Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?

Cham się uprze i mu daj …

Jak często zauważacie w komentarzach niewiadomski ma sporo wolnego czasu i właśnie jedną z takich wolnych chwil wykorzystuje, by się z Wami podzielić pewnymi informacjami.

Przeglądając sprawozdania z wykonania budżetu za 2017 r. natrafiłem na pewną dość ciekawą informację tam zawartą i postanowiłem ją sprawdzić. Sprawa dotyczy “ekodoradcy”, wysokości jego uposażenia, ale przede wszystkim tego, co za te nie małe pieniądze dostaje mieszkaniec gminy Ryglice. W drodze dostępu do informacji na wniosek złożony w gminie Ryglice dowiedziałem się, że żądam informacji przetworzonej i wezwano mnie do wykazania celu uzyskania tej informacji. Oczywiście kolejnym pismem wskazałem, że żadna z wnioskowanych informacji nie wymaga podjęcia dodatkowych czynności celem udostępnienia. Nie żądałem też, jak pisano w odpowiedzi żadnych analiz, wyliczeń czy tworzenia czegokolwiek a jedynie zwróciłem się o dokumenty istniejące, tworzone na potrzeby sprawozdawczości. Jednocześnie jako, że etat “ekodoradcy” jest w znacznej mierze finansowany ze środków unijnych i współfinansowany przez gminę Ryglice zwróciłem się równolegle z takim samym wnioskiem do Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Teraz chciałbym przedstawić Państwu różnicę w odpowiedziach na pytanie o działania podjęte przez doradcę w okresie trwania tego projektu.

Jak możemy wyczytać w odpowiedzi – ekodoradca pracuje w naszej gminie od października 2016 r. a jego wynagrodzenie zasadnicze to 3900 zł miesięcznie plus dodatek stażowy. W tym samym piśmie mimo, że wnosiłem o wszystkie działania i wskazywałem, że składane są comiesięczne sprawozdania podano jedynie kilka (konkretnie 11 działań) podjętych w okresie od rozpoczęcia projektu w październiku 2016 r. do chwili obecnej. Zupełnie inaczej i co najistotniejsze, bez jakiegokolwiek uchylania się i pytania o cel odpowiedział urząd Wojewódzki a konkretnie koordynator projektu, udostępniając pełne sprawozdania. Przekazano mi zarówno sprawozdania finansowe w języku angielskim jaki i merytoryczne wszystkich działań podejmowanych przez ekodoradcę.

Wnioski nasuwają się same. Tam gdzie inni używają kserokopiarki udostępniając informacje publiczne skanując do pliku i udostępniając płacąc przy tym jedynie za prąd do kserokopiarki Gmina Ryglice zatrudnia i posługuje się skopiowanym i z internetu opiniami radcy prawnego mającymi na celu podważenie zasadności i znalezienie przepisów, które pozwoliły by odpowiedzi nie udzielić. Czy to jest sytuacja normalna, że mimo iż urząd jest zobowiązany do publikacji informacji na stronie BiP informacji tych nie publikuje? Wystarczy odwiedzić nasz gminny BiP i sprawdzić czy – opublikowano oświadczenie majątkowe burmistrza, czy publikuje się Uchwały Rady Miejskiej w Ryglicach. Jeszcze dziwniej wygląda brak publikacja zarządzeń burmistrza, choć ustawa o samorządzie gminnym jasno wskazuje, że zarządzenie jest obligatoryjną formą działania burmistrza jako organu wykonawczego JST i stanowi przedmiot nadzoru i kontroli. Co i jak zatem kontrolować, gdy te zarządzenia nie są publikowane?

Pan Burmistrz w Kowalowej powiedział, że żądam informacji, które urząd publikuje w internecie. Być może korzystam z innego internetu niż ten w którym Pan Burmistrz publikuje informacje, ale to najlepiej oceńcie Państwo sami.

Odpowiedź Urzędu Gminy Ryglice

Odpowiedź Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie

Szczegółowe działania ekodoradcy miesięczne sprawozdania

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 • Blogger.com

Permalink do tego artykułu: https://lepszeryglice.cba.pl/nie-mamy-panskiego-plaszcza-i-co-pan-nam-zrobi/

44 Komentarze

Skip to comment form

 1. Jeżeli wierzyć w to co podaje “fb” nasz Burmistrz ma dziś urodziny.
  Do całej masy płynących zewsząd życzeń chwiałbym dołączyć moje skromne życzenia.

  Szanowny Panie Burmistrzu .
  W tak szczególnym dniu jakim jest dla każdego dzień urodzin.
  Chcę życzyć Panu wszystkiego najlepszego, spełnienia marzeń i zdrowia które pozwoliło by Panu te marzenia zrealizować.
  Jednak przede wszystkim życzę Panu rozwagi i uczciwości której tak bardzo brakuje w naszej codzienności.

  Z poważaniem, bez żadnej ściemy.
  Pan wie kto.

  1. Pan wie to czytelnicy tez chcą wiedzieć

 2. NIEWIADOMSKI DONOSICIEL
  Donoszenie na mieszkańców własnej gminy, przez Pana Niewiadomskiego nie jest ładne. Ciekawe czy był Pan do spowiedzi przed świętami ?

  1. Grzesznik z Ryglic 🙂

  2. Retoryka podobna do tej jaką wygłaszano w odniesieniu do Pana Andrzeja Jeziora kilkanaście lat temu, tam nawet szło grubiej, bo na oficjalnej stronie urzędu zawieszono słynny tekst” Lutuj Jędruś Lutuj”. Pamiętam jak w odpowiedzi – na pierwszym blogu w Ryglicach o Ryglicach, takich jakie są naprawdę, pojawił się tekst “Ad vocem” i zapanowała konsternacja, bo urzędowe bobki nie czaili o czym Andrzej nawija. Śmiechu była cała kupa, bo nie wiedzieli co to znaczy.
   Dziś znów ktoś ośmielił się podnieść wzrok na wybrańców i zapytać publicznie co wy kurw…a robicie – i z miejsca stał się donosicielem, winnym tego, że w Ryglicach nic nie ma.
   Możecie mnie tak nazywać i obwiniać o własną nieudolności, bo to nawet lepiej, ludziki z dołu mają bowiem te przypadłość, że im jadą wyżej w górę to im się wydaje, że im wszystko wolno i nic im nie zaszkodzi.
   Ja się przyglądam i powiem sprawdzam, więc lepiej zacznijcie przyzwyczajać dupę do bata.

   1. Nie wysilaj się chłopie, tylko odpowiedz na pytanie. Niedługo mieszkanie w byłej lecznicy na 1 piętrze zostanie przejęte przez urząd, ponieważ są biedni mieszkańcy z dziećmi, a nie dziadki.

    1. No no widzę, że gdy zaczynam trafiać blisko celu robi się nerwowo i zwalnia się hamulec nieświadomie zaczynasz wierzgać coraz bardziej i gówno zaczyna bryzgać na boki.

     1. Brawo Panie Niewiadomski. Tak dalej. Miało być inaczej, lepiej. Niestety wygląda na to, że nic się nie zmieniło a wręcz przeciwnie. Miały potanieć ścieki, woda a tu dalej idziemy w DB. Burmistrza jeszcze więcej w mediach niż poprzedniego. Spotkania w Warszawie itd. pytanie czy był tam jako Burmistrz czy inny urzędnik? Do tego szukając kasy zamierza wyprzedać pod inwestycje ostatnie spokojne zakątki Ryglic. Zapewne kasa potrzebna na inwestycje w Lubczy. Na to nie pozwolimy.

      1. Zastanawiam się czemu nie kupiono tego gruntu za ośrodkiem w Ryglicach, dziś na skrawku tej działki burmistrz chce budować po sąsiedzku z stacją CPN żłobek. Mało tego chce dokonać zmian w planie zagospodarowania dla pozostałych działek w sąsiedztwie żłobka z budowlanych na przemysłowe. Strategia zagospodarowania terenu mistrzowska, bo na działkach obok przedszkola w głowach architektów urodził się pomysł centrum sportu. Niestety nie ma nikogo kto by te durnotę w naszej gminie zatrzymał, choć z drugiej strony jak radni usłyszą, że raz na 20 lat chcą coś nowego w Ryglicach mogą wybudować to, to gdzie to będzie nie ma znaczenia byle by było – i nie ma się co dziwić.

       • Anonim on 22 kwietnia 2019 at 20:19

       Proszę zwrócić uwagę na tereny za ośrodkiem. Rodziny z dziećmi na spacerze, dzieciaki na rowerach, rolkach. Jedyny teren praktycznie bez ruchu blisko centrum…..i taki powinien pozostać. Może ktoś się zacznie liczyć ze zdaniem mieszkańców? A gdzie jest radny Marcinek? O ile się nie mylę to jego teren. Jeżeli ma powstać centrum sportu to powinno powstać tu a nie między grobami.

      2. Nie powstanie ani tu ani nigdzie indziej, bo kasa się kończy i zmienia się polityka UE a co za tym idzie środki są na szkolenia, teatrzyki, ulotki szkolenia, konferencje, szkolenia,szkolenia szkolenia bo to łatwa do rozliczenia kasa a Pan burmistrz jak pamiętam coś o tym wie. Obejrzyj relacje z posiedzeń rady i zobacz jak znaczącą postacią w tym zacnym gronie jest wspomniany Pan Marcinek a przekonasz się, że to z jakiego okręgu jest wybrany nie ma znaczenia, bo to że został wybrany jest maksymalnym osiągnięciem i teraz swoją pracą przekonuje nas by to się już więcej nie zdarzyło.

       • Anonim on 22 kwietnia 2019 at 23:33

       Moim zdaniem, jak działki gminy w centrum leżą odłogiem przez 50 lat i nie przynoszą, żadnego dochodu, bo myślę, że nie przynoszą to dlaczego ich nie sprzedać
       Jak zostaną sprzedane, to gmina zyska kasę a jakiś biznesmen otworzy coś, co będzie ściągało ludzi w to miejsce i ryglice będą się rozwijały?
       Przecież właśnie na tym zależy panu Niewiadomskiemu.
       A taki biznesmen w przeciwieństwie do gminy nie będzie marnował dobrego miejsca tylko po to, żeby chwasty dobrze rosły.

      • myślę on 22 kwietnia 2019 at 19:37
      • Odpowiedz

      że większość ludzi liczyła na kończenie patologicznych sytuacji , tworzonych przez lata

       • Anonim on 22 kwietnia 2019 at 19:41

       …..a tu jeszcze większa patologia

       • nie wiem on 22 kwietnia 2019 at 20:05

       czy większa ale raczej nic się nie zmienia , jakiś anonim straszy n (zna ?) jak za słusznie minionych czasów ,nic nie rozumiem , PIS powinien inaczej działać

     2. Dwa wilki w stadzie zaczynają kąsać się nawzajem, co było do przewidzenia. Jeden nowy- choć stary -głodny i niespełniony, drugi -choć młody- nażarty i leniwy to na wskroś pazerny. I choć obaj robią koło pióra upstrzonemu pawiowi, to na placu boju pozostanie tylko jeden.
      Jak pan myśli Niewiadomski? Który?

       • o on 22 kwietnia 2019 at 23:35

       kogo choidzi bo nie rozumiem,jak by jaśniej dla niewtajemniczonych można było

      1. A to zapewne napisał stary lis który przygląda się kurnikowi i aż go łapy swędzą żeby znów się do kurnika dostać.
       Niestety w kurniku mimo, że wyskubanych i rozgdakanych kur wiele siedzi w kąta cieniu na najniższej grzędzie kogut – i rozgląda się wszędzie.

    2. wrażenie robi poświecenie ekodoradcy,za marne 3900 plus dodatki plus trzynastki nagrody wysługi itp plus zus itd ,takie kwatki -203 osoby dziennie rozumiem średnio w styczniu 2017

     1. Gdyby nawet wszyscy całe 12 tyś mieszkańców gminy zdecydowali się zadzwonić do ekodoradcy to zakładając, że 203 osoby dzwonią dziennie zajęło by to 60 dni. Jeżeli mogę podpowiedzieć to najistotniejszym punktem w tych sprawozdaniach jest pkt nr 7. Przygotowanie projektów o dofinansowanie do instytucji finansujących. Tam jest zapisany konkretny wynik pracy, nie ulotki i jasełka.

       • anonim on 23 kwietnia 2019 at 20:36

       Pewnie rzeczywisty miesięczny koszt pracy ekodoradcy będzie koło 7 tys , drugie 35 pieców poszło na to ,super ekonomia .

       • Anonim on 23 kwietnia 2019 at 21:31

       Wielu uważa że za sprawy gminy zabrało się CBA.

       • ciekawe on 23 kwietnia 2019 at 21:49

       ale dlaczego ktos tak uważa ,jakieś podstawy czy plota

  3. Ciekawe czemu Niewiadomski zamilkł gdy padło pytanie o sposób w jaki zdobyli wykształcenie wysoko postawieni notable z naszego regionu rodem z PO i PSL ? To go nie interesuje ?

   1. A jakie to ma znaczenie dla nas ?

    1. Pewnie się ich boi a taki wydawał się odważny. Jakie znaczenie ma dla nas wykształcenie Augustyna i co zyskaliśmy przez doktorat Olszówki ? Nic a Niewiadomski bije pianę i też nic na tym nie zyskamy, jedynie nas ośmiesza. Takiego cyrku jak w naszej gminie próżno szukać, co by ktoś nie zrobił zawsze źle. Wychodzi na to że tu sami pieniacze.

     1. Kolejny komentarz splycajacy temat.

      Nie o brak wykształcenia chodzi tylko o ewentualny jego naddatek.

     2. No cóż strach o który mnie posądzasz jest chyba Twoim udziałem, bo z wszelkich sił starasz się bagatelizować temat wykształcenia, że niby taki nie istotny, i jakie ma to znaczenie itd. itp. Trudzisz się a twój trud tylko utwierdza nas w przekonaniu, że coś z tym wykształceniem jest nie tak. Owszem takiego cyrku jak w Ryglicach nie ma nigdzie w około, bo i takich doskonałych sztukmistrzów jak u nas próżno szukać. Odniosę się też do poprzedniego komentarza dotyczącego rzekomego przemilczenia komentarza w którym zawarł ktoś listę notabli którzy delikatnie mówiąc podkoloryzowali swoje wykształcenie. Drogi anonimie trudno się odnosić do sypniętych ni z gruszki ni z pietruszki nazwisk, okraszonych jakimiś zdawkowymi sugestiami, bo to nie są sprawy jakimi bym się zajmował i miał wiedzę by stawać po którejś ze stron. Nie mniej jednak komentarz ten nie został prze zemnie przemilczany, więc nie rozumiem w czym rzecz?

       • Anonim on 24 kwietnia 2019 at 07:20

       Zbadaj karierę naukowa ” Kaskadera”, “Noszowego” który maturę podobno w Ryglicach robił. Sprawdź wykształcenie “Kierowcy Kamaza”, pokaż że masz jaja bo jak na razie wietrzysz.

       • Komisarz on 24 kwietnia 2019 at 07:26

       Anonim a czy te Kaskadery, Noszowi i Kierowcy pełnią jakieś funkcje publiczne a wcześniej podawali w dokumentach swe wykształcenie? Paweł popełnia ogromny błąd nie udzielając jasnej odpowiedzi. Po ilości wejść na bloga widać ze temat żyje i ludzie czekają na dalszy ciąg.

       • Anonim on 24 kwietnia 2019 at 08:41

       Pełnili i pełnią funkcje publiczne. Jak sądzisz Komisarzu idiota przestanie być idiotą zdobywając wykształcenie ? Taki idiota jest jeszcze bardziej niebezpieczny bo niektórzy mogą go uważać za autorytet. Wykształcenie natury i charakteru nie zmieni. Okazuje się że często ludzie niewykształceni są bardziej zaradni i kreatywni od tych z tytułami i szablonowym myśleniem. Znam człowieka ze średnim wykształceniem którego profesorowie z PWSZ proszą o pomoc w rozwiązaniu niektórych problemów naukowych.

      1. Więc jak masz odwagę i są to osoby publiczne – tak jak piszesz, to napisz wprost jakie funkcje pełnią. Nie o wykształcenie tu idzie tylko o uczciwość i nic to nie zmieni czy człowiek wykształcony czy nie jeżeli uczciwie nie potrafi powiedzieć jakie to wykształcenie naprawdę ma. Też mam wielu znajomych, którzy zdobyli wiedzę ale nie posiadają wykształcenia jednak żaden z nich nie wstydzi się wykształcenia jakie ma i potrafi ot uczciwie powiedzieć. Jeszcze raz – napisz wprost o kogo Ci chodzi i sam pokaż, że masz jaja, ale wydaje mi się, że jaja to dopiero niedługo będą.

       • Anonim on 24 kwietnia 2019 at 17:32

       To ty zacząłeś temat wykształcenia burmistrza, tylko czemu nie tkniesz tematu tych ” Uczonych ” panów ? Ja tego nie zacząłem. Ciąg temat do końca tylko z grubymi rybami a nie płotkami, no ale ty się ich boisz. I nie tnij “Jarząbka” że nie wiesz o kogo chodzi.

      2. Powiedz mi proszę ale tak logicznie, niby dlaczego miałbym zajmować się wykształceniem tych wskazanych przez Ciebie “Uczonych panów”? Czy to są osoby na które oddałem mój głoś? Nie!! Więc nie czuję się oszukany, czego nie mogę powiedzieć o naszym Burmistrzu. Tak jak mi radzisz będę ciągnął temat do końca, bo wyborcom należny się uczciwe wyjaśnienie tej sprawy bo w przeciwieństwie do tych “grubych ryb” ta płotka pływa w naszym lokalnym stawie.
       A tak wo gule, to nasz Burmistrz choć chyba nie ma wysokiej szkoły to i tak jest najmądrzejszy niczym prezes klubu tęczy. Łubu dubu, łubu dubu niech żyje nam prezes naszego klubu niech żyje nam – to mówiłem ja niewiadomski – tfu, tfu Jarząbek rzecz jasna.

       • Komisarz on 24 kwietnia 2019 at 17:45

       Czemu jeden z drugim i trzecim uchwycili się retoryki, że wykształcenie bywa bez znaczenia. Oczywiście że bywa. Oczywiście że po średnim można więcej wiedzieć niż profesor i doradzać. Tu chodzi o inna kwestię o prawdomówność i nie oszukiwanie innych ludzi. Tak ciężko to zrozumieć? Po co spłycacie temat ciągle i bagatelizujecie??

       • Anonim on 24 kwietnia 2019 at 19:16

       Komisarzu, a który z naszych burmistrzów nie kłamał ?

       • Komisarz on 24 kwietnia 2019 at 22:17

       No i mieli okłamywanie wypominane.

 3. Jedne dane mówią o 35 piecach zaś inne o 200. Cała ta administracja mi wygląda jak sałatka warzywna albo kogiel mogiel

  1. Dziwnie to brzmi, gdy nie brzmi spójnie i można się zastanawiać, która wersja jest prawdziwa. Myślę, że można o to zapytać a nawet zapytać komu z imienia i nazwiska wymieniono te kotły, bo są to środki publiczne i tu tajemnicy i zasłanianiem się RODO być nie może.

   1. Cham się uprze i mu daj.

    Dobrze Niewiadomski. Lusyruj urząd. Popieram!

     • junkers on 22 kwietnia 2019 at 14:03
     • Odpowiedz

     hmm….. co znaczy słowo “Lusyruj” ??

 4. Powtórzę komentarz z wczoraj bo znalazł się nie pod tym tematem co powinien.
  Pewnie niewielu wiedziało albo nikt, że 13 lutego do rady wpłynął „Raport z Realizacji Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Ryglice za lata 2017-2018.
  Co w tym takiego dziwnego?

  A no nasi gminni kaskaderzy prowadząc pojazd marki Gmina Ryglice nie dostosowawszy prędkości jazdy do warunków panujących w Polsce, jadąc na biegu terenowym cisną gaz do podłogi. Poruszając się z minimalną wymaganą prędkością przy maksymalnym spalaniu chcą doprowadzić chyba do zajechania pojazdu, ogłaszając przy tym, że pędzimy jak kiedyś PKS-y.

  Przypomnijmy sobie informacje z zebrań, ile to pieców wymieniono i jak to pozyskujemy środki na co tylko się da a tu w raporcie takie rzeczy.
  Wymiana pieca w Ośrodku zdrowia w Zalasowej 24 483,15 zł w całości środki własne gminy.
  Przebudowa kotłowni w szkole w Woli Lubeckiej 68 511.00 zł w całości środki własne gminy.
  Wymiana 35
  sztuk starych nieekologicznych kotłów na nowe nowe urządzenia grzewcze (gaz węgiel biomasa) w 2018 r.
  Jest to tym bardziej istotne i dziwne bo Pan Gutkowski mówi, że wymieniono ponad 200 szt. a w oficjalnym raporcie pisze, że 35 szt. dość spora różnica a wypowiedzi pochodzą niemal z tego samego dnia. https://youtu.be/bppXt8ZQWP4?t=201

  Tutaj macie link do raportu choć pisze w dokumencie, że jest publikowany na stronie BiP to stawiam piwko jak go znajdziecie.
  Ciekawe czemu nie nazywa się jak w tytule tylko Ad.06-Ryglice.pl http://lepszeryglice.cba.pl/wp-content/uploads/2019/04/Raport-z-realizacji-programu-ochrony-srodowiska-17-18.pdf

  Tutaj to o czym pisałem http://lepszeryglice.cba.pl/wp-content/uploads/2019/04/Rapory-wymiana-piecy.jpg

 5. Widać zapytania idą równolegle do różnych instytucji.

  • Cham się uprze ... on 21 kwietnia 2019 at 15:12
  • Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Optionally add an image (JPEG only)