Wnioski unijne

Witam postaram się przedstawić państwu odpowiedzi jakie otrzymałem z UMR na zadane tu na blogu pytania, które pozwoliłem sobie formalnie zadać urzędowi. W dniu 22.01.2019 poprosiłem by wskazano kto pisał wniosek dotyczący pozyskania środków unijnych na wymianę pieców. W sprawozdaniu budżetowym za rok 2017 czytamy że kosztowało to 20.295 zł (skan pod linkiem) http://lepszeryglice.cba.pl/wp-content/uploads/2019/02/spr.36.xps W dniu 04.02.2019 otrzymałem odpowiedz. “Burmistrz Ryglic informuje, że przedmiotowe wydatki to wynagrodzenie za sporządzenie dokumentacji aplikacyjnej do działania 4.4.2 i 4.4.3. Kopia umowy z wykonawcą – Dotacje optymalne DO.EKO Sp. Z 0.0. w Tarnowie oraz kopie faktur przesyłam w załączeniu.” http://lepszeryglice.cba.pl/wp-content/uploads/2019/02/Odpowiedź-informacja-publ.-wnioski-1.pdf

Tyle tytułem wstępu, teraz pozwolę sobie podzielić się z państwem moimi spostrzeżeniami. Od zawsze uczestnicząc w zebraniach czy oglądając sesje RM słyszymy, że w gminie mamy osoby odpowiedzialne za pisanie projektów unijnych. Jak wynika z udzielonej odpowiedzi nie jest to prawda, za jeden tylko wniosek zapłaciliśmy ponad 20 tyś zł.Można by pomyśleć , że to ważna sprawa i dla tego skorzystano z pomocy wyspecjalizowanej firmy(kancelari). Ja również tak myślałem, ale postanowiłem sprawdzić co to za firma i kto jest jej właścicielem. Jak czytamy na stronie http://www.firma.egospodarka.pl/raporty-o-firmach/firma,18285644,dotacje-optymalne-do-eko-sp-z-o-o.html Dotacje optymalne DO.EKO Sp. Z 0.0. w Tarnowie ” jej właścicielem i zarządzającym jest pan Piotr Sak .Jak się okazuje jest to znany Tarnowski prawnik radny Rady Miejskiej w Tarnowie który zasłynął tym, że jako działacz PIS był adwokatem w głośnej sprawie Romana Ciepiela (ówczesny kandydat na Prezydenta Tarnowa) kontra Andrzej Duda. http://oburzeni.pl/tag/piotr-sak/ Zastanawiające jest, że w Urzędzie Gminy Ryglice zatrudnieniowe są osoby o kompetencjach umożliwiających pisanie projektów unijnych, a gmina płaci grubą kasę zewnętrznej firmie. Czy to tylko chęć sporządzenia dobrego wniosku który pozwoli uzyskać dotację do wymiany pieców czy może coś więcej?

wniosek http://lepszeryglice.cba.pl/wp-content/uploads/2019/02/wniosek-piece.xps

KN

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 • Blogger.com

Permalink do tego artykułu: https://lepszeryglice.cba.pl/wnioski-unijne/

82 Komentarze

Skip to comment form

 1. 10. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia do ponownego prowadzenia przez Gminę Ryglice Szkoły Podstawowej w Joninach
  11. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia do ponownego prowadzenia przez Gminę Ryglice Szkoły Podstawowej w Woli Lubeckiej

  Punkty na radzie miejskiej na dzień 20 lutego.
  I co Niewiadmoski??
  Gmina ogłosiła.

 2. Uważam za celowe działanie to ściemnianie na temat jakiegoś wniosku i nagród, gdy całe wynagrodzenia urzędników są publikowane od zawsze w BIP ie gminy. Wszyscy zainteresowani mają dostęp do informacji publicznych i nie ma co z tego robić wow! PRAWDZIWY PROBLEM , który niewiadomski chce ukryć to przejęcie szkół przez gminę …. zapytajmy o koszty tego kaprysu.

  1. ja bym zapytał też o koszty zapowiedzianej wycieczki do Szklarskiej Poręby ….

   1. nasza gmina jak tytanic … jeszcze kuźnia gra , ale idziemy na dno

    1. Tak? Kilka miesięcy nowych rządów i już na dno? Jeśli tak to bardzo źle świadczy o poprzednich. Czyż nie?

     1. Tak źle świadczy o poprzednich rządach. Tyle że Augustyn opowiadał jak to gminę wyprowadzi, a tak naprawdę ciągnie w dół, że aż strach patrzeć. Ale wyznawcy nowego tego zdają się nie widzieć. No ale najwidoczniej wielu chce żeby gmina Ryglice zniknęła z mapki. Może to i lepiej, bo wielu w końcu by otworzyło oczy.

       • Anonim on 13 lutego 2019 at 11:06

       Wyznawcy Nowego widzą to już, ale mądry Polak po szkodzie. . Najbardziej odczuje to Bistuszowa. Kasa na ich sale pójdzie na Wolę.

    2. No jedyne co się w gminie rozwija to Kuźnia i papier toaletowy. Taka prawda.

     1. Zalasowa działa prężnie.Nowy proboszcz, wszystkie ruchy, grupy, koła stowarzyszenia, szkoła ok . Tam życie biegnie niezależnie od gminy

       • takie on 13 lutego 2019 at 15:27

       bractwo wzajemnej adoracji tam widzę

       • Anonim on 13 lutego 2019 at 15:37

       a ja myśle że bawią się dobrze i warto to naśladować

       • Heheszky on 13 lutego 2019 at 16:57

       No to może choć jeden ksiunc, co poza pieniadzmi zalezy mu tez na rozwoju parafii.

  2. Wskaż gdzie ta publikacja!!! Bip za burmistrza Karasiewicza to jakieś pośmiewisko, brak podstawowych i prawem obligowanych informacji a Ty piszesz o publikowaniu wynagrodzeń.

   1. Powiedz lepiej ile Ci płacą za zamulanie? A właśnie sprawdziłem i na bipie są wszystkie . informacje o pensjach . Głupiego chcesz z nas zrobić?

    1. Prosty ruch kopiuj link wklej i się tu przekonamy wszyscy czy te informacje są na BIP

    2. O nagrodach brak danych na BIP Ryglice. Są bipy gdzie te dane są podawane. Bip w gminie świeci pustkami

     1. Nagrody są częścią ogólnego wynagrodzenia , zgodnie z prawem tak musi być ponieważ skarbówka odrzucilaby inne oświadczenie majątkowe. Tak jest na wszystkich bipach urzędów sąsiednich gmin.

       • ? on 12 lutego 2019 at 20:56

       Tacy specjaliści i pryncypał przepadł w wyborach ,to też ich zasługa.

     2. Za publikacje na bipie to chyba sekretarz odpowiedzialny

       • Anonim on 12 lutego 2019 at 21:24

       za wszystko odpowiada burmistrz

       • Anonim on 12 lutego 2019 at 21:25

       To dlaczego teraz nic na bipie nie ma

       • może on 12 lutego 2019 at 21:50

       bez nagrody nie publikuje 🙂

       • Anonim on 12 lutego 2019 at 22:01

       Czepiacie się poprzednika a nowy co robi, gdzie oświadczenia majątkowe nowego burmistrza i nowej rady. Taki przykład tylko.

 3. Pana sprawa,pana zaangażowanie i decyzje ale super byłoby zobaczyć to o czym mówimy,tzn zobaczyć ten wniosek .To chyba nie tajemnica. Miło by było gdyby tak urząd sam od siebie pokazał.
  Dzięki za teksty które można nazwać artykułem , logiczne i normalną polszczyzną.

  1. Lepiej mówić o wniosku za 20 tyś z którego są zadowoleni ludzi niż o stracie 1 000 000 zł na rok za przekazanie szkół gminie. Wtedy naprawdę stracimy i to wiele.

   1. Podyskutujemy o szkołach gdy poznamy szczegóły, zapewne nie odbędzie się to z dnia na dzień i jeżeli są takie plany to zostaną one przedstawione na radzie miejskiej. Tak jak przekazanie szkół stowarzyszeniom poprzedzały konsultacje , przedstawiane były wyliczenia, tak zapewne jeżeli są takie plany to również poznamy argumenty za poparciem takiego rozwiązania . Szkoda straszyć ludzi i wprowadzać nikomu niepotrzebny a już na pewno nie szkołom zamęt Pożyjemy zobaczymy, jak mawiali starsi a jeżeli okaże się że trzeba walczyć to będziemy walczyć.

    1. Prawda jest że jak Nowy przejmie szkoły, to lekką ręką wygra kolejną turę, bo go poprze społeczność tych małych szkół, a społeczność dużych szkół będzie widziała, że ich też nie zlikwiduje. Spolecynosc sykol, sprzataczki, nauczycielki, woźni, to kształtowanie opinii wśród ludzi, mają bardzo duży wpływ mieszkańców, zaraz po księdcu. Poprzednik przegrał, bo chciał przekształcać szkoły i sprzątaczki. Ja myśle że Nowy nie chce popełnić błędu poprzednika i działa odwrotnie. Jak to zrobi, pewnie wygra, bo ludzie w pierwszej kolejności patrzą czy mają pracę, a w drugiej czy jest asfalt i gdzie się zabawić. Moja obiektywna opinia.

     1. Po.pierwsze Twoja opinia jest zawsze subiektywna bo to wynika z logiki. Po.drugie społeczności małych wsi nie poprą tej decyzji bo nikt ich o to nie pyta. I tu jest problem!!!!! Po trzecie jeśli kasa pójdzie na szkoły to nie będzie jej dość na inne wydatki i wszyscy na końcu będą wkurzeni.

       • na on 12 lutego 2019 at 21:19

       500 plus też miało nie być, Morawiecki ostatnio mówił że jest też dużo więcej pieniędzy dla samorządów ,to może jest ?

     2. Wydaje mi się że zbyt upraszczasz sprawę, to że szkoły prowadzone są przez lokalną społeczność nie jest niczym złym. a jeżeli nowy jak go nazywasz myśli tylko o tym by wygrać kolejne wybory to je przegra z kretesem. Nie tędy droga, a szachowanie, granie tak istotnymi dla mieszkańców sprawami jak szkolą ma krótkie nogi. Szkoła to nie nauczyciele i pracownicy, szkoła to instytucja która jest najistotniejsza dla wykształcenia nowego pokolenia, a nie dla doraźnych bieżących interesów czyichkolwiek.

     3. nikt tu nie gada że nie będze ino można je wydać lepiej

    2. Jeżeli Niewiadomski nie wierzysz, że stowarzyszenie na Woli już wypowiedziało umowę o prowadzenie szkoły to zadaj pytanie do gminy. Przekonasz się. Na Woli wszyscy już o tym wiedzą.

     1. Wszyscy również o tym wiedzą, że takie było polecenie i naciski władzy na dyrektora i prezeskę i że walka z władzą skazana jest z góry na porażkę. Ci ludzie zgodzili się podjąć trudnego zadania i poprowadzić szkołę, ale jest to możliwe przy wsparciu burmistrza i radnych. Obecnie tego nie ma a wręcz przeciwnie, są ataki na tych ludzi. Radny Augustyn i burmistrz Augustyn realizują swoje prywatne interesy kosztem całej gminy.

       • daruj ale głupoty piszesz on 12 lutego 2019 at 22:40

       był wybór albo likwidacja albo stowarzyszenie bierze , ktoś by sie w gorsze warunki pchał sam ,no litości .

     2. Czytając o tym ponownym przejęci przekształconych szkół przez gminę, odnoszę wrażenie, że ktoś się strasznie obawia, żeby gmina nie odzyskała szkół? Nie rozumiem tych obaw. Opieka nad szkołami to obowiązek gminy. Spychanie tego na osoby trzecie to nieporozumienie. Te stowarzyszenia były utworzone sztucznie i trochę pod przymusem (pamiętam, że szukali chętnych, bo nikt nie chciał). Nie dziwię się, że chcą oddać, bo im się po prostu nie chce robić za darmo roboty za urzędników. To urzędnicy biorą pensje, niech oni zajmują się szkołami. Ja pomysł popieram.

       • Liberał z Jonin II on 13 lutego 2019 at 00:08

       Jeśli ktoś jest tak miły i ma czas to bardzo proszę o podanie ile uczniów jest w poszczególnych klasach podstawówki w Joninach. Z góry dziękuję bo szperałem w sieci i niestety nie znalazłem żadnej informacji na ten temat.

       • Anonim on 13 lutego 2019 at 08:24

       Co ty człowieku w ogóle piep…sz, gmina dostaje subwencje na jednego ucznia, jeżeli szkoła ma mało uczniów to trzeba zabrać innej szkole i jeszcze dołozyć ze swoich ( a raczej naszych) pieniędzy gminnych. Nikt tam nie robi nic za darmo, a w gminie jest jeden urzędnik obsługujący szkoły, i bez względu czy to szkoła prowadzona przez gminę czy stowarzyszenie jego praca jest taka sama. Gdyby stowarzyszenia nie przejęły prowadzenia szkół trzeba by było je zlikwidować żeby budżet całej gminy nie padł. Dzieci miałyby się gdzie uczyć, za to nauczyciele pracy by nie mieli. Tylko ignorant albo dzban tego nie rozumie.

       • Kutwa on 13 lutego 2019 at 08:35

       Ciekaw jak to jest, że kiedyś uczniów było niemal drugie tyle więcej niż dziś. U mnie w klasie lata 80 było 28 uczniów a w klasie A 26 czyli ponad 50 uczniów. Zaś wtedy nauczycieli było mniej niż dziś. Co to się dzieje kutwa mac!!

       • Anonim on 13 lutego 2019 at 10:12

       Komputeryzacja i dlatego etatów przybyło. Faktycznie dziwne

  2. a te 20 tys to zapewne jeszcze refundowane w tym projekcie i nie zapłacone z budżetu

 4. Widzę, że sporo osób się wypowiada o pisaniu wniosków i realizacji projektów. Proponuję spróbować.

   • Liberał z Jonin II on 12 lutego 2019 at 16:22
   • Odpowiedz

   Poniżej instrukcja sporządzenia wniosku.

   https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjBmtjQvbbgAhWmtYsKHY5CBfsQFjAAegQICRAB&url=http%3A%2F%2Fwww.rpo.mazowia.eu%2Faktualny-wzor-wniosku-o-dofinansowanie-i-instrukcja-wypelniania-wniosku-o-dofinansowanie%2Faktualny-wzor-wniosku-o-dofinansowanie-i-instrukcja-wypelniania-wniosku-o-dofinansowanie.html&usg=AOvVaw39iU_1ZPKRFuvdpJf0-M8U

   . A ja jako potencjalny podróżnik po gminie Ryglice mam taki pomysł na wniosek o dofinansowanie miejskiego szaletu z pełnym wyposażeniem, z ubikacjami, prysznicami, pralnią dla turystów etc,etc,etc. Niestety nie chce mi się bawić w wypełnianie ale to bardzo proste.

  • Liberał z Jonin II on 12 lutego 2019 at 15:47
  • Odpowiedz

  Napisać projekt (wniosek) unijny potrafi chyba każdy uczeń technikum o profilu ekonomicznym. Ale to przypomina mi stary kawał o mechaniku samochodowym, który za 3 stuknięcia młotkiem bierze 1000 zł. Właściciel auta pyta się czemu tak drogo? Na co fachura zdziwiony odpowiada: -Sto złotych za stuknięcie to drogo?! – No ale to wychodzi 300,-zł. – Trzysta to za stuknięcia a 700,- za to że wiem gdzie stuknąć!!!
  Wartość wniosku nie zależy od treści lecz od kompetencji i renomy tego kto ten wniosek sporządził, podpisał się pod nim i bierze pełną odpowiedzialność że jego realizacja będzie zgodna z obowiązującymi normami prawnymi.

  PS
  Niewiadomoco będzie dalej z poziomem blogu ale może Niewiadomski jest szansą na lepsze………..Ryglice

  1. w takich wnioskach chyba nie podaje się kto sporządził a z założenia jest to wnioskodawca ,tam się kto podpisywał ? ktoś z Tarnowa ? chyba nie

    • Liberał z Jonin II on 12 lutego 2019 at 16:04
    • Odpowiedz

    Na fakturze za sporządzenie wniosku chyba jest nazwa komu trzeba zapłacić!

    1. Co ma faktura do złożenia wniosku w instytucji która go rozpatruje ,niech pan rozwinie temat ,wysyła sie ta fakture z wnioskiem czy jak

   • Liberale, on 12 lutego 2019 at 17:12
   • Odpowiedz

   No tak Rysiu, może Cię zatrudnią i będziesz pisał? W końcu znajomości masz i technikum ekonomiczne też.

 5. Do wielbicieli Tuska

  https://propublico24.pl/index.php/2019/02/11/13928/

  1. Mimo wszystko nadal go szanuje. To jest ktoś.

   1. Z całym szacunkiem, ale Tusk i jego poplecznicy od władzy z daleka i raz na zawsze. Demokracja myslę to spowoduje, co daj Bóg.

    1. Czemu? I czemu Kaczor się tak go boi? Bo wie, że pan Donald ma nad nim przewagę. Nie tylko wzrostem ;p
     A tak szczerze to teraz bym se zagłosował na Biedronia. Super pomysł, żeby zlikwidować fundusz kościelny. Klerycy owszem, może i kasy na początku nie mają, ale proboszczowie?
     Tyle kasiory mają i jeszcze ich opłacać z naszych podatków! Masakra! Takie głupoty to tylko w Polsce.

     1. Rzucił premierostwo i dupę mu Makrela ratowała .Jak głosowałeś na komuchów to Biedroń pasuje . Jak dla mnie to atrakcja jak kobieta z brodą.

       • Wiosna on 12 lutego 2019 at 17:23

       Jak rzucił? Wybrali go na przewodniczącego UE? Wybrali. A pogodzić się z tym nie umiecie, że jest tam bardzo szanowanym politykiem, ale to już Wasza sprawa.
       Nie mam racji z funduszem kościelnym? Nie chcę nikogo wymieniać, ale ogólnie proboszczowie z naszej gminy – ile kasy uzbierają z mszów, znam takiego, który dodatkowo uczy w szkole więc ma pensję i jeszcze musimy ich opłacać. Przecież to jest nienormalne.

       • nikt on 12 lutego 2019 at 17:53

       ci na niego głosować nie zabrania , lubisz tęczowych twoja sprawa

     2. Wiosno Tusk, Schetyna, Kaczyński, Wałęsa i Kwaśniewski to wyrośnięte byki. Wszyscy są podobnego wzrostu. Chłopy z metra cięte, więc nie popisałeś się ripostą.

       • Anonim on 12 lutego 2019 at 21:45

       no tak głowa za blisko dupy i sie miesza

     3. Ty Wiosna ! Kleryk to student seminarium duchownego ,pomyliłeś z wikarym jełopie !Ty chyba meczet odwiedzasz ,zatem nie wypowiadaj się na temat o którym nie masz pojęcia.

   2. Anonim on 12 lutego 2019 at 15:11 Masz rację, Tusk to ktoś, Obronił postkomunę w “Nocnej Zmianie”

   • Liberał z Jonin II on 12 lutego 2019 at 15:55
   • Odpowiedz

   A jakie służby specjalne były w Polsce przed 1989 rokiem? Kapitalistyczne???

   • do PiSowca on 12 lutego 2019 at 17:15
   • Odpowiedz

   No to głosuj na Kaczkę, może Ci jaki wieżowiec obok domu postawi. Deweloper.

 6. Czyli Augustyn dalej daje robote swoim kolegom z PiSu.

  1. Ble. przecież sprawa opisana dotyczy okresu nim PA był Burmistrzem. Czytać nie umiesz?

   1. Nie umiem. Jestem analfabeta.
    BK by nie zatrudnił nikogo związanego z PiSem (bo tak jak ja zreszta) pała do nich obrzydzeniem.

    1. to teraz ma więcej czasu żeby sobie obrzydzeniem pałać ,na nasze szczęscie

     1. I bardzo dobrze ze to robi. Zresztą inteligencja osób komentujących tylko potwierdza to co ostatnio udostępnił.

       • jprdl on 12 lutego 2019 at 14:55

       Ale nam szlachta wyrosła ,fejki puszcza i się cieszy .Raczej nie na czczo takie newsy idą.

       • Anonim on 12 lutego 2019 at 15:10

       WTF?

       • Anonim on 13 lutego 2019 at 01:00

       Najgorsze jest to, że BK chyba myśli że te statystyki które udostępnia są prawdziwe

       • anonim on 13 lutego 2019 at 07:49

       były burmistrz raczej komfortu psychicznego nie ma , uważa się za skrzywdzonego . A to tylko karma wróciła .

    2. E tam… 🙂

     1. 🙂

 7. Z tego nic. Napisane opisane. Czy ktoś złamał tu prawo? Szkoda czasu urzędników. Lepiej idź z tym do posła jakiego. Ustawowe rozwiązania potrzebne. Tak to bicie piany i tyle.

  1. zasadnicze jest takie -co za te 20 tysi było zrobione w praktyce ? tego nie wiemy .A jak to były jakieś np bezwartościowe kopie z internetu ?

   1. Pisząc ten wpis zastanawiałem się jak go odbierzecie, i czy wywoła on dyskusję, ale najbardziej zastanawiało mnie w jakim kierunku ona pójdzie . Moi drodzy, oczywistym jest, że prawo w tym przypadku nie zostało złamane ale czy to oznacza że wszystko jest OK? Otóż moim zdaniem nie . Urząd Gminy zatrudnia urzędników którzy zgodnie z tym co dotychczas przedstawiano wielokrotnie na zebraniach wiejskich i posiedzeniach Rady Miejskiej, posiadają kompetencje pozwalające pisać wnioski aplikacyjne o środki unijne. Jak się jednak okazuje zleca się pisanie wniosków zewnętrznej firmie wydając na ten cel ponad 20 tyś zł. Jedynym słusznym pytaniem jakie się nasuwa jest pytanie dlaczego ?

    1. Zapytaj dlaczego tych którym wymieniono piece, instalacje w domu oraz sfinansowano remont ocieplenia! Wniosek był skuteczny i ludzie skorzystali. Urzędniczka od wniosków pewnie robi jeszcze wiele innych spraw. Zgłoś się do urzędu, a na pewno pozwolą Ci się wykazać w pisaniu wniosków unijnych. Zrób coś zamiast narzekać.

     1. Popieram zrób coś pozytywnego zamiast gadać.

     2. Nikt nie kwestionuje potrzeby i korzyści jakie w wyniku tego, że ten wniosek został napisany wynikły. Zapytam może inaczej ile wniosków za 20 tys pensji napisał by pracownik gminy ? Jeżeli nie mamy odpowiedniej kadry urzędniczej i jakość staramy się nadrobić ilością urzędników, to w ciemnych barwach się maluje przyszłość naszej gminy. Ale przecież to jest gminna kasa, czyli niczyja więc nie ważne jak ją wydamy i ile jej wydamy, byle ciemny lud to kupił i był przekonany , że to dla jego dobra .

       • Anonim on 12 lutego 2019 at 16:18

       To dalej tylko słowa, napisz swój wniosek do UE , przecież możesz.

  2. Szkoda czasu urzędników, czy lepiej nie grzebać bo się jeszcze co wygrzebie ? Dziwnie rozwija się ta dyskusja, jedni bagatelizują sprawę innym szkoda czasu urzędników, jeszcze inni starają się mnie zniechęcić . Dziękuje jest to dla mnie jasny sygnał że warto to robić.

   1. Jako czytelnik forum także kiedyś na blogu AJ nie dziwi mnie rozwuj dyskusji nic a nic. Normalka

   2. To pojedyncze głosy a tam niejeden trup w szafie podejrzewam, nie spodziewali się zmiany , nie liczyli się z ludźmi. Bo jak sie opłaca “są pieniądze” to hamulce znikają.

 8. Umowa 23 stycznia, czas do 3 lutego .Ciekawy byłby ten wniosek(czy możliwe zobaczenie ??) .Teraz gmina prowadzi rozeznanie co do tego jakie są kotły u ludzi i jakie maja plany-ciekawa kolejność działania . Wątek obrony w Tarnowie ciekawy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Optionally add an image (JPEG only)