Konsultacje społeczne nad Projektem statutu Miasta Ryglice

Jak to zwykle z wpisu na blogu Radnego Jeziora dowiadujemy się że rozpoczęły się konsultacje społeczne nad Projektem statutu Miasta Ryglice . Widać dla urzędników to nic aktualnego bo notki nie znajdziemy na stronie głównej Miasta  ale pod linkiem obwieszczenia, sprawa najważniejsza i wciąż aktualna jest promesa .  Jak czytamy w projekcie Statutu Miasta Ryglice jego zarząd przejmie mienie oraz odpowiedzialność za szereg spraw publicznych . Ileż  to nowych miejsc ciężkiej pracy stworzymy dla dobra naszego Miasteczka?  Zawsze będzie można środkami pożonglować tak że głupi chłop będzie tak skołowany że sam nie będzie wiedział jak się nazywa a co dopiero co i gdzie ma załatwić .  Ile będzie to kosztować ? jaki budżet na administracje będzie na lokale papiery wreszcie w jaki sposób będzie przekazywane to mienie , obowiązki  stopień odpowiedzialności,  kompetencje  . Dodatkowe kadry  urzędnicze nowe  pieniądze bo nowe komisje no i zawsze można kogoś ze swoich wsadzić na stołek . Zarząd Miasta  to dodatkowa administracja  której i tak mamy za dużo mimo to jeszcze tworzymy nową , a przecież długi mamy i kryzys czy to konieczne i dobre dla mieszkańców ? Wreszcie sedno sprawy ileż to wydamy na pensje dla Zarządu Miasta i całej ich świty ?

Załącznik          projekt statutu

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blogger.com

Permalink do tego artykułu: https://lepszeryglice.cba.pl/konsultacje-spoleczne-nad-projektem-statutu-miasta-ryglice/

12 Komentarzy

Skip to comment form

    • wacek on 21 lutego 2011 at 12:30

    Dla czytelników kilka spostrzeżeń co do zmian w mieście Ryglice.
    Ustawa z dnia 8 marca 1990r o samorządzie gminnym
    Art. 5. 1. Gmina może tworzyć jednostki pomocnicze: sołectwa oraz dzielnice, osiedla i inne. Jednostką pomocniczą może być również położone na terenie gminy miasto.
    2. Jednostkę pomocniczą tworzy rada gminy, w drodze uchwały, po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami lub z ich inicjatywy.
    3. Zasady tworzenia, łączenia, podziału oraz znoszenia jednostki pomocniczej określa statut gminy.

    Statut gminy Ryglice
    Rozdział VI.

    Jednostki pomocnicze Gminy

    § 86.

    1. Jednostkami pomocniczymi w Gminie mogą być: miasto, osiedla i sołectwa.
    2. Jednostki pomocnicze są tworzone przez Radę w drodze uchwały po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami lub z inicjatywy mieszkańców Gminy.
    3. Z inicjatywą utworzenia, łączenia, podziału i zniesienia jednostki pomocniczej mogą wystąpić pełnoletni mieszkańcy danej miejscowości, w liczbie co najmniej 15 %.
    4. Szczegółową organizację i zakres działania jednostek pomocniczych określają statuty uchwalone przez Radę odrębną uchwałą.

    § 87.

    Uchwałę Rady w sprawie tworzenia, łączenia, podziału i zniesienia jednostek pomocniczych
    w ramach Gminy podejmowane są w następującym trybie:
    1) Rada z własnej inicjatywy lub z inicjatywy mieszkańców Gminy podejmuje uchwałę o zamiarze utworzenia, łączenia, podziału i zniesienia,
    2) uchwała w terminie jednego miesiąca od daty jej podjęcia zostaje przekazana do konsultacji z mieszkańcami,
    3) zainteresowane miejscowości wyrażają swoje opinie w drodze uchwał zebrań mieszkańców, podjętych i przekazanych Radzie w terminie jednego miesiąca od daty otrzymania uchwały do konsultacji; brak opinii zebrania mieszkańców w wyznaczonym terminie Rada uważać będzie za zgodę zainteresowanych na propozycje przekazanej do konsultacji uchwały,
    4) uchwały zebrania mieszkańców, o którym mowa w pkt 3 niniejszego paragrafu nie mają dla Rady charakteru wiążącego,
    5) uchwała Rady o utworzeniu, łączeniu, podziale i znoszeniu jednostki pomocniczej podejmowana jest nie wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od daty podjęcia uchwały, o której mowa w pkt 1.

    Mam pytanie do administratora strony w związku z tym, że walczy o lepsze Ryglice.
    Czy możesz wskazać miasto w którym rządzi sołtys?
    U nas tak jest od 10 lat to jest od przywrócenia praw miejskich w 2001r. Przywrócenia, a nie nadania. Piszę to z uwagi na to, że większość czytelników internetu to ludzie młodzi, nie ubliżając nikomu większość interesuje się teraźniejszością , a nie historią.
    Może dla Was nazwa nie ma znaczenia bo czy rządzi Sołtys czy Przewodniczący Zarządu to wszystko jedno, ale tak naprawdę to jak to wytłumaczyć ludziom w Polsce i na świecie.
    Funkcja sołtysa jest od wieków przypisana do wsi, a my nią nie jesteśmy.
    Zmiana nazewnictwa na pewno nie przyniesie nowych etatów i kosztów.
    Trzeba więcej interesować się życiem publicznym, chodzić na zebrania, być członkami organizacji pozarządowych(stowarzyszeń) działających na terenie gminy. Po prostu próbować współrządzić takie jest prawo demokracji.
    Nie wolno przyjmować pozycji myśmy ich wybrali to niech pokażą co potrafią.
    Nasi wybrańcy mają nam pomagać w realizacji tego co my oczekujemy, my mamy prawo się z nimi kontaktować, poddawać propozycje i uzyskiwać od nich informacje.
    Na pewno większość z Was zna swoich radnych bo nie są to osoby anonimowe wszyscy mają telefony trzeba do nich zadzwonić lub podejść zapytać się w interesujących sprawach.

    Jakościomierzu może byś tak zamieszczał wywiady z poszczególnymi radnymi, z Panią Burmistrz byłoby to bardziej interesujące niż to co próbujesz teraz pisać i robić . Bo informacja nie jasna prowadzi do kłamliwych osadów.

      • lolek on 21 lutego 2011 at 16:19

      To czysty puder sypany na urzędników nic to nie zmieni poza wizerunkiem jak do tej pory zmiany są tylko takie .Identyfikatory w gminie zmiany na stronie malowanie w Urzędzie Miasta obniżanie pensji po czym zatrudnianie dodatkowych urzędników no i wreszcie zmiana Sołtysa na Przewodniczącego Rady Miasta . Nic poza tym żadnych zmian żadnych inicjatyw poważnych i niosących jakieś wymierne korzyści szaremu Kowalskiemu . Cóż za Miasto prawie wieś nawet porządnego domu kultury nie ma a czemu bo Panowie Radni nie potrafili się nigdy dogadać bo zawsze przede wszystkim o swoje dbali i dbają i dbać będą. Opowiadanie że prestiż że świat patrzy,dajcie spokój zajmijmy się czymś pożyteczniejszym niż tylko kosmetyka . Nowa Jakość wymaga czynów nie tylko słów że będzie bo na razie czynicie wszystko żeby to wam było lepiej my musimy jeszcze poczekać .

      • ryglicok on 21 lutego 2011 at 16:26

      Wacek weź se poczytaj jakie pierdoły pisał Jezior na swoim blogo jak o stołek dla swojej Pani walczył . Powiedz chłopie czy tyle spraw macie że nie podołacie jakoś sesje nie zwoływane są kilka razy w miesiącu więc nie ściemniaj że to nam potrzebne do życia. Wam do przepychania odpowiedzialności i owszem a nam do czego ?

      • lolek on 21 lutego 2011 at 20:57

      Z ustawy o finansach publicznych wynika, że budżet na rok następny opracowuje burmistrz do 15 listopada. Wybory były 21 listopada czyli budżet na ten rok przygotował nikt inny tylko Jego Wysokość poprzedni burmistrz, rada po wyborach przyjęła wszystko z inwentarzem i realizuje budżet Karasiewicza. I o co pretensje. Co do budżetów w poszczególnych miejscowościach to mieszkańcy na zebraniach we wrześniu ubiegłego roku zdecydowali na co zostaną wydane pieniądze w 2011r i to wszystko Karasiewicz zapisał w budżecie.
      Teraz pretensje, że “Koń kulawy” trzeba troszkę poczekać i wtedy zobaczymy czy zamiana na stołku była dobra.
      Wacek dobrze pisze o tym aby Jakościomierz zasięgnął “języka” u źródła, chcesz chłopie zaistnieć to do roboty do gminy na wywiady do radnych do burmistrza, a wówczas wiadomości będą z pierwszej ręki, a nie z domysłów i poczytność bloga wzrośnie.

        • Anonim on 22 lutego 2011 at 12:54

        Bzdury piszesz, do 15 listopada jest projekt budżetu.Nad budżetem pracowała nowa rada i nowy burmistrz. Zapewne nie wiedzą że ustalili budżet. Swietlicowa dostawała gotowe budżety z powiatu , to niema pojęcia jak tworzyć budżet.Klakier blogowiec ryglicki nie zwrócił jej uwagi bo za wszelką cenę chce się dostać jako pracownik do spraw straży i obrony , a syna wstawić za informatyka gminnego. Ciekawostką jest też fakt że jako dyrektor świetlicowa z zarządem powiatu oddała internat nad sklepem monopolowym łamiąc wszelkie przepisy , a dzisiaj innym wytyka że wprowadzili dzieci do nieodebranego budynku sali w Zalasowej.

          • Anonim on 22 lutego 2011 at 14:59

          Uchwała nr. IV /10 z 31 grudnia 2010 roku podpisana przez Grzegorz Wojtanowski autorstwa Teresa Połoska. Jest to uchwała budżetowa na 2011 rok. Czyżby obiad zapłacony z pieniędzy podatnika w hoteliku z okazji wyboru Swietlicowej zaszkodził? .Nowa jakość jest nowym zjawiskiem nigdy wcześniej nie jedzono i pito za gminne pieniądze. Byłem kiedyś radnym sknera benek kazał nam się zawsze składać .

            • ryglice on 22 lutego 2011 at 15:52
              Author

            I wszystko na temat gówniana ta jakość ale jacy ludzie taka Jakość . Strach pomyśleć co będzie dalej ale raczej dobrze nie będzie. Jeszcze z tym internatem ciekawa sprawa tu nawet 20 metrów nie ma no ale to w podzięce dla właściciele , tak popatrzcie kto i po co do rządzenia M. Wójcik trzysta tysięcy długu teraz trza się odkuć .

          • bolek on 23 lutego 2011 at 10:56

          Bzdury piszesz projekt budżetu jest to rzecz święta i rada nie może nic w nim zmienić. Poczytaj ustawę o finansach publicznych albo zapytaj jakiegoś skarbnika.
          W projekcie budżetu zmiany może tylko zrobić burmistrz bo on jest jedynym autorem budżetu. Trzeba by mieć projekt budżetu opracowany przez Karasiewicza i ten przyjęty przez radę aby dyskutować, a tak to próżne gardłowanie i wymądrzanie się.
          A najlepiej to zwróć się do jednego radnego, który kandydował na burmistrza on wszystko wie to ci powie.

            • skarbnik z Polski on 23 lutego 2011 at 11:56

            To kto jest u Was w Ryglicach teraz Burmistrzem jeszcze Karasiewicz czy już Połoska? Jeżeli obecny burmistrz nie umie /a jest autorem budżetu na 2011 rok/ zmieniać przy pomocy uchwał rady miejskiej swoich zarządzeń to te 10 tys. zł. jakie zarabia są wyrzucone w błoto.

    • ryglice on 20 lutego 2011 at 09:03
      Author

    Słuszna uwaga bieda bieda i jeszcze raz bieda to obraz społeczeństwa a tutaj jakby w odjęciu od rzeczywistości takie działania . To czysto kosmetyczny zabieg pozwalający okryć pewne przedsięwzięcia i podzielić odpowiedzialność za swoje błędy . Stan dróg możliwości dla biznesu to coś co nie obchodzi władzy władzę obchodzi tylko sama władza nie licząca się z obywatelem ,nie dbającą o lokalne firmy które zatrudniają ludzi z gminy . Nowy burmistrz woli ściągnąć do pracy z poz gminy np. wice- B niż poszukać w społeczności która go wybrała . w przetargach również preferuje się obcych żeby nikt nie powiedział że korupcja , to głupota zawsze powinno się brać pod uwagę aspekt zarówno finansowy jak i społeczny . Lepiej dofinansowywać i to wątpliwe czy słusznie Urząd Pracy i tłumaczyć ze to dla dobra mieszkańców . Przecież ci mieszkańcy gdzieś pracują bo za to co z bezrobocia dostają to nie przeżyją wie to każdy kto zna się na cyfrach a oszukiwanie samych siebie ze jest to pomoc i jeszcze wmawianie społeczeństwu to nie mam słów. No jakaś pomoc to zawsze jest tylko czy o to chodzi no ja taki pracujący w firmie xxxxxxxxxx ma termin zgłoszenia to w przypadku gdy musi jechać do Tarnowa musi wziąć dzień wolnego a jak do Ryglic to tylko 2-3 godziny taka to pomoc . Niestety kijem Szwedki nie zawrócimy zwłaszcza że o kij nad jej poszarpanym brzegiem będzie ciężko po tym jak bezmyślnie wycięto setki drzew ale władza zawsze wie lepiej co i komu jest najpotrzebniejsze .

      • jadzia on 20 lutego 2011 at 18:24

      ????????Co się dzieje co się dzieje nie o takiej jakości marzyli marzyciele.

    • Janek on 20 lutego 2011 at 00:04

    No jakieś etaciki chyba z tego będą ale zastanawiam się , czy a taki mamy ogrom spraw ,że Rada Miejska nie podoła?.Rozumie ,że zlikwidowany zostanie Sołtys i Rada Sołecka?
    Taki zarząd to tylko przykrywka na przeróżne działania Burmistrza Gminy.Sam zarząd to tylko papier bo jak widać uprawnień za dużo nie ma.Czy będzie może jeszcze podział na ziemski i grodzki?
    Śmieszne to wszystko bo zabawa w najlepszego się odbywa:a tu-firmy rodzime padają, zwalniają, nie wypłacają,zatrudniają na czarno bo kryzys zagląda w oczy całej gospodarce więc na naszych obrzeżach i zaściankach najbardziej to odczuwamy.Nikt nie myśli o gospodarce (olbrzymie bezrobocie i bieda na terenie Gminy), o drogach, o śmieciach.Nikt nie myśli po prostu o ludziach o wyborcach tylko planujemy wielkie igrzyska.A może jakiś urzędnik by przygotował rozpiskę jak wyżyć np 3 osobowa rodzina za 1300 zł netto w tym 180 zl bilet miesieczny?Takie rzeczy nam są potrzebne w pierwszej kolejności.

Komentarze zostały wyłączone.