Dyskusja o szkołach

Na fb Gminy Ryglice 9 stycznia pojawił się post:

SPOTKANIE Z MARKIEM SURMACZEM WS. GMINNEGO SZKOLNICTWA

Bieżąca sytuacja oświaty na terenie gminy Ryglice to temat mojej niedawnej dyskusji z Panem Markiem Surmaczem, który reprezentuje Międzyzakładową Komisję Pracowników Oświaty NSZZ “Solidarność” w Tarnowie. Pan Surmacz jest nauczycielem w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zalasowej oraz Szkole Podstawowej w Ryglicach, dzięki czemu temat szkolnictwa jest mu znany od podszewki.

Nasze spotkanie należało do niezwykle konstruktywnych, które pozwala na obiektywną diagnozę potrzeb i kierunków rozwoju gminnego szkolnictwa. Priorytetami działań nadal pozostaje wysoki poziom nauczania, zapewnienie uczniom komfortu nauki i bezpieczeństwa w szkolnych murach. Pan Surmacz wyraził także swoją aprobatę dla sprawy ubiegłorocznego przejęcia przez gminę Ryglice zadania prowadzenia szkół w Joninach i Woli Lubeckiej. Jak dodaje: Rolą rodziców jest wychowywanie dzieci w domu, sprostanie licznym obowiązkom dnia codziennego, a nie prowadzenie szkoły podstawowej. Edukacja publiczna należy do zadań własnych gminy.

Burmistrz Ryglic
Paweł Augustyn

—————————————–

Post jak post. Są też komentarze w tym jeden dość istotny, bo osoby o której można śmiało powiedzieć, że zna temat od podszewki. Tą osobą jest były przewodniczący rady Pan Grzegorz Wojtanowski, który tak komentuje:

“Drodzy Panowie wasza diagnoza nie jest trafna niestety. Mówienie, że szkoły stowarzyszenie są gorsze od gminnych jest nieprawdziwe a nawet obraźliwe. Gdyby tak było to jak wytłumaczyć fakt że szkoła stowarzyszeniowa jest 2 razy lepiej wyposażona w pomoce od każdej szkoły gminnej oraz osiąga dobre a często lepsze od szkół gminnych wyniki w nauce. Jest natomiast jedna zasadnicza różnica a mianowicie w szkole stowarzyszeniowej nie ma czasu i chętnych na związki. Chętnie mogę porozmawiać z Panami na temat oświaty i zapewniam że będzie to jeszcze bardziej konstruktywne spotkanie a konkluzja trochę inne.”

Żródło: fb Gminy Ryglice

Mieszkaniec Gminy Ryglice

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 • Blogger.com

Permalink do tego artykułu: https://lepszeryglice.cba.pl/dyskusja-o-szkolach/

81 Komentarzy

Skip to comment form

  1. Zapewne pójdą a głównie te z Woli i Jonin

   1. Nauczyciele tak w 80 procentach to też wyjątkowo uczciwa kolejna kasta . Powodzi im się dobrze i to najważniejsze.

  2. no to im pokazali miejsce na ziemi , a jaśnie panie myślały , że są elytą

   1. Chyba ich powaliło. Nauczycielskie elity zarabiają po 4-5 tyś i nie będą się zniżać do wieśniackiej roboty.

    1. a niby to skąd ci państwo pochodzą z bidy i spod strzechy , za socjalizmu się kształciły za darmo plus wszystkie przywileje , czas odrobić to ojczyżnie naszej uczyciele , nauczycieli się szanuje prawdziwych

     1. Każdy może na nuczyciela iść i miliony zarabiać. Droga chyba nie jest zamknięta?

       • Anonim on 27 maja 2020 at 22:51

       A po jakiemu to napisane? Który to ten nuczyciel co to na niego niby można iść?

   • pamiętamy jeszcze on 26 maja 2020 at 20:26
   • Odpowiedz

   Poniekąd oferta Ardanowskiego nie jest głupia ale przypomina mi to jako żywo PRL. Wówczas też były praktyki pracy w rolnictwie przez uczniów i studentów, (miesięczne ). Jazda na zbiory owoców, ziemniaków, sadzenie lasow, malowanie parkingów etc. było dobrze widziane przez władze i świadczyło o umilowaniu socjalistycznej ojczyzny. Przekła przyszedł z CCCP. Historia jak widać zatoczyla koło i wraca na sprawdzone socjalistyczne tory.
   Da zdrastwujet komunizm.!!!
   Ura. Ura. Ura 😃😃😃

   1. Przymusu nie ma przecież ale korony z głów by pospadały inteligencji

   2. A no właśnie. Nie wszystko w PRL było złe. A wyjście nauczycieli w pola w czasie, gdy jakby mniej pracują (wiem, że nie wszyscy mniej, bo są też zaangażowani mocno w e-learning i dobrze, że są, bo tworzą nową jakość nauczania) byłoby super sprawą. A gdyby tak jeszcze uczniów zmotywowali … Wtedy i edukacja, i truskawki, by nie zgniły.

 1. Ciekawy materiał pokazujący, że przejęcie szkół w Joninach i na Woli nie miało nic wspólnego z dobrem dzieci, jak to argumentowano, ale było skokiem na publiczną kasę.

  1. Popraw jakość bo zakazują się cyferki

   1. Jakość ok. Kliknij w cyferki i potem powiekszaj

    1. Ale co dyskutujecie, co dyskutujecie o farmazonach. Załatwił was burmistrz z Dudowiczem i g… tu zmieną wasze żale i dowody na to że nie mieli racji.

  2. Taka była wola ludu. Niewiadomski też się do tego przyczynił. O co teraz te żale?

    • Prawda jest inna on 11 lutego 2020 at 13:24
    • Odpowiedz

    Wola ludu była inna. Przecież Średni nie zdobył większości w radzie tylko Jedność. Jeden z radnych Jedności przeszedł na stronę drugą i dlatego dało się zrobić np. ruch ze szkołami.

    1. Z tego wniosek, że wszystkiemu winny Paweł Oleśkiewicz?

      • Prawda jest inna on 11 lutego 2020 at 13:49
      • Odpowiedz

      Niewykluczone. Wątpliwe czy głosowanie w sprawie szkół wyglądałoby tak jak wyglądało, gdyby Jedność miała 8 radnych a nie 7.

       • mz on 11 lutego 2020 at 15:04

       To przekształcenie ,powrotne przyjęcie szkół musiało być planowane wcześniej. Uczciwe było o tym mówić i poddać osądowi wyborców bo to ma b poważne skutki finansowe . Oszustwem jest też przemilczenie swoich intencji. Jestem przekonany ze większość wyborców PA nie podejrzewała ze tak postąpi .Oczywiście to naiwne gadanie o “niuansach” które dla katolika powinny być powszechnie normą .

   1. Teza o woli ludu który chciał przejęcia szkół jest tak niedorzeczna jak cały ten pomysł z ich ponownym przejęciem przez gminę bo lud – nawet ten ze ścisłego kierownictwa, nie wspominając o mieszkańcach do czasu wygrania wyborów nic o tym nie wiedział. Jak wynika z dokumentów nie można również powiedzieć, że lud Jonin tak chciał a nawet, że chcieli tego rodzice uczniów tej szkoły. Jak czytamy w piśmie skierowanym przez dyrektora szkoły w Jninach do burmistrza tylko 29 na 93 rodziców (tyle uczniów liczy szkoła i przedszkole) podpisało się pod ta prośbą. Nie wiemy czy podpisało się 29 rodziców uczniów czy ogółem rodziców, a to jest różnicą bo zdecydowana większość dzieci ma ich dwóch. W dalszej części czytamy, że prośbę podpisało też 93 mieszkańców co przy ogólnej liczbie mieszkańców oscylującej w granicach 900 osób, stanowi trochę ponad 10%. Trudno więc nawet uznać, że lud Jonin tak chciał.

    1. retoryczne w tych sprawach do mieszkańców Joninin czy Woli ,może jeszcze zapytać czy chca drogę w Joninach czy np. na Lubczy i z niepewnością oczekiwać odpowiedzi.Argumenty dla ciemnego ludu.

    2. Przecież jest czarno na białym, że chodzi o nauczycieli ( MEN czytaj: kartę nauczyciela).
     93 uczniów z przedszkolem i 29 pracowników to 3 dzieci na 1 pracownika. Nic więcej nie trzeba dodawać.

     1. No to faktycznie przepracowani nauczyciele w Joninach, trzeba im natychmiast urlopy dla poratowania zdrowia dać .
      Ciekawe jak to wygląda na Woli, ilu tam ma nauczyciel uczniów.
      Może ktoś wie i porówna jak to jest w innych szkołach w gminie.

       • anonim on 12 lutego 2020 at 13:02

       Pieniądze potrzebne na wiele rzeczy,lampy gaszą,służba zdrowia to szkoda gadać . Decydentów interesują tylko własne sprawy.

    3. Panie Niewiadomski czy jak tam się nazywasz. Niedorzecznym to było wybranie pajaca na burmistrza. On się po wyborach nie zmienił, on zawsze taki był.

     1. “Jak sie ożeni to się odmieni”. Wszyscy wiemy że g… z tego wyszło. Takie przemiany są nie możliwe i tylko w filmach. Dobrze by było żeby ludzie trochę lepiej opisywali kandydatów na takie stanowiska podczas kampanii wyborczych, bo ludzie wiedzą więcej o nich niż można wyczytać z plakatów wyborczych.

       • Anonim on 11 lutego 2020 at 22:08

       Jakiś mędrzec powinien nam wytłumaczyć dlaczego my mamy takiego pecha ,jak sie zna ludzi to jednak wielu jest o niebo wartościowszych od byłego i obecnego

  3. I teraz porównajcie sobie to zestawienie z zestawieniem jakie kazał przygotowac na sesjię AP, a zobaczycie jak pięknie wszystkich kłamał, a ci jego głupi radni jeszcze mu to przyklepali. Tzn. Tadzik to oczywiste dlaczego łapę w górę podniósł, toż to żona bogatsza o 50% się stała nie robiąc absolutnie nic więcej. I nie tylko jego.

 2. Pamięta ktoś jak głosowali poszczególni radni w sprawie przywrócenia szkół?

  1. Od burmistrza wszyscy za, reszta przeciw. Ale burmistrz ma w swoich szeregach same ameby więc nie ma się co dziwi ć 😉

   1. radni mogą ,ale chodźmy po ziemi ,odpowiedzialność jest burmistrza i jego 2 pomagierów osobiscie zainteresowanych

    • żenujący poziom on 7 lutego 2020 at 07:23
    • Odpowiedz

    Jeśli ktoś o Tobie mówi źle, Ty milcz, albo mów o nim tylko dobrze.
    Bo w życiu nie chodzi o to, by dorównać do czyjegoś niskiego poziomu, ale o to by być ponad nim.

    1. Niestety te zasady dobrego zachowania odeszły do lamusa wraz z pojawieniem się chamstwa w wypowiedziach osób, które właśnie powinny pokazywać poziom.
     A poza tym nie można pozwalać na takie zachowania milcząc, bo milcząc dajemy przyzwolenie na takie właśnie niski poziom.

     1. w wypowiedziach ważna ale w czynach ważniejsza

 3. smakoszy , chińszczyzna

 4. Czy to czasem nie ryglicka inteligencja skupiona wokół Szczepana Marcinka tak bardzo agitowała na Augustyna również na tym blogu.
  Burmistrz jest taki, jaka jest ta intelygencja.

  1. Zamiast przywracac szkoły w Joninach i Woli można było dalej utrzymać je jako stowarzyszenia wówczas napewno budżet na inwestycje byłby większy a i Ryglice może by dostały coś konkretnego. Tym czasem Pan Szczepan kiepsko. Burmistrz bez komentarza.

   1. Widać że względy osobiste przesadziły a miało być wszystko dla ludzi. Zapomniano tylko dodać, że dla swoich.

    1. Marne zasady,startując do wyborów nikt o tym nie mówił . Ale czy mamy prawo biorąc pod uwagę perypetie ze świadectwem spodziewać się gry fair?

     1. Perypetie ze świadectwem , gdy się potwierdzą spowodują przedwczesne …

       • same on 3 lutego 2020 at 22:33

       sie nie potwierdzą

       • Niesmak on 3 lutego 2020 at 22:43

       Tak coś czuję, że w swoim czasie Zieliński i/lub Niewiadomski zdecydują o tym potwierdzeniu.

   2. Trzeba szybkiej zmiany władzy póki nie jest za późno i budżet do cna nie wydojony przez dojną zmianę. Jak widać jest coraz gorzej.

    1. Gorzej to już niedługo będzie. Podobno na ostatniej imprezie w Ryglicach, Tadeuszek się przechwalał, że on to potrafi wywalczyć i dzięki niemu nauczyciele z Woli i Jonin dostaną trzynastki i to za okres prowadzenia szkoły przez stowarzyszenia !!!
     A Bistuszowa to co ??
     Choć to podobne nie zgodne z prawem !!!

     1. na gościa przykro ,ale sie dobrali

     2. Czternastki też dostaną?

     3. Również w szkole prowadzonej przez stowarzyszenie nauczyciele mogą dobrze zarabiać. To kwestia dobrego zarządzania. A że trochę więcej popracują to korona z głowy nie spadnie.
      Bo jak to jest, że dobrzy nauczyciele pracują na kilku etatach? Kiedy znajdują na to czas jeśli tacy zapracowani?

       • anonim on 4 lutego 2020 at 16:55

       Czy dobrzy można by ocenić po wynikach uczniów , podejrzewam że najlepiej zarabiają akurat nie ci których uczniowie mają najlepsze wyniki . Jakiś element propagandowo-akademijny kształcenia sie wybija na czoło .

  2. Bo nie zebrał do swojego komitetu radnych by móc kandydować na burmistrza , to w akcie rozpaczy przykleił się do Pawła.

  3. Potwierdza się, że politycy i osoby związane z polityką to prymitywy. Atakują szkolnictwo i edukację, bo im pieniędzy brakuje. Żałosne.

   1. to brak dzieci na normalne klasy ,szkoły powinny być likwidowane

 5. Należy zlikwidować kartę nauczyciela, a problem sam się rozwiąże.
  Przestaniemy wtedy utrzymywać po 2 osoby na 1 etacie, bo nie będzie urlopów na poratowanie zdrowia. Kto z Was ma prawo do 3 lat pełnopłatnego urlopu? Jeśli brakuje komuś godzin to idzie na taki urlop i tak na przemian, raz jeden, raz drugi. Normalnie to byłoby zwolnienie z pracy albo renta, a tu nie, tu gmina utrzymuje.
  Kolejnym archaizmem są dodatki wiejskie. Czym teraz różni się szkoła na wsi od szkoły w mieście? Jeżeli już to na plus, bo zazwyczaj w szkole na wsi jest mniej uczniów i praca lżejsza, a i warunki lokalowe lepsze. Dawno minęły czasy, że praca w szkołach wiejskich była uciążliwa, że brakowało nauczycieli i trzeba było miastowych motywować różnymi dodatkami.

 6. Jodłowa 3 szkoły od września przekształcenia da się .Oszczędności są.

  1. Wójt z Jodłowej nie ma żony nauczycielki w tych szkołach.

   1. I tu jest właśnie sedno sprawy! Średni niestety ma i Dudowicz chyba też. Teraz rozumiecie dlaczego tak postępują. Klika?

    1. Szkoda że za późno zrozumieliscie ….
     Gmina i tak już parecset tysięcy w błoto wydała. Wstyd i tyle.

      • przy okazji on 2 lutego 2020 at 20:40
      • Odpowiedz

      dzieci mają lekcję wychowania obywatelskiego albo raczej prywaty obywatelskiej

     1. Macie rację. Powinniśmy wszystkie szkoły przekształcić i obciąć nauczycielom pensję o połowę. Czemu krwiopijcy mają zarabiać z naszych pieniędzy!

       • Andrej on 4 lutego 2020 at 18:17

       Tu nie chodzi o to by nie zarabiali, niech zarabiają tak jak na to zapracują (wyniki nauczania), a nie tak jak zagwarantował im Broniarz. Cały czas chodzi o to by brać jak największą kasę za marną i bezstresowa pracę a potem jeszcze poratować zdrowie rocznym urlopem. Takie rzeczy tylko w “państwowej” szkole sponsorowanej z budżetu.

  2. Rzepiennik podobno też 2 najmniejsze szkoly planuje przekształcić. Inni szukają oszczędności a nasi odwotnie, przejmują szkoły i podnoszą diety. To idzie w złym kierunku niestety.

   1. Tuchów już dawno 5 szkół przekształcił,

 7. Może trochę nie na temat, ale to jest sprawa OF TOP.

  Mafia po Tarnowsku.
  Do Adminów – Dobrze by było rozwinąć temat bo dotyczy nas wszystkich.

  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/tarnowski-schemat/6gweg0s

  1. To że w Tarnowie działa coś na kształt mafii, układu zamkniętego czy jak by to inaczej nazwać, przekonał się niejeden chcący załatwić jakąś bardziej skomplikowaną sprawę. Trzeba było uciekać do Krakowa lub jeszcze dalej, bo tu wszystkie kluczowe instytucje działają w zmowie, a przynajmniej idzie odnieść takie nieodparte wrażenie. To nie pierwszy z głośnych wyskoków Tarnowskich urzędników i instytucji trzymających władzę. Ślijcie ten link gdzie się tylko da KGP Policji, CBA, Prokuratura Generalna, Zbigniew Ziobro Prokurator Generalny, Kancelaria Jarosława Kaczyńskiego. Ja wysłałam już wszędzie, może ktoś w końcu zrobi w tym mieście porządek.

  2. Panie Edek no masakra to co pokazuja w reportażu, jest szansa że mnie też zamkną za wypisywanie a dokładnie wyrażanie własnego zdania

    • Tak tak on 29 stycznia 2020 at 05:51
    • Odpowiedz

    Zaraz szósta . Przyjdą i skują

    1. dzisiaj już nie bo jest 6:10 uff……

      • Tak tak on 29 stycznia 2020 at 06:19
      • Odpowiedz

      Więc może jutro. Godzinę znasz , dnia nie znasz ….

       • junkers on 29 stycznia 2020 at 06:25

       dobra nie napinaj się bo żyłka pyknie i problem

       • Tak tak on 29 stycznia 2020 at 06:47

       Chyba Tobie

       • junkers on 29 stycznia 2020 at 06:52

       różnie może być, licho nie śpi 😉

       • xyz on 29 stycznia 2020 at 18:18

       Kurde, wy się śmiejcie. A tu nie ma śmiacia… :/ Taki Wrona, nie jedno ma za uszami, już o nim raz media pisały. I co? No i piszą kolejny raz. Ile jeszcze razy napiszą?

       • Duduś on 4 lutego 2020 at 18:20

       Mafia zaczyna się bronić? I tak śmierdzi, ciekawe czy ten smród dotrze do Warszawy. Redaktorzy Onet, nie odpuszczajcie…

       https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/policja-zarzuca-onetowi-klamstwo-odpowiadamy/cy0zxj9

 8. To że nie jest to” NIC MĄDREGO” odważyły się powiedzieć na sesji dwie panie radne. Efektem tego zostały prawie zbluzgane i stłamszone psychicznie przez Dudowicza a pomógł mu w tym Burmistrz, przytaczając niedorzeczne argumenty. Nakazując paniom radnym tłumaczenie ludziom że szkoły zamknąć należy. A przepraszam bardzo, bo to jest właśnie pańska rola panie Burmistrz! Jak pan nie masz jaj żeby wyjść do ludzi sam, to ustąp z urzędu i nie marnotraw gminnych pieniędzy!

  1. Na głowie ta edukacja stanęła , manipulacja się udała .Teraz bombardowanie sukcesami ,tak 3- 4 dziennie na stronie gminnej . Realnych mierników edukacji to chyba tylko w budżecie gminnym i na kontach nauczycieli szukać.

  2. Za niedługo jak zabraknie kasy to Augustyn wyjdzie i powie, że trzeba zlikwidować szkołę w Joninach bo panie radne tak chcą.
   Taki typ, jego nic nie zmieni.
   Szkołę na Woli będzie utrzymywał tak długo ile się da i bez względu na koszty.

 9. Najgorsze jest to, że w gminie i podległych jej jednostkach pracują ludzie, którym brak niezależności a tym samym boją się powiedzieć na głos jaka jest prawda. A byłoby czego słuchać, oj byłoby… a tak to siedzą wszyscy cichutko jak muszy pod miotłą i boją się swojego władcy burmistrza, że ich z posadki wyrzuci.

  1. Jeszcze tzlko Niewiadomskiego utraci i uciszyć i wszystko cicho sza gitara gra.

 10. Nie korzystanie z dobrych rad generuje teraz koszty

  1. Bardzo istotny głos.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Optionally add an image (JPEG only)