to żeby tym co maja prawie wszystko mieli więcej?

     5. Nie bronię leśników, chociaż w większości to ludzie bardzo uczciwi i niezwykle pracowici, ale ci w MORD-e to mają dopiero życie

 8. Kostkę z zakładu komunalnego produkowaną z domieszką rozdrabnianego szkła nabywali także prywatni odbiorcy. Ciekawe dlaczego po 4-ch latach niema reklamacji jedynie Wojtanowskiemu się sypie. Pewnie szuka alibi bo zlikwidował Zakład Komunalny.

 9. Słyszałem że kostka w Bistuszowej była posypywana specjalnymi chemikaliami żeby celowo ją zniszczyć i wykazać że się nie nadaje.

  1. Tak mieszkańcy chodzili sikać na nią i taki jest efekt.

 10. Burmistrz i rada obudzili się z ręką w nocniku i nadal nie wiedzą dlaczego tak się stało.

  1. Wiedzą nawet kto pociąga za sznurki, aby zwalić ich ze stołków. Pani TP nie wyczyściła pola bitwy i pozostawiła wrogów, którzy od poczatku, a szczególnie teraz robią wszystko aby stary wrócił.

   1. Połowa urzędu do zwolnienia( szczególnie stare wyjadacze) ale już za późno

    1. Myślę że to obecna burmistrz nie poradziła sobie z zarządzaniem, zbyt zaufała doradcą typu pan R. Chmura!! Do czego to doprowadziło wszyscy widzimy i czujemy na własnych kieszeniach. Aż strach pomyśleć do czego doprowadziła by współpraca z tym doradcą na dłuższą metę.

     1. Myślę, że obecna burmistrz zbyt mocno zaufała ludziom poprzednika. Oni nigdy nie byli za nią. Nie chciała słuchać dobrze jej radzącym i pozostałą sama na polu bitwy, bo tak na prawdę bitwa nie zakończyła się w dniu wyborów czego Ona nie zrozumiała. Jak widać została rozjechana przez wroga.

       • ryglice on 23 lutego 2014 at 20:38
        Author

       Drogi anonimie skąd w tobie tyle nienawiści piszesz o wojnach, bitwach, wrogach, a to przecież wszystko nie tak powinno być wojując nic jeszcze nie udało się zbudować. Co do zaufania to ciekaw jestem jakim słowem można skomentować działalność Pana Chmury w Ryglicach. Najpierw przeją Zakład Komunalny zlikwidował go, potem sprzęt przekazał do Tuchowa, potem opracował nam regulaminy dotyczące śmieci, potem przedstawił kalkulację w oparciu o którą rada ustaliła jedne z najwyższych stawek za śmieci, a potem sam jako podwykonawca zbierał śmieci od mieszkańców co to jest ? Jakie słowo się wam nasuwa ???

     2. Masz rację, nie słuchała tych co jej dobrze radzili, posłuchała Jeziora i jego drużyny i jak na tym wyszła widać aż za dobrze.

     3. Właśnie problem w tym, że nie słuchała.

      • znający temat on 23 lutego 2014 at 20:48
      • Odpowiedz

      “Lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć.” Ta pani nikogo nie słucha i nie słuchała bo ona tego nie rozumie co się do niej mówi, ona ma problemy z koncentracją. Słucha tylko tych których się boi. Boi się wyborców dlatego tak się przed nimi płaszczy. Ostatnie spotkania z mieszkańcami na których jej nie było tylko to potwierdzają. Niech pamięta teraz na zebraniach dowie się brutalnej prawdy bo ludzie przestali się jej obawiać może zrozumie że na nią czas – emerytura i trzeba sobie dać spokój z polityką ! Zmarnowane 4 lata. Urzędem kieruje Burmistrz i to on wydaje polecenia a urzędnik je wykonuje problem w tym że ta pani nie wie o co chodzi i oprócz podpuszczania jednych przeciwko drugim więcej nie potrafi.

     4. Czy walka o władzę nie jest w przenośni bitwą.

 11. Niestety, szczera prawda. 2/3 wogóle nie wiem jakim zrządzeniem losu tam się znalazło. Ludzie totalnie niekompetentni i bez pojęcia o czymkolwiek. Sterowane pionki grzejące fotele. Ale dopuki młodzi nie wezmą się za samorząd i nie wykopią tych dziadków, doputy będzie pokomunistyczny haos. Jeśli nie będzie młodych kandydatów i wyborców wszystko to, powtórzy się w następnych wyborach. I to jest prawdziwa katastrofa tej gminy.

  1. Co z tego, że młodzi by sie i może znaleźli jak idąc za przykładem ostatniej kampanii Ci ludzie uzyskali małe poparcie. Wystarczy zobaczyć wyniki zeszłych wyborów… wystarczy wcisnąć kiełbaskę przedwyborczą oraz oczernić drugą osobę i mandat radnego jest w kieszeni.

   Niestety aktualne myślenie ludzi w naszej gminie wyklucza możliwość zaangażowania się młodych w sprawy lokalnego samorządu. Wielu woli wyjechać zagranice i tam pracować niż włączać się w inicjatywy lokalne.

   • młody -stary on 23 lutego 2014 at 10:27
   • Odpowiedz

   Problem wyboru radnych czy burmistrza nie polega na wieku, wynika on z bezpośrednich przepisów dotyczących kandydatów , otóż radny musi składać oświadczenia majątkowe co powoduje że prowadzący działalność gospodarczą z różnych względów nie kandydują , a to oni mają wiedzę jak rządzić. Pozostają emeryci , pracownicy budżetówki i firm państwowych. Nasza rada jest tego przykładem i widać to w posunięciach ekonomicznych – łatwo przyszło , łatwo poszło. Niestety także wyborcy oceniają nie po zdolnościach managerskich ale po wyglądzie zewnętrznym i sile składanych obietnic niestety często bez pokrycia. Zatrudniani w gminie od 1975 roku czyli z chwilą powstania gminy zbiorczej w Ryglicach naczelnicy gminy , wójtowie i burmistrzowie to byli ludzie wcześniej pracujący w przedsiębiorstwach mający doświadczenie gospodarczo-ekonomiczne technicy i inżynierowie. Ostatni wybór to magister pedagogiki czyli pracownik świetlicy szkolnej i efekty rządzenia dzisiaj wszyscy widzimy. Trzeba jednak powiedzieć że większość tak zdecydowała więc wina tego stanu rzeczy się rozkłada na tę większość.

   1. Skoro tyle zarzutów prokuratorskich dostali i wyroki to coś marnie z tym doświadczeniem gospodarczo-ekonomicznym wyszło

     • Do id...y on 23 lutego 2014 at 19:03
     • Odpowiedz

     Jakie wyroki??? Może napiszesz coś bliżej.

  2. Potrzebny ktoś młody, jak pisze Klos 23, najlepiej wygenerowany z ludzi budujących tą gminę przed 2010. Ponieważ takiego młodego jakby brak potrzebna osoba mądra i może to być kobieta. Mówi się o Gierackiej. Proszę dyskutujcie poważnie o tej kandydaturze.

   1. Ludzie, którzy zdrowo myslą wiedzą jaka jest sytuacja w gminie. z całym szacunkiem, ale jak rada gminy łacznie z P. burmistrz nie ma zielonego pojęcia o ekonomii, przewidywaniu pewnych zachowań, toku prowadzenia spraw urzędu to czego można się spodziewac? w gminie musi być osoba, która wie jak postawić gminę na nogi. Komentujący piszą, że wiedza ekonomiczna nie wystarczy. Może i nie (niewiadomo), ale jest podstawą bo budowania stabilizacji w gminie. Musi być ekipa w której ludzie szanują się, pytam gdzie ta ekipa jest? Przed wyborami znaczna część radnych stała za murem za burmistrzową gdzie są teraz?

   2. W gminie nie jest potrzebny ekonomista z banku bo tą funkcję sprawuje skarbnik, gminie potrzebny jest gospodarz, znający samorząd, znający gminę, potrzeby mieszkańców. Gospodarz, który wysłucha ludzi patrząc się im w oczy, a nie w podłogę.

    1. Ani skarbnik, ani burmistrz, ani radni nie zająknęli się ani słowem że trzeba ludziom pomóc, co więcej nie wiedzieli że mają taki obowiązek a Dyrektorka z banku o tym mówiła otwarcie w oczy wiele razy.

     1. Bo wiedziała to od Karasiewicza, z którym mocno trzyma.

       • ryglice on 23 lutego 2014 at 19:40
        Author

       Skoro istnieje ciągłość władzy to obecna władza powinna również wiedzieć o tym zwłaszcza że co najmniej kilku radnych zasiadało w poprzedniej radzie. Myślę że podobny dokument jest również w posiadaniu urzędu w Ryglicach.

     2. Pewnie i jest tylko kto i gdzie go schował przed obecną ekipą.

      • Anna Gieracka on 23 lutego 2014 at 20:02
      • Odpowiedz

      Oto sejf w którym są dokumenty – cała niby niedostępna skarbnica wiedzy
      http://dorzeczebialej.pl/przetargi/K1a_2011/zalaczniki_do_SIWZ/Zalacznik_nr19_-_Studium_Wykonalnosci.pdf
      http://dorzeczebialej.pl/?page_id=262

     3. Czyli ktoś w urzędzie powinien o tym wiedzieć jeżeli jest ciągłość władzy. Czy to skarbnik , czy sekretarz, a może ktoś inny, kto zajmuje się ochroną środowiska. Oni chyba ciągną tą władze z poprzedniej kadencji. Dlaczego tak nie jest – patrz komentarze na początku.

     4. Władzę z poprzedniej kadencji ciągnie też Jezior, Wojtanowski, Kukla więc powinni uświadomić p. burmistrz.

     5. Niestety tak to jest, że władza wykonawcza (Burmistrz) nie o wszystkim informuje radnych.

     6. Władzę z poprzedniej kadencji ciągnie również Kumięga, Dębowski, Januś, Pikus(były Przewodniczący Rady, chyba najbardziej wtajemniczony w działania kolegi)

     7. Poprzednik podpisał zobowiązanie o dopłatach dla mieszkańców do kanalizacji i chyba nikomu się nie przyznał skoro sekretarz i skarbnik nie mówiąc o radnych nic o tym nie wiedzieli.Inna sprawa czy to jest sprawiedliwe by dopłacac mieszkańcom Ryglic kosztem Zalasowej czy Lubczy. Jak mówią radni jest to wydatek od 1 do 1.5 mln. Ja się stanowczo sprzeciwiam temu

     8. Gorzkie żale, trzeba samemu poszukać i poczytać a nie liczyć, że p. burmistrz poinformuje, bo sama nie wie.

     9. No niestety wszyscy radni dali ciała, ale przyznał się do tego publicznie tylko Andrzej Marcinek.

     10. Dobrze się zastanów do czego przyznał się Marcinek, wyjaśnij dokładnie o co ci chodzi. Na przykładzie tego widać, że ten “film” o obradach rady dla niektórych jest za trudny.

     11. trzecia część nagrania pomiędzy 35,08 i 35,30, co to było jak nie przyznanie, reszta milczała zadowolona z siebie

     12. Nie słuchaj zdań wyrwanych z kontekstu, bo to wypacza cała sprawę.

 12. 3/4 wypowiedzi radnych sa bez sensu logicznego. Nic nie wnosza do dyskusji, większość nie ma pojęcia o sytuacji w gmnie, o mechanizmach jakie zostyały uruchomione w wyniku akcesji w spółce dorzecza. Teraz panie jezior za późno wziąć ustawę do ręki i sypać poszczególnymi artykułami, które notabene są ogólnie definiują poszczególne działania, zresztą taki jest charakter ustawy jako aktu prawnego. Z akt wykonawczy nakreśla szczegółowy tryb działania w danej sprawie. Słysząc wypowiedzi Pani Burmistrz stwierdzam, że nie jest w ogóle w temacie. Odniosłem wrażenie, że radni, którzy murem stali za Panią burmistrz w wyborach robiąc ludziom pranie mózgu i wmawiając różnego rodzaju bajki odcinają się teraz od niej.

  Obawiam się, że rada nie zdaje sobie sprawy jak (nieuniknione) dopłaty do wody czy ścieków dla mieszkańców wpłyną na strukturę budżetu gminy, który nie jest rewelacyjny. Co robi przedsiębiorca w sytuacji kiedy jego firma zaczyna generować straty związane z pogarszajacą sie sytuacją? OGRANICZA KOSZTY. Tak też radze gminie. W zarządzaniu tak małą jednostką lokalną należy brać pod uwagę i rozwagę każdy większy wydatek, aby nie “rozłożył” on budżetu gminy.

  Podsumowanie: Brakuje obecnej władzy przede wszystkim wiedzy i to pod każdym względem. Ludzie ciężko pracują – żeby wystarczyło im na rachunki a emerytury otrzymywane zarówno z KRUS czy ZUS mogą okazać się za niskie, aby zapłacić podatek, wodę, ścieki, gaz , prąd. Jeżeli władza nie będzie szanowała pieniędzy i szastała nimi na nietrafione inwestycje to takie działania prowadzą donikąd.

  Nie trzeba być bradzo wykształconym czy doświadczonym samorządowcem aby to zrozumieć, wystarczy oglądnać tylko sesje…

   • Liberał z Jonin II on 23 lutego 2014 at 07:42
   • Odpowiedz

   Dieta radnego czy pobory polityka powinny nazywać się gażą. Ich robota niewiele różni się od pracy aktora w teatrze. Jeśli więc ktoś jest tragikiem ale potrafi na wyborcze potrzeby zagrać komika (lub na odwrót) to sukces murowany i łatwo o angaż w samorządowym czy państwowym teatrze (urzedzie). Szkoda tylko, że po wyborach nie ma wyboru do jakiego teatru i na jaki spektakl iść. Bo teatr i aktorów ma się tylko takich jakich się wybrało. I dlatego ja wybieram kino i…filcharmonię.

  1. Gmina nie generuje strat tylko ponosi koszty kredytów( amortyzacji), o czym zapomniał również Skarbnik gminy, który w 2009 roku tez był skarbnikiem jak również wielu obecnych radnych było radnymi i nie pamiętają dziś o umowie zawartej między Gminami i Dorzeczem Białej. Takie wydatki jak dopłaty do ścieków należało uwzględnić w projekcie budżetu. Jest to rzecz nieunikniona ponieważ mieszkańcy nie mogą ponosić kosztów inwestycyjnych gminy. Stała się rzecz straszna, bo przez niekompetencję Urzędu Gminy zmaleje zainteresowanie przyłączaniem się do kanalizacji i wodociągów.

   1. Polecam obejrzeć nagranie nr. 1 od czasu 1:10:50 gdzie prezes spółki otwarcie mówi że gminy w 2009 roku zobowiązały się dopłacać do kosztów wody i kanalizacji jeżeli te wzrosną ponad przyjęty poziom. Jak wyliczył to prezes nagranie nr.1 czas 1:15:00 w przypadku naszej gminy jest to kwota łącznie na mieszkańca za wodę i ścieki 10,18 zł. Wszystko co jest ponad ta kwotę zobowiązała się w 2009 r pokrywać gmina!!!!!

    1. Więc należy zapytać dlaczego przez ostatnie 3 lata nie dopłacano do wody i kanalizacji mimo że gmina złożyła takie zobowiązanie. Inne gminy dopłacały i dopłacają.

     1. Jak wynika z wypowiedzi prezesa Jędrusiaka w Tuchowie dopłacają zarówno do ścieków odprowadzanych wprost do kanalizacji jak i do tych dostarczanych beczkowozem !!!!!!! Burmistrz Ryglic ma swoich mieszkańców gdzieś liczy się tylko jakaś nikomu niezrozumiała gra.

     2. Więc należy pytać gminę czemu nie realizuje zobowiązań względem mieszkańców. Niech teraz zwraca tą dopłatę, albo po wyliczeniu mieszkańcy przez jakiś czas będą zwolnieni z opłat.

       • ryglice on 23 lutego 2014 at 19:53
        Author

       Oczywiście że tak powinno być. Teraz widzicie co dają wam nagrania z sesji gdyby nie one o wielu sprawach nie mielibyśmy pojęcia. Wiele można by zamieść pod dywan nie puszczając nawet pary z ust.

     3. dla wszystkich to bzdura i populizm moim zdaniem . A dobre to jest pod publikę. bo nikt nie traktuje budżetu gminy jak własnego tylko jak coś obcego .

       • ryglice on 23 lutego 2014 at 20:14
        Author

       Każdy mieszkaniec wytwarza ścieki więc dopłata była by po równo i dla tych co mają kanalizację i tych co beczkowozem wywożą tak jak jest to w Tuchowie. Łatwo mówić gdy się zarabia 10 tyś zł trudniej wyżyć gdy do dyspozycji ma się 1500 zł a że ludzie tyle mają na życie to nie bzdury.

     4. A nie jest aby populizmem gadanie na wiatr? Coraz bardziej widać, że TW Szabla i spółka czt. byłe PZPR w PiSie miało dość wyrafinowany plan względem naszej gminy.

     5. Zamiatanie pod dywan czyja domena.
      Tak niestety było za poprzedniej władzy wiele spraw zamieciono pod dywan. Jeszcze długo będą wychodzić dziury tak jak w kostce ze szkła w Bistuszowej, o której mówi Przewodniczący i AJ.

     6. Moim zdaniem radny AJ powinien poinformować społeczeństwo, że w wyniku niewiedzy Burmistrza oraz całej NJ mieszkańcy ponieśli spore wydatki przed którymi porozumienie założycieli spółki zobowiązywało się nas chronić

      • Do Jakościomierza on 23 lutego 2014 at 20:56
      • Odpowiedz

      Szkoda żeś pan nie nagrywał w poprzednich kadencjach bo tam DYWANÓW chwilami brakowało

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Optionally add an image (JPEG only)