XVI Sesja nadzwyczajnie zakończona

Szanowni Mieszkańcy!

Dzisiejsza Sesja Rady Miejskiej w Ryglicach poprzez niezgodne z zapisami Statutu Gminy Ryglice działania pana przewodniczącego Marka Dudowicza zakończyła się z naruszeniem prawa. Statut Gminy Ryglice w § 24. 1. stanowi, że:  “Przewodniczący obrad prowadzi sesję według ustalonego porządku obrad. Wskazuje kolejno poszczególne punkty, odczytuje ich treść, otwiera i prowadzi dyskusję.”

Zgodnie z przyjętym porządkiem obrad w punkcie 19 zapisano wolne wnioski zapytania jednak mimo, że do zabrania głosu zapisało się kilku radnych przewodniczący Dudowicz w sposób bezprawny ograniczył jedno z podstawowych praw radnych – prawo do zabierania głosu i swobody wypowiedzi. Zgodnie zapasami §24.2. Statutu Gminy Ryglice ”Przewodniczący obrad zamyka dyskusję w poszczególnych punktach porządku obrad po wyczerpaniu listy mówców lub braku zgłoszeń do zabrania głosu wypowiadając zwięzłe formuły np. „zamykam dyskusję w tym punkcie”. W razie potrzeby przewodniczący obrad może zarządzić przerwę w celu umożliwienia komisji rady, burmistrzowi lub klubowi radnych zajęcia stanowiska wobec zgłoszonych wniosków bądź przygotowania poprawek w rozpatrywanym projekcie uchwały lub innym dokumencie.”

Argumentacja przedstawiona przez pana przewodniczącego Dudowicza i sposób w jaki zakończył sesję jest swoistym kuriozum i działaniem niezgodnym z prawem. Zresztą popatrzcie i oceńcie to Państwo sami. https://youtu.be/cAOutDYlF9g?t=8914

Należy zauważyć, że posiedzenie sesji nie jest w żaden sposób ograniczone czasowo a jedynie wyczerpaniem porządku obrad, co w sposób oczywisty nie nastąpiło. Punkt “wolne wnioski zapytania” jest momentem w którym radny może zabrać głos w każdej sprawie nawet nie będącej przedmiotem sesji. Dlatego ograniczanie wypowiedzi do, jak to miało miejsce, tylko złożenia życzeń stanowi nie tylko przejaw bezczelności, ale i pogwałcenie praw przysługujących radnym. Pan przewodniczący nie pozwolił na dyskusję przy uchwalaniu budżetu mówiąc, że są wolne wnioski. https://youtu.be/cAOutDYlF9g?t=6471

W związku z powyższym i z uwagi na brak w Statucie Gminy Ryglice zapisów odnoszących się wprost  do rozpatrywania skargi na działania przewodniczącego rady właściwym do rozpatrzenia skargi na jego działalność jest Wojewoda.  W oparciu o  art. 229 pkt 1 k.p.a. z którego wynika, że jeżeli przepisy szczególne nie określają innych organów właściwych do rozpatrywania skarg organem właściwym do rozpatrzenia skargi dotyczącej zadań lub działalności rady gminy, rady powiatu i sejmiku województwa jest wojewoda a w zakresie spraw finansowych – Regionalna Izba Obrachunkowa.  

KN

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 • Blogger.com

Permalink do tego artykułu: https://lepszeryglice.cba.pl/xvi-sesja-nadzwyczajnie-zakonczona/

274 Komentarze

Skip to comment form

 1. W sumie spoko by było poznać kolegów z szkolnej ławy Pana Średniego, ale nie tych z Lubczy.

   • sprawę on 31 stycznia 2020 at 20:54
   • Odpowiedz

   by dzielnicowy wyjaśnił ale na pewno nie wie że jest taki problem 🙂

   • mieszkaniec on 1 lutego 2020 at 23:16
   • Odpowiedz

   Podobno burmistrz mówi o powołaniu w najbliższym czasie swojego zastępcy, bo z Guciem już nie wyrabiają tak jest dużo pracy w gminie. Ciekawe na kogo postawi.

   1. WO

  • Łukasz on 29 stycznia 2020 at 21:20
  • Odpowiedz

  Dzisiaj dostałem rachunek za opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi 2020 kwota 55 ,50 zł miesięcznie co do 666 zł rocznie nie jest źle 🙂 tylko ponad 100% podwyżki 22 zł płaciłem- wsadźcie sobie te 500 + w d… a i przyszły podatki za 2020 z 366 zł na 422 zł. Brawo Gmina Brawo Burmistrz będę dalej na was głosował 🙂

   • podwyżki on 29 stycznia 2020 at 22:32
   • Odpowiedz

   tyle co jedna pięcsetka, ale jakbyś jej nie potrzebował to możesz komus oddać ? pozbędziesz sie wyrzutów sumienia że od znienawidzonego rządu coś bierzesz . jakbyś był uprzejmy wytłumaczyc co te emotikony znaczą ?

    • Łukasz on 30 stycznia 2020 at 17:22
    • Odpowiedz

    Od Ciebie nie biorę. a ty bierzesz ? jak psu buda . emotikony znaczą to co myślisz 🙂

    1. wsadzdźcie sobie w d.. i jak psu buda, nie ma to jak spotkać kogoś mądrego inaczej

      • Łukasz on 31 stycznia 2020 at 18:48
      • Odpowiedz

      Mam Ci po Angielsku napisać ale chyba nie zrozumiesz. 🤔😈

       • ? on 31 stycznia 2020 at 20:59

       Przy tak nielogicznej budowie zdania ciężko coś zrozumieć . Dobranoc

       • Łukasz on 31 stycznia 2020 at 21:52

       Dobranoc wieśniaczku pewnie zarabiasz 2 tysiące w gminie i jesteś sfrustrowany tą sytuacją

       • nawet on 31 stycznia 2020 at 23:06

       Mniej panie hrabio i nie w gminie ale pisanie po polsku opanowałem znośnie i nie jestem tym sfrustrowany..

       • Łukasz on 1 lutego 2020 at 10:15

       Znośnie 🤔😀😀😀😀😂 bardzo znośnie

  1. Skala podwyżki opłaty za śmieci była znana już dawno i każdy chyba sobie policzył ile będzie musiał zapłacić wedle nowych zasad i stawek więc trudno mówić o zaskoczeniu. Mnie osobiście bardzo ciekawi co burmistrz i urząd robią w sprawie co roku rosnących cen za odbiór śmieci? Czy podejmowane są jakieś działania mające ograniczyć a może i odwrócić ten trend w kolejnych latach, czy nie ma czasu o tym myśleć w natłoku wydarzeń, od relacji z których strona gminy niemal pęka w szwach? Trudno dostrzec jakiekolwiek symptomy tego, że ktoś potraktował poważnie mieszkańców i coś w tej sprawie robi. Niedawno opublikowano plan postępowań o udzielenie zamówień publicznych na 2020 r. z którego jasno wynika, że już dziś burmistrz zakłada dalszy wzrost cen śmieci.

   Podkreśliłem przedmiotowy zapis, ale w tym planie są też inne perełki.

   1. No tak budżet ledwo się dopina a ten będzie jeszcze woził gospodynie wiejskie na wydarzenia lokalne i dzieci z Jonin i Woli na basen… Jakbysmy mało do nich juz dopłacali !!!
    kolejny plac zabaw w Lubczy, a w Ryglicach na nic nie ma !!! brawo, brawo. a wy dalej głosujcie rygliczanie za wieśniactwem i tępotą !!!

    1. folkloru !

  2. cos taki zdziwiony // cglosowałes na pis

  3. Panie Łukasz na 500+ zarobili tylko niepracujący co nigdy i nigdzie nie pracowali i państwo bo podnieśli wszystko niektóre i o kilkaset procent ale ciemny lud to kupi.
   Mówiąc w przenośni dali pięćset a zabrali tysiąc i się cieszą jakich mają osiołków nieumiejących liczyć.

   1. Udowodnij, że przez 500 plus wzrosły ceny żywności. A to, że ceny pozostałych towarów spadają to dzięki czemu? Buty ubrania coraz tansze przecież. Elektronika itd itp.

    A może to kiedyś żywność była zbyt tania. Poza tym chyba nie PiS narzuca ceny tylko wolny rynek.

    1. idz sobie do sklepu to sam do tego dojdziesz, tak jak pisałem dali 500 wzieli 1000 zł Wystarczy że prąd poszedł w górę a wiem wiem powiesz że w gospodarstwach nie podrożał ale wystarczy że w firmach np zakłady mięsne prąd podrożeje to jakiś Janusz kupując kiszke w sklepie zapłaci więcej.
     Można by ty mnożyć przykłady

      • Murem za PiS on 1 lutego 2020 at 14:06
      • Odpowiedz

      A tak Junkers jakbyś konkretnie , co Tobie lub Twojej firmie sprawił złego PiS? A może jednak są jakieś plusy ?

      1. widać że nie śledzisz bloga na bieżąco bo masz braki, takie pytanie już padło kiedyś pod moim adresem i niejaki anonim bo tak najodważniej mnie pytał TE JUNKERS co takiego ci robi źle PIS i tam wyjaśniłem z zapytaniem czy coś podpowie jak mi pomóc i tyle tego TE ANONIMA widziano tak że poszukaj sobie w weekend.

       • Murem za PiS on 1 lutego 2020 at 14:59

       Coś tam śledzę i wtedy tak i dziś odpowiedzi nie było. Oczywiście nie musisz odpowiadać. Jednak odpowiedź by coś wniosła do dyskusji , bo inaczej to takie czcze gadanie. Nie bo nie , Pis zły, bo zły i już.

      2. tyle Ci powiem że dzwoniłem do Adama i znajdzie w historii no i tak dla obalenia Twojego komentarza Adam też kojarzy że dosyć obszernie odpisałem na podobne do Twojego pytania. Ale lepiej nie poszukać tylko upierać się przy swoim jak osioł nie bo nie odpisałeś
       pozdrawiam

      3. masz przekopiowany komentarz w całości z datą i godziną:
       PS. jak trzeba będzie podeśle kolejne.

       junkers on 24 lutego 2019 at 16:31 #
       Te Anonim a co chcesz wiedzieć czy mam napisać np ciurkiem czy poruszyć tylko jeden temat który mi doskwiera??
       A zresztą napiszę jeden ale myślę że i tak zaginiesz.
       Czy wiesz coś na temat tz. ochrony firm które działają jako podwykonawcy i dostarczanych produktów??

       -kiedy firma ma status podwykonawcy i wystawia fakturę VAT z odwrotnym obciążeniem ?? a kiedy firma nie ma takiego statusu i wystawia fakturę VAT ze stawką 23% ??
       (tylko proszę użyj trochę mózgownicy a tylko ewentualnie podeprzyj się wujkiem google )
       my wystąpiliśmy do MF o interpretacją i odpowiedz oczywiście otrzymaliśmy, tak precyzyjną że nam szczęka padła znaczy mi jak i również Tarnowskiemu US. że albo bedzie dyszcz albo pogoda.
       Główna księgowa Zakładów Azotowych powiedziała mojej żonie że np US Koszalin zinterpretuje to że ma być odwrotne obciążenie a US w innym mieście odwrotnie nie ma być zastosowanego takiego obciążenia.
       Bardzo bym Cię prosił o sprecyzowanie tego mojego zagadnienia a właśnie wprowadziła to Twoja ukochana partia.

       Jak się krępujesz publicznie to pisz mi prywatnie na boguslaw@lisak.pl

       • za on 1 lutego 2020 at 19:57

       Po było wszystko jasne ? Rostowski taki dobry był ?

      4. widze że ten z tym murek za PIS zaginął a zarzucał mi że wtedy nie odpowiedziałem a to czcze gadanie chyba że zbiera siły z wujkiem google, nic sie nie przejmuj mam kolejne pytania tylko na to mi sensownie odpowiedz a nie tak lakonicznie jak MF.
       Uważam że ludzie glosujący na PIS to tylko z tego powodu że maja korzyści w postaci profitów lub sa niespełna rozumu delikatnie mówiąc 😉

       • Murem za PiS on 2 lutego 2020 at 11:59

       No dobra masz utrudnienia. Nie zmienia to jednak faktu, że gospodarka polska w rozkwicie. Dane międzynarodowe też to potwierdzają.

      5. “Gospodarka głupcze”. Cytat niedosłowny jednego z prezydentów USA. Faktem jest, że za rządów PiS i póki co gospodarka dobrze funkcjonuje. Pamiętamy chyba jak opozycja wieszczyła klęskę gospodarczą po objęciu władzy przez PiS. Pamiętamy chyba szum medialny odnośnie ratingów gospodarczych itd., itp. Czy coś się potwierdziło z owej retoryki?

      6. Do:
       Murem za PiS on 2 lutego 2020 at 11:59

       są utrudnienia i jest ich dużo a to dużo więcej i fajnie że nie będziemy polemizować bo to nie ma sensu i nic to nie zmieni a przygotowane miałem kolejne pytania z takiej kategorii ale to nie ważne.
       Gospodarka od kilku miesięcy dosyć mocno pikuje co jest początkiem kryzysu globalnego takiego jak był 2001-2002r 2008-2009r. a teraz pewno 2020-2021r i to należy przetrwać, jak ktoś sie nie “zahaczy” w jakiś długookresowych projektach to będzie miał problem (oczywiście chodzi mi o produkcję ciężką) ja wstępnie na ten okres jestem porozumiany z koncernem ze Stanów Zjednoczonych a jako awaryjnie z Austriakami i Francuzami lub mega awaryjny plan to Polska duża spółka robi w Niemczech i startuje też dla tej firmy na wykonanie kolejnego bloku energetycznego na wiele lat gdzie konstrukcji stalowej ma być za bagatela około 1 160 000 000 000,00 zł i awaryjnie z tego tortu coś byśmy dla siebie wykroili i to jest jedyny klucz żeby przetrwać trudne czasy, uważam że każda firma tak powinna zrobić.
       Jeszcze jedno zdanie a mianowicie za każdym jak nadchodzi kryzys to otrzymujemy telefony czybyśmy nie zlecili jakiejś roboty no i od jesieni robi dla nas kilka wytwórni a wiosna ubiegłego roku jak miałem do zlecenia to nie szło nikogo namówić bo każdy miał pełne obłożenie.
       W nadchodzącym trudnym czasie PIS może mieć problem z pokryciem obietnic które złożył.

       • anonim on 2 lutego 2020 at 13:51

       Czyli firma dobrze przędzie mimo utrudnień .I b dobrze.

       • Murem za PiS on 2 lutego 2020 at 14:28

       Dobrze, że przędzie dobrze. Może dzięki dobrym stosunkom Polski z USA Junkers ma kontrakt z Amerykanami. Kto wie czy nie, bo tak dobrych relacji nie było dawno. Dobrze, że Amerykanie maja wyjeb…ne na naszą psudoopozycję.

      7. firma słabo przędzie bo jeszcze przez kilka miesięcy będzie odrabiała straty które poniosła przez nieuczciwego kontrahenta (Polaka) sprawa była w prokuraturze i teraz jest akt oskarżenia gdzie pierwsza rozprawa mamy 21 lutego ale między wierszami w prokuraturze mi powiedziano że oni nie są od ścigania osób które od nas wyłudziły to ja się pytam od czego jest prokuratura ??

       PS chciałem sprostować tą kwotę powyżej bo pochrzaniłem a prawidłowa to około 2 000 000 000,00 euro

      8. Do:
       Murem za PiS on 2 lutego 2020 at 14:28

       stosunki pewno dobre Polski z USA ale to nie zasługa obozu rządzącego w przypadku mojego kontaktu bo ja ich już znałem co najmniej 10 lat a wtedy zlecali w Polsce pewnej spółce akcyjnej a ja się próbowałem przebić.
       Firma ta ma produkcje w Stanach, Chinach i na Europe chce mieć u nas w Polsce no i ma 😉

    2. wolny rynek wie, że część obywateli ma 500+ razy np. troje dzieci i można podnieść ceny. Ceny niektórych produktów żywnościowych od czasu wprowadzenia 500+ wzrosły o 80-100%, a w okresie świątecznym rosną nawet o 150%. Jest okazja skubnąć obywatela to czemu mnie. Tylko nie wszyscy mają 500+, a ceny w sklepach dla wszystkich są jednakowe.

     Co do spadających cen, to cena może i czasem spada lub stoi w miejscu, tylko zobacz sobie na wagę produktu. Cena niby ta sama, ale produktu w opakowaniu mniej. Kolejna sprawa to jakość odzieży, butów, które się rozpadają po jednym sezonie. Z elektroniką podobnie. Trzeba wypchnąć np. stare modele TV to cena w dół. Jednak często są to urządzenia elektroniczne typu “refurbished” czyli niby nowe – odnowione przez producenta. Czyli taki np. TV się zepsuł i w ramach reklamacji producent wymienia go na inny, a ten zepsuty po naprawie z nieco obniżoną ceną trafia ponownie do sprzedaży jako “promocja”, “taniej o VAT”, itp. Tak nas wolny rynek “dyma” na każdym kroku.

  • Samo się nie zrobi on 29 stycznia 2020 at 18:39
  • Odpowiedz

  Wnioski z oglądania sesji. Jedni pracują inni się lansują. Np. Dyr PSZOK pracuje i brak czasu na próżny lans. Mieszkańcy widzą jak jest.

  1. Chwalipięta?
   To chora sytuacja jest, że Olszówka, który Augustyna namaszczonego przez PIS KONTROLOWAĆ powinien jest jego podwładnym. Dał się kupić za srebrniki i teraz ma związane ręce, bo taka jego ideowość jest, że ochrania Dyzmę karierowicza.

   1. Zdrowe i normalne to nie jest , Mam wrażenie że ci ludzie weszli pod szyld pisu dlatego ze on rządzi co daje profity a nien dlatego że to partia zasad ,uczciwości,moralnośći itp.

    1. Piszesz bo moralności. Nie wiem ilu tam u was biło sie o fotel burmistrza, ale u nas w Ameryce gdyby ktoś posługiwał się w kampanii nieuczciwie zdobytym papierkiem i wyszło to na jaw lub chociaż był cień podejrzenia jak u was zdaje sie jest to bijący się o fotel szybko by od delikwenta wymusili wyjaśnienia.

     1. W kampanii o sprawie drażliwej nie było widomo nic

       • Andrej on 30 stycznia 2020 at 18:54

       Ale teraz jest wiadomo. I co z tego? Taka jest różnica w demokracji między USA a naszym bandustanem. Tu każde świństwo, przekręt, oszustwo popełnione przez władzę nie niesie za sobą żadnych konsekwencji. Wszyscy to wiedzą i mają to w d….

       • jest on 30 stycznia 2020 at 19:18

       Tak że na podstawie jednej sprawy można byc pewnym jakie standardy ktoś reprezentuje . Ale spokojna głowa ,swój wśród swoich jest. I niech kapele ten Chocholi taniec graja dalej.

       • Jon on 31 stycznia 2020 at 21:54

       No właśnie. Na podstawie jednej sprawy można być pewnym że gość nadaje się do wydupcenia na zbity ryj. Idź ty cwaniaczku do jakiejś roboty i zanieś fałszywe papiery. Co zrobi pracodawca jak to odkryje?

       • a tu on 31 stycznia 2020 at 23:03

       powieka nie zadrży i pouczenia dla gawiedzi i o zgrozo w sytuacjach gdy wierni pedagodzy dzieci pospędzają na akademie .A dzieci fałsz wyczuwają najbardziej.

  2. Olszówka jest pracowity i słowny co powie to zrobi lub powie ,że nie zrobi , ale nie mani ludzi dobrobytem . Średni nie wiadmo za czyją namową tylko koła gospodyń , kominiarze i zlot sołtysów, a jeszcze 3 dniowe walantajsy w Lubcy. Co to ma być , Benek tak nie przepier. kasy . Nawet był skąpy.

   1. Masz 100% racji. Średni tylko pijar. W tym w miarę dobry. Lecz nie samym pijarem da sie rządzić. PO już tego najlepszym dowodem.

  • Piszą piszą on 24 stycznia 2020 at 11:02
  • Odpowiedz

  Na fb gminy info o lampach ledowych . Ile to juz lat temu tu na blogu pisano o takim rozwiązaniu. No cóż dobrze że się to robi teraz. Druga rzecz to komentowanie pod postem na fb. Nie tylko blog , bo i nieanonimowo ludzie piszą co ich boli.

   • niezwykłe on 29 stycznia 2020 at 20:45
   • Odpowiedz

   osiągnięcie , że też nie ma uroczystego włączenia każdej takiej lampy ,jakieś niedopatrzenie a ludowe zespoły czekają

 2. Co za mitomański przekaz ,nie mają zahamowań w autopromocji ,granica śmieszności dawno przekroczona https://swiatrolnika.info/informacje/7155-ryglice-najszczesliwsza-gmina-w-polsce?fbclid=IwAR0CT_i80YNNJk97JcdSJlZQlA3baeYQMy3LWTbKHn2L7VcZhldrdrYwvMw

  1. Niewiadomski jest chyba jedynym nieszczęśnikiem w tej gminie szczęśliwości.

   1. Dobrze że ktoś kto ma wiedzę recenzuje gminne władze ,tak uważam ,tym bardziej że radni siedzą jak myszy pod miotłą albo olewają sprawy gminne.

   2. Zdrowo się uśmiechnąłem czytając ten artykuł który miedzy wierszami ukazuje prawdziwy obraz Ryglic. Faktycznie w Ryglicach mamy “niepowtarzalne krajobrazy, w których nie ma nic, ponad to co niezbędne” i trudno się z tym nie zgodzić, bo faktycznie wielu niebeczanych rzeczy nie am, ale to chyba dobrze bo nie burzą tej “ściśle uporządkowanej materii.” Już wkrótce na szczęście w Ryglicach “w których nie ma nic, ponad to co niezbędne” nie trzeba będzie dłużej czekać bo Ryglice zostaną “najszczęśliwszą gminą w Polsce”. Wszystko to za sprawą naszego burmistrza który w Ryglicach będących kolebką kominiarstwa w Polsce postanowił zorganizować zlot szczęścia, bo własnie tutaj ma się odbyć I Ogólnopolskiego Zjazdu Kominiarzy. Szczęście w liczbie 200 kominiarzy zawita do Ryglic, bo “W tym miejscu myśli same się porządkują, tutaj znajdziesz chwilę wytchnienia, tutaj odpoczniesz, nabierzesz sił”. Cieszmy się na samą myśl o “możliwości zorganizowania tak znakomitego wydarzenia” bo przecież zyskają na tym wszyscy mieszkańcy bo kominiarze “będą zainteresowani zakwaterowaniem i wyżywieniem oferowanym przez gospodarstwa agroturystyczne”. Moja szczęśliwość jest tym większa, że “Niektórzy ludzie uważają, że złapanie się za guzik nie wystarczy i trzeba nim tak długo kręcić, aż napotkają mężczyznę z brodą lub łysego.” co zapewne spowoduje wzmożony popyt na ubrania z guzikami i golenie do łysa. Podobnie jak autor tekstu, choć z drobna różnicą uważam, że samo złapanie wyborców nie wystarczy i trzeba nimi kręcić tak długo aż nie zostaną ogoleni do łysa. Już widzę ten ruch w pasmanterii i u krawcowej po takim kręceniu guzików, oby tylko łysych nie zabrakło.

    1. Ha ha ha dobre poczucie humoru i komentarz tego obłędu. Ja bym kazał ogolić kilku bo się ludzie od tego szczecią nie wyzwolą.

    2. Przebijamy pomnik teściowej .

  • Pysia milczy coś on 7 stycznia 2020 at 10:44
  • Odpowiedz

  Bardzo ciekawa dyskusja pomiędzy Pysią a KN na temat Żydów i Rabina. Dane, które podał KN jakby zakonczyły dyskusję . Pysia milczy

  1. Chyba zakręcona i ma problemy z pisaniem po polsku

   1. Problemów z pisaniem po polsku nie mam .. Ale co niektórzy mają problem z czytaniem pisma polskiego ze zrozumieniem. 😝

  2. O co chodzi ?? Coś jeszcze chcesz wiedzieć?? Jak rzucę grochem o ścianę to reakcja będzie taka sama jak pisanie do Was. Wiecznie nieszczęśliwych, zazdrosnych, jednocześnie leniwych. Wszystko macie na internecie . Trzeba tylko poszukać. Niewiadomski znowu pisze na tematy polityczne…
   Także wszystko w najlepszym porzadku u was ..
   Ponadto jeśli macie jakies watpliwosci to kazdy może uzyskac informacje o rabinie-cadyku w gminie żydowskiej ..

   1. niegramotni my,jaśnie pani daruje

    1. 😆😆wybaczam 😝 😆😆

 3. Święta, święta a tymczasem opozycja….

  1. Brawo Panie, Brawo !!!
   A taki Totalny o mało się nie zesra żeby na Was hejt spościć a tu lipa…
   Totalny głupiec oczywiście 🙂 🙂 🙂

  2. Czy tam w tle to nie autor mema skupiony na modlitwie ?

  3. przesada, nie jestem zwolennikiem tych pań ale uważam ze admin powinien to usunąć wizerunki osób zamieszczone zapewne bez zgody a nie czekać jak ktoś go będzie prosił

   1. Zdjęcie jest dostępne na stronie urzędu gminy na fb nikt go nie robił z ukrycia. Pozdrawiam 😀

    1. A tobie totalny głupcze kto dał zgodę na jego powielanie i i “dymków” dopisywanie ?

     1. Nikt nie musiał, dzięki rządowi PiS żyjemy w wolnym kraju. Wrócisz do rządzenia będę pytał o zgodę

       • mz on 6 stycznia 2020 at 15:36

       mimo tego nie powinno się go tak wykorzystywać moim zdaniem

  4. To jest polityka . Radny jest osobą publiczną musi się liczyć z tym że nie wszyscy go będą kochać. W polityce trzeba mieć twarda skórę i dystans do siebie, jeśli się nie ma tych cech to się poprostu nie nadaje. Panie reprezentują totalna opozycję to częściej będą bohaterkami memów.

    • No jasne on 6 stycznia 2020 at 20:40
    • Odpowiedz

    Trudno sie nie zgodzić z tą wypowiedzią. Polityk, gdy nie jest twardy to niech lepiej nie zapsząta sobie i nam głowy politykowaniem.

 4. Wasze wypowiedzi po raz kolejny świadczą o tym, że mieszkańcy gminy Ryglice to jednak zacofane wieśniaki.

  1. Ty pewnie młody wykształcony

 5. Pysio sie chce spotkać ,prokuratura nie dała rady .Ale skoro ma wnuki to Niewiadomski może nie bedzie chciał 🙂

 6. Też mi się wydaje ze chodzi o posadę w gminie żeby nie dojeżdżać do pracy a nie o to zęby pomóc mieszkańcom. Opowiadanie jakich bajek o świętych rabinach o których żadne źródła historyczne nie wspominają jest śmieszne i pokazuje że masz nas za kompletnych idiotów.

  1. Antonim to jestes w błędzie . Ja mam dobrą pracę , dobrze płatną .. Nie chcesz nie czytaj a może boisz się o stołek?? Prosze za tem dac propozycję jak pomóc zwykłym mieszkańcom?? Ja pomagam w sprzedazy produktow rolnych czasami uda sie mi komus znaleźć miejsce pracy .. Spotkałam się i z takim zdaniem że nie zapomniałam o tych ktorzy tu zostali . A to chodzi o to by dac ludziom wędkę a nie rybę. Wszyscy łącznie z Niewiadomskim obiecujecie gruszki na wierzbie. Przybliżona lokalizacja zamieszkania niewiadomskiego to Ryglice centrum . zazdrość was zżera i strach żeby ludzie nie przestali bić wam braw i nie straciliscie na głosach w przyszłych wyborach. A ja zawsze wytykalam wladzy błędy bez wzgledu na to kto to był… A mam dużo udokumentowanych potkniec. Zawsze pomagałam ludziom i pomagam, a czy zechcą z tego skorzystsc to ich prywatna sprawa.

   1. ” Przybliżona lokalizacja zamieszkania niewiadomskiego to Ryglice centrum “

   2. Centrum ryglic jest duże! Centrum bardziej bliżej przedszkola czy bardziej bliżej kościoła?

    1. pudło 😉

     1. Skąd taka pewność?

 7. Czytam komentarze i…
  – zastanawia mnie pewna prawidłowość sytuacji , wypowiedzi. Bezwzględu na to jaka jest władza. Jaki burmistrz. Zawsze znajdą się tacy co będą krytykowac . Jeśli macie takie dobre rozwiązania i pomysły to dlaczego nie wystartowaliście w wyborach choćby na radnych??
  – To że Ryglice i Gmina powoli pustoszeje to widać . Nie ma nic co by zatrzymało odpływ młodych z tego regionu. O tym należało myśleć 15 lat temu. Nie budować karmnikow na ptaki ( plac targowy) , a stworzyc realne miejsca pracy . Ściągnąć inwestorow . Niestety w naszej gminie jest tak , że kazdy chce mieć spokój w promieniu iluś tam km.. Niestety nasza gmina to rozproszone budownictwo .
  – Kolejna sprawa to polityka finansowa. Tu błędem dużym było przejęcie szkół od stowarzyszeń. Mozna było sie tego spodziewać . Natomiast teraz problem utrzymania szkół spadł na samorząd , ktory to sam musi znaleźć środki w swoim budżecie na pensje dla nauczycieli i koszty utrzymania
  budynkow. Efekt brak środków na inwestycje. A z pustego nawet Salomon nie naleje.
  – Układy , znajomości itd.. Nic dobrego nigdy nie przyniosły. A zarządzanie gminą to nie jedzenie klusek. Jeśli gmina zostanie pogrążona w długach, zapaści to niestety ale mieszkańcy boleśnie to odczują.
  Dobry gospodarz liczy najpierw finanse i mozliwosci zarobku , potem planuje wydatki i inwestycje. Tu plany przerosły możliwości.. Niestety zostaly wprowadzone do realizacji .
  Czarne Chmury zbierają się nad gminą. 😒😒

  1. Pozwolę sobie skomentować po kawałku bo poruszyłeś w tym komentarzu bardzo ciekawe wątki.
   Prawidłowość o której piszesz jest efektem tego, że w każdej kolejnej kampanii wyborczej ludzie ubiegający się o nasze poparcie zawsze mówili, że mają pomysły. Później okazuje się, że są to pobożne życzenia obliczone na odniesienie sukcesu w wyborach po którym nic nigdy nie jest już możliwe i takie samo.

   Niech ktoś niezależny i mądry spróbuje wejść do rady bez poparcia “liderów” i całej machiny propagandowej tylko ze swoimi nawet najlepszymi pomysłami to się przekona, że w kupie ( w każdym tego słowa znaczeniu) jest siła której sam nie pokona. Nawet gdy jakimś cudem się to uda pozostała “kupa” skutecznie uniemożliwi realizacje czegokolwiek co nie jest ich pomysłem bo liczy się tylko tępa lojalność wobec tego kto “nominował” ich do kandydowania. Krytyka o którą tyle krzyku, jest nierozłącznym elementem rządzenia, ale w Ryglicach jest to coś co niemal z miejsca przesadza, że taki ktoś staje się wrogiem i przekreśla nawet najszczersze chęci współpracy i pomocy. Patrząc tylko z perspektywy dwóch blogów jakie w Ryglicach odgrywały poważną rolę nie tylko w walce o władzę, ale przede wszystkim o mądre i uczciwe rządzenie, uczciwie trzeba powiedzieć, że gdyby słuchano tego co krytykują i o czym ostrzegają mieszkańcy nie popełniono by wielu błędów bo w wielu sprawach mieszkańcy się nie mylili. Dlatego uważam, że nie trzeba być radnym czy kandydować do pełnienia jakiejś innej funkcji i tylko wtedy mieć coś do powiedzenia i krytykować gdy służy to tylko temu by zdobyć czyjeś głosy a później milczeć czekając na potkniecie które będzie można wykorzystać.

  2. – Myślę, że na zaistnienie jako miejsce w którym można rozwijać przemysł z kilku powodów nie mamy kompletnie żadnych szans.
   Na naszą niekorzyść przemawia zarówno ukształtowanie terenu jak i infrastruktura jaką potencjalny inwestor ma do dyspozycji. Brak linii kolejowej i dogodnych dla transportu szlaków drogowych skutecznie ogranicza nasz potencjał którym pozostaje jedynie słabo wykształcona siła robocza – a to w dzisiejszych czasach o wiele za mało, więc szkoda czasu na szersze rozwijanie wątku.
   – polityka finansowa i jej błędy nie polegają jedynie na przejęciu szkół a samo ponowne przejecie jest raczej wynikiem stania władzy w rozkroku do mieszkańców Woli i Jonin.
   Z jednej strony od lat mówiono o wysokich kosztach i konieczności reformy bądź likwidacji szkół a z drugiej strony inwestowało się w infrastrukturę. Ten spowodowany przypodobaniem się wyborcom rozdźwięk drogo nas kosztował nie tylko w kwestii finansowania samej oświaty ale i kosztach inwestycji w kompletnie nieprzyszłościowe szkoły w których ze względu na liczbę dzieci edukacja zawsze będzie ekstremalnie droga i nieefektywna. O ile kiedyś gdy do szkoły chodziliśmy z buta po kilka kilometrów odległość do szkoły była problemem, to obecnie bez żadnego uszczerbku a wręcz z korzyścią dla dzieci można było dowozić je do Lubczy, Zalasowej, Ryglic i Kowalowej a budynki z pożytkiem dla mieszkańców zagospodarować w inny sposób.

   1. Brawo !!!!!!
    Ktoś tu w końcu pisze prawdę bez oglądania się na to czy to się mu opłaca czy nie i nazywa rzeczy po imieniu co oczywiście nie będzie się podobać nikomu ale widać że Niewiadomskiemu wcale nie zależy na tym żeby go poklepywano po plecach. To jak bardzo potrzebny jest taki głos widać i słychać w rozmowach których będąc na sylwestrze w gronie znajomych byłem świadkiem. Wszyscy się zastanawiają kto to jest i jakie ma plany, czy ma plany kandydować i kogo by widzieli z nim w radzie. Oby się stało tak że Niewiadomski swoim pisaniem i poglądami a nie tym jak się naprawdę nazywa przekona dobrych ludzi by chcieli pójść z nim do rady bo było by to coś nowego po latach tej miernoty. Czyta się to doskonale bo nie owija w bawełnę ale pozostawia też miejsce na własne zdanie.

    1. Obyś miał rację i coś się w końcu zmieniło bo mierzi juz na sam widok tych bezradnych ludzi siedzących na sesji tylko dlatego że jest kilka stów diety. Ta rada to ani kultury ani wiedzy tylko ego większe od nich samych bo trochę ponad 200 ludzi na nich zagłosowało i mają mandat. Ludzie są i jak zobaczą że warto to pójdą ale nie z ludźmi takimi jak Karasiewicz, Połoska,Augustyn bo to szkoda gadać.

   2. Nie do końca się zgodzę z tym, że nie mamy możliwości na stworzenie miejsc pracy . Mamy duże możliwości.. Najpierw należy wypromować gminę. Mamy czym sie pochwalić. Turystyka , atrakcje, każda miejscowość ma coś do zaoferowania.
    Dodatkowo Ryglice mają możliwość ściągnięcia wycieczek zagranicznych. Na tym może skorzystać miejscowy handel ..
    Producenci choćby wyrobow z drzewa .. Restauracje serwujące dania regionalne dla przyjezdnych… Uksztaltowanie terenu daje mozliwosci na stworzenie np. Pola kempingowego .. Wiele gospodarstw agroturystycznych proponuje różne atrakcje. Mozliwosci jest dużo. Trzeba tylko mądrej reklamy i sciagniecia turystow.. Gwarantuje że jest mnóstwo ludzi którzy chętnie by do nas przyjechali, a wiem to z własnego doświadczenia.. Potrzebni są przewodnicy w terenie żeby pokazać ciekawe miejsca , opowiedzieć historię itd… Dodatkowo mikroklimat ,a i źródła u nas prawdopodobnie mają właściwości lecznicze.. Można zrobić dużo , ale trzeba zakasac rekawy i wziąść się ostro do roboty …

    1. A co Pysio myśli o skierowaniu wysiłków, gdy idzie o promocję i turystykę w stronę Izraelitów? Więcej w linku:

     POMAGAMY PISAĆ/UZUPEŁNIĆ PROGRAM

     Słyszałem też, że w Ryglicach na Bukowinie ma być budowany hotel SPA.

     1. Adam Zieliński maialam kontakt również z nimi . Do Ryglic nie przyjadą wycieczki takie jak jeżdżą w miejsca kaźni np. Buczyna w Zbylitowskiej Gorze czy obozy zagłady. Bo to są wycieczki młodzieży szkolnej. Nie wiem czy wiecie ale na cmentarzu żydowskim w Ryglicach jest pochowany Rabin który dla nich jest tak jak dla nas świeci .. Przyjeżdżają do Ryglic by odwiedzać jego grób. To są wycieczki dorosłych prywatne. Z reguły niewielkie busy. Oni również maja pilotów i ochrone. To są bogaci turyści. Wiem jakie mają upodobania i co uwielbiają z naszej kuchni … Można wiele zyskać. Trzeba tylko
      zmienić podejście. . A znam mentalność ludzi bo żyd to jest zło … A jednocześnie wierzymy w Boga z rodu Dawidowego i jego matkę mamy za swoją. . Żydzi Jezusa uważają za proroka . Obchodzą święto wjazdu Jezusa do Jerozolimy czyli naszą niedzielę palmową. Rozmawiałam z nimi wiele i bądźcie pewni jeśli nie wyczuja antysemityzmu to są tacy sami ludzie jak my. Tylko z bardziej zasobnym portfelem ..

       • Anonim on 6 stycznia 2020 at 10:18

       W sumie chodzi o to żeby zarobić. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby wierzący w powodzenie takich działań organizowali turystykę i zarabiali na tym angażując i ryzykując własne środki. Antysemityzmu u nas tyle co Żydów.

      1. Cały czas piszesz o czymś co ponoć jest i ty o tym wiesz zamiast napisać konkretnie co to jest. Odnośnie rabina na cmentarzu żydowskim który jest niby ich świętym opowiadasz bzdury bo gdyby tak było gmina żydowska dołożyła by kasy na poprawę ogrodzenia. Podaj dokładnie o jakiego rabina chodzi bo chyba pomyliłeś Ryglice z tym miejscem https://podroze.onet.pl/polska/slaskie/lelow-pielgrzymki-zydow-do-grobu-cadyka-bidermana-i-swieto-ciulimu-i-czulentu/lycs3xl

       • Pysio on 6 stycznia 2020 at 11:55

       I znowu nie wiesz. Ja tę informację mam od pielgrzymów nawiedzajacych jego grób. Chcesz znac prawdę to ci powiem to co mi powiedzieli. Gdyby gmina nie pośpieszyła się z budową ogrodzenia i rewitalizacja cmentarza to oni by to zrobili. Piszesz o rzeczach o ktorych nie masz pojęcia. Dużo rozmawialam z Nimi i z przewodnikami ich .. To samo potwierdzili . Stwierdzili jeszcze że gmina Ryglice musi byc bardzo bogata skoro sama takie inwestycje poczyniła. Informacji szukaj u źródła.. Pamiętasz wizytę żydów którzy szukali rodzinnego miejsca swoich przodków?? Wydarzenie było że nawet telewizja to pokazywała. A polską obsługę tej wycieczki znam osobiscie .

      2. Skoro wiesz, bo ci mówili jaki to święty rabin leży pochowany w Ryglicach to podaj jego imię. Powiedz mi czy Ty mieszkasz w Ryglicach czy tylko masz tu dom bo się gubię w tym wszystkim. Gdyby Ryglice nie wyremontowały tego cmentarza to pochłoną by go do reszty las, a ci żydzi co byli tu szukać swoich korzeni znaleźli by jedynie korzenie drzew.

       • Pysio on 6 stycznia 2020 at 12:38

       Oj biedny Ty jestes … Wybilam Cię z torow poprawnosci polityczenej. Mam dom i przyjezdzam na weekndy. Pracuję i mieszlam tam gdzie akurat mam blizej do pracy.. Odwazylam się na zmiane bo niestety od nas dojechać do pracy to poważne wzywanie. Dobrze wiesz o tym . Wszyscy uprawiacie wielką politykę a losy zwykłych ludzi macie serdecznie w… 4 literach. To Wy mieszkając na miejscu nic nie wiecie .. Najlepiej o niczym nie mówić nic nie robić . Mieć żal do wszystkich i wszystkiego. A jeśli ktoś cos wie wiecej to najlepiej zdusic w zarodku. Nie szukać rozwiązań , ktore pomogą zwykłym mieszkańcom a takich jest większość. Chcesz żeby Ci wszystkie informacje i propozycje podac na tacy .. To swiadczy o tym że tak naprawdę jesteś kolejnym ” złoto ustym” krzykaczem umiejacym mydlić oczy .. A weź troche poszperaj i poszukaj. Tak jak pisałam wczesniej ,ja mam wiedzę i wcale nie muszę o tym was informowac .Ktoś obok was wykorzysta pewne możliwości bo gdzies byl i zobaczył rozwiązania… A Tobie życzę duzej publiki i dalszego bicia piany . Pozdrawiam moich sąsiadów i znajomych z terenu gminy. Jesli będzie ktoś chciał porozmawiać ze mną możemy wspolnie się spotkac .. Dowidzenia ☺

    2. Skoro piszesz, że każda miejscowość ma coś do zaoferowanie to podaj z nazwy, jakie to atrakcje czekają tego nieświadomego ich istnienia Kowalskiego? Łatwo napisać “Mamy czym sie pochwalić. Turystyka , atrakcje, każda miejscowość ma coś do zaoferowania.” ale czy faktycznie tak jest? Napisz z nazwy, co gdzie i jak o tych atrakcjach czekających w naszej gminie, bo mieszkamy tu i nie wiemy. Jako stali mieszkańcy chętnie się dowiemy o tym i powiemy o tym innym. Otwórz nam oczy i zdradź te atrakcje, bo napisać tylko, że “każda miejscowość ma coś do zaoferowania.” to, jak nic nie napisać.

     Będę bardzo wdzięczny za rzetelne podjęcie tematu, który był aktualny w latach 2004-2010 i pod warunkiem inwestycji nie tylko w promocje, ale przede wszystkim w infrastrukturę był realną szansą.

     Myślę, że panu Zielińskiemu chodziło o tą inwestycję na Bukowinie https://bip.malopolska.pl/umryglice,a,1688508,decyzja-srodowiskowa-dla-budowy-9-budynkow-mieszkalnych-w-ryglicach.html

     1. Góry,morze ,jeziora .Widoków u nas do tamtych porównać się nie da . Jakieś centralne inwestycje z budżetu finansowane ,ale czy to możliwe ?

     2. No proszę Was.. Mieszkacie w gminie i nie wiecie co macie.? Bardzo chętnie wskaże atuty gminy. Dostrzeglam je pracujac swego czasu w branży zwiazanej z turystyką. Macie asy w rękawach. Sama promowałam atrakcje gminy i zapraszałam do zwiedzania podając miejsca i co warto zobaczyc . Rozmawialam później z turystami i byli zaskoczeni pięknem przyrody, historią terenu. Ludxie mieszkajacy w miastach szukają wytchnienia . A jesli jest to dodatkowo związane z opowieściami o historii lub przyrodzie to jest super Mam znajomych pilotów wycieczek. Kiedy opowiadałam o naszej gminie byli zdziwieni że nie ma folderów turystycznych. Są wśród nich osoby ktore odwiedziły gmine i potwierdzili brakuje reklamy i dobrze zorganizowanej bazy turystycznej … Jeśli by było zainteresowanie chetnie spotkam się z radnymi i burmistrzem i przedstawie dokładnie ofertę turystyczną Gminy Ryglice. Ale żeby to działało trzeba współpracy wielu osób , co później przełoży się na finanse..

       • Anonim on 6 stycznia 2020 at 09:47

       Jakie to miejsca i jaki czas potencjalny turysta mógłby na to poświęcić ? Co ciekawego dla dzieci ?

       • Pysio on 6 stycznia 2020 at 10:31

       Oczywiście dla dzieci są rowniez atrakcje. To co dla mieszkańców jest codziennością dla dzieci jest atrakcją. Tu rolę mają do odegrania gospodarstwa agroturystyczne. Weźmy Panią Lucyne z Zalasowej która piecze chleb. Czy zdajecie sobie sprawe jakim przeżyciem dla dzieci jest zobaczyc jak piecze się wiejski smaczny chleb? Proszę sobie zobaczyć jak funkcjonują stare zagrody gdzie zgromadzono stare narzedzia sprzęty? Atrakcją może byc udział np. W tradycyjnych zniwach jakie miały miejsce w ubieglym roku . Gdzie zespół Zalasowianie pokazał jak to wyglądało . Na takie atrakcje można zaprosić wycieczki. Zawsze pieniążki zostaną w gminie. Na początku wiadomo że nie będą to kokosy ale od czegos trzeba zacząć.. Uważam , że osoby zainteresowane takimi rozwiazaniami powinny założyć stowarzyszenie i zacząć działać. Jak wyżej pisalam chetnie spotkam się z osobami zainteresowanymi i odpowiem na pytania . Dodam że nie mieszkam na terenie gminy . Mam jednak dom w jednej z miejscowości. Może dlatego widzę wiecej niż inni .

      1. Pysio Ty chyba nie masz dzieci albo wnuków, ale pal licho. Powiedz mi chłopie ile razy w tygodniu czy w miesiącu byli by chętni na udział w pieczeniu chleba? Kto ma te stare narzędzia i chatę która mogła by zainteresować turystę, bo tego się przecież nie da zbudować to musi być, ale czy jest? Myślę, że wiesz, że żniwa to tylko w określonym czasie są nie przez cały rok. Jesteśmy wszyscy za, ale pod warunkiem, że będzie to biznes prywatny promowany za prywatne pieniądze.

       Ps. Taki mini skansen jest pod górą Kielanowską u pana Marka Pawlika który jest pasjonatom staroci, ale z tego co wiem nie wzbudza zbyt dużego zainteresowania.

       • Pysio on 6 stycznia 2020 at 12:06

       Niewiadomski ten Nick do ciebie pasuje .. Jestem kobietą nie chłopem . Mam dzieci i wnuki .. A Ty jesteś zwyklym krzykaczem ktory politycznie ma gotowe rozwiązania .. A o zyciu zwyklych ludzi w gminie wiesz tyle co kot naplakal. Rusz d..pe z gminy i zobacz jak gdxie indziej funkcjonują gminy . Jak ludzie sobie radzą. Jakie rozwiazania wprowadzili.
       Ale po cooo???
       Najlepiej krzyczec proponowac takie czy inne rozwiazania i chyc na stołeczk do gminy. Proszę spotkajmy sie . Przedstawię Ci fakty a nie mity którymi karmicie biednych mieszkańców gminy. I zapraszam serdecznie osoby które chcą cos zmienic w swoim zyciu na spotkanie … Jeśli tylko bedziecie chcieli podzielę się z wami propozycjami .. Przedstawię konkrety… Mozecie sobie stworzyć miejsca pracy … Rolnicy, producenci.
       Konkrety a nie slogany polityczne.

       • Anonim on 6 stycznia 2020 at 11:10

       Myślę ze wątpię 🙂 było o Żydach z grubymi portfelami zeszło na żniwa .

       • Pysio on 6 stycznia 2020 at 11:16

       Odpowiadam na pytania . Dla kazdej grupy można cos znaleźć . Coś zaproponować.. Pytano o turystow z Izraela to odpowiedziałam, jak rowniez na pytanie co można zaproponować dzieciom. ..

       • Anonim on 6 stycznia 2020 at 11:18

       Mało to konkretne .

      • burmistrz nie wierzy w turystykę on 6 stycznia 2020 at 10:12
      • Odpowiedz

      W turystykę w naszej gminie to chyba nawet burmistrz nie wierzy i dla przykładu sam wyjechał na wakacje do Chorwacji o czym poinformował na swoim koncie na FB 25 lipca 2019, zamiast spędzić wakacje w jednym z gospodarstw agroturystycznych naszej gminy.

    3. Pysio – po jeszcze jednym przeczytaniu Twojego komentarza nie sposób przemilczeć to co można wywnioskować z jego treści, więc przyjrzyjmy się z bliska temu co piszesz.

     “Mamy duże możliwości.. Najpierw należy wypromować gminę.” Było by to słuszne, gdyby było logiczne, ale nie jest. Jak długo sięgam pamięciom wstecz, każdy kolejny samorząd podejmował takie działania wydając na ten cel wcale nie małe pieniądze. Licząc skromnie przez ostatnie 20 lat w różnej formie wydaliśmy na ten cel co najmniej 1,5 -2 miliony złotych – z jakim skutkiem widzimy sami. Logicznym byłoby chyba najpierw zainwestowanie w jakąś służąca turystyce infrastrukturę, a te wydane na promocje niczego pieniądze przeznaczyć na spłatę kredytu na jego realizację. Dość jasno widać, że “Najpierw należy wypromować gminę” chyba się nie sprawdziło.

     “Ryglice mają możliwość ściągnięcia wycieczek zagranicznych.” Takie myślenie to czysta utopia i kompletna nieznajomość zagranicznych realiów w których, już dawno przestały istnieć masowe grupowe wyjazdy. Wycieczki z Izraela to sponsorowanymi przez rząd i rodziców “pielgrzymki zagłady” dla nastolatków i wcale nie cieszą się dobrą sławą wśród polskich hotelarzy. Pozostają turyści z Niemiec,Japonii czy Australii, którzy często przyjeżdżają w grupach. Są to głównie emeryci odwiedzający miejsca związane z II Wojną Światową i naszymi najsławniejszymi zabytkami a nie urokliwe, ale nie oferujące nic ponadto pagórki i lasy. Myślę, że Pysio maiła tu na myśli wycieczki przyjeżdżające do gminy na jej zaproszenie i nasz koszt. Trudno w jakikolwiek sposób wykazać możliwość zainteresowania jakichś komercyjnych organizatorów takich wycieczek naszą gminą i uznać, że “”Ryglice mają możliwość ściągnięcia wycieczek zagranicznych.”

     “Na tym może skorzystać miejscowy handel .. Producenci choćby wyrobow z drzewa .. Restauracje serwujące dania regionalne dla przyjezdnych…”
     Nawet zakładając, że naszą gminę odwiedza dziennie jeden autokar z 40 osobami co już samo w sobie brzmi nierealnie, to kompletnie nie wiem, jaki to może mieć wpływ na handel, i jak na tym mieli by skorzystać nastawieni na sprzedaż hurtową producenci wyrobów z drzewa. Pisząc o restauracjach serwujących dania regionalne znów wykazujesz się kompletną nieznajomością opłacalności funkcjonowania takiej restauracji – a Ty piszesz wręcz o restauracjach. By taki biznes wychodził na zero musi być codziennie pewna liczba turystów którzy te dania kupią, żeby na tym zarobić i z tego żyć trzeba drugie tyle turystów, a by dawać pracę w tych restauracjach mieszkańcom potrzeba jeszcze kolejne dwa razy tyle turystów. Chcąc podawać świeże, gotowane codziennie dania turystów musi być “jak psów” no chyba, że zakładasz sprzedawanie mrożonek i odgrzewanie gotowanych kilka dni temu potraw. Tak więc twierdzenie, że “Na tym może skorzystać miejscowy handel .. Producenci choćby wyrobow z drzewa .. Restauracje serwujące dania regionalne dla przyjezdnych…” jest pozbawione jakichkolwiek podstaw.

     “Gwarantuje że jest mnóstwo ludzi którzy chętnie by do nas przyjechali, a wiem to z własnego doświadczenia..” Składanie takich gwarancji nic nie kosztuje, ale też nikogo kto rusza się troch po świecie nie przekona, że wiesz co mówisz. Być może kiedyś gdy w Ryglicach już tylko za sam przejazd pobierano myto i ryglowano bramy wjazdowe takie opowiastki mogły by mieć posłuch, ale nie dziś. Dziś każdy kto chce może do Ryglic przyjechać, ale mimo, że często w kurtuazyjnych rozmowach takie deklaracje padają, to chętnych by pobyć w naszych stronach przez kilka dni zbyt wielu nie ma. Cóż więc znaczą takie gwarancje, gdy z doświadczenia wynika, że turyści nas omijają mimo, że “.. Wiele gospodarstw agroturystycznych proponuje różne atrakcje.”

     “Potrzebni są przewodnicy w terenie żeby pokazać ciekawe miejsca , opowiedzieć historię itd…” Bardzo ciekawa koncepcja, ale nie na ściągnięcie turystów lecz na umożliwienie wydanie publicznego grosza i zatrudnienie jako przewodnika jakiegoś swojaka. Nim zastanowimy się nad tym czy w ogóle jest komu opowiadać, zastanówmy się czy mamy o czym opowiadać i dokąd prowadzić bo sam fakt że będą przewodnicy nie uczyni nas atrakcyjnym turystycznie regionem nawet na skalę powiatu.
     Mając prawdopodobnie choć nie na pewno, bo jak żyje nawet w opowieściach nie słyszałem ten “Dodatkowo mikroklimat ,a i źródła u nas prawdopodobnie mają właściwości lecznicze.. ” nie mamy żadnej infrastruktury w której mogli byśmy je z zyskiem sprzedać.

     Jedno jest jednak pewne “Można zrobić dużo , ale trzeba zakasac rekawy i wziąść się ostro do roboty …” jednak było by dobrze gdyby były to działania przynoszące pożytek mieszkańcom a nie wybranej i bardzo wąskiej grupie która na tej drogiej promocji tego czego nie mamy zarabia.

     1. I tu to Ty teraz wykazałeś kompletną nieznajomość branży. Jestes przykładem typowego zachłannego myślenia Polaka . Od razu dużą łychą a najlepiej chochlą. Tym sie właśnie różnimy . Ja znam realia ogólnopolskie a ty nie. Chciałbyś żeby Ryglice były przynajmniej jak Kraków . Piszesz i pieniadzach wydanych na promocję. Cos Ci powiem . Będę trochę nieskromna ..
      To moją zasługą jest to że Ryglice w2016 r znalazły się w folderze atrakcji powiatu tarnowskiego . Bez wydawania przez gminę pieniedzy. Bo trzeba wiedzieć gdzie przekazac informację i w jaki sposób. Jeśli do tej pory się to wam nie udało to zn że reklama tak naprawdę nie była skierowana do nikogo i ktos kto ją robił nie ma zielonego pojecia o niej .
      Właśnie twoja odpowiedź to obraz mieszkańców naszej miejscowosci . Nażrec sie od razu !! A może tak małą łyżeczką a stale?? W miarę uplywu czasu przejść na łyżkę?
      Poza tym twierdzisz że producenci wyrobów z drzewa interesują się sprzedażą tylko hurtową.. Błąd, pokaż mi górali prowadzacych budki z pamiatkami ktorzy tak myślą??? A nie przyszło Ci do głowy ,że turysta ktory przyjedzie i kupi tu np. Wałek do ciasta przekaże informacje komuś kto zakupi calego tira tych wyrobów. To są pewne prawidłowości obecnego rynku.. Niestety większość z was żyje tym co było 20-30 lat temu .. Rynek konsumencki się zmienił
      To samo dotyczy ronictwa . Proszę mi wierzyć że jeżdżę po Polsce i widziałam wiele dobrych rozwiązań , ktore można zastosować w naszej gminie.
      Ale u nas wygląda to mniej wiecej tak;
      A na coo , a po coo, a sie nie opłaci, itd itd. Lepuej siąść i narzekac na brak kasy i rządac manny z nieba.
      Jeśli rzeczywiscie spróbujcie wypróbowanych rozwiązań a tak dla was obcych możecie rozwinąć wspaniale infrastrukturę gminy nie tylko turystyczną, usługową ale również rolniczą.

       • Anonim on 6 stycznia 2020 at 12:01

       Bajki z mchu i paproci .

       • z cyklu on 6 stycznia 2020 at 12:03

       Jestem z miasta i wieśniakom wytłumaczę !

       • Pysio on 6 stycznia 2020 at 12:08

       Siedź i czekaj na manne z nieba .. Typowe pewnie Ryglice??😜

       • Pysio on 6 stycznia 2020 at 12:20

       “Z cyklu” nic nikomu na siłę.. Ciesz się że ktoś za darmo chce wam przekazać pewne rozwiązania. Nie wszyscy podróżują po Polsce i nie wszyscy pamiętają o tych co zostali w rodzinnych stronach. A wywodzą się z rolnictwa. Nie chcesz nie czytaj. Dlatego jestem zdania że osoby zainteresowane moga sie spotkać.. A pozostalym dziękuję za uwagę. Bo co niektórzy potrafia tylko stanąć po zasiłek do GOPSU

      1. Czekam na konkretne odpowiedzi jakie zadałem, ale na konkrety chyba nie ma co liczyć bo pani chyba chodzi o to spotkanie i przycupniecie przy promocyjnym torcie który własnie z nowym rokiem zaczyna się kroić. Równie dobrze można by powiedzieć, że co niektórzy potrafią przekonywać, że to co się udało w miejscach z wieloletnią i ugruntowaną tradycją turystyczną opartą na infrastrukturze i atrakcjach można implantować w dowolne miejsce z podobnym skutkiem. Stanie w kolejce do GOPSU jest czasem wielką tragedią tych ludzi o której być może nie ma panie pojęcia. Pani jak czytam nie ma pojęcia o wielu sprawach, ale zapewne jak to było przez lata władze za publiczne pieniądze panią kupią.

       • Anonim on 6 stycznia 2020 at 12:21

       A Pani niech działa i chwali sie swoimi sukcesikami w turystyce.Życzę powodzenia , PS, Nie chce się nażreć, jestem człowiekiem.

       • Pysio on 6 stycznia 2020 at 13:59

       Aj… Żal 4 litery ścisnął ?😆😆😜 no cóż generalnie jest mi przykro że możni państwo gminy nie byli i nie widzieli i nie mają pojęcia… Jak to możliwe ???

      2. Gdyby taki rabin faktycznie był pochowany na cmentarzu żydowskim w Ryglicach to jego kult byłby na pewno znany przed wojną i zapisany w dziejach Ryglic w historii których żydzi odegrali znaczącą i bynajmniej nie anonimową rolę. Jestem w takim wieku, że na własne uszy słyszałem opowieści ojca i dziadków o Rygielskich żydach a wiele z nich to były historie które oni słyszeli od swoich rodziców i nigdy nie słyszałem o tak znamienitym rabinie. Jesteś jedyną osobą jaka o nim słyszał i ponoć wie ale nie powie co czyni Cię bardzo niewiarygodną nie tylko w tej sprawie, ale także w pozostałych jakie nam tutaj dzisiaj na “wiarę” przedstawiłaś.

       O cmentarzu możesz poczytać tutaj i nie bujaj już w obłokach http://cmentarze-zydowskie.pl/ryglice.htm

       • Pysio on 6 stycznia 2020 at 15:49

       Niewiadomski odsyłam do źródła informacji nie spisanych przez nas po wojnie. Jestem ciekawa czy wiesz co stało się z mieszkancami rynku ( żydami) ? Bo z tego co mi wiadomo w rynku było tylko 4 rodziny polskie. Moze podaj dokladnie co teraz znajduje sie na miejscu bużnicy ?? A czy wiesz że nie buduje się domow na takim miejscu .. ? Bardzo chetnie skontaktuje Cię z przewodnikami polskimi ktorzy jak chodzi o historie żydów mają troszke więcej informacji. Dodatkowo może padasz kto znalazł zloto z mieszkancow rynku ? Jak się dowiedziałam złoto to jest przeklęte i nikomu szczescia nie przyniesie.. (Również od polskich przewodnikow)Zdaje się że o szczęśliwych znalazcach nie ma słowa w kronikach historii ? Coś więcej chcesz jeszcze
       poruszac? Nie ma sprawy. Jest wiele prawd zafauszowanych. I właśnie tacy jak Ty cholernie się boją aby prawda na wierz nie wypłynęła .. Choc swoją drogą od dawna bierzesz udział w życiu gminy i każdej władzy nienawidzisz. Kazdej wytykasz błędy. Zdradziłeś się jednym zdaniem .. Stąd wiem kim jestes .. I znamy się od lat..

      3. Napisałaś tak “Nie wiem czy wiecie ale na cmentarzu żydowskim w Ryglicach jest pochowany Rabin który dla nich jest tak jak dla nas świeci ..” więc podaj jego imię bo sami żydzi w Encyklopedii społeczności żydowskich w Polsce, tom III (Polska) 49 ° 53 ‘/ 21 ° 28’ „Ryglice” piszą tak. Najpierw tekst oryginalny potem tłumaczenie.

       Test oryginalny “We know the names of the local rabbis who served from the beginning of the 18th century. The first was Rabbi Tovia Gutman, one of the students of the Seer of Lublin (The Chozeh of Lublin). His rabbinical seat in Ryglice was inherited by his son-in-law Rabbi Nachum-Tzvi Horowitz Tencer. It was then passed on to his son Rabbi Avraham Abba, who in turn bequeathed the seat to his son Yaakov Yitzchak Horowitz. The latter served then as the rabbi of Limanowa, and since he reused to leave his place of service, he only traveled to Ryglice for festivals and the High Holy Days.

       In 1904, Rabbi Yekutiel Tzvi Zalman Gutwirt, the grandson of Rabbi Nachum Tzvi Horowitz Tencer, occupied the rabbinical seat. In 1912, Rabbi Alter Eliezer, the son of Avraham Simcha Horowitz the Admor of Baranow, served as the head of the rabbinical court. Rabbi Yisrael Yosef (Yosele) the son of Rabbi Alter Eliezer Horowitz was appointed as rabbi of Ryglice around 1922. He moved to Tarnow after a few years, and emigrated from there to the Unites States in 1932. The final rabbi of Ryglice was apparently Rabbi Yosef Shmuel Shmelke Ehrlich, who was accepted as the rabbi of Bardijov close to the time of the outbreak of the Second World War and perished during the years of the Holocaust.”

       Tłumaczenie
       Znamy nazwiska lokalnych rabinów, którzy służyli od początku XVIII wieku. Pierwszym był rabin Tovia Gutman, jeden ze studentów Widzącego z Lublina (Chozeh of Lublin). Jego rabiniczną siedzibę w Ryglicach odziedziczył jego zięć rabin Nachum-Cwi Horowitz Tencer. Został on następnie przekazany jego synowi rabinowi Abrahamowi Abbie, który z kolei przekazał siedzibę swojemu synowi Jakubowi Icchakowi Horowitzowi. Ten ostatni służył wówczas jako rabin Limanowej, a ponieważ ponownie opuścił swoje miejsce służby, udał się do Ryglic tylko na święta i Wielkie Święta.

       W 1904 r. Rabinem był rabin Jekutiel Cwi Zalman Gutwirt, wnuk rabina Nachuma Cwi Horowitza Tencera. W 1912 r. Rabinem rabinicznym był rabin Alter Eliezer, syn Abrahama Simcha Horowitza Admora Baranowa. Rabin Israel Yosef (Yosele), syn rabina Altera Eliezera Horowitza, został mianowany rabinem Ryglic około 1922 r. Po kilku latach przeprowadził się do Tarnowa i wyemigrował stamtąd do Stanów Zjednoczonych w 1932 r. Ostatnim rabinem Ryglic był najwyraźniej rabin Josef Shmuel Shmelke Ehrlich, który został przyjęty na stanowisko rabina Bardijowa w pobliżu wybuchu II wojny światowej i zginął w latach Holokaustu.

       link do źródła https://www.jewishgen.org/yizkor/pinkas_poland/pol3_00355.html

      4. Historię Rygielskich żydów zna każdy kto się Ryglicami interesuje znam wiec ją i ja, ale jak dotąd nie słyszałem o tym o czym piszesz a słyszałem o żydach na własne uszy. Kto z Rygliczan nie słyszał o złocie znalezionym w Ryglicach to jedno ale kto to złoto widział to drugie. Nie boje się tego co piszesz bo z rzeczywistością i prawdą ma to niewiele wspólnego bo nie potrafisz tego co piszesz poprzeć żadnymi przekonywującymi dowodami. Więc czego się tu bać? Proszę więc o kontakt z tymi osobami, mój adres email konstantyniewiadomski@gmail.com chętnie się z nimi skontaktuję. Wytykania błędów władzy komentował nie będę bo jest to sprawa tak oczywista i wynikająca z moich tekstów, że nie ma co komentować, ale nie sądzę byś miała pojecie kim jestem.

      5. No to kilka słów o tych co przez ponad 500 lat wspólnie z nami w Ryglicach mieszkali.

       Jest wiele źródeł z których można skorzystać i dopełnić lub sprostować wiedzę jaką się ma od rodziców i dziadków którzy byli rodowitymi mieszkańcami Ryglic. Jednym z takich źródeł pod warunkiem że zna się język angielski jest “Yad Vashem” oraz “Encyclopedia of Jewish Communities in Poland” oraz wiele stron pokrewnych, ale w sposób najszerszy i najbardziej wszechstronny temat ten opracował pan Adam Szczęch i to własnie ten tekst bardzo Ci polecam. http://aztekium.pl/jews/index.html.

       Chętnie udzielę Ci odpowiedzi na Twoje pytanie co stało się z przedwojennymi mieszkańcami rynku.
       W dniu 22 lipca 1942 r. Niemcy pod pretekstem spisu i konieczności odnowienia kart pozwalających na pracę zabrali wszystkich Żydów na rynku w Ryglicach. Szybko się jednak okazało, że nie o spis tu chodzi lecz, że nadeszła chwila wypełnienia rozkazu władz o którym Żydzi wiedzieli, a nawet chcieli przekupić niemów by go zmienić, lub odwlec w czasie. Kilku młodych żydów próbowało uciec ale zostali zastrzeleni na miejscu reszta ciężarówkami została wywieziona do Tuchowa. Tuchowskie Getto zostało utworzone w czerwcu 1942 r. i obejmowało 17 budynków w południowej części Tuchowa i pod koniec lata 1942 r. w gettcie przebywało około 3000 żydów. Jak podają źródła we wrześniu 1942 jeszcze przed Rosz ha-Szana 5703 ( nowy świecki rok) getto zostało otoczone przez niemców, a wszyscy jego mieszkańcy otrzymali rozkaz zebrania się rynku, na którym odbyła się selekcja. W jej wyniku w getcie pozostała tylko niewielka grupa wykwalifikowanych robotników, cała reszta licząca niemal 3000 osób została wysłana do obozu zagłady w Bełżcu. Ostatecznie Getto w Tuchowie zostało całkowicie zlikwidowane 18 sierpnia 1943 r.

       Jak piszą dostępne źródła “Bożnica według relacji starszych ludzi, należała do jednych z najpiękniejszych w powiecie tarnowskim. Była to piętrowa budowla, do której prowadziły wysokie, kamienne schody boczne, miała wydzieloną część dla mężczyzn i kobiet. Spłonęła pod koniec roku 1939, podpalona przez Niemców”. Jej lokalizację zna chyba każdy starszy Rygliczanin ale tym co nie wiedzą no i “Pysi” napiszę gdzie to było. Otóż Bożnica według wskazań ludzi którzy ją pamiętali znajdował się w części obecnego budynku dawnej restauracji “Przystań”, apteki i domu Państwa Słowików oraz części domu pana Siwka.

       W kwestii złota, jaki według podań znaleziono w Ryglicach mm info, że zdaje się znaleziono też Torę i szaty tego świętego rabina, ale nie powiem kto i gdzie.

       • Pysio on 9 stycznia 2020 at 22:40

       O tym gdzie była buznica to wiem od dawna.. I kto na tym miejscu mieszka tez wiem.. Teraz proszę panie niewiadomski odszukac sobie w Internecie informacje na temat budowy domow na miejscach kościołów buznic czy cmantarzy . Jaki wpływ mają na zycie ludzi w nich mieszkających .. To samo dotyczy złota żydowskiego. Jak to ujęła pani przewodniczka czy rodxiny w których to złoto się znalazło są szczęśliwe i czy nie wydarzlo się coś co sprawiło ból i żal. Wie pan dobrze kto i gdzie to złoto znalazł . Osobiscie rozmawialam z panem który mi opowiedział o tym .. Jest pan dalszym sąsiadem tych osób . Proszę prześledzić losy tych rodzin .. A przyzna mi pan racje..
       No jeżeli duma pozwoli..

      6. Jako świadomy obywatel gminy jestem wdzięczny, że dzięki pani zasługom i zupełnie za darmo Ryglice znalazły się w folderze reklamowym, ale co nam to dało? Wystarczy zobaczyć stronę tarnowskiej informacji turystycznej i ten link https://www.it.tarnow.pl/object_type/noclegi/ i zastanowić się nad tym wszystkim.

       • Pysio on 9 stycznia 2020 at 22:41

       Błąd. Nie o tym pisałam .. Brak wiedzy na ten temat 😝😝 i świadomości obywatelskiej

       • Anonim on 6 stycznia 2020 at 12:33

       A ja się z Tobą zgadzam. Niestety Ryglice jak i cała gmina zbyt zazdrosne o wszystko i dlatego myślenie że albo wszyscy albo nikt. Niestety nikt tu nie rozumie, że może i najpierw zarobi sąsiad, ale pewnego dnia zarobie i ja. I dlatego też wszyscy wolą dać zarobić tym z Tuchowa, Bobowej, Skrzyszowa bo po co dać swoim, anóż będą mieli za dużo.
       Tereny mamy piękne, o czym świadczy zachwyt choćby gości, którzy do nas przyjeżdżają. Dla ludzi z dużych miast idealne, takich właśnie na wypoczynek szukają. Ale Ryglic nie wybiorą bo tutaj nikomu nic się niechce.
       Choć popatrzcie chociaż na wioskę Watapi w Zalasowej, można? można. Tylko trzeba chcieć.
       Lubcza ma np. grę terenową po wsi ?? Wiedział ktoś o tym ?? (ulotki dotępne w urzędzie gminy obok dziennika podawczego)
       Mówienie od razu o zatrudnianiu przewodników… Po co??? mało mamy ludzi w gminie i Ośrodku Kultury zatrudnionych do promocji ??? wystarczy przeszkolić. nie potrzeba nikogo nowego.
       Odrobinę chęci i pracy a razem można na prawdę wiele.
       A ci na stołkach gminnych i w radzie nie się chleją, bo tylko na to ich stać.

       • Pysio on 6 stycznia 2020 at 13:50

       Brawo !!! Nareszcie ktoś rozsądny się wypowiada👏👏 Stworzenie zrzeszenia , stowarzyszenia czy nawet spółdzielni wytypowanie przewodnika to jest to … Nasza gmina to piękna historia .. Tu może pokazac swoje prace p. Nowak . Nasz regionalny historyk i dokumentalista. To właśnie z takimi ludźmi nalezy współpracować. Wspolnie opracować trasę. Jeśli urząd gminy tego nie potrafi . Z reklamą też trzeba trafic … A tu najlepsze są znajomości znajomych .. A miejscowym politykom niewiadomskim zostawić bicie piany i walkę o stolek. Jeszczs raz gratuluje jestes 3 osobą tej dyskusji która cos rozumie … Pozdrawiam

      7. Zamiast pisać głupoty i przekonywać, że masz rację podaj imię tego rabina o którym p, Nowak chyba pierwsze słyszy.

       • najważniejsze on 6 stycznia 2020 at 12:49

       że jesteśmy oświecani “za darmo” 🙂

       • Anonim on 6 stycznia 2020 at 15:27

       Niewiadomski a Ty przeczytałeś to co podlinkowałeś o cmentarzu żydowskim w Ryglicach ???
       Chyba nie, a tam jest napisanie o Rabinie o przezwisku “Sija”.
       \czytajmy a nie tylko linkujmy po przeczytaniu kilku wersów\

       • szok on 6 stycznia 2020 at 15:57

       nawet przeklęte złoto się znalazło

       • historia on 8 stycznia 2020 at 19:00

       Czy są opracowania dotyczące historii Ryglic i pobliskich miejscowości po wojnie ? .Mignęły tu listy ormo ,ciekawe czy jest więcej podobnych materiałów czy wszystko poniszczone.

       • historia on 8 stycznia 2020 at 19:37

       Mało tego ,raczej chyba poniszczone źródła .

       • Anonim on 10 stycznia 2020 at 00:13

       Próbuję zrozumieć sens tej dyskusji. Mowa jest o złocie i o żydach i Niewiadomskim. Łącząc to do kupy czy chodzi o to, że Niewiadomski to osoba, która wykopała złoto żydów na swojej działce? Czy o to chodziło?

 8. Znajdź różnice

  1. Otóż to tuzy gminnej i polskiej totalnej opozycji. Te wyżej dadzą się pociąć za bernarda a dwie niżej za donalda 😀 no i cała czwórka plecie tylko przed kamerami

   1. Ważne, że są takie głosy, które zwracają uwagę na nieprawidłowości i walczą o pieniądze dla swoich miejscowości. W końcu po to zostały wybrane. Martwi słaby budżet i brak pomysłów na poprawę sytuacji, która wygląda na tragiczną. Niestety wychodzi słabe przygotowanie obecnego burmistrza do zarządzania gminą. Lansowanie na FB nie spowoduje, że mieszkańcom będzie żyło się lepiej. No ale czas pokaże. Oby nie okazało się że “mądry Polak….”Nie jestem zwolennikiem PO ale patrząc na pracę lokalnych ludzi utożsamianych z PIS to chyba zacznę szanować wspomnianego w komentarzu powyżej Donalda.

    1. Czy to przygotowanie czy raczej decyzja o kontynuacji tego co było,małym wysiłkiem dobrym zarobkiem z tymi samymi ludźmi.

   2. Utożsamianie radnych z PiS czy Po to sztuczka mająca z góry określić kto jest dobry a kto zły. Niestety nie to kto jaką legitymację partyjną posiada, ale to jakie pomysły, wiedzę i doświadczenie ma decyduje w której grupie się znajduje. Czy to, że radni z Ryglic i Zalasowej nie głosowali z budżetem w którym dla tych miejscowości nie przeznaczono żadnych środków można uznać za “totalną opozycję”? Jest zupełnie odwrotnie. Mimo, że radni wiedzieli jaka krytyka ich spotka to wyrazili nie swój własny, ale nasz mieszkańców tych miejscowości sprzeciw wobec budżetu który jest kpiną z mieszkańców Ryglic i Zalasowej. Wyobrażasz sobie, żeby radni z Lubczy, Jonin, Kowalowej, Bistuszowej i Woli zagłosowali za budżetem w którym dla tych miejscowości nie zapisano żadnych inwestycji? Niestety to po stronie radnych obecnie rządzących widać brak własnego zdania i reprezentowania interesów swoich wyborców. Od lat mamy sytuację w której radni służą burmistrzom zamiast swoim wyborcom. Efekt jest taki, że bezmyślnie klepią wszystko co burmistrz im podsunie, argumentując swoją uległość tym, że jak się sprzeciwią to zostaną odrzuceni i nic nie zrobią. Głosują za nawet najgłupszymi pomysłami bo tak chce grupa którą ustawia sobie burmistrz. Mając taką radę nie trzeba się starać o poparcie co zwykle wiąże się z koniecznością dania czegoś w zamian bo burmistrzowie uznają radnych którzy z nimi kandydowali za winnych im lojalność nawet za cenę zdradzenia interesów swoich wyborców.

    1. I znowu wracamy do macierzy że to radni z ryglic i zalasowej pakowali kasę do Lubczy żeby zapewnić reelekcję swojemu guru. Wtedy jednogłośnie pozbawiali kasy swoje miejscowości a teraz nagle coś się zmieniło. Sami są sobie winni i teraz nikt nie uwierzy że liczy się dla nich dobro swoich miejscowości a jedynie polityczne utarczki. Wybitni są radni z zalasowej którzy zamiast remontu drogi na ul królowej Jadwigi która jest w dramatycznym stanie wola 6 lamp 😀 tu dopiero pokazali jak walczą o swoje miejscowości.

      • Jestem za on 4 stycznia 2020 at 10:51
      • Odpowiedz

      Sztuką było to że na pozór nie wybijajacy się radni w poprzedniej kadencji potrafili przekonać i Burmistrza i radnych i innych miejscowości na tak duże inwestycje.
      Mieszkam na codzień w Lubczy już dawno i ani PiS ani PO NIR SĄ MI BLISKIE.
      JEDNAK W POPRZEDNIEJ KADENCJI DUZO ZROBUINO DLA LUBCZY I TO SIE LICZY DLA MNIE I ZA TO SZANUJE TYCH LUDZI.

    2. Niewiadomski wyobraź sobie że były takie przypadki że niektórzy radni z L….. głosowali za choć nie było nic zapisane dla Lubczy i to było w kadencji za poloskowa. Także z perspektywy czasu tak naprawdę nie liczą się interesy danej wsi lecz interes radnego i trzymanie się przez niego na świeczniku.

     1. Pod tym linkiem są sprawozdania z wykonania budżetu od 2009 r. https://bip.malopolska.pl/umryglice,m,318289,sprawozdania-z-wykonania-budzetu.html wskaż mi w którym roku dla Lubczy nie było zapisanych żadnych inwestycji a będę Ci bardzo wdzięczny.
      Tym bardziej dobrze świadczy to w jaki sposób zagłosowali radni z Ryglic którzy nie poparli budżetu mimo świadomości, że narażą się na krytykę jaka się teraz na nich leje i zagłosowali w interesie mieszkańców a nie by mieć święty spokój.

       • Anonim on 4 stycznia 2020 at 21:57

       Politycy zrobią wszystko dla pieniędzy. Stąd właśnie chcą likwidacji szkół, bo mało kasy, żeby się wykazać, że coś robią. Chcą inwestycji, bo zaprzyjaźnione firmy już czekają. A tak naprawdę to żadne inwestycje, tylko wyrzucanie pieniędzy w błoto.

   3. Jest różnica , te na dole mają szkoły .

   4. Totalni to zdjęcie z komentarzem to cios poniżej pasa.

  • Pani Doroto on 2 stycznia 2020 at 14:56
  • Odpowiedz

  Pani Doroto.
  Ma pani piękny zawód i jest ceniona w środowisku jako fachowiec.
  Po cóż więc pani potrzebna ta bezwartościowa promocja, to ciągłe lansowanie siebie wszem i wobec, to wspinanie się na świecznik?
  Zapewne się pani zdenerwuje, ale wystawia się pani na śmieszność, pani zachowanie jest żałosne i odbierane z politowaniem, również w tym środowisku, w którym usiłuje się pani lansować. Jak się jest osobą publiczną, na świeczniku, to trzeba być odpornym na krytykę, bo ta zawsze będzie i zazwyczaj niepochlebna. Po co to pani? Żal mi pani, ale pani pewnie inaczej żyć nie potrafi. Przykro mi to pisać. Przepraszam.

  1. Najpierw piękne słowa o zawodzie, o tym, że pani Dorota jest ceniona za fachowość a potem wyrzuty, że zamiast latać po wsi i obsrywać burmistrza Augustyna odwiedza wraz z nim nowych obywateli gminy. Pani Doroto wiadomo jaki “buc” to pisał i z jakich pobudek. Niech się pani nie przejmuje bo nie jest pani nikomu winna żadnej lojalności tak jak i pozostali radni bo to my Was wybraliśmy i naszym interesom macie służyć.
   Żal mi cie komentatorze, że inaczej nie potrafisz i o własną porażkę obwiniasz innych. Odbieram to co napisałeś z politowaniem i jako próbę ponownego wspięcia się na świecznik. ALE TO SIĘ JUŻ NIE UDA !!

   Ps. W odpowiedzi nie zapomnij napisać, że to nie ty i wygarnąć mi, że nic nie robię i żebym pokazał na co mnie stać.

   1. Admin mógłby osobiste wycieczki kasować i to nie byłaby żadna cenzura.

  2. Widzę tu kupę zawiści ,a wiadomo zawiść przechodzi w nienawiść .Z punku psychologicznego osoby zawistne to osoby niespełnione być może nie doceniane od dziecka , a potem w dorosłym życiu chciały wiele ale za bardzo nie miały z czym startować .Pani Dorota jeszcze w Szynwałdzie była zawsze z ludźmi i dla ludzi i nie ważne czy było to niemowlę , czy kobieta rodząca jak też osoby starsze . Trzeba było pomóc to pomagała i nie chwaliła się tym (ja to z boku widziałem )Zawsze elegancka i z uśmiechem, bo ludzie przebywając wśród takich osób chcą być lepsi i swoje szare życie zawsze podciągają i starające coś więcej z siebie dać . Pani Dorota pracując jako położna , a potem jak przejęła środowisko zawsze jest dla kobiet wzorem i autorytetem .Wreszcie nie rozumiem zupełnie po co ktoś czepia się jej nie mającą nic wspólnego z Radą, a także czepiają się księdza .Widać z tych wypowiedzi że zamiast zająć się obradami ktoś myśli jak drugiemu dokopać . Oj ludzie zło powraca Jak bumerang i nigdy nie wiadomo czy do Pani Doroty nikt nie przyleci po pomoc , a wtedy czy nie będzie wam wstyd , zastanów się zanim coś znowu głupiego i złośliwego nagryzmolisz🙃

  3. pomoce dentystyczne też są pikne Rodak

   1. Piękne nie przeczę i dobrze tylko nikt ich się nie czepia pewno jakby jeździły jako wróżki zębuszki też by nie zostawiono ich w spokoju , a ponadto jak dobie ktoś wyobraża aby do dzieci miała przybyć Baba -Jaga i od maleńkości je straszyć chyba dobrze ,że są piękni ludzie na odpowiednich stanowiskach 🙃

  • Dorota Turczyn on 1 stycznia 2020 at 22:40
  • Odpowiedz

  Proszę Państwa, nie życzę sobie by mieszano moja osobę w bzdury na temat osób sprawujących obecnie władze. Jak mam coś do kogoś to mówię prosto w oczy, czasem zbyt drastycznie ale bez obłudy. Nie jestem tchórzem. Dama nie dama, ale jakoś zjedzonych na darmo kotlecików po mnie nie widać.. Życzliwi ludzie poinformowali mnie Smsem, że na blogu o mnie piszą. Proszono również o anonimowość. Taki strach? Przed kim, czym? Cokolwiek Anonimie piszesz, to Ty mnie lansujesz. Nie pozdrawiam – Dorota Turczyn.
  PS. Wszelkie dane z komputera mojego wyświetliły się prowadzącemu blog.
  Odwagi pisarze!

  1. Bez komentarza…
   Niesmaczne to wszystko.

  2. Niestety sama się Pani z tą władzą utożsamia i tu jest problem.
   Tak słabej rady ale i burmistrza nie było w gminie od lat. W dodatku zachowania tych osób na sesji budzą coraz większe wątpliwości. Nie ma szacunku dla innych, brak pomysłu na władzę co widać w budżecie. Sama Pani była radna i gdyby nie Wasze projekty to obecną władza nie mialaby by teraz nic do pracy lecz wszystko od podstaw.

  3. Pani Doroto. Nic się nie wyświetliło prócz adresu IP i czasu pisania.
   Co do odwagi to oczywiście osoby sprawujące funkcje publiczne, ale i każdy z nas zabierający głos na tematy publiczne powinien ją mieć także w sieci. Sieć nie gryzie. Może być pomocna w wszelkiej działalności. Również trzeba znać jej strony ujemne. Jednak to od człowieka jakim jest zależy wszystko. Nie jest tak, że sieć może kogoś uczciwego zabić. Jeśli nawet wydaje się, że zabija lub zabiła to równocześnie pomaga zmartwychwstać i to bardzo szybko. Sieć jest częścią naszego życia a jeśli idzie o sprawy związane z polityką (wyborami, itd) także tą lokalną to eksperci nie pozostawiają złudzeń – sieć staje się/jest najważniejsza, najskuteczniejsza i jej siła wciąż rośnie.

   1. nie wyświetliło sie przypadkiem kto tego esemesa wysłał 🙂

  4. Argumentów ad personam nie powinno być niemniej gdyby ktoś z zaangażowanych chciał szarakom rozwiewać wątpliwości to źle by nie było . Choć anonimowo to raczej o sprawach się tu rozmawia.

 9. Jednego nie rozumiem po obejrzeniu materiału. Radni jedności nie zaakceptowali uchwały budżetowej a regionalna izba obrachunkowa zaakceptowała. Czyli ktoś z nich nie ma racji ?

  1. Rio sprawdza projekt pod względem formalnym czyli patrzy żeby pewne wskaźniki były zachowane i proporcje. Natomiast inwestycje i ich wielkość to już odrębną kwestia.
   Wstyd generalnie poziomem tych sesji. Ewidentnie widać że grupa frustratów dodała się do władzy kosztem niszczenia innych i pojawiania. Bo tak było niestety.

  2. Kompletnie mylisz opinię izby obrachunkowej której pozytywna opinia nawet nie jest wiążąca dla uchwalenia budżetu. Udziału bądź nie księdza Franciszka nie będę komentował, ale faktem jest, że o takie zaangażowanie gminna polityka zabiegała i zabiega.

   Kwestia zupełnie nieistotną jest to czy pan burmistrz i przewodniczący się śpieszyli czy nie bo sesja zwłaszcza budżetowa jest sprawą nadrzędną i żadne spotkania z wyjątkiem narażania czyjegoś zdrowia lub życia nie tłumaczą takiego zachowania i działania. Rolą przewodniczącego jest organizacja pracy rady w taki sposób aby wszystkie standardy mogły zostać zachowane. Kwestia podania nieplanowanej przerwy trwającej kilkanaście minut jako powodu niemożności przeprowadzenia zaplanowanego porządku obrad wskazuje, że było to działanie przemyślane i zaplanowane. Pan przewodniczący miał pełną świadomość tego, że radni nie poprą budżetu i będą chcieli zabrać głos w wolnych wnioskach. Działanie to należy uznać za działanie mające na celi ograniczenie swobody wypowiedzi radnych.

   1. Panie Niewiadomski co można dyskutować w wolnych wnioskach o budżecie jak budżet był przeglosowany bodajże w10 punkcie a wolne wnioski są przed zamknięciem sesji dziwię się że Pan tego niewidzi czyli musztarda po obiedzie dla mnie karygodne jest to że radni pozwolili się ograć jak nowicjusze i nie powinni być radnymi skoro niewiedza jakie mają prawa przy budżecie mieli szansę zetrzeć Dudowicza w ,,proch”i tyle w tym temacie.

 10. Szczepan Marcinek udowodnił gdzie ma mieszkańców. Dzięki opowiadanym kłamstwom został radnym. Dobrze, że nie burmistrzem bo to dopiero byłby wstyd dla Ryglic. A Franciszek rękę do tego przyłożył i ryglicka inteligencja. Takie mamy elity niestety.

  1. Gdzie obiecane szklane domy w okręgu wyborczym ? Mógł głosić po domach ,że najpierw 9 stów, a z roku na rok będzie więcej brał do końca kadencji. Podziel się pan z tymi co kampanię mocną ci robili.

  2. A gołąbki gruchają że tą co przegrała i też w poprzedniej kadencji żadnych pomysłów nie miała złośliwe komentarze pisze, ale przecież od czasu darmowego kotlecika przegryza i wielką damą się promuje

   1. Ludzie czytam te wpisy i widzę jak przez Was zazdrość kipi , po co to robicie i obsrywacie jeden drugiego .Czytając tę wypowiedź domyślam się ,że chodzi o Panią Dorotę i przez takie wpisy sami Ją promujecie ,a ponadto wyglada zawsze elegancko ,zadbana promująca zdrowy styl życia ,nikomu się nie wpierdziela i robi co jest słuszne .Pani Dorotko tak trzymaj ,a promowanie noworodka poprzez misia to super sprawa .U nas w kraju zawsze tak jest , jak ktoś coś dobrego robi to inny z zazdrości musi kopać dołki.Historia już nam pokazała iż kto nakopał dołków sam w nie wpadł 🙃

   2. Gołąbki bardzo ponoć strasznie paskudzą , opaskudzą tego kto je wypuścił.

   3. Biedny czlowieku mieć damę a kopcia to jest różnica. Nie zazdrość Pani Dorocie bo od lat odkąd ją pamiętam nie zmienia się , zawsze szanuje ludzi niezależnie od ich pozycji. Na świat pomogła przybyć wielu istotom , to już drugim pokoleniom i za to już należy się słowo dziękuję. A kotlety niech jej idą na zdrowie. Zapytaj gołębi co ty masz w domu , skoro nie lubisz dam, może odpowiedzą. Wyborca Pani DOROTY , jeden że 199.

  3. Przecież ksiądz Franciszek nic nie robił. Dziwne , że ktoś go miesza w politykę.

    • a na sesji on 1 stycznia 2020 at 20:14
    • Odpowiedz

    był przypadkowo ,akurat przechodził

  4. Ja się pytam, kto na nich głosował?

   1. Dokładnie w regionie PiS 90 procent poparcia a u nas w gminie się znalazło 7 platformersow w Radzie. Z mottem nigdy za, zawsze przeciw.

    1. Nie tak sobie ten PIS wyobrażałem ,Mamy prawie kontynuację stylu poprzednika.

    2. Nie 7 tylko ośmiu przecież weszło do rady z JEDNOŚCI

   2. Wychodzi na to że PIS – PO jedno zło. Po części w naszej gminie mamy odbicie całej Polski. Dopóki pookrągłostołowcy nie zostaną odsunięci całkowicie od władzy, doputy będziemy mieć jak na omawianym “obrazku”

    1. Pis naiwnie poparł swoim szyldem działacza zeteselu a większości towarzystwa radnych wszelkie dylematy są obce.

    2. KA tak faktycznie kto z jedności jest członkiem Po. Poza tym że tak kłapiecie za Augustynem jak baby plotkary to dowodów na to nie macie ityle

 11. Panie Dudowicz pracujesz usilnie na miano najgorszego przewodniczącego w historii rady gminy. Pomyliły Ci się role. Wydaje ci się, że jesteś panem i władcą i z uporem grasz tą rolę niczym w dramatycznym teatrze, a te teatralne gesty wyglądają groteskowo i żałośnie. Ty nawet nie wiesz jak bardzo jesteś w tym swoim zadęciu żałosnym małym człowiekiem.
  Na nowy rok życzę Tobie pokory, odrobinę pokory.

  1. Dudowicz spoko.

 12. Odnośnie oczerniania radnej z Kowalowej proszę się zastanowić ile inwestycji wykonano przez 1 rok a ile wpoprzedniej kadencji za radnej pani Kuś porównać wartość i wtedy wypisywać bzdury i radzę się dowiedzieć o kolejnych inwestycjach a nie pisać własnych wymyślonych gupot mieszkaniec wsi

  • Wiarygodność on 1 stycznia 2020 at 01:12
  • Odpowiedz

  Przerwano obrady rady bo były pytania w interpelacjach o szkoły Średniego. Tak mówią po przystankach

  1. Chyba raczej jest to tylko pobożne życzenie nie mające nic wspólnego z rzeczywistością, bo interpelacje składa się na początku sesji a moment w którym pan Dudowicz postawił się ponad prawem to punkt “wolne wnioski zapytania”. Fakt ten jak również inne znane mi naruszenia procedur dotyczące prowadzenia obrad, został szczegółowo opisany i z linkami do nich trafią w piątek na dziennik podawczy Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Proszę nie odczytywać tego jako formalnego wniosku gdyż w świetle obowiązującego prawa przepisy nie przewidują możliwości skutecznego zgłoszenia przez jakikolwiek podmiot żądania podjęcia stosownych czynności nadzorczych. Mogą one co najwyżej stanowić źródło informacji dla tego organu do podjęcia czynności z urzędu. Sprawa ta zostanie szerzej opisana po otrzymaniu odpowiedzi na skierowane do pana Wojewody pismo.

    • Utajniony on 1 stycznia 2020 at 10:05
    • Odpowiedz

    Coraz wiecej ludzi twierdzi, że zlamano prawo. Prawo prawem, ale są też inne kwestie, jak brak szacunku do reguł demokracji. Swego czasu Średni chciał utajnić zebranie wiejskie .

   • Utajniony on 1 stycznia 2020 at 10:11
   • Odpowiedz

   I że gminne PiS w postaci WO toleruje brak wyjaśnień w sprawie średniego Średniego jest cokolwiek dziwne i ja już na PiS nie głosuję. Mieliście porządki zaczynać od swoich. Jedynie Zieliński(PiS) jawnie tutaj wyłamuje się z milczenia nad zawiłościami z wykształceniem burmistrza.

   1. Jest bardzo źle że burmistrz nie wyjaśnia sprawy wykształcenia , chyba sobie powinien zdawać sprawę że to rzutuje na ogólną ocenę jego uczciwości.

    1. i proszę że burmistrz to jednoznacznie wyjaniił wybrałem Pana,mam prawo wiedzieć a pan opbiązek honorowy wyjaśnić.

  2. Ponoć po zamknięciu sesji i kamery były jakieś pyskówki licho w czas

  3. Matura (łac. maturus ‘dojrzały’) – polski egzamin z materiału objętego programem nauczania (podstawą programową) wybranych przedmiotów na poziomie szkoły średniej. … Matura nie jest jednak dokumentem poświadczającym wykształcenie średnie – tę funkcję pełni świadectwo ukończenia szkoły średniej.
   https://pl.m.wikipedia.org › wiki
   Matura – Wikipedia, wolna encyklopedia.czyli jeśli Pan Pawełek ma takie świadectwo ukończenia szkoły średniej to znaczy że ma średnie inna sprawa to w jaki sposób ukończył ta szkołę i jaka bo jak gdzieś urząd podał data była październik lub listopad o ile pamietam.Dawniej były również kursy czy szkoły dla aktywistów itp dla skończenia podstawówki i absolwenci mogli się legitymowac że mają ukończona szkołę podstawową a nie ileś klas
   Więc dajcie spokój z tym średnim a jeśli ktoś uważa że coś jest nie tak to niech wystąpi do odpowiednich organów które są uprawnione do zbadania tych spraw i po sprawie.A tak to Pan Pawełek machnie publicznie papierem w odpowiednim czasie i ukaże się jako pomawiany i skrzywdzony.

    • Utajniony on 1 stycznia 2020 at 12:19
    • Odpowiedz

    Niech machnie nawet jutro. Nikt nie oskarża i nie pomawia tylko pyta. Czytaj bloga . Są posty na ten temat.

    1. A czy ma obowiązek tłumaczenia ?urząd podał informację i tyle. A czytać ze zrozumieniem to ja umię i czytać intencje i insynuacje też.

     1. A czy biorąc to na logikę nie wyjasnienie przynosi mu korzyści ? Chyba jasne jest ze jak by miał wszystko to juz by prokuratorzy nam zarzuty stawiali ale wtedy trzeba pokazać świadectwo i jeżeli nic z tym nie robi to tylko dlatego.

   1. Pan burmistrz kilkakrotnie miał możliwość wyjaśnić sprawę swojego wykształcenia i tym samym uciąć wszelkie spekulacje na ten temat. Niestety udzielane odpowiedzi zamiast wyjaśniać sprawę budzą wątpliwości bo brak w nich szczegółów umożliwiających jednoznaczne stwierdzenie jaką szkołę ukończył. Jest to o tyle dziwna sytuacja,że podanie adresu szkoły o który się tutaj rozchodzi nie jest, ani trudne, ani nie stanowi jakiejś szczególnie wrażliwej informacji, czym można by to tłumaczyć. Pan burmistrz w każdej chwili ma możliwość udzielenia wyczerpującej odpowiedzi na zadane mu zgodnie z prawem pytania a wobec tych którzy twierdzą może dochodzić swoich praw w sądzie co wiązało by się z udowodnieniem posiadanego wykształcenia.

   2. Żaden papier nie przykryje chamstwa jakie Augustyn pokazał na sesji wobec radnych, którzy nie poparli budżetu. A wierzcie mi to tylko ułamek tego do czego jest zdolny ten osobnik.

    1. Chciałeś napisać wobec radnych totalnej opozycji. Bardzo dobrze trzymać ich w dybach.

     1. w tak katolickiej gminie nie powinno być opozycji , partyjności nienawiści , szczucia jeden na drugiego , bo co mnie i moją rodzinę obchodzi kto z jakiej partii jest , może być i z Marsa, byleby ludzie nie odczuli na własnych karkach rządów obecnej rady. Zresztą cygan przejdzie przez wieś tylko raz ….

       • Anonim on 1 stycznia 2020 at 14:44

       TKM to jedyna zasada, którą wyznają wybrańcy.

     2. Pisząc o radnych występujących w imieniu i interesie mieszkańców którzy na nich głosowali, że są totalną opozycją potwierdzasz, że kompletnie nie wiesz dlaczego nie poparli proponowanego przez burmistrza budżetu. Wprawdzie w budżecie zapisano pewne zadania, ale jak w przypadku kładki na ulicy K.Wyrwy, projektu chodnika na Podkarpackiej i w Zalasowej na Tuchowskiej jest to tylko przeniesienie środków które były zapisane w budżecie na 2019 r. Również środki na budowę kładki na altanie był ujęty w budżecie na miniony rok i środki przepisano tylko na rok bieżący. Natomiast wykonanie nakładki na rynku i drodze w stronę kościoła co zdaje się przekonało radnego Marcinka będzie wykonane pod warunkiem, że droga ta spełni wymogi co zwłaszcza na odcinku koło kościoła wcale może nie być takie oczywiste. Tak więc to poparcie tak fatalnego dla Ryglic budżetu powinno być powodem do trafienia w dyby a nie sprzeciw. Szacunek dla radnych z Ryglic którzy odważyli się sprzeciwić i próbowali powiedzieć, że te zaproponowane “autopoprawki” są tylko przywróceniem tego co już w Ryglicach miało być, ale mino że były na to pieniądze nie zostało zrobione w 2019 r.

       • Anonim on 1 stycznia 2020 at 15:20

       Wiadomo po co ta nakladka pod kościół i na rynku żeby wejść w 4-litery proboszczowi no i żeby sie można na dożynki powiatowe pochwalić. Zapomniał pan napisać że koszty objęcia udziałów w Dorzeczu Białej bedą kosztować nas ponad 2 miliony złotych. Smiesznie o czym pan juz wspominał wydaje się wyglądać mówienie o projekcie chodnika który mnie bardzo interesuje czyli na tracniej górze bo jak to powiedziałem sonsiadom to mnie wysmiali. Ta pani się nie zgodziła i się nie zgodzi więc to jest tylko blef.

       • Totalni on 1 stycznia 2020 at 15:41

       Miód na oczy czytając ten skowyt totalnej opozycji do której może i nieświadomie dołączył Pan N. Szczepan dobrze wie z kim trzymać i raczej z Platformą nigdy nie pójdzie. Do Pana Zielińskiego taki pomysł żeby zmienić nazwę bloga na lepsze jutro miejscowości Ryglice bo widać że tylko ta miejscowość może żądać inwestycji ni jak ma się tu nazwa lepsze jutro gminy ryglice. A do Pana burmistrza prośba żeby może zdecentralizować urząd i część jednostek przenieść do lubczy lub zalasowej żeby Pan N i ryglice nie były najważniejsze w gminie. Idąc tym tokiem wojt gminy tarnów powinien inwestować w Tarnowie bo tam jest siedziba gminy 😀

      1. Może i bym uwierzył w tą gadkę o totalnej opozycji i platformie, ale nie słyszałem ani jednego słowa dotyczącego polityki prócz tych które wypowiedział pan burmistrz. Pan Marcinek miał wielką szansę zasłużyć na szacunek mieszkańców i miano lidera Ryglic, ale wybrał dobre samopoczucie w grupie a nie dbałość o interes mieszkańców którzy na niego głosowali.
       Znów opowiadasz jakieś nie mające pokrycia w rzeczywistości bajki o tym jak wiele zrobiono w minionym roku zapominając o tym, że wszystko to co zaproponowano mieszkańcom Ryglic na ten rok to to czego nie wykonano w 2019 r. Patrząc na władze gminy i obsadę poszczególnych komisji oraz poziom inwestycji już mam wrażenie, że stolicą jest Lubcza.

       • Anonim on 1 stycznia 2020 at 16:31

       Nawet nie wszystko to co było w budżecie na 2019 zostało przeniesione. Z budżetu ubiegłego roku została wyrzucona dalsza część chodnika i ogrodzenia cmentarza. Pani Bochenkowa została oszukana że pieniądze pójdą na wodociąg na Górną Galię ale tak się nie stało, tych pieniędzy w budżecie nie było. Dług wobec Dorzecza pozostał. Druga inwestycja to adaptacja hali sportowej. Też bezpowrotnie zniknela z budżetu. Gdzie poszły pieniądze?

       • Anonim on 1 stycznia 2020 at 21:10

       Do Marka, po co niszczyć utwardzony parking obok stadionu i układać kostkę jak z tej kostki można zrobić chodnik w stronę Kowalowej ciąg dalszy .Ja mam myśleć za przewodniczącego 😂

       • Totalni on 1 stycznia 2020 at 16:31

       Nie trzeba wierzyć wystarczy zobaczyć skąd się wywodzą radni totalnej opozycyji i kto nimi steruję. Myślę że osoba tak oczytana i zorientowana w sprawach gminy wie to doskonale albo udaje że nie wie. Trzeba zapytać radnej Mróz bochenek radnego czarnika kawę dlaczego w ryglicach nic się nie dzieje a wszystko w Lubczy bo to przecież te osobniki jednogłośnie przyjmowały poprzednie budżety. A teraz głosuja totalnie przeciw. Myślę że nakierowalem Pana N kto jest winny obecnej sytuacji.

      2. Widzę, że podłapałeś dobrze brzmiącą nutę w tonacji najlepiej pasującej do obecnej żenującej sytuacji i z uporem dusisz klawisz. Masz rację orientuje się nie tylko w obecnej sytuacji, ale i w historii tej bliższej i tej dalszej i wiem, że o to dlaczego w Ryglicach tak niewiele się działo i dzieje trzeba by zapytać znacznie dłuższą listę osób. Nie ulega żadnej wątpliwości, że głosujący przeciw budżetowi radni nie głosowali przeciw bez powodu tylko dlatego, że ktoś im tak kazał bo każdy z nich miał powód w postaci nieujęcia w budżecie żadnych zadań w miejscowościach których mieszkańców reprezentują. Patrząc obiektywnie na infrastrukturę jaką już dysponują Zalasowa i Lubcza i rozmiar kolejnych inwestycji zwłaszcza w Lubczy nie sposób głosować za budżetem w którym w Ryglicach nawet nie zaplanowano żadnej nowej inwestycji. Winę za to ponosi chęć kupczenia poparciem i zachłanność którą umożliwiło podobne do zachowania radnego Szczepana zachowanie radnych z Ryglic i Zalasowej którzy w minionej kadencji zamiast dbać o interes własnych wyborców głosowali tak by nie psuć atmosfery w grupie.

       • Anonim on 1 stycznia 2020 at 16:57

       Do “totalni”.
       Na czym polega “totalana opozycja” Jacyś tacy szpetni? A może tacy którzy potrafią Myśleć!

       • mz on 1 stycznia 2020 at 17:02

       Liczyć powinna się logika i argumenty , ale radni już od wieków u nas klepią co im się posunie ,dzisiejsza opozycja tak robiła poprzednio ,teraz inni tak robią . Smutne to ale widać mają taki dług wdzięczności wobec burmistrza i go spłacają.

       • Anonim on 1 stycznia 2020 at 17:51

       Ci z totalnej opozycji to przecież nie mają żadnych pomysłów na rozwój swoich miejscowości na co wskazywały opinie komisji, że nie składali żadnych wniosków budżetowych, dlatego zagłosowali przeciw, gdyż nie mają żadnego programu rozwoju gminy

      3. Jeżeli wiesz jak działa rada i jej komisje to wiesz, że z opinii komisji jaka jest przedstawiana na sesji wcale nie wynika to czy ktoś zgłaszał wnioski, ale tylko to jakie stanowisko przyjęła komisja. Aby taka informacja w opinii była radny zgłaszający wniosek lub zdanie odrębne musi zgłosić to do protokołu i zażądać, aby to się w opinii komisji znalazło. Bez takich wyraźnych działań przewodniczący komisji przedstawia opinię komisji czyli to co uzyskało poparcie w glosowaniu. Pomysły są, ale bardzo nieśmiałe i przyziemne a patrząc po domach kultury, salach sportowych jakie są i są budowane widać, że nie ma co ograniczać się tylko do dróg ale trzeba planować z rozmachem i tak jak inni nie oglądać się na nikogo, bo tylko to coś w Ryglicach zmieni.

       • Anonim on 1 stycznia 2020 at 17:52

       Marcinek to tchórz pragnący władzy w urzędzie, dlaczego agent ubezpieczeniowy tak chce być burmistrzem? główkę już niżej nosi , coś się przygarbiło, czyżby wstyd , za co to rodzinka wie.Nigdy nie będzie burmistrzem , prędzej Pani Bochenek.

       • Anonim on 4 stycznia 2020 at 05:29

       Pani Bochenek to powinna jako pracownik gminny chodniki zamiatać a nie za siadać w gminie jako radna

       • Anonim on 1 stycznia 2020 at 19:45

       A kto jest aktualnie szefem/szefową jedności ?

       • Z Rynku on 4 stycznia 2020 at 19:24

       Do anonim z 5:29

       Szanuj demokrację i miej szacunek do Pani radnej i sołtys, bo mnóstwo osób ja poparło w wyborach i już któreś kadencję radzi i dobrze radzi..

       • Anonim on 4 stycznia 2020 at 20:26

       Do Z Rynku
       Czytam ten komentarz i prawie się zgadzam. Mam szacunek do radnej/sołtys i ją popieram. Tylko jak ten komentarz mogę odnieść do radnego Marcinka mieszkającego w Ryglicach (nie z Ryglic), którego przestałem szanować – on również został wybrany w demokratycznych wyborach ale zachowuje się tak jak by mu nie zależało na wyborcach, którzy go poparli.

 13. Kowalowa jak zwykle w czarnej D pie . A Pani radna porażka na całej linii 😠

  1. Kowalowa bez żadnych inwestycji brawo Radna 😠

   1. Nie narzekać,perły architektury będziecie mogli w Lubczy podziwiać.

  2. Pani radna jest porażką sama w sobie.

  3. Każdy dusi w swoją stronę. Niewiadomski o najgorszym budżecie dla miejscowości Ryglice od 1824 roku 😀 już od jakiś 12 miesięcy a ja o totalnej opozycji. Niech ludzie znają dwie strony medalu.

   1. Nie wszyscy mogą to wiedzieć więc wkleję. “W 1824 r. przywrócono prawa miejskie. Organizowano targi w każdy piątek, a raz w miesiącu jarmark. Ryglice stały się również ważnym ośrodkiem tkactwa w Galicji zachodniej. Pod koniec XIX w. powstały pierwsze zakłady przemysłowe, m. in. tartak wodny wraz z młynem, należący do Stefanii Szczepańskiej. W tym okresie rozbudowano także stare drogi: Tuchów – Ryglice – Jodłowa oraz Janiny – Swoszowa”

    Gdzież nam dziś do tamtych Ryglic.

 14. Pan prowadzący ściągnął majtki radnym i zakończył sesję zato W.O. extra

  1. WO byłby ekstra gdyby zawetował przedwczesne zakończenie sesji. Sesja w świetle prawa jest nieważna jak się słyszy. Coś czuję że sprawa nabierze innego blasku.

   1. przewodniczący kończy bo ma inne sprawy pilne , chyba jesteśmy ewenementem na całą Polskę

   2. Przeciez WO nie jest radnym gminy. Coma sie wtykac w takie rzeczy. Tak uwazam

 15. Ludzie kogo żeśmy wybrali żenada.
  O Pawelku to wiadomo jaki jest tak i HA HA HA HA ale Dudowicz to przeszedł sąmego siebie niedługo będzie kazania mówił z ambony proboszczu niedopusc do tego. Wstyd dla Jonin . Reszta radnych też beznadzieja jak można sobie zamknąć możliwości debaty czy dyskusji na sesji ŻENADA

  1. Co się dziwcie?? W sejmie też anulowali glosowanie bo by przegrali. Przykład idzie z góry a ryba psuje sie od głowy

  2. Mierzi to wieczne utyskiwanie to na burmistrza to na Dudowicza to na Olszowkę. Otwórz przyłbicę, pokaż się, zrób coś, pokaz co umiesz i dopiero krytykuj. Słabe to wszystko

   1. Śledztwo kto to nie dało rezultatów ?

     • Obserwer on 31 grudnia 2019 at 13:59
     • Odpowiedz

     Czy ja wiem czy słabe. Liczyć się powinny sprawy o których KN pisze a nie to kto to opisuje. Świetnie, że Zieliński nie uległ naciskom w tym prokuraturze i nie ujawnił kim jest KN. Prawo prasowe chyba też odegrało rolę

   2. Akurat KN o WO pozytywnie pisze. Nie widziałem inaczej a czytam na bierzaco

   3. Czyż to nie panowie Augustyn i Dudaowicz trochę ponad rok temu zapewniali, że potrafią lepiej zarządzać gminą? Czy to nie ci sami panowie mówili, że nie ma w gminie inwestycji i że, oni to zmienią? Czy to nie oni obiecywali tanie śmieci,wodę,kanalizację?
    To własnie Wy mieliście pokazać, bo twierdziliście, że potraficie i dostaliście swoją szansę, ale nikt nie obiecywał Wam, że będziecie mogli robić co dusza zapragnie a my będziemy milczeć. Mieliście słuchać ludzi, ale nie, jak tylko dostaliście władzę i zbajerowaliście radnego dającego Wam większość wypięliście się na na wszystkich. W jednym się zgadzam “słabe to wszystko”

  3. mi się wydaje, że pan dudowicz słusznie chciał szybko zakończyć, bo jak wcześniej zaobserwowałem bardzo szybko czytał wszystkie punkty obrad i bardzo się spieszył. Po sesji mieli zaplanowane coś szczególnego.

   1. Mógł oddać prowadzenie obrad zastępcy, jeśli zaszła nagła potrzeba, takie sytuacje się zdarzają. Za coś ten Szczepan chyba kasę bierze. Miałby okazję się wykazać.
    Ale to było ukartowane żeby zamknąć usta radnym.
    I tak usłyszycie to co powinniście wysłuchać.

    1. Zdaje się że udało mi się przepowiedzieć niezwyczajną sesję, to teraz przepowiadam, że kolejna sesja będzie nadzwyczajna.

    2. Jak będą totalni robić przedstawienie na kolejnej sesji to poddaję pomysł radnym rządzącym o przeglosowanie kolejnych punktow bez dyskusji. 8-7 i następny punkt. A jak sesja się skończy to niech Panie z opozycji wyglaszaja expose do pustej sali. Po 4 latach tłustych przychodzi 5 lat chudych taka polityka droga opozycjo.

 16. Na 34 komentarze 8 jest niewiadomskiego 😀 ale poczytny ten blog. Gość sam sobie pisze i odpisuje

  1. Jaki Pan taki Kram. Czyli kicha . Kto mądry to tu nie zagląda bo i po co? Jesli ktos się wychyli w Radzie to inni go niszczą . Miernoty wprowadzają standardy a reszta woli siedzieć cicho , nie wychylać się i ” dobrze doradzać” bo to bezpiecznie i anonimowo.Brawo niewiadomski. Taki z ciebie lokalny bohater

   1. Anonim to zn że ty mądry nie jesteś skoro tu zaglądasz 😜

 17. Na takiej sesji nie uświadczy przypadkowego ,zaciekawionego tym co się dzieje mieszkańca gminy . Śmietanka , elita ?

  1. Znośniej oglądać to z możliwością cofania i przewijania, bo raz nie idzie słuchać tego gaworzenia, a raz żeby załapać musisz odsłuchać kilka razy.

   1. Uderza mnie taka organizacja całości sesji żeby przeciętny oglądający jak najmniej mógł zrozumieć . Stąd moja prośba do radnych ,w imię rozwoju demokracji -wystąpcie o nagrywanie komisji .

 18. Ci dwaj z łańcuchami prezentują niebywałe chamstwo i impertynencję. To się w głowie nie mieści. Marcinek siedzi jak ten lisek przyczajony i przytakuje. I pomyśleć, że głosowała na was inteligencja ryglicka i Franciszek agitował to ręce opadają jakie mamy elity.

 19. Przewodniczący zamknął obrady “bez żadnego trybu”. Przykład idzie z góry.

  1. Pan Dudowicz przekracza kolejne granice do których żaden rozsądny człowiek się nawet nie zbliża. Czuję się jakbym miał swoiste déjà vu z czasów “Lutuj Jędrek lutuj” a przecież i czasy i ludzie inni, ale niestety ta sam buta i chamstwo co kiedyś.

 20. To jak to w końcu jest? Olszówka mówi, że nic w sprawie osuwiska nie było robione, a Augustyn powtarzał, że jest robione. Który kłamie?

  1. przeciez o osowisku Władek zawsze mowił tak jak dzis

   1. Czyli Pawełek kłamał?

    1. To trzeba burmistrza zapytać. Nie mój kolega , nie jestem z nim po imieniu

 21. No Olszowka wie co mowi! To cieszy

  1. No tak, Olszówka jak mówi to mówi.

 22. Szczepan Marcinek jesteś zakałą Ryglic. Nie masz jaj.

  1. Przecież szeroka prawica i fotki narybku nie pamiętacie? W sieci nic nie ginie.

   1. Przynajmniej jeden z nich chciałby cofnąć czas utworzenia szerokiej prawicy w kościele i fotki pod Florkiem. Ale buta z nich biła, królowie życia ale wsiowi. Zgnoili kogo trzeba.

    1. Skąd ta pewność że któryś chciałby, nie sądzę.

     1. ze wstydu przed Florianem , ten cichomówny wyportkuje obecnego , zresztą różne chwyty, może znowu broszurka o świniach przy korycie , już słychać mlaskanie i kwiczenie , los lubi płatać figle

  2. mogli by mu też łańcuch sprawić , byłoby jeszcze weselej

   1. Może ktoś z Was wpadnie na to po jaką cholerę im te łańcuchy? Ja w pierwszej chwili myślałem że burmistrz zaprosił co najmniej ministra albo i biskupa, ale nic z tych rzeczy. Później przyszło mi na myśl, że może miało to przestraszyć radnych, ale dopiero znajomi z rożnych stron Polski, których poprosiłem o konsultacje tego co się wydarzyło pod koniec sesji mnie oświecili odpisując po dłuższej chwili tłumacząc, że się popłakali ze śmiechu.

    1. Pawła ten łańcuch cosik uwiera. Ciągle go poprawia.

   2. widziałem łańcuch na łące w Szynwałdzie

  3. Zastanawiam się jak można wierzyć słowom zamiast patrzeć na to co jest zapisane w budżecie, ale jeszcze ciekawiej brzmi stwierdzenie, że do tego budżetu będzie można w czasie roku wrzucić nowe zadania. Nie jest to oczywiście technicznie niemożliwe, ale czy w czasie roku przybędzie nam środków? Czy będzie tak jak w roku obecnym gdzie mówi się ile inwestycji wykonano ponad plan nie mówiąc ile zadań z tego planu wypadło? Pan Marcinek wybrał dobro grupy radnych a nie mieszkańców Ryglic i tym co jeszcze mieli jakieś złudzenia pokazał jasno, że nie warto na niego jako lidera Ryglic stawiać.

   1. Wygląda na to, że przy tym poziomie zarządzania Pan Karasiewicz wychodzi na fachowca. Potwierdzają się komentarze zamieszczane tu przed wyborami, że w powiecie będą otwierać szampany jak Augustyn zostanie burmistrzem. Ech…..mądry Polak…..Panie Niewiadomski najwyższa pora przestać pisać a zacząć działać. Masz moje poparcie.

   2. Bravo!

   3. Niewiadomski powinien szukać mądrych ludzi i z nimi rozmawiać. Trzeba mądrej rady i rozsądnego burmistrza. Z całym szacunkiem dla radnych jedności ale jesteście cieniasy, pomimo dobrych chęci. Są na pewno w gminie ludzie, którzy się do rady nadają bo mają wiedzę i doświadczenie i głowę na karku.

    1. To gdzie Oni są ? Jakoś ich nie widać w działaniu. Tymczasem puste słowa

     1. Ludzie nie lubią ludzi mądrych mających swoje zdanie i mówiących prawdę prosto w oczy. W cenie są ci co przytakną choćby nie wiem co. Puste słowa lały się dziś na sesji strumieniami opowiadając o działaniu.

       • Anonim on 30 grudnia 2019 at 22:03

       Ale nie wszyscy przytakiwali co?

      • Podsumowanie on 30 grudnia 2019 at 22:45
      • Odpowiedz

      Ludzie mądrzy mający doświadczenie w różnych aspektach i będący radnymi byli niszczeni i szczuci przez niektóre osoby zasiadające w tej radzie. Teraz mamy co mamy. Chcieli to rządzą i co? Augustyn miało być tanio i gdzie to jest? Karasiewicz wychodzi teraz na faceta, który mówił prawdę o finansach i realiach gminy. każdy dał nabrać się na obiecanki jak to w gminie będzie oh i ah- zapomniano tylko powiedzieć, że to dla swoich. kadencja stracona a kasa na przekształcone szkoły wyrzucona w błoto. Brak kompetencji, przygotowania, rozumienia mechanizmów administracji i rachunkowości budżetowej. Cieszcie się, że BK i AG zostawili Wam projekty, przygotowane drogi i złożone wnioski o środki zewnętrzne oraz rozpoczęte i zakontraktowane grube inwestycje bo inaczej to to BYŁO BY CIENKO W GMINIE.
      Miało być tak pięknie, NOWE PIECE MIAŁY TAK SPRAWDZAĆ SIĘ a tymczasem same CHŁONĄ WIĘCEJ ENERGII I KOSZTÓW NIŻ POPRZEDNIA GENERACJA.

    2. Mądrzy ludzie mają zazwyczaj dobrą i zajmującą pracę. Szkoda im zdrowia i czasu na walkę z wiatrakami.

     1. Mi dodaje to energii bo robię to z przyjemnością nie pod przymusem czy z obowiązku i z takimi ludźmi jest mi po drodze.

  4. Za to kasę bierze i głowę wysoko nosi , nawet śmiesznie to wygląda , bo ponad stan ,.jedyne co to umie podjudzac na burmistrzow bo tak chcę nim zostac , ale ogólnie jest tchórzem biorącym co miesiąc po 900 , a po nowym roku wiele więcej.. Szwagietek na stacji benzynowej już gebusie sobie przymknąl , choć takich wstyd w oczy nie szczypie , wszak to nie dym.U nas na gali nikt by poważnie to nie potraktował. 🤣🤣🤣

 23. Smród po Połoskowej na orliku ciągnie się nadal. Karasiewicz też płacił. To razem będzie pewnie pół miliona.

 24. Tego bełkotu bez ładu i składu słuchać nie można.

  1. Cała atrakcja dla radnych w elektronicznych głosowaniach , a te przeprosiny z jednoczesnym lekceważącym zamykaniem sesji są okropnie żenujące ,jakby ktoś strachem był podszyty.

  • Do burmistrza pytanie on 30 grudnia 2019 at 18:09
  • Odpowiedz

  Pięknie.
  Myślę że wyborcy naszej gminy są dumni ze swoich przedstawicieli i burmistrza, którzy prezentują naprawdę merytoryczny poziom dyskusji. To już nie ma prawa nazywać się Rada Miejska tylko zebranie wzajemnych adoratorow. Gdzie Marcinki którzy zawsze krzyczeli jak nie dopuszczania ich do glosu, że są przedstawicielami narodu to gloaxsoecim należy. Tymczasem Dudowicz i szeroka prawica sami w sobie stanowią prawo.
  Piękne czasy nastały w naszej gminie.
  “Idzie nowe lepsze ” no chyba nie dla mieszkańców.
  Pytanie do burmistrza czy w związku z tym że jego partyjny kolega Skruch jest Prezesem dorzecza to w gminie Ryglice będą niższe opłaty za wodę i śmieci?proszę o odpowiedź

  1. czy burmistrz wie o czym mówi? patrząc na minę pana Dudowicza zdaje się, że nie https://youtu.be/cAOutDYlF9g?t=2946 Burmistrz wybuduje też kilkaset metrów ulicy Jagielońskiej? https://youtu.be/cAOutDYlF9g?t=3035 Będziemy też projektować chodnik na ulicy Podkarpackiej na “traczniej” górze mimo, że teren nie jest w pasie drogowym i aby cokolwiek robić trzeba go najpierw wykupić https://youtu.be/cAOutDYlF9g?t=2503 Nagadać nagadać bajek a na koniec zamknąć usta radnym. Brawo !!!

   1. bajek jest więcej

 25. Wojewoda z PiS palcem nie kiwnie. Arogancja jakiej jeszcze nigdy nie było. Dziekanie nie masz honoru żeby utożsamiać się z tą bandą.

  1. Musze Ci wytknąć, że to nie pan Wojewoda osobiście kontroluje tylko dział prawny i jakaś reakcja musi być.

   1. Jasne, że nie sam. Ale poczekamy, zobaczymy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Optionally add an image (JPEG only)