Ile zarabiają nasi samorządowcy?

Na pewno nie  razy zadawaliście sobie pytanie ile zarabia Burmistrz Ryglic czy jaka jest wysokość diety radnego i sołtysa i kto o tym decyduje. Kompetencje te przysługują radzie i to rada w drodze  uchwały ustala wysokość wynagrodzenia dla burmistrza oraz wysokość diet, jakie przysługują im samym.  Choć są to publiczne sprawy to znalezienie tych uchwał, by samemu się  przekonać nie jest wcale rzeczą łatwą o czym przekonałem się pisząc ten post. W przypadku uposażenia burmistrza wszystko jest jasne, jednak w przypadku diet radnych samo znalezienie uchwały jeszcze niczego nie wyjaśnia, bo by się dowiedzieć jak uposażyła się nasza rada musimy sobie to policzyć.

Nad wspomnianymi uchwałami w których rada ustaliła wynagrodzenie i diety głosowała już na II sesji w dniu 26.11.2018 r. uchwalając co następuje:

Policzmy więc ile miesięczne otrzymuje Burmistrz Ryglic

4700 zł. + 1900 zł. = 6600 zł. + 2640 zł. = 9240 zł. + 940 zł. = 10180 zł. Tyle brutto zarabia burmistrza Ryglic i jest to dokładnie tyle samo ile zarabiał poprzedni burmistrz. .

Za całą 5-letnią kadencję czyli 60 miesięcy (+ 3 miesiące odprawy na koniec) burmistrz zarobi 641340 zł.

Na tej samej sesji radni zdecydowali o wysokości swoich diet, których wysokość określili jako % minimalnego wynagrodzenia za pracę. Była to dość sprytna metoda dzięki której ilekroć rząd polski podniesie minimalne wynagrodzenie, radni bez konieczności podejmowania dodatkowych uchwał również dostaną wyższe diety co stanie się już w styczniu.

Oto treść uchwały dotycząca wysokości diet radnych .

Policzmy jak przekładają się te % na wysokość diety w zależności od pełnionej funkcji i wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i pomnóżmy przez 60 miesięcy, bo tyle trwać będzie ta kadencja .

Również wysokość diet sołtysów i przewodniczącego zarządu miasta uchwałą określa rada miejska. Znalazłem jedynie uchwałę z 2012 r. w której diety dla sołtysów ustalono następująco:

Policzmy ile otrzyma sołtys:

Aktualne dane dotyczące wysokości diet sołtysów.

Aktualna uchwala dotycząca diet sołtysów

Jak widać wynagrodzenie burmistrza, diety radnych i sołtysów to nie jakieś śmieszne pieniądze a co ważniejsze nie są one zależne od posiadanych kalifikacji ani od efektów ich pracy.

W kolejnym poście postaram się odpowiedzieć na nie mniej ciekawe pytanie czyli ile zarabiają urzędnicy i jak są nagradzani.

KN

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 • Blogger.com

Permalink do tego artykułu: https://lepszeryglice.cba.pl/ile-zarabiaja-nasi-samorzadowcy/

57 Komentarzy

Skip to comment form

 1. Panie Niewiadomski proszę odpowiedzieć na pytanie czy jeżeli w styczniu nie było sesji to radnym przysługują diety, czy nie ?

  1. To zależny, czy pytasz ogólnie, czy o naszą gminę.
   Kwestię zasad przyznawania diet radnym regulują przepisy ustawy o samorządzie gminnym, a ścisłej art. 25 ust. 4 który stanowi, że to rada gminy określa zasady przyznawania diet i zwrotu kosztów podróży służbowych. Dlatego sposób ustalenia ich wysokości ( w pewnych ramach zależących od wielkości gminy) i zasady na jakich się to odbywa, ustala sama rada i to od niej zależy, czy w miesiącu w którym nie ma zwołanej sesji, lub komisji, radnym będzie przysługiwać dieta. Rada Miejska w Ryglicach w uchwale z dnia 26 listopada 2018 r. w sprawie wysokości diet radnych i zwrotu kosztów podróży służbowych nie ustaliła tej kwestii w sposób szczegółowy i wprost wpisując, że w przypadku gdy w danym miesiącu nie została zwołana sesja, lub komisja dieta radnym nie przysługuje. W powyższej uchwale w § 2.1 zapisano, że wypłata diet za dany miesiąc kalendarzowy następuje w oparciu o listę obecności na posiedzeniu sesji i komisji. Oznacza to, że choć diety wypłacane są za dany miesiąc kalendarzowy, to jednak podstawą do naliczenia jest lista obecności na posiedzeniu sesji i komisji. Należy przez to rozumieć, że w miesiącu w którym nie ma posiedzeń sesji i komisji i nie ma list obecności na posiedzeniach, nie ma podstaw do naliczenia diety za dany miesiąc. Tak więc w przypadku gdyby w miesiącu styczniu nie odbyło się posiedzenie komisji( zwołanie sesji jest już fizycznie niemożliwe) radnym Rady Miejskiej w Ryglicach diety się nie należą.

   link do uchwały http://ryglice.pl/news/ii-sesja-rady-miejskiej-w-ryglicach.html?file=files/pliki/aktualnosci/2018/2%20sesja/ad.7%20%287%29.pdf

   1. No i prosze cwaniaki miała być podwyżka od stycznia ale się zbyła i dobrze wam tak. Chcieliście zamknąć gęby radnym a pojechaliście sobie po kieszeni. Niech pan to przypilnuje panie Niewiadomski. Dobra robota!

    • Totalni on 28 stycznia 2020 at 17:27
    • Odpowiedz

    a z tymi listami to nie chodzi o potrącenia? nigdzie nie pisze że bez list nie ma diety.

    1. Zasadniczym dla rozumienia tego jest sformułowanie, że wypłata diet odbywa się “na podstawie listy sporządzonej w oparciu o listy obecności na sesjach i komisjach Rady Gminy” bez wskazania wprost, że zapis ten odnosi się do sytuacji opisanych w punktach 2,3 i 4. Oznacza to, że to owa lista jest podstawą do wypłacenia diet a punkty 2,3,4 jedynie regulują zasady potrąceń części diety z powodu nieobecności na sesji, lub komisji oraz kwestię usprawiedliwionej nieobecności.
     Jednym słowem.
     Nie ma listy nie ma diety.

     1. Brawo brawo brawo. Czyli jednym słowem lepiej się nie bawić bronią bo się można postrzelić.

       • Anonim on 28 stycznia 2020 at 19:47

       Znów trzeba będzie prawników wzywać na pomoc, żeby jakoś przytulić te pare złotych diety. A wie ktoś może kto obsługuje gminę pod względem prawnym?

 2. Czyli jednak wyszło na moje .Demokracja sterowana

 3. Mam pytanie, czy ktoś się orientuje jak wygląda program wymiany uczniów z programu Erasmus? . Ile dzieciaków ze szkół pojechało i zobaczyło coś poza naszą cebulandią .To są ważne tematy a nie kluby geriatryczne .

   • sądząc on 19 grudnia 2019 at 20:32
   • Odpowiedz

   po szumie medialnym to połowa co najmniej

 4. Zobacz ostatnią sesję mały Sejm bluzgi i kłótnie .Tak nie powinno być

  1. Uważam że to głównie wina opozycji wśród której jest wielu patentowanych kretynów i chamów.

 5. Ok.Teraz będziesz zadowolony” Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić” J. Piłsudski

  1. I co tym cytatem udowodniłeś ?

 6. Witam. Jak widać tylko model demokracji sterowanej najlepiej sprawdza się w naszej gminie

  1. Co Waść masz na myśli? Czyżby nasze społeczeństwo nie dorosło do świadomego (rozumnego) podejmowania decyzji?

   1. Tak oczywiście niedorośli . „Dajcie Polakom rządzić, a sami się wykończą.” Otto von Bismarck

    1. Po obozach , w egzekucjach masowych i pojedynczych , w katowniach to potomkowie Bismarcka nas wykańczali , Głupie jest cytowanie Bismarcka.

 7. Wynagrodzenia sołtysów są nieaktualne Panie KN. Za rządów Pana Karasiewicza wprowadzono podwyżki. Z tego co pamietam to jest do 1500 mieszkańców 500zl powyżej 1500 mieszkańców 700 zl.

  1. Tak masz rację miałem taką świadomość ale nie mogłem znaleźć uchwały teraz już znalazłem aktualnie obowiązującą uchwałę i przygotuje aktualizację wyliczeń.

   1. Masz linka poniżej, chciałem tu załączyć ale nie wiadomo czemu sie nie pojawia.
    Wszystko jest.

    1. Pan Zieliński tłumaczył już że chodzi chyba o długość linków widzę też, że komentarz się już pojawił i dziękuje choć to co dodałeś dotyczyło tylko możliwości pobierania diety radnego i sołtysa jednocześnie,ale pomogło mi odszukać właściwą uchwałę. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

 8. Karasiewicz elokwencją nie grzeszył ale obecne elyty sięgnęły bruku.

 9. Gmina jedna z najbiedniejszych w Polsce zaś kwoty górna półka. Źle to wygląda i tyle. Zapytać ile do PSZOKu kaspusty zostaje przydzielone by też można.

 10. KN jeszcze proszę podać ile kosztuje utrzymanie takiej rzeszy urzędników w tak biednej i zadłużonej gminie . To nieprawda ,że nikogo to nie interesuje , koszty szkoleń , studiów za pieniądze szaraka , dodatkowych gaży pieniężnych za choć co. Jeszcze gorzej się szykuje po Nowym Roku , drożyzna i jeszcze raz drożyzna dla zwykłego ciułacza. Pozdrawiamy pana całą rodzinką.

  1. Choć to łatwe nie będzie to na tyle na ile uda mi się uzyskać takie informacje wynagrodzenia i premie urzędników będą tematem mojego kolejnego postu. W kwestii PSZOKU-u to jest to kompletna parodia tego co za ponad 2 miliony zostało zrobione i gdzie to usytuowano. Pod przykrywką punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych wybudowano bazę dla zakładu komunalnego gdzie priorytetem stało się pozyskanie maszyn i urządzeń nie pod kontem realizacji zadań PSZOK tylko zakładu komunalnego. Wspomniałeś o tych dodatkowych gażach i masz rację bo te wszystkie małe granty wymagają koordynacji a to doskonała okazja by sobie dorobić. Wystarczy przejrzeć oświadczenia majątkowe oto przykład w punkcie VIII oświadczenia pana Seweryna Gutkowskiego za rok 2018 wynagrodzenie z tytułu umów zleceń 18948,40 zł https://bip.malopolska.pl/api/files/2233370 Zainteresowanych podstawą prawną zatrudnienia i pełnienia obowiązków dyrektora oraz wynagrodzenia jakie przysługuje panu Olszówce informuję, że za kilka dni mija termin na udzielenie odpowiedzi na mój wniosek w tej sprawie. Po otrzymaniu (bądź nie) tych informacji będą one podane do wiadomości publicznej.

   1. Mozna Olszowke lubic lub nie ale trzeba przyznać, że się zna na rzeczy i robocie, która robi. Takich ludzi jak on powinna miec gmina. Jak powie ze załatwi to zalatwi. jak sie nie da to nie. Ciekawym czy mu sie opłaca ta robota finansowo, bo czuje ze nie robi zbytnio dla kasy, bo ją ma skąd indziej. oj ciekawym

    1. Samochwala w kącie stała

     1. Olszowka akurat słowny jest i pracowity. Zachowuje się normalnie gdy zaczepilem go w Lubczy przy robocie , wysłuchał i tak jak obiecał podjechał po południu do mnie i pomógł załatwić problem , gdzie latami byłem zlewany przez panów urzędników. Ja to chwale.

    2. To prawda pan Olszówka uczciwie podchodzi do swoich obowiązków i zakład pod jego dyrektorstwem pracuje wydajnie. Zgadzam się też, że gmina potrzebuje takich ludzi którzy patrząc po oświadczeniu majątkowym nie dla pieniędzy które mają, od lat są aktywnymi samorządowcami. Zainteresowanym wklejam link do oświadczenia majątkowego pana Olszówki https://bip.malopolska.pl/api/files/2128243

     1. Moim zdaniem zakład komunalny powinien mieć minimalne zadania tzn sprzątanie i koniec ,wydajnie,niewydajnie a czy to jest oszczędnosc ,czy to ekonomicznie bo żę wygodniej burmistrzowi to wiadomo

       • Anonim on 15 grudnia 2019 at 18:40

       A to jest zakład komunalny w Ryglicach

      1. Tak naprawdę to nie wiadomo co mamy, bo nie ma na bipie żadnych śladów po utworzeniu wydziału czy zakładu komunalnego. Nie ma też żadnego zarządzenia o powierzeniu pełnienia obowiązków dyrektora czegoś tam panu Olszówce.

     2. No ale wiadomo ze lepiej zgnoic takiego jak Olszówka, bo sie czepia, bo chce zrobic. Ile takich co maja pieniadze chca byc w gminie? No pytam? Lepiej pojezdzic sobie. pózniej płacz ze nikt nie chce. a kto by chciał

    • info publiczna on 15 grudnia 2019 at 14:41
    • Odpowiedz

    To może niech Pan wrzuci na forum treść tych pytań do urzędu w sprawie WO

   2. No i kasa płynie. Ile takich Sewerynow jest w gminie , ile wyjazdów czy za swoje? Co to państwo w państwie? Gdzie burmistrz , który ma ogarnąć wszystko. Nic dziwnego marzeniem jest praca w urzędzie !podatniku istna jaskinia Ali Baby.

   3. Burmistrzowie sie zmieniają a Gutkowski lewą kapuche w urzędzie jak klepał tak klepie. Od niego trzeba było porządki zacząć w urzędzie a nie czepiać się starych emerytek. Pupilek Karasiewicza może już ma haki na Augustyna ?

    1. tylko czy tak na prawdę chodziło o zmiany ?

    2. CHODZIŁO O KASE!!!!!!
     CZY KTOŚ MA JESZCZE WĄTPLIWOŚCI

    3. Gdybym się spodziewał takiego rządzenia a uczciwie byłoby powiedzenie tego w kampanii to nie,nie głosował bym na konkurenta bo to zły człowiek tylko został bym w domu.

    4. Gutkowski ma urok .

     1. No, jak stara skarpeta.

 11. Smutne jest to że obecni radni pierwsze co zrobili to podnieśli sobie diety i to w ten sposób że co roku będą mieli więcej. Burmistrz jak widać też zlecenie zarabia….
  Poprzednia rada nie była łasa na te diety i nie podnieśli sobie jeśli dobrze pamiętam. Każdy rady powinien być rozliczamy że swojej pracy. Jedni się starają a drudzy siedzą i nic A kasa leci.
  Dobry wątek KN. niestety widać jak gminne pieniądze są marnowane.
  Pytanie ile zarabia wójt gminy Szerzyny po sasiedzku?I jak maja się jego zarobki do naszego burmistrza.????????????

 12. Toż za 5 lat na nowe auta se uzbietajo bez roboty.

 13. sołtysi mieli chyba od 350 do 750, było o tym głośno

  1. Dokładnie proszę.

  • księgowa on 14 grudnia 2019 at 23:36
  • Odpowiedz

  Do wynagrodzenia burmistrza trzeba dodać 5 razy 13 pensja to ponad 50000 i nagroda jubileuszowa 250-300 % pensji, bo tak jest wszędzie w budżetówce.Czyli wyjdzie ponad 700 tysięcy. To jest wynagrodzenie brutto, do reki dostanie z tego 70%. Do tego należy doliczyć koszty ZUS pracodawcy i jest prawie pełny obraz ile kosztuje burmistrz.
  Diety radnych i sołtysów nie są opodatkowane i ozusowane.

  1. Czyli dobry dodatek do pensji , w sklepie wyciągam 2100 na miesiąc i jeszcze odliczyć na paliwo 40 km dziennie . Nic dziwnego, że po 2 funkcje pełnią .Może dość tego nabijanie podatnika w balona!?

   1. Jak nie wstyd pobierać dwie diety ,czyli podwójna kasę bez zusu i podatku. Było się o co bic ! Podatniku ty zaciskaj pasa , bo drożyzna idzie.

 14. Z tego co pamiętam artykuł o wynagrodzeniu burmistrza radnych i urzędników był na początku kadencji. Żadna sensacja dokumenty dostępne na bipie. Ale jaki cel jest w mieleniu tego samego tematu 2 razy. Czy to ma wprowadzić zamęt przed sesją budżetowa?

  1. Jednak sensacja, bo to duże pieniądze przynajmniej dla mnie osoby pracującej i dojezdzajacej do pracy codziennie do Tarnowa. Płacę podatki i mam prawo wiedzieć na co , na kogo idą. Nie zlosccie się , że nie za grosze tam siedzicie , jak ludziom się wmawia. Kawki i ciastka jeszcze doliczcie. Smacznego.

   1. Oczywiście tylko za te pieniądze Ci ludzie powinni starać się A jak widać dbają o siebie. Fotki na portalach z posłami, imprezki, szczucie na poprzedników. Natomiast obecnie realizują zadania rozpoczęte przez poprzedników którzy przygotowali dokumenty projektowe itd. Wstyd, ale przez to przebija się ich prawdziwe oblicze.

  2. Nie dość, że masz kiepską pamięć to jeszcze jesteś leniwy i nie stać Cię nawet na to by sprawdzić to o czym piszesz. Temat wynagrodzenia burmistrza i diet radnych wbrew temu co sugerujesz nie był opisywany a jedynie pojawiał się przy rożnych okazjach w komentarzach. Pisząc o wynagrodzeniu i dietach nie starałem się wzbudzić sensacji i wprowadzić zamętu o co mnie posądzasz a jedynie udzielić zwięzłej odpowiedzi na pytanie które zadaje sobie wielu mieszkańców.
   Grubą przesadą jest też twierdzić, że dokumenty te są na “bipie” bo jest tak, że jest bardo ubogi,chyba celowo pozbawiony logicznej publikacji, dziurawy i mocno nieaktualny.
   Odpowiadając na pytanie czy ma to wprowadzić zamęt przed sesją budżetową powiem tylko tyle, że ten budżet nie wymaga dodatkowych działań by poważni radni nie pozostawili na nim suchej nitki.

   1. KN na 100 procent zbesztala Pana osoba zainteresowana ukryciem Dolce Vita elyt naszej gminy.Prosimy nawet się nie tłumaczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Optionally add an image (JPEG only)