XIII Sesja Rady Miejskiej w Ryglicach

Zawiadomienie o sesji oraz porządek obrad TUTAJ

Relacja wideo TUTAJ

az

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 • Blogger.com

Permalink do tego artykułu: https://lepszeryglice.cba.pl/xiii-sesja-rady-miejskiej-w-ryglicach/

30 Komentarzy

Skip to comment form

 1. Ci co startowali a się nie dostali dostali coś w zamian, bo gminne to przecież niczyje i zawsze służyło i służy nadal tym co są przy korycie.
  Widzę, że nikt nie zauważył uwagi na punkt 6 ostatniej sesji http://ryglice.esesja.pl/posiedzenie/9ac4e0be-bc07-4
  w którym mamy sprawozdanie z przebiegu wykonania budżetu w 1 połowie roku . Możemy tam zobaczyć o ile wzrósł dług w w tych kilku miesiącach, ale jeszcze ciekawsze jest to że radni kompletnie olali ten punkt mimo, że pani skarbnik mówi coś niebywałego “wprawdzie opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej jeszcze nie wpłynęła, ale mam informację, że jest wysłana i jest pozytywna” https://youtu.be/GpaRINp8pgE?t=2507 Nikt słowem się nie odzywa, a opinia taka jest nierozwalnianą częścią tej informacji i powinna być wraz z nią przedstawiona radnym.

  • krakowiaczek on 26 września 2019 at 22:38
  • Odpowiedz

  P. Niewiadomski pisze prawdę. Wprawdzie ukrywa się pod ksywką banalną w swej nazwie ale widać,że jest mądrym i wykształconym człowiekiem . Ta władza to już zupełnie nie liczy się z przeciętnym Kowalskim mieszkającym w Gminie czy też z nieudolności ? Poprzednik miał silną opozycję , teraz opozycja NA RAZIE siedzi cicho czy jej nie ma trudno nawet powiedzieć. Władza zachwycona rolą nie informuje, nie konfrontuje, nie udziela informacji , na sesji tragikomedia -oglądając nie wiadomo czy się śmiać czy płakać nie wiesz o co chodzi , nikt niczego nie wyjaśnia, nie wiadomo o co chodzi jakiś numer, paragrafek :).Swego czasu P. Gieracka zaczęła politykę jawności , wzorem zresztą z innych normalnych Gmin i pojawiały się interpretacje, opisy do poszczególnych Uchwał Rady , było wiadomo dokładnie o co chodzi , jaki powód, jaki skutek, która działka i tak dalej i tak dalej ale ta szczerość nie podobała się przełożonemu (prawdopodobnie) i szybko zaniechano tych dobrych praktyk. Teraz to już nikt nic nie wie , nie ma radnych na tyle odważnych i mądrych żeby wiedzieli jak ma wyglądać informacja publiczna .To przykra prawda ale inteligencja sieje pietruchę i czeka na lepsze czasy ? popadamy w większy stan ignorancji i cwaniactwa jak ten pielęgnowany przez ostatnie 25 lat, co dalej nie wie nikt nawet nasz P.Niewiadomski no bo wszystko w obliczu prawa a demokracji mamy się podobno uczyć 100 lat od przewrotu no to jeszcze poćwiczymy na kolanach kilkadziesiąt lat.

   • anonim on 26 września 2019 at 23:02
   • Odpowiedz

   Może po wyborach PIS coś zacznie działac bo teraz pora niedobra. Kasa wypływa sumieniem ,parędziesiąt tys zmiany to betka ,wielkie słowa o dzieciach .
   Uprzejmy by był ktoś z gminy żeby przedstawić jak się kształtują klasy w szkołach Na Woli i w Joninach ? – Byłby obraz tych szkół i każdy mieszkaniec mógły sobie zdanie o gospodarności wyrobić . Wszyscy teraz o zdrowiu gadają ,postęp w tej dziedzinie żaden a to jest problem rzeczywisty ,odnoszę wrażenie że to publicznych grilów brakuje

    • Anonim on 28 września 2019 at 12:16
    • Odpowiedz

    Oj koniecznie bo nie samym pijarem żyje mieszkaniec

  1. Gieracka byla szczera i mówiła prosto z mostu A to że czasem była to gorzka prawda to brała to na klatę. Ludzie po 25 latach nadal są naiwni że kto usiądzie na urząd to od ręki będzie miód malina?zapytajcie naszej skarbniczki jak jest.
   Tymczasem wmawianie jest ludziom że dzięki PIS GMINA pozyskuje kasę z województwa itd nic mylnego! Każdej gminie tego rodzaju dotacje przysługują. Inaczej śmiem pozostawić tezę że dotacje dla samorządów uzależnione są od poglądó politycznych?
   Żałosne!

   1. Pani Gieracka była kompetentna i nie owijała w bawełnę a to cechy niezbyt cenione i lubiane dlatego ludzie mądrzy i kompetentni wolą trzymać się z daleka od władzy i tylko czasem dają się namówić czego zwykle potem żałują .
    Niestety co racja to racja, cudotwórcy gdyby takowi byli czynili by cuda w swoich biznesach a nie garneli się do samorządu, nie ma więc potrzeby pytać zwłaszcza pani skarbnik, choć ciekawe co by odpowiedziała? Że “już wszystko omówiła na komisjach” i teraz nie będzie już tłumaczyć ?
    Propaganda była jest i będzie, ważne by umieć odcedzić ją od informacji, ale chcąc być obiektywnym to i za poprzednika jej nie brakowało. Pamiętamy przecież słowa, że PO rządzi w Małopolsce i dzięki temu
    wybierając Pana Karasiewicza możemy na wiele spraw mieć przychylniejsze spojrzenie.
    Faktem bezspornym jest, że wiele tych otrąbianych i ogłaszanych w blaskach fleszy “sukcesów” było i jest zwykłą koleją rzeczy, biegiem spraw niezależnie od tego kto sprawuje władzę. Jest też sfera gdzie rzeczywiście o stanie rzeczy decydują, politycy i polityka i tu jaka opcja rządzi ma znaczenie. Problem polega na tym, że dobre pomysły promują się same, o te słabe jak zbiornik w Joninach zwykle zabiegają politycy a efekty tych zabiegów nie zawsze są większe niż polityczne deklaracje które odchodzą wraz z nimi.

     • Anonim on 1 października 2019 at 12:03
     • Odpowiedz

     Pani Gieracka była kompletnie nieprzygotowana do powierzonych jej obowiązków. Brak wiedzy i doświadczenia m.in. doprowadził do wielu niepotrzebnych konfliktów. Do tego jej arogancja wobec zwykłych ludzi byla okropna.

      • Anonim on 1 października 2019 at 19:30
      • Odpowiedz

      Do tego zaorała Benka!
      Tak się kończą eksperymenty w kadrach.
      Taką samą rolę odegra Władek w kadencji Pawła.
      Tak wkurza ludzi ze Paweł beknie przez niego.
      Bo na robocie po prostu trza sie znać a nie ino gadać.
      Historia błędów kadrowych zresztą jest dłuższa:
      Chmura i Chrząszcz dokładnie taki sam mieli wkład.

       • no on 1 października 2019 at 20:18

       i dobrze jak zaorała ,moim zdaniem przerastała

      1. Wydaje mi się, że wszyscy tu wymienieni byli i są bardziej pracowici i kompetentni niż to doborowe towarzystwo “zaoranych”. Dziwi mnie tylko, że takie tuzy dały się tak “zaorać” pozostaje tylko poskrudlić i zasiać.

       • Anonim on 2 października 2019 at 22:22

       Według Ciebie Niewiadomski to można wysnuć myśl ze naszą gminą zarządzaja politycy niemodrzy co ?nieobrazaj chłopaków

       • anonim on 1 października 2019 at 20:36

       Różnie są zdolni ludzie ,mają wady czasem duże , ale są też ludzie po prostu źli . Mimo wszystko dobrze że nastąpiła zmiana .

      2. Dlatego też napisalam , że ludzie mądrzy rzadko decydują się iść do polityki bo często są ubezwłasnowolnione w decyzjach i zwykle na tym tracą. Gdy odnoszą sukces to politycy się nim chwalą, gdy zaś coś idzie nie tak (nawet nie z ich winy) zwykle to oni są winni.

       • Anonim on 5 października 2019 at 19:25

       Ten co Władka przyjął do PIS powinien za to beknąć.

      3. Zapomniałeś tu Anonimie wymienić jeszcze jednego “spadochroniarza” jaki wylądował w naszej gminie i również pełnił obowiązki szefa w Zakładzie Komunalnym. Tak się składa, że on chyba też nie miał doświadczenia?

       • Anonim on 14 października 2019 at 18:57

       A czy z list wyborczych do rady gminy Pawła Augustyna pozostał jescze ktoś bez posadki w której z jednostek gminnych??? Chyba nie!!! Karasiewicz jaki był, taki był, ale takich jaj nie robił, niecały rok po wyborach a wszyscy którzy nie są w radzie gminy od PA , są na różnych stołkach pousadzani (i w sumie chyba lepiej na tym wyszli, bo tamci tylko dieta, a ci pensyjka co miesiąc na konto wpływa, a o kwalifikacje też nie pytał nikogo). Ale co tak gmina bogata to wolno !!! ehhhh…

   • Prawda on 29 września 2019 at 22:25
   • Odpowiedz

   Dzisiaj za parę złotych diety którą sobie uchwalili radni można sprzedać się i swoją godność zachowując się jak ….a z drugiej strony chodzić do kościoła i robić z siebie katolika na pokaz.
   Zauważmy jak mało kandydaci czy radni mają do powiedzenia o sobie o swoich zachowaniach sukcesach czy swoich pomysłach- skupiają się do krytyki wszystkich i wszystkiego. Potem kiedy dobierają się do władzy nagle pomysły wcześniej krytykowane stają się dobre, totalne zło dorzecze urasta do rangi super podmiotu a wcześniejsza kadencja w której podobno nic nie robili umożliwia duże inwestycje w gminie dzięki wcześniej przygotowanej dokumentacji. Potrafimy jako ludzie działać wielkie rzeczy jednak zapominamy o naszym człowieczeństwie.

    • Anonim on 2 października 2019 at 08:27
    • Odpowiedz

    bez przesady nie takie marne te srebrniki , podejrzewam , że renty i emerytury niektórych ludzi są mniejsze po przepracowaniu w rolnictwie , więc jakie parę złoty??????

  • Anonim on 26 września 2019 at 09:00
  • Odpowiedz

  Dodatkowe 350 tysięcy z budżetu gminy przy zmniejszonej o 120 tysięcy subwencji.
  Brawo panie Dudowicz. Brawo panie Augustyn. Brawo panie i panowie radni. Ma rację Niewiadomski, że jesteście denni.
  W przyszłym roku co najmniej dodatkowy milion pójdzie na szkoły, bo dla naszych włodarzy liczy się tylko prywata.

 2. I znów brak jest transmisji posiedzenia rady albo czekają na przyjazd któregoś z kandydatów do parlamentu. Zero informacji o zmianie godziny rozpoczęcia sesji, lub o problemach technicznych , jednym słowem kpina.

  1. tu dobry https://www.youtube.com/watch?v=GpaRINp8pgE

   • Anonim on 25 września 2019 at 18:47
   • Odpowiedz

   Panie N. Coś to się Panu tryb narzekania włączył. Było iść na sesję. hahaha

   1. Nic mi się nie włączyło, stwierdziłem jedynie zaistniały fakt. Niestety te sesje to teatrzyk wyreżyserowana gra bez deka szczegółów i jakiejkolwiek dyskusji. Dziś bez zdania wyjaśnienia zmieniono uchwałę budżetową , pani skarbnik powiedziała jedynie, że wyjaśniła wszystko na komisji. Ale czy nam mieszkańcom nie należało się słowo wyjaśnienia? Bardzo kiepsko zaczyna wyglądać ta kadencja jeżeli chodzi o przejrzystość i jawność. Teatrzyk na sesjach, kompletna ignorancja ustawy o dostępie do informacji publicznej , chęć zakończenia nagrywania zebrań z mieszkańcami brak nagrania z Kowalowej bo chyba znów padły niewygodne słowa ? Nie tak to miało wyglądać .

    Czy brakiem wyjaśnień do dzisiaj głosowanych zmian w budżecie było kolejne już związane z ponownym przejęciem szkół zwiększenie środków na oświatę ?

   2. Marek D. Kompromitujesz się że swoją drużyną. Teraz jak podejmujecie dezycje jednogłośnie to już jest dobrze a wcześniej było zle?wstyd! Radni pytają o sprawy które tak naprawdę od nich zależą jako organu uchwalodawczego. Burmistrz jako organ wykonawczy realizuje to co rada ustali i tyle w temacie.
    Rada po całej linii KLAPA. Tak naprawdę nie macie pojęcia jakie macie możliwości. Brak kompetencji.

     • Anonim on 25 września 2019 at 21:33
     • Odpowiedz

     ktoś ich wybrał. W zasadzie każdy mógł startować. Widocznie takie mamy w gminie zasoby.

      • atmosfera on 26 września 2019 at 17:24
      • Odpowiedz

      Taka atmosfera dla demokracji ,zaangażowania obywateli .Tylko własne interesy ludzi gonią do władzy .U nas poszło to nie najlepiej ,wybitna w tym zasługa poprzednika obecnego burmistrza .

      1. Niestety masz rację, własne interesy są rzeczywiście głównym powodem dla którego nie zawsze predysponowani do tego ludzie idą do polityki. Jest też tak, że nawet najlepsze pomysły by zostać zrealizowane potrzebują odpowiednich ludzi. Nasza gmina ni powala zasobami takich ludzi a tych co są niezwykle trudno przekonać by do polityki weszli. I tak “z braku laku dobry i kit” do samorządu kandydują ludzie zupełnie nieprzygotowani , zapewniani przez swoich promotorów, że to nic trudnego i , że wszystkiego się z czasem nauczą. Widzimy ten obraz na sesjach, choć w rozmowach wielu tłumaczy, że to kamera tak działa – to bzdura. Ludzie mający wiedzę w danej dziedzinie nie boją się publicznej dyskusji i potrafią dyskutować nawet pod okiem kamery. Niestety w naszej radzie nie ma ludzi potrafiących sprawnie poruszać się w zagadnieniach budżetu, zamówieniach publicznych, procedurach i trybach postępowania administracyjnego, brak też znajomości ustawy samorządowej i statutu. Wszystko to nie pozwala zabierać głosu i reagować na bieżąco na słowa, pani skarbnik , pana burmistrza, innych radnych i nie dyskutują, nie dopytują a gdy już to nie potrafią uzyskanych odpowiedzi w dość szybki sposób zinterpretować. Głosują więc to co im się podsunie, słuchają każde byle jakie i często nie na temat tłumaczenie i nic. Jest przecież wiadome, ze liderzy dobierają sobie ludzi którzy nie będą stawiać ich w złym świetle. Kreatywność i samodzielne myślenie nie są zbyt mile widziane, więc rady wyglądają jak wyglądają a gdy już się trafi ktoś niezależny z własnym zdaniem rusza machina by ustawić go do pionu i w szeregu. Niestety ludzie wciąż ufają i popierają tą bylejakość a lokalni “liderzy” jakimi powinni być radni woleli by by to jak sprawują swoje funkcje było po za wzrokiem i uchem mieszkańców.

      2. Dlatego właśnie pytania takie jak kwestia wykształcenia mogą pozostawać bez odpowiedzi. Brak jest ludzi mających głos i możliwość wyjaśniać takie sprawy, ale nie widzą potrzeby by to zrobić, bo co potem, co by było gdyby się okazało. Co by było gdyby się któryś wychylił i ośmielił zapytać o to czy tamto – byłby to jego koniec. Wyizolowanie ignorowanie , pomijanie zgłaszanych inwestycji, jednym słowem koniec, bo rada to nie nasi przedstawiciele tylko ludzie liderów, winni im posłuszeństwo . Tak wykształcono nasze społeczeństwo, takie z małymi wyjątkami mieliśmy i mamy rady, i takie są Ryglice w których nasi reprezentanci nie zawsze reprezentują nasze interesy.

 3. Pytanie do urzędu. Czemu brak na BIP informacji kto w komisji wyborczej nr1 Ryglice

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Optionally add an image (JPEG only)