W Gminie Ryglice dane o umorzeniach podatku niejawne.

Gmina Ryglice zakonspirowane  dane o umorzeniach podatku.

Drodzy czytelnicy.  Ostatnio postanowiłem sprawdzić kilka spraw dotyczących sprawowania „władzy” w naszej gminie Wśród nich znalazł się temat umorzeń  zaległości  podatkowych dokonanych w latach 2011-12 r.  Jak  zapewne nieliczni z Was wiedzą, na podstawie  art. 37 ust.1 pkt 2 lit. f ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157 poz. 1240- tekst  jed. z późn. zm.) dane te powinny być obligatoryjnie podawane do wiadomości publicznej. W ustawie tej  czytamy, że:

Urząd  zobowiązany jest do  dnia 30 kwietnia roku następującego po roku budżetowym  podać  na swej stronie BIP wykaz osób prawnych i fizycznych oraz jednostek  organizacyjnych  nie  posiadających  osobowości  prawnej,  którym  w  zakresie  podatków  lub  opłat udzielono ulg, odroczeń, umorzeń lub rozłożono spłatę na raty w kwocie przewyższającej łącznie 500 zł. wraz ze wskazaniem wysokości umorzonych kwot i przyczyny umorzenia dokonanych w minionym roku budżetowym.

Jak każdy z Państwa może sprawdzić osobiście przeglądając stronę BIP Urzędu  Miejskiego w Ryglicach (która  jest jedną z najuboższych w informacje stron w całej chyba Polsce)  informacje  dotyczące umorzeń podatków za 2011 r. się nie znalazły. W związku z ewidentnym faktem  naruszenia wyżej cytowanej ustawy,  postanowiłem zwrócić się w tej sprawie z wnioskiem o udzieleni informacji publicznej. Otóż tak było do wczoraj ponieważ wieczorem dostałem informację, że jednak dane te są  na stronie BIP Ryglice, ale  są nie opisane, co bardzo utrudnia ich wyszukanie. Jest to zatem wiedza dla tych co wiedzą pod jakim kryptonimem je opublikowano. Dane te opublikowana na stronie BIP Ryglice w zakładce budżet i majątek/ Informacje z wykonania budżetu  a plik który je zawiera nosi tytuł Informacja za IV kwartał 2011 roku:  http://ryglice.pl/Upload/docs/2012-05-31-08-20-09-01.pdf  Jak ta nazwa ma się do zawartości którą zawiera i w jaki sposób można dane te zidentyfikować? W jaki sposób ma je znaleźć wyszukiwarka? Gdyby nie fakt, że jeden z urzędników wskazał, gdzie to jest to do dziś twierdzili byśmy, że danych tych nie ma. Szukanie tak opisanego pliku, to jak szukanie igły w stogu siana.  A zatem nasuwa się pytanie, czy tak publikowane dane można nazwać jawnymi?  Dla porównania proszę zobaczyć jak to wygląda np. w Krakowie  http://www.bip.krakow.pl/?bip_id=1&mmi=9782  

We wniosku z dnia 24.01.2013 r.  przesłanym drogą email na adres mailowy Urzędu Miasta w Ryglicach  zwróciłem się z następującym pytaniem.

Zwracam się o udostepnienie informacji dotyczących danych, wysokości oraz uzasadnienia umorzeń zaległości podatkowych dokonanych na rzecz podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych w latach 2011 i 2012. Proszę o zawarcie informacji o tym, komu, w jakiej kwocie i z jakiej przyczyny została umorzona zaległość podatkowa.

Po upływie maksymalnego, jak  zresztą w każdej sprawie o którą pytałem dotąd, (nawet gdyby pytanie brzmiało o której  godzinie wczoraj p. burmistrz skończyła  pracę?) czekam niemal co do minuty  14  dni. Jest to maksymalny czas w jakim urząd zobowiązany jest odpowiedzieć. Mimo wykorzystania maksimum czasu w zdecydowanej większości odpowiedzi są niekompletne lub naruszają obowiązujące w tym względzie przepisy. Tak jest również w przypadku wniosku w sprawie ujawnienia  z imienia i nazwiska osób i firm którym w 2011 i 2012 r. umorzono bądź rozłożono na raty podatek. Tu wyszła kolejna niewiedza urzędników a zwłaszcza radcy prawnego, który polecił przesłanie informacji, w której zamiast nazwisk i nazw firm podano numer decyzji,  co po raz kolejny narusza zarówno ustawę o finansach publicznych jak i ustawę o dostępie do informacji publicznej. Wyjaśnić należy również,  że o ile na stronie BIP Burmistrz/Urząd ma obowiązek publikowania danych osób i firm w stosunku do których zaistniał fakt przekroczenia  łącznej kwoty umorzeń przekraczającej  500 zł. o tyle w odpowiedzi na wniosek w drodze ustawy o dostępie do informacji publicznej urząd zobowiązany jest  podać każdą kwotę, nawet  jeżeli jest to 1 zł .  W związku z tym że w odpowiedzi nie podano z imienia i nazwiska o jakie osoby chodzi  oraz nie podano nazw firm,  zwróciłem się o doprecyzowanie tych  tajnych danych.

Poniżej lista osób i podmiotów wobec których dokonano w latach 2011 i 2012 umorzeń  w formie w jakiej ją otrzymałem . Do sprawy wrócimy po otrzymaniu kompletnych materiałów.

 

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 • Blogger.com

Permalink do tego artykułu: https://lepszeryglice.cba.pl/w-gminie-ryglice-dane-o-umorzeniach-podatku-niejawne/

91 Komentarzy

Skip to comment form

 1. A jak dziś z umarzaniem? Chyba bylo by co sprawdzać. Komisja Rewizyjna śpi chyba. Na sesjach jak dawniej nie podaje się komu umorzono.

  1. Dzięki za podopowedź. https://www.facebook.com/Ryglice2018-412260028944179/

 2. Appreciate it for helping out, good info .

  • Do radnego A.J. on 15 lutego 2013 at 22:36
  • Odpowiedz

  Ależ proszę nie komentować “pseudo polityki” tylko fakty. Nie zaprzeczy pan, że ich brak. Swoją drogą coś takiego jak “pseudo polityka” nie istnieje. Można nazwać – śmieszna polityka, głupia, bezsensowna, wroga, itd, ale to zawsze będzie polityka, z którą wytrawny i rozsądny polityk będzie się liczył. Dobranoc. az.

 3. strategia na władzę sie omawia właśnie na przennej 6 niżej 16. Kto przywiezie piwo ma fotel w.ce burmistrza – czeka się

  • też historyk on 15 lutego 2013 at 16:43
  • Odpowiedz

  Wujek naszego Jakościomierza był swego czasu Wójtem w naszej gminie. Nie był długo, nie dał sobie rady z Urzędnikami, które na niego wylewały pomyje, że szkoda słów. To dobry chłop, dziś dobry kościelny. Dziś jego siostrzeniec, czy bratanek (nie znam szczegółów), jak widzimy doskonale sobie radzi z urzędem, choć nie ma żadnej funkcji.

  • do bez znieczulenia on 15 lutego 2013 at 12:18
  • Odpowiedz

  Co do “Staruchów”
  Za parę , paręnaście lat też większość dzisiejszych młodych, piszących na blogu będzie staruchami i co następne pokolenie ma im życzyć. Mimo ,że jestem po 60 -tce nie czuję się wypalonym staruchem.
  Swoją drogą , niech co niektórzy malkontenci przestaną siedzieć za klawiaturą i pisać czasami pierdoły.! ( oczywiście nie wszyscy)
  Wybory są wkrótce. Macie duze szanse być Radnym, a nawet Burmistrzem, wiec zacznijcie działać , wygrajcie wybory i rządźcie. Zycie i czas wszystko zweryfikuje.
  Swoją drogą, gdyby nie tzw staruchy to nie jeden młody nie miał by co do garnka włożyć

   • co to kampania już ? on 15 lutego 2013 at 13:37
   • Odpowiedz

   he he
   Jak dla mnie to bardziej chodzi o to by kandydaci byli młodzi w sensie, że już nie ci sami non stop. Karasiewicz, Augustyn, Augustyn , Karasiewicz, Połoska, Cieślikowski, Olszówka i znów Połoska, znów Cieślikowski. Podobnie sprawa sie ma na szczeblu posłów. Jasne, że też wiek młody ma znaczenie, ale nie decydujące przecież. Co do funduszy unijnych to pełna zgoda, że bierze się jakie są i robi się takie place np.

  1. Gdy emocje już opadną
   Jak po wielkiej bitwie kurz
   Gdy nie można mocą żadną
   Wykrzyczanych cofnąć słów
   Czy w milczeniu białych haniebnych flag
   Zejść z barykady
   Czy podobnym być do skały
   Posypując solą ból
   Jak posąg pychy samotnie stać

   Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść
   niepokonanym
   Wśród tandety lśniąc jak diament
   Być zagadką, której nikt
   Nie zdąży zgadnąć nim minie czas

   Wielu z Was, z całym szacunkiem nie potrafi tego uczynić, pomimo zasług które się Wam należą. Zostawcie świat dla młodszych, skupcie się na pomocy dla nich jeżeli możecie.

    • Perfekcyjnie on 16 lutego 2013 at 18:10
    • Odpowiedz

    J 23

 4. Czyli nie ma w Ryglicach nikogo na kogo można postawić wszyscy są lub byli w układach przecież żyjemy i mamy kontakty spotykamy się z ludźmi czy to nas dyskredytuje do pełnienia funkcji publicznych ? Uważam że nie jeżeli umie się rozróżnić życie przyjaźnie znajomości od sfery sprawowania urzędu która ma być czysta. Uważam że jeżeli była by większa przejrzystość tak prawdziwa nie ta którą nam obiecywali kandydaci NJ to żadne układy nie mają prawa przetrwać tylko trzeba chcieć. Nie trzeba nam ludzi idealnych ale z ideałami i właśnie tej przejrzystości jawności wynikającej z chęci a nie z przymusu.

 5. Ja uważam, że jeżeli w radzie będą ludzie kompetentni to ich wiek nie ma znaczenia to samo dotyczy fotela burmistrza. Ponoć na to stanowisko ma startować pani Hania z banku, to solidny kandydat z wiedzą i praktyką w zarządzaniu jeszcze do tego inteligentni radni i można zarządzać tą gminą. Słuszne uwagi tu padły jeżeli nie ograniczymy wydatków nie stać nas będzie na żadne inwestycje w przyszłości, sprawowanie władzy to myślenie nie tylko o chwili obecnej i pod kontem jak znów wygrać wybory ale myślenie właśnie o przyszłości. Jeżeli nie zablokujemy jako społeczeństwo tych szalonych pomysłów NJ to w przyszłej kadencji będziemy tylko spłacać długi i patrzeć jak inni się rozwijają. Nie lubię gdy się tylko krytykuje i krytykuje ale w naszej gminie tylko to pozostaje gdyby nie ta krytyka złe sprawy zaszły by o wiele dalej .

  1. Jestem kobietą i takie funkcje nie do końca dla kobiety. P. Gieracka jest ekonomistą, ale jak tu piszą zbyt blisko była starych, miejmy nadzieję zużytych układów, ja bym głosu nie dała jej mimo, że ją szanuję.

   • pesymista on 15 lutego 2013 at 15:21
   • Odpowiedz

   Tak wybierzmy kolejną babcię emerytkę, której jedynym celem będzie poodwyyżka pensji…

   1. Widać do zakutych łbów nic nie dotrze. Zawsze znajdą argument na poparcie swojej idiotycznej tezy, pomimo że widzą co się wyrabia i co się chce zrobić. Ile jeszcze lat?

 6. Piszą do koryta bo sami tylko to widzą i po to się pchają do rady, nie chodzi im o nic więcej. Podoba mi się ten blog i podejście jego autorów do tego tematu, widać że traktują sprawy poważnie i jak do tej pory robią to co jest rolą opozycji idealnie.

   • młody wyborca on 15 lutego 2013 at 09:45
   • Odpowiedz

   Otóż to właśnie miałam na myśli . Słowo “koryto” używają jedynie ci co w ten sposób o tym myślą.

    • bezznieczulenia on 15 lutego 2013 at 10:32
    • Odpowiedz

    Cytat: “Nie rozumiem CZEMU ciągle szuka się na to stanowisko staruchów, umoczionych, powiązanych, skorumpowanych” sugeruje, że wszystkie “staruchy” to złodzieje przy korycie, powiązani nie wiadomo z kim i uzależnieni od innych im podobnych staruchów i czerpiący zyski z korupcji.
    Staruchy nie są wykształceni, nie pracują, nie służą innym i nie mają pojęcia o ideałach. Myślą tylko o korycie. To ja proponuję odsunąć ich od tego koryta na zawsze a najlepiej uśpić darmozjadów, żeby młodzi nie musieli się z nimi długo męczyć. I jeszcze pewnie emerytury by chcieli, co, niedoczekanie wasze stare dziady.
    Czy z takimi poglądami chcecie budować lepsze jutro ?
    Nadal naiwnie myślę, że jednak nie.

     • nie przesadzaj on 15 lutego 2013 at 11:09
     • Odpowiedz

     Ewidentnie przesadzasz w drugą stronę i sugerujesz, że młodzi tacy niby dla staruchów okrutni? Cieszyć sie należy, że w ogóle ktoś ma energię i chęci z młodszych robić to co robi. Pozdro dla lepszej juterzenki.

      • bezznieczulenia on 15 lutego 2013 at 13:37
      • Odpowiedz

      Przesada jak piszesz “w drugą stronę” była celowo zamierzona w odpowiedzi na przesadę. Ja też się cieszę, że są tacy co im się chce jeszcze coś robić.
      Pozdrawiam Adama i Krzysztofa

    1. “I jeszcze pewnie emerytury by chcieli, co, niedoczekanie wasze stare dziady.” – A wiesz co mnie najbardziej wkurza? Że wielu z tych starych ormowców, milicjantów, sprzedawczyków i zaprzańców żyje dziś bardzo dobrze, lepiej niż młodzi co pracują po 10 i 12h na dobę. Ale mało im tego, jeszcze władzy im potrzeba, jeszcze czują się niespełnieni, a jak się już dorwą do władzy to dopiero jazda się zaczyna. [ Pamiętaj, i ty kiedyś będziesz dziadkiem] Zastanowiłeś się kiedyś co nas, młodych czeka na emeryturze? Jeżeli jakimś zbiegiem okoliczności dożyjemy 67 lat? To właśnie te staruchy nam to szykują, sami przeszli na emerytury po 15 latach w służbach mundurowych albo innych ormowskich i jest im zajebiście. Szary człowiek który tyrał całe życie i ma teraz 600 zeta renty ma w d… władzę radę i wszystkie te pierdoły, on się martwi za co leki wykupić, które w polszy są 3 razy droższe niż w niemczech. Co za zbieg okoliczności, nieprawdaż? Ale jaka cała Polska, taka i nasza gmina. Wypisz wymaluj lustrzane odbicie.

      • Nowy na blogu on 16 lutego 2013 at 08:20
      • Odpowiedz

      To jak dziś mają młodzi w dużej mierze zasługa starszych, bo to oni rządzili decydowali o kraju i gminach itd.

  • Walentynka on 14 lutego 2013 at 18:35
  • Odpowiedz

  dla U.
  http://www.kartki.pl/showEcard/Ui8nHnFt4CJMBaPBBZ1GIlDYnMclbNeY

  klik w niebieski napis ‘Odbierz kartkę elektroniczną’

 7. Kandydatka dobra ale zbyt dużo zobowiązań i powiązań i wyborce to może zniechęcać -na pewno kadrowo i zdroworozsądkowo na obecny kryzys polityczny mogłoby być

  1. Nie rozumiem CZEMU ciągle szuka się na to stanowisko staruchów, umoczionych, powiązanych, skorumpowanych. Nie ma nikogo w tej gminie młodego, wykształconego, ambitnego, takiego jak Kozioł w Skrzyszowie?? Nie rozumiem tej gminy, ciągle chce mieszać w starym kotle z zepsutą i śmierdzącą breją, a potem lament że jest to co jest. Ile jeszcze lat wam trzeba stracić żebyscie wreszcie przejrzeli na oczy??

   1. Kto z młodych dobrze wykształconych ludzi mając pracę i dobry zawód podejmie się pracy w tym bajorze , które zgotowali niektórzy mieszkańcy. To co zapoczątkował Jezior poprzez fałszywe oskarżenia dyskwalifikuje tę gminę jako środowisko pracy nie tylko wśród młodych. Śledząc historie tej gminy było dwóch budowniczych to jest pan ś.p. Potempa i Karasiewicz jednego zamknęli na 3 miesiące do więzienia jeszcze w PRLu , a drugi ma zarzuty prokuratorskie. Obaj obejmując stanowiska naczelnika czy wójta mieli po 30 parę lat czyli byli młodzi. Oni byli ideowcami.

    1. Jeżeli poprzednik jest bez winy to spokojna głowa, krzywda mu się nie stanie, a i jeszcze Jeziora może kopnąć w d… za pomówienia i spore odszkodowanie od niego wyciągnie. Poczekamy, zobaczymy. Tymczasem trzeba szukać kolejnych młodych, nie rezygnować! Teraz wybraliscie dojrzałą, chyba wam wystarczy co?? Czy macie zamiar szukać kolejnego dziadka? Jak tak, to powodzenia!

     • Przejdźmy do konkretów on 15 lutego 2013 at 15:33
     • Odpowiedz

     Referendum odwoławcze, powszechna mobilizacja i mamy Lepsze Jutro! Zieliński na burmistrza, Groch na przewodniczącego Rady Miejskiej. Na co jeszcze mamy czekać?

     1. Formalnie to nie jest możliwe. Odwołanie burmistrza w referendum, bo tylko tak jest to możliwe nie powoduje odwołania rady. Gdy na wniosek rady rozpisano by referendum i by się ono nie udało następuje rozwiązanie rady, rozpisuje się wybory do rady, burmistrz zostaje. Taki scenariusz jak piszesz może jeśli już zaistnieć za niecałe dwa lata.

     2. sprostowanie:
      Teoretycznie jest jednak możliwe odwołać burmistrza i radę.

      • obserwator on 15 lutego 2013 at 22:00
      • Odpowiedz

      A to byłby dopiero kabaret i darmowa zabawa

    • bezznieczulenia on 15 lutego 2013 at 07:40
    • Odpowiedz

    Słusznie, staruchy już dość się nakradli, teraz do koryta młode wilki. Powodzenia.

     • młody wyborca on 15 lutego 2013 at 08:42
     • Odpowiedz

     Czemu niby do koryta, a nie do normalnej pracy, służby?

 8. Chyba niezły nius bo jeszcze o tym nie czytałam tu na blogu, no ale do rzeczy. Wczoraj całkiem przypadkiem dowiedziałam się od koleżanki z pracy że nasza opozycja od jakiegoś czasu robi spotkania w zalasowskim kółku rolniczym. Omawia się tam ponoć to co się dziele w gminie ale ja ponoć nie tylko, jak mi mówiła (no nie może nie podam imienia bo by mnie zabiła) kumpela ustalają ponoć strategie na wybory. Nie wiem ile w tym prawdy ale na burmistrza ma startować ponoć dyrektorka z banku Gieracka kto przychodzi na te spotkania nie wiem bo nie chciała powiedzieć na pewno jednak jest to Groch i ten drugi no i jeszcze Burza ale ponoć sporo ludzi przychodzi na to.

   • sklerotyk on 13 lutego 2013 at 21:34
   • Odpowiedz

   Coś w tym może być. Teraz już nie pamiętam ale jakiś czas temu dyrektorka banku w Ryglicach kandydowała lub miała kandydować w wyborach burmistrza w Ryglicach. Jak było naprawdę nie pamiętam.

  1. Jest już dobra pora, by chętni do kandydowania ogłaszali społeczeństwu swoje zamiary. Przyjęło się, że niemal w ostatniej chwili dowiadujemy się o kandydatach. Słyszy się też, że nie należy zbyt wcześnie zdradzać swych publicznych/politycznych zamiarów, bo konkurencja ma więcej czasu na wyszukanie “haków”, itp.

   Nie musi przecież tak być, by były “haki” i by mieć “haki”. Ogłoszenie dziś, że się chce być radnym, czy burmistrzem może być odebrane jako odważne i rozsądne. Powiem więcej – rozłożona w dłuższym czasie kampania wyborcza może okazać się tańsza i mniej stresująca. az.

   • Raniuszek on 14 lutego 2013 at 06:45
   • Odpowiedz

   frrrrrr, Ziuta, Ziuta w każdej plotce ziarno prawdy tkwi.

  2. Kilkanaście lat temu jeden ówczesnych z kandydatów na burmistrza też takie schadzki organizował w lokalu zwanym wtedy babyO jak mnie pamięć nie zawodzi. Nawet na tych spotkaniach można było się podobno napić miejscowej berbeluchy, jednak inwestycja ta nie przyniosła oczekiwanych rezultatów i lud nie dał się kupić. Berbeluchę wypił, a na burmistrza wybrał tego co zawsze.

  • Zobaczcie on 13 lutego 2013 at 19:18
  • Odpowiedz

  tutaj, piszą i będą pisać, bo …. a szkoda gadać.

  http://www.wiadomosci24.pl/artykul/ryglice_czy_przewodniczacy_wzial_lapowke_czy_to_pomowienia_260435.html

  1. No no, portal wiadomosci24.pl to jeden z największych informacyjnych w Polsce. To zaszczyt dla Ryglic, że się nami interesują.

   1. Chciałbyś, by to co jest o nas na 24 było w największych mediach Polskich? A może i się doczekasz.

  1. Obserwowane są również poruszane na blogu sprawy.

  2. Pewnie CBA i CBŚ szukają w Urzędzie Miejskim w Ryglicach czegoś nad czym mogli by popracować.

   1. Jak by CBA się interesowała sprawą, to już by siedziała na papierach w urzędzie. Widać nie spieszno im.

  • mam dość tej krainy on 12 lutego 2013 at 16:13
  • Odpowiedz

  czytam te rewelacje czerwonym drukiem oraz komentarz kogoś o nicku “komedia?” i pytam się GŁOŚNO za co ci ludzie biorą kasę i maję 13 pensję, pewnie też świąteczne bony i jeszcze nagrody co roku.???!!!

  Oto link:
  http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/665658,570_milionow_na_premie_dla_urzednikow_m_in_za_punktualne_przychodzenie_do_pracy.html

   • zmień/zmieniaj on 12 lutego 2013 at 20:00
   • Odpowiedz

   Aby ci było lepiej to zmień krainę, albo zmień krainę.

   • Obywatel AB on 12 lutego 2013 at 20:42
   • Odpowiedz

   To nie karnawał
   ale tańczyć chcę
   i będę tańczył z nią po dzień

   to nie zabawa
   ale bawię się
   bezsenne noce senne dnie

   to nie kochanka
   ale sypiam z nią
   choć śmieją ze mnie się i drwią

   taka zmęczona
   i pijana wciąż
   dlatego nie

   NIE PYTAJ WIĘCEJ MNIE

   nie pytaj mnie
   dlaczego jestem z nią
   nie pytaj mnie
   dlaczego z inną nie
   nie pytaj mnie
   dlaczego myślę że…
   że nie ma dla mnie innych miejsc

   nie pytaj mnie
   co ciągle widzę w niej
   nie pytaj mnie dlaczego w innej nie
   nie pytaj mnie
   dlaczego ciągle chcę
   zasypiać w niej i budzić się

   te brudne dworce
   gdzie spotykam ją
   te tłumy, które cicho klną

   ten pijak, który mruczy coś przez sen
   że PÓKI MY ŻYJEMY ona żyje też

    • Nie pytaj O Polskę on 12 lutego 2013 at 22:05
    • Odpowiedz

    Przepiękny utwór.

    ‘te tłumy, które cicho klną’

   • co ?Wojtanowski on 13 lutego 2013 at 07:28
   • Odpowiedz

   Z taką premedytacja i zachwytem czytane podczas sesji pismo prokuratora o wszczęciu postępowania w sprawie podatków , przy aprobacie i zadowoleniu radnych , no , no gratuluję tupetu. “Nosił wilk razy kilka………… “.

    • czytelnik on 13 lutego 2013 at 18:04
    • Odpowiedz

    Czy publiczne ujawnienie tego rodzaju pisma jest zgodne z prawem? Kiedy Jezior został skazany na nieprawdziwe informacje na swoim blogu o poprzednim burmistrzu, to kiedy poprzedni burmistrz umieścił podobno wyrok w tej sprawie na stronie UM Ryglice to Jezior poleciał z tym do sądu, ale po wygranych wyborach sprawę wycofał. Więc jak to jest z publikowaniem tego rodzaju informacji? Czy urzędnicy po raz kolejny nie złamali prawa?

 9. Zaraz, zaraz. To mieszkaniec zapytuje oficjalnie o daną sprawę, a odpowiedź jest na BiPie i urząd po 14 dniach odpowiada miast od razu wskazać mieszkańcowi gdzie jest informacja? A czy reżyser Bareja jeszcze kręci filmy? Świetny materiał. Wygląda na to, że urzędnicy nie wiedzą nawet co jest na BIPie. A i dlaczego w odpowiedzi danej mieszkańcowi po 14 dniach brak nazwisk a Na BIPie jest z nazwiskami?

  1. A może to było zrobione celowo by ujawnić jak to wszystko wygląda. hehhehe

   • wskazówka on 12 lutego 2013 at 15:49
   • Odpowiedz

   Wytyczne do BIP – Budowa podmiotowych stron BIP musi zapewniać publikowanie, gromadzenie, wyszukiwanie, aktualizowanie w oparciu o mechanizmy bazodanowe. Takie rozwiązanie narzuca realizację publikacji treści wyszukiwanych, jako odpowiedzi na pytania kierowane do bazy, wykorzystanie przy budowie zapytań z kreatorów raportów i graficznych interpretacji odpowiedzi, przeprowadzanie analiz danych w zakresie specjalnie zbudowanych procedur systematyk opracowanych dla danego podmiotu, czy zadania publicznego.

   http://nbip.pl/?n_id=529

   A czy dobry BIP nie służy też promocji gminy? Tyle kasy się wydaje na promocję a nasz BIP? Ledwie co w nim jest, a jak już jest to wymieszane jak plewy ze słomą.

   • Raniuszek on 13 lutego 2013 at 07:21
   • Odpowiedz

   14 dni odpowiadają a mają odpowiedź gotową od prawie roku. Fiu , fiu, fiu, Frrr, lecę do sąsiedniej gminy Skrzyszów pośpiewać, coś podpatrzeć.

  • bezznieczulenia on 11 lutego 2013 at 20:54
  • Odpowiedz

  Podatek od nieruchomości powinien być powszechny bo powszechność podatku jest jego bardzo ważną cechą. Przestrzeganie tej zasady powoduje, że jednostkowe obciążenie tym podatkiem jest możliwe niskie. Powszechność oznacza, że podatek powinni płacić wszyscy mieszkańcy gminy. Jeżeli ktoś nie płaci, to ktoś inny musi zapłacić więcej. Jeżeli zatem będą płacili wszyscy to podatki mogą być niższe, a dochody gminy wzrosną – i to wyłącznie kosztem tych, którzy obecnie nie płacą.
  I odwrotnie jeżeli stawki podatku będą niskie, to w mniejszym stopniu będą powodować chęć unikania tego obowiązku. Przykładem niech będzie podatek od nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą. Jego wysoka stawka jest wielu przypadkach niewspółmierna do osiąganych korzyści co powoduje, że przedsiębiorcy nagminnie omijają to opodatkowanie nie podając faktycznej powierzchni.
  Kolejną sprawą są ulgi podatkowe i umorzenia.
  Udzielane ulgi w płaceniu podatków powinny przynosić wymierne korzyści np. w postaci tworzenia nowych miejsc pracy, co przyniesie dochody gminy w postaci podatku dochodowego. Z kolei umorzenia powinny ściśle wiązać się z przypadkami losowymi.
  Idealnym w tym wypadku byłoby utworzenie regulaminu umorzeń, lecz nie jest to proste ze względu na to, że los sprowadza bardzo różne przypadki. Dlatego bardzo ważnym czynnikiem jest tu tzw. sprawiedliwość społeczna choć wiem, że dla każdego będzie ona inna.
  I sprawa najważniejsza. Instytucja umorzeń podatku od nieruchomości nie może być narzędziem politycznym, wykorzystywanym do zdobywania podarcia w wyborach.

  1. Podatki powinny być proste, niskie o żadnych ulg bo tylko wtedy będą sprawiedliwe.
   Sprawiedliwość społeczna to żadna sprawiedliwość. Ulgi podatkowe i dotacje na tworzenie miejsc pracy rodzą patologie i niby dlaczego inni podatnicy mają finansować te patologie? Od zdarzeń losowych można się ubezpieczyć choćby po to my mieć środki na podatek, a jak kto lubi ryzyko to jego sprawa tylko niech potem nie płacze i nie wyciąga łapy po państwowe pieniądze.

  • Poważny człowiek on 11 lutego 2013 at 19:26
  • Odpowiedz

  Ciekaw jestem kto zagospodaruje potencjał panów Grocha i Zielińskiego, zwłaszcza Groch jak widzę ma ogromny potencjał, pytanie tylko czy będzie miał z kim współpracować. W obecnej radzie bardzo dobrze radzi sobie Marek Dudowicz myślę że Panowie Groch, Dudowicz i Zieliński to przyszłość która zmieni tę naszą zacofaną Gminę. Oby tak się stało bo żal patrzeć jak to wszytko wygląda, widać zwłaszcza na przykładzie pana Krzysztofa. Dlatego jestem pewien, że nie jest on na niczyich usługach, bo za pieniądze i z obowiązku tak się nie działa. Żeby tak działać trzeba mieć otwarty umysł, szerokie horyzonty, i pasję. Miło poczytać kogoś kto wie o czym pisze i ja czytam to z uwagą . Tak na zakończenie, była tu kiedyś mowa o wydawaniu gazetki, Panowi zróbcie to bo ludzie starsi na to czekają słyszeli o was ale nie mają komputerów, internetu i nie mogą was czytać. Wiem to, bo taką mam pracę, często spotykam się z ludźmi i już kilka razy drukowałem wasze artykuły dla starszej Pani i Pana.

   • Też poważny człowiek on 11 lutego 2013 at 20:04
   • Odpowiedz

   Są wiarygodni. Nie wierzę, że nie wiedzieli puszczając temat podatków, że w wielu domach, firmach itd. będą na piętnowanym, nie boją się tego, robią swoje i to jest naprawdę dobre działanie. W porównaniu z kontrolą, jaką prowadził radny Jezior, to co jest dziś jest fantastyczne. Jest naprawdę nadzieja, że gdyby ci ludzie objęli ważne funkcje w gminie to to co egzekwują nie poszło by pod dywan, a po prostu by funkcjonowało, bo takie jest prawo. Już nie mówię, że nabywają ogromne doświadczenie samorządowe, są obecni na sesjach itd. Wersja papierowa by się przydała.

  1. A cóż to oni mają za potencjał. Dwa lata krytykują i obnażają władze, ale co z tego wynikło?. Władzę w Polsce to i uczeń podstawówki potrafi merytorycznie skrytykować. Wiec może czas skończyć z krytyką a spróbować coś dla gminy i jej mieszkańców dokonać załatwić poprawić. Może po prostu w Ryglicach lepiej się nie da bo “tak krawiec kraje jak mu materii staje”

   1. Szkoda tylko że ten materiał cały czas kupowany na przysłowiową krechę, krojony jest zupełnie bez pomyślunku byle skroić. Ciekaw jestem ile jeszcze kupimy tego materiału nim banki powiedzą dość. Jest czas krytykowania i czas słuchania krytyki, w obecnej radzie zasiada jeden krytykant, zastanówmy się czy dziś osoba ta poprawia to co jeszcze niedawno krytykowała? Czy może utrwala krytykowany kiedyś a trwający do dziś stan krytyczny? Dobitny i aktualny dowód na to że nie, mamy czytając że będą budować za remizą targowisko. W poprzedniej kadencji teren ten był zalewowy, nienadający się pod inwestycje, w chwili obecnej mimo potwierdzenia tej tezy przez przyrodę w czerwcu 2010 r. teren już uznano za niezalewowy i nadaje się do celów inwestycyjnych. Cóż za przemiana, no ale jak tu nam przedmówca ładnie napisał “może w Ryglicach lepiej się nie da” a może w Ryglicach normalnie się nie da? Bo lepiej drogi anonimie to nawet dzieci z podstawówki by zarządziły.

     • szwagier liberała on 12 lutego 2013 at 00:48
     • Odpowiedz

     No i znowu tylko krytyka i żadnych pomysłów. A ja sobie myślę, że na tym terenie niezalewowym, który jest zalewany można by wybudować kilka bud handlowych, nazwać to targowiskiem, ubezpieczyć na ile się da i czekać na powódź przy okazji handlując. Jak zacznie mocno lać szybko zabrać towar i czekać aż wszystko zaleje. A gdy słonko zaświeci i woda opadnie zgłosić to ubezpieczycielowi i zgarnąć odszkodowanie. Niezły pomysł prawda? Musze poszukać se takich niezalewowych terenów, które są zalewane bo to może być ciekawy interes.

     1. Myślisz że ubezpieczyciel taki głupi i ci to ubezpieczy? Hehe nie te czasy, oni mają lepszy wywiad niż ci się wydaje. Jeżeli już ubezpieczą, to za taką stawkę że i sto bud tyle warte nie będzie.

     2. Brawo J 23. Głupszego komentarza jak autorstwa ‘szwagier liberała’ jeszcze chyba tu nikt nie napisał.

      • szwagier liberała on 13 lutego 2013 at 09:37
      • Odpowiedz

      do j 23
      Też mam nadzieję, że firmy ubezpieczeniowe takich terenów nie ubezpieczają. Ale wiadomo powszechnie czyją matką jest nadzieja. Przy okazji większych opadów ogladamy w TV te same miejsca w Polsce zalewane przez wodę nad większą czy mniejszą rzeczką. Miejsca te same a domów coraz więcej Wszyscy wiedzą, że zaleje ale pozwolenia na nowe budowy wydawane są. A jak są budowy to i są ubezpieczenia no i …. umorzenia podatkowe. Jak dobrze wykonasz fundament domu czy obory to wyschnie i nie trzeba remontu więc możesz nieźle poszaleć za pieniądze z ubezpieczenia czy umorzenia podatków z “przyczyn losowych”. Bo urzędnik czy likwidator szkód to … też człowiek. A jak człowiek to i budynek w …Wenecji by ubezpieczył od powodzi pod warunkiem, że Wenecja byłaby zanurzona w polskim Bałtyku u ujścia Wisły. Bo nad Wisłą jak wiadomo cuda się zdarzają. No i dało się napisać jeszcze głupszy artykuł.

      • do szwagier liberała on 13 lutego 2013 at 19:01
      • Odpowiedz

      What is it? Was ist das?
      Oh my God. Oh mein Gott.

  • UM Ryglice on 11 lutego 2013 at 18:29
  • Odpowiedz

  Do eeee

  No wiesz z Chmurą jest tak. Jak wyszło to wszystko na jaw, za co należą się wielkie brawa Rysiek chciał się sam zwolnić, jednak szefowa nie pozwoliła mu na to. Z dobrych źródeł wiem, że zaproponowała mu, że aby nie stracił odprawy to ona go zwolni. Teraz Rysiek jest na chorobowym dziwne to jak Chrząszcza zwalniała scenariusz był podobny też zachorował teraz to samo z Chmurą. Może trzeba powiadomić ZUS o tych kombinacjach, których w urzędzie jest więcej, ale niestety nie mogę napisać bo było by po mnie. Pozdrawiam blogowiczów i Lepsze Jutro tak trzymać jest szansa na normalność, widać już światełko w tunelu.

 10. Z tego co wiem (ale nie na pewno bom ośm klas podstawówki kończył) to na decyzję urzędu / burmistrza przysługuje zażalenie do SKO – Samorządowego Kolegium Odwoławczego i myślę, że warto by z tej możliwości skorzystać.

  • pozdrowienia z Hamburga on 11 lutego 2013 at 16:30
  • Odpowiedz

  Miałem przyjemność w ubiegłym roku prowadzić korespondencję z Waszym urzędem w imieniu grupy mieszkańców. Już po odpowiedzi na pierwsze pismo zorientowałem się że radca prawny to jakiś koszmarek. Ja jednak zwracam uwagę na inny aspekt sprawy. Otóż pisma urzędowe były tak zredagowane (pomijając błędy prawne) że będąc Burmistrzem w życiu nie podpisał bym się pod czymś takim (jak i pod tą odpowiedzią) bo ubliżało by to tytułowi magistra.

  1. Mój kolega z Szwecji miał podobne doświadczenia doświadczenia z urzędem w Ryglicach. Byli tak zakręceni jak poznali temat. Opowiadał mi jak to wysyłali go po zaświadczenie do Krakowa, a wystarczało oświadczenie.

  • kuzyn liberała on 11 lutego 2013 at 11:31
  • Odpowiedz

  Wszystko niby co jest w tym artykule się zgadza. Prawo nakazuje ujawnić, że Iksińskiemu czy Igrekowskiemu umorzono podatek. Dodam że umorzono im bez naruszenia prawa.Ale jak opinia publiczne uzna, że Iksińskiemu się należy bo to dobry katolik a Igrekowskiemu nie bo to bezbożnik to w parafii zrobi się nie byle jaka jatka. No ale być może o to właśnie w tym wszystkim chodzi.

  1. Nie my stanowimy prawo, a co jeżeli okaże się że komuś nie umorzono mimo że były ku temu przesłanki bo politycznie jest nie poprawny, a komuś o wątpliwych podstawach umarza się bo trzyma z “nami”. Jakaś intencja wprowadzenia tych przepisów była? A że była to własnie transparentność świadczy zapis art. 37 ust.2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157 poz. 1240- tekst jed. z późn. zm.) w brzmieniu. “Podanie do publicznej wiadomości wykazu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. f, nie narusza przepisów o tajemnicy skarbowej”.

   1. No bo to jest tak: przepisy są ok. tylko je egzekwować i może też przy tym być bardziej katolikiem niż kościółkowym.

    1. brawo OKOŃ przepisy są ok ! i ten nasz katolicyzm taki na pokaz, gdyby tak wszyscy wierzyli jak deklarują blog by upadł nie byłoby o czym pisać,

     1. Hmmm? Kiedyś na kazaniu ksiądz (nie nasi gminni) mówił jak to emigranci z Polski, gdy tylko posmakują wygodniejszego zachodniego życia, odchodzą od praktykowania (kościółkowania) tam i tu, gdy wrócą. Ksiądz się nie dziwił temu zjawisku. Stwierdził – mimo, że mniej się praktykuje na Zachodzie, to jednak życie jest bardziej zbliżone do wymogów Ewangelii i 10 Przykazań. Trudno się z tym nie zgodzić. Kto poznał tamtejsze realia, to tutaj mu się już mniej podoba.

    • kuzyn liberała on 11 lutego 2013 at 18:45
    • Odpowiedz

    Wszystko się zgadza. Nie rozumiem tylko PO CO w tym kraju umarza się komuś należności podatkowe. Umarzanie podatków powoduje podwyższenie podatków tym co są mniej cwani i uczciwsi czyli w Polsce nazywani frajerami. No ale wracając do tematu to faktycznie nie znalazłem listy tych którym umorzono podatki na ryglickich stronach BIP więc prawo zostało złamane. Od razu sprawdziłem w moim urzędzie – listy za zeszłe lata są, za ubiegły jeszcze nie ma.

    1. Za ubiegły jest czas publikacji do 30 kwietnia 2013 r.

    2. Ty to chyba nie szwagier tyko Wszołek liberała jesteś, za mało wiesz o tym o czym piszesz

  2. zapewne kuzyn hehhehe. Jak zwykle spłycanie, bagatelizowanie tematu

  3. eee opowiadosz kuzynie. Jawność jest podstawą by właśnie jatek nie było. chybaś daleki kuzyn Liberała z Jonin, on zapewne by nie ganił jawności podatkowej.

   PS
   Z innej beczułki. Czy były TW pseudo “Szabla” już nie pracuje w gminie? Chodzą rożne słuchy, że choruje itp. W gminie go nie widać podobno już z miesiąc.

 11. Temat godny uwagi. Mogą wyjść różne roózniaste sprawy a, ciekawe jak było za poprzedniej ekipy, czy była tutaj przejrzystość itd. Nie twierdze, że teraz i kiedyś były i są jakieś przekręty, ale brak danych (nazwiska) w odpowiedzi może sugerować o tym i o owym. Co do BIPu jest ubogi, choć są jeszcze gorzej prowadzone.

 12. Do Jakościomierza.
  “Te dawne są jawne a jednak nie jawne?” Nie dawne tylko DANE – pomyłka

  • Raniuszek on 11 lutego 2013 at 06:44
  • Odpowiedz

  Im bardziej władza będzie traktować mieszkańca jako intruza, tym mocniej ten “intruz” będzie wymagał od władzy i urzędu solidnej, zgodnej z przepisami pracy. A wszystko zaczęło sie od próby usówania “intruza” z zebrań sołeckich.

  1. I to pokazuje, kto jest naprawdę władzą. Władzą jest wyborca, który umie myśleć.

  • komentator on 10 lutego 2013 at 21:21
  • Odpowiedz

  Te dawne są jawne a jednak nie jawne. Dziwić się należy, że tak można kamuflować coś co jest oczywiście jawne. Pamiętam jak Jezior radny budził ludzi, ale nie obudził, teraz ta pobutka jakby wyrazistrza. Radca prawny tutaj bezprawny?

  A gdzie indziej to inne prawo? Ale ściemniają.
  http://www.kurier-ilawski.pl/czytaj/Wykaz-umorzen-podatkowych-w-miescie-i-gminie-Ilawa/3390

  1. Te dawne są jawne a jednak nie jawne? Mylisz się dane za 2010 r. cały czas są na internecie i są dostępne http://www.ryglice.pl/Upload/docs/informazcja_za_2010.odt, nie są one jednak miarodajne gdyż z uwagi na powódź i straty w uprawach w bardzo wielu przypadkach z mocy ustawy z dnia 24.06.2010 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z 2010 r należności podatkowe zostały umorzone. Tu masz ciekawy dokument w tej sprawie http://www.mg.gov.pl/files/upload/11113/MF.pdf

  • ciekawski on 10 lutego 2013 at 16:49
  • Odpowiedz

  Ciekawe co kryje się pod określeniami “ważny interes podatnika” i to jest tym podatnikiem.

  1. nie dawno była afera ,że Pan Karasiewicz umarzał a jednak to normalnie funkcjonuje obecnie również a jak zobaczymy na link z Iławy to tam umarzają konkretniejsze kwoty.Nic złego w umarzaniu jeżeli to wynika z celów faktycznie ważnych społecznie czyli ochronie miejsc pracy czy tez zdarzeń losowych to dobrze ,że istnieje taka możliwość.

   1. Kwoty inne , może zamożnośc inna? Nie ma co kwestionować umarzania jako umarzania, bo jest potrzebne. Przyznasz jednak, że jawnośc sprzyja choćby temu, że nie umarza sie tym samym osobom. Ja tak odczyttuje temat podatków.

    1. oczywiście jestem absolutnie zwolennikiem jawności zarządzania i przestrzegania przepisów ,zawsze nawet i tu nieraz krytykuję opieszałość urzędników i brak kompetencji a najgorzej jeżeli już do posiadanej wiedzy zabraknie dobrych chęci!

 13. Znów kompromitacja urzędu?
  Do J 23. są pochyłe ławki, zobacz sobie kiedy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Optionally add an image (JPEG only)