Za „zamkniętymi” drzwiami Pałacu

Za „zamkniętymi” drzwiami Pałacu.

Wbrew temu co mówi sołtys Zalasowej pan Władysław Olszówka w Zalasowej dużo się dzieje, szczególnie w kulturze. Mimo że główne wejścia do Pałacu pod Dębami zamknięte to Pałac rzadko bywa pusty: najpierw próbę ma jedna, potem druga, wieczorem trzecia grupa. Nie sposób też wymienić wszystkie osoby biorące udział w tych wydarzeniach – co jakiś czas powstają nowe zajęcia, grupy taneczne, zespoły… Poniżej wymienionych jest tylko kilka grup/zespołów, a ich charakterystyka również jest tylko ogólna, ponieważ na dokładną historię i opis każdej z nich trzeba by poświęcić osobny artykuł. Mam nadzieje, że zajmijmy się tym w ramach naszego nowego projektu, o którym poinformujemy niebawem. Dziś z pomocą pewnej młodej „Zalasowianki” przedstawimy kilka z tych grup/zespołów, które działają najdłużej i najprężniej.
Od wielu wielu lat chluba Zalasowej jest Młodzieżowa Orkiestra Dęta, która jest jedną z najdłużej działających grup w Zalasowej. Działa nieprzerwanie od 1996r a przez jej szeregi przewinęło się już kilkadziesiąt osób. Orkiestra uświetnia swoimi występami większość imprez miejscowych i gminnych. Tradycją stał się udział orkiestry we Mszach Św. podczas najważniejszych świąt kościelnych. Młodzieżowa Orkiestra Dęta może się pochwalić zdobywanymi nie raz pierwszymi miejscami i wyróżnieniami na licznych przeglądach.
Inną grupą działającą przy zalasowskiej filii OK od ponad 10 lat jest formacja taneczna Explozja. Warto zaznaczyć, że grupa nie posiada wyspecjalizowanego choreografa, a wszystkie sukcesy zawdzięcza swojej ciężkiej pracy: długim treningom, udziałem w różnych warsztatach itp. Explozja zaczynała od występów na imprezach miejscowych i gminnych, w ostatnich latach uczestniczy także w przeglądach organizowanych na terenie powiatu i nie tylko, nierzadko wracając z wyróżnieniami.
Prężnie rozwijają się w Zalasowej grupy folklorystyczne. Od roku 1999 działa przy szkole zespół Mali Zalasowianie. Grupa występuje podczas uroczystości na terenie gminy Ryglice. Bierze także udział w licznych konkursach i przeglądach, gdzie mali tancerze podbijają serca jury i publiczności. Przez jakiś czas grupa współpracowała z uznanym etnochoreografem p.W.Hazuka, która skomponowała dla zespołu suitę zalasowską.
Wraz z działalnością Małych Zalasowian zrodził się pomysł utworzenia kapeli. Przez wiele lat kapela zbierała się i grała okazyjnie. W tym czasie kapeli i grupie śpiewaczej „Zalasowianki „udało się nagrać i wydać płytę z regionalnymi przyśpiewkami. W ostatnich latach grupa ta zmieniła swój charakter, działa niezależnie i odbywa cotygodniowe próby. To zaowocowało sukcesami kapeli i większa liczbą występów, Zalasowianie są doceniani i występują niemal na wszystkich imprezach miejscowych i gminnych. Uczestniczą też w wielu przeglądach kapel i zespołów, skąd wracają z wyróżnieniami, kapela zagrała na dożynkach soleckich zagrali również na Dożynkach Powiatowych oraz na imprezach organizowanych w Tuchowie. Jak sami mówią za swój spory sukces uważają występ na żywo dla Radia Kraków podczas Majówki Hrabiny Zofii w Krzeszowicach. Z kapelą związana jest również grupa kolędnicza, która działa już od kilku lat. Co roku na święta Bożego Narodzenia przygotowywane są jasełka, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców i nie tylko. W ubiegłym roku grupa zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej.

Stosunkowo młodą grupą jest Koło Rękodzieła Artystycznego, które działa od około 2 lat. Mimo krótkiej historii grupa jest rozpoznawana w regionie, ma na swoim koncie liczne wyjazdy. Panie z KRA są obecne na kiermaszach na terenie gminy, a także na wydarzeniach związanych z życiem powiatu oraz imprezach odbywających się poza powiatem np. Podkarpackim Jarmarku Ludowym, Majówce Królowej Zofii w Krzeszowicach czy na Międzynarodowych Dniach Sztuki Ludowej w Krakowie. Na Koło Rękodzieła Artystycznego składa się około 50 osób w różnym wieku. Wśród członków grupy są osoby zajmujące się tworzeniem kwiatów bibułkowych, kwiatów wykonanych z rajstop, kompozycji kwiatowych, wazonów wyklejanych kamyczkami, nasionami, haftowaniem obrazów, malowaniem obrazów na drewnie, tworzeniem aniołków z masy solnej, biżuterii, zdobieniem metodą decoupage, szyciem torebek, breloczków, etui, scrapbookingiem. Koło wciąż się rozwija, doskonali znane już techniki i poznaje kolejne.

Bardzo prężnie działa też Koło Gospodyń wiejskich, Panie z tego koła to wspaniałe organizatorki co udowodniły wielokrotnie, ostatnio zorganizowały wspaniałe dożynki sołectwa Zalasowa. W przeszłości Panie z KGW były organizatorkami wielu imprez, a w niemal wszystkich imprezach maja swój wielki wkład.
To tylko niewielka część tego co w Zalasowej się dzieje, część tego co udało się ludziom stworzyć ,nie z nakazu ale dla własnej przyjemności bycia w grupie, dla zaspokojenia potrzeby wyrażania się samorealizacji. To wszystko było możliwe, dzięki oddaniu spraw ludzi w ręce tych, którzy pracując społecznie poświęcali własny czas i nierzadko kosztem własnych rodzin, organizowali, urzeczywistniali swoje marzenia, dając tym samym szanse na realizację tychże marzeń innym. Tak jak pisałem wcześniej wkrótce rusza nasz nowy projekt kierowany do mieszkańców naszej gminy. Mam nadzieje że będzie on przyczynkiem do dalszego rozwoju naszych małych ojczyzn, dając szanse na integracje i rozwój społeczno-kulturalny naszej gminy. Mam nadzieję że znajdą się chętni aby udokumentować ten dorobek, tak aby głosy takie jak ten wypowiadany dziś przez obecne władze na czele z sołtysem w świetle tych udokumentowanych dokonań społeczności Zalasowej,przycichł i w końcu umilkł.  Nie ma sensu wyważać zamkniętych drzwi, gdy z boku inne są  szeroko otwarte.

http://pracownia-w-palacu.blogspot.com/

http://zalasowianie.blogspot.com/

Już dziś zapraszam do współpracy szczegóły wkrótce.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blogger.com

Permalink do tego artykułu: https://lepszeryglice.cba.pl/za-zamknietymi-drzwiami-palacu/

11 Komentarzy

Skip to comment form

    • co ? on 25 września 2011 at 13:32

    Sołtys jest wyposażony w czułki ? .Straszne rzeczy

      • Zalsowian. on 25 września 2011 at 19:01

      Nie wtajemniczonym przypominam że podczas rządów 13 lat temu Sołtys Olszówka skucił wszystkich. Widać że historia lubi się powtarzać. Szkoda że Zalasowianie mają taką krótką pamięć.

        • maria on 26 września 2011 at 16:52

        Naucz się pisać: skłócił

          • Zalsowian. do marii on 26 września 2011 at 20:30

          Masz rację co do pisowni Olszówka będąc sołtysem SKŁÓCIŁ społeczeństwo w Zalasowej i robi to doskonale teraz. Dobrze że na pieczeniu ziemniaka go nie było bo mogli by się pomylić i go owinąć w folię aluminiową. ha ha………….. bo taki podobny.

            • Maria on 27 września 2011 at 17:30

            A ty do czego lub kogo jesteś podobny? Taki poziom dyskusji,to żenada!

    • Zasłyszane on 24 września 2011 at 23:55

    Wieść krąży po wsi że sołtys chce przejąć pałac i wywalić wszystkich co tam teraz rezydują. A to po to zeby organizowac w nim wesela i płatne imprezy. Konkurencja jest dla niego solą w oku i będzie robił wszystko żeby ją przejąć. Nawet będzie opowiadał takie bzdury jak na ostatnim zebraniu, że to niby pałac zamknięty, nikogo tam nie ma i nic się nie dzieje. A tu proszę… prawda jest zupełnie inna.

      • Zdzichu on 25 września 2011 at 14:23

      Skąd tyle głupoty i pomówień? Dlaczego ludzie nie wezmą się do roboty tylko plotą bajki? Szkoda mi ich! Mają co niektórzy rację, że książki powinni pisać- i to fantastyczne! Dlaczego nikt na tym „blogu” nie broni prawdy, tylko pomówienia, fałsz, obłuda? Przyglądnijcie się Pałacowi, a nie tylko go brońcie! Śmiechu warte: orkiestra zbierająca się na występy, Mali Zalasowianie ze szkoły, Koło Gospodyń, które nie ma gdzie zrobić wieńca dożynkowego! Pozdrawiam i zapraszam do przemyśleń, a nie do szkalowań!

        • Zdzichowi on 25 września 2011 at 21:46

        To wprowaźcie na stołki w Zalasowej wszystkich Olszówków to dopiero będzie prawo i sprawiedliwość . Wywalcie jeszcze Ankę ,Staszka , Dolka i Lesiakową wprowadźcie Kondę i to dopiero będzie kultura według Sołtysa.

    • jestem pod wrażeniem, on 24 września 2011 at 20:38

    Tekst samotnika chyba wykuty podczas tych długich godzin spotkań z kulturą w pałacu.Teraz tylko jakąś powieść napisać . Sukces murowany.

      • samotnik on 25 września 2011 at 09:03

      a może nie jesteś pod wrażeniem tylko sumienie Cie ruszyło wszak jednak prawdopodobnie człowiekiem jestes!

    • samotnik on 24 września 2011 at 17:49

    Po przeglądnięciu podanych stron nasuwa się pytanie retoryczne:Jaki ma cel sołtys żeby to wszystko niszczyć ? kto za tym stoi żeby osłabić siłę drzemiącą w tych wspaniałych ludziach? czyżby Pani Burmistrz była do tego stopnia mściwa i głupia? czy nie lepiej zabrać trochę kasy z administracji z Ryglic-gdzie w samym sercu gminy tak na prawdę tylko mamy w GOK -u urzędników?No niejeden Burmistrz chciałby mieć u siebie taki pałac!!! i zrobiłby wszystko żeby rozkwitał a nie osłabiał poprzez swoje czułki w które wyposażono sołtysa.Naszej Gminie zagraża na szczeblu zarządzających całkowita ruina moralna.

Komentarze zostały wyłączone.