Oto jak Burmistrz ciśnie kit w Kowalowej

Szanowni Mieszkańcy!

Poczuwając się w obowiązku sprostowania informacji, jakie Burmistrz Ryglic Pan Paweł Augustyn przekazał opinii publicznej na zebraniu mieszkańców Kowalowej informuję Państwa że:


Te rzekomo 20 zapytań dziennie o których mówi Burmistrz to bzdura nie mająca pokrycia w faktach. Otóż prawda jest taka, że od dnia 22.01.2019 r. do dnia 19.03.2019 r. złożyłem łącznie 14 wniosków o udzielenie informacji publicznej. Na zebraniu w Kowalowej Burmistrz kilkakrotnie mówi, że wysyłam po 20 wniosków dziennie a koszt udzielenia odpowiedzi na zadawane pytania to ponad 20 tyś. zł. Chcę Państwa zapewnić, że to nieprawda a zadane pytania w zdecydowanej większości dotyczą bardzo prostych spraw. Zaś odpowiedzi na nie nie wymagają ani znacznych nakładów czasu i pracy a tym bardziej nie wymagają zaangażowania prawnika. Na większość pytań otrzymałem odpowiedź. W odniesieniu do dwóch wniosków urząd odmówił udostępnienia informacji i przesłał skopiowane słowo w słowo (kopiuj wklej) przepisy art.63. Kpa. Zaś w jednym przypadku uznano, że informacje o jakie wnioskowałem stanowią informację przetworzoną. W odpowiedzi na ten wniosek skopiowano fragment wyroku II SAB/Gd 25/07 – Wyrok WSA w Gdańsku z 2007-11-21 Powołano się też poprzez skopiowanie brzmienia na artykuł 3 ust.1 pkt. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz (również kopiuj wklej) na art. 64 ust.2 Kpa.

Mówienie o kosztach ponad 20 tys. zł. za zeskanowanie kilkunastu dokumentów i przygotowanie trzech pism o zaawansowaniu prawniczym na poziomi sprawnego internauty, których w żadnym razie nie można nazwać opinią prawną jest co najmniej śmieszne. Całość skierowanej do urzędu korespondencji liczy 23 pisma na które składa się: 14 wniosków o informację, 4 wnioski o doprecyzowanie udzielonych odpowiedzi, 4 pisma do Burmistrza i jedno ponaglenie. Wszystkie pisma znajdziecie Państwo w załącznikach pod tekstem.

Szanowny Panie Burmistrzu! Publicznie chcę powiedzieć Panu, że pełnienie funkcji Burmistrza nie daje Panu prawa ograniczać innym praw i wolności, jakie gwarantuje Konstytucja. To właśnie na podstawie zapisów w art. 61 Konstytucji RP oraz w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej zadałem kierowanemu przez Pana urzędowi te czternaście pytań. Moje działania podjąłem w sposób zgodny z prawem w trybie i formie określonej, i dopuszczonej przez przepisy prawa. Co najmniej niestosownym jest, by urzędujący Burmistrz w publicznym wystąpieniu posługiwał się nieprawdziwymi informacjami, zarówno co do ilości jak i kosztów odpowiedzi na moje wnioski. Zaś sugerowanie mieszkańcom, że koszty odpowiedzi na te 14 wniosków pozbawi ich drogi, to już zupełne nieporozumienie. Zupełnie inny ciężar gatunkowy ma natomiast publiczne sugerowanie uczestnikom zebrania a w zasadzie mieszkańcom całej gminy, jak to określił Burmistrz – cytuję: “będę prosił całą gminę żeby podjechać do tego gościa pod chałupę i poprosić go niech wam zrobi te drogę”. Wypowiedź ta nawołuje do pewnych czynów, które są opisane w co najmniej kilku artykułach Kodeksu Karnego. Nie jestem pewien czy Pan Burmistrz rozumie powagę i możliwe konsekwencje swojego wystąpienia. Liczę jednak że przyjdzie otrzeźwienie i jakaś refleksja. Miała być odnowa, której gwarancją było poparcie Pana kandydatury przez PiS, ale widać, że wszystko idzie po staremu.

Chcę Państwa poinformować, że sprawy wniosków o wykształcenie i nagrody oraz weryfikacja informacji i stwierdzeń, jakie padły podczas zebrania mieszkańców Kowalowej na ich dalszym etapie przejęła i poprowadzi “Sieć obywatelska Watchdog Polska”.

Przedstawiam Państwu całość wymiany pism pomiędzy mną a Urzędem Gminy w Ryglicach:

Wysłane wnioski

Doprecyzowanie odpowiedzi

Pisma wysłane

Odpowiedzi i pisma otrzymane

Ponaglenie

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 • Blogger.com

Permalink do tego artykułu: https://lepszeryglice.cba.pl/oto-jak-burmistrz-cisnie-kit-w-kowalowej/

28 Komentarzy

Skip to comment form

  • Obserwator on 23 marca 2019 at 19:08
  • Odpowiedz

  Właśnie oglądnąłem całe zebranie z Kowalowej. Pan Burmistrz porażka, najpierw mówi, że wie kim jest Pan Niewiadomski, za chwilę że nie wie czy to Pan czy Pani.
  Naśladowanie ironiczne Pana Karasiewicza – skandal, pytanie o szkoły zaskoczyło Burmistrza, że aż burak mu na twarzy wyszedł.
  O worki wyrzucone na drodze na Lubczą – najpierw pyta gdzie, a potem, że już to zgłosił.
  No przykre to, ale kogo wybraliście, tego macie :/

  1. To akurat chyba logika, że najpierw się pyta gdzie te worki. Naśladować poprzednika – trudna sprawa bo w czym niby? Wybraliśmy nie nowe tylko odsunęliśmy stare nie bacząc na to co bierzemy bo to i tak się opłaci.

    • Obserwator on 23 marca 2019 at 19:41
    • Odpowiedz

    Pan mu powiedział gdzie, a on dalej nie wie tylko udawał. Naśladować głosem *, bo widzę ze się Pan nie domyśla o co chodzi.
    O ironio, opłaci się, ta, jasne.
    Temat szkół Pana Burmistrza zszokowal, oj, na następne zebranie niech się lepiej przygotuje, bo widać, że sobie nie radzi a to jednak ciężki orzech do zgryzienia jest.

    1. Nie podoba mi się wiele ale jeszcze więcej mi się nie podobało. Pan Karasiewicz miał czas na zastanowienie, gdy już raz został odsunięty ale niczego nie zrozumiał i przekonany, że wraca jako zbawca nie dokonał nic.

     1. K odszedł ,sitwa została i całymi rodzinami sie zagnieździła

      1. Może nie aż tak, ale zostało sporo do zrobienia. Część pracy chciałem zrobić gratis łącząc ją z edukacją mieszkańców by widzieli i wiedzieli więcej, bo wtedy takie pogrywanie tej czy jakiejkolwiek “władzy” jest niemożliwe. Niestety odebrano to jako atak i postarano się wypowiedzieć mi wojnę w przekonaniu, że spłoszony położę uszy po sobie i wszystko będzie jak dawniej.

      • Obserwator on 23 marca 2019 at 19:55
      • Odpowiedz

      A ja bym wolał żeby Pan Karasiewicz wrócił. Juz. Teraz. Milo sie ogladalo zebrania z nim, umiał rozmawiać jak “chłop z chlopem”. Augustyn na większość pytań nie zna odpowiedzi, odpowiada wymijajaco lub nie ma temat, a jego “zarty” są suche jak piety Cejrowskiego.

       • anonim on 23 marca 2019 at 21:14

       Za to pociskane na fb pana BeKa fejki świadczą poziomie ,wykształceniu niebotycznym i kulturze wyższej jak na miłośnika poezji przystało . Szału nie ma ,zmian nie ma większych ale zło odeszło.
       Ps. W której części nagrania to naśladowanie bo chętnie obejrzę ?

       • Anonim on 23 marca 2019 at 21:51

       Cz.3 7.07 Dosłowne zacytowanie 🙂

       • tenks on 23 marca 2019 at 22:03

       nawet udanie to wyszło 🙂

       • Anonim on 24 marca 2019 at 00:10

       Perfekcyjnie! 🙂
       Ale ja nie widzę tam złośliwości.

       • Obserwator on 24 marca 2019 at 07:05

       Haha, widać ze przyjaciele i spółka Augustyna tu są skoro bronią.
       Karasiewiczowi do pięt nie dorasta, więc niech są sobie spokój z tymi zlosliwosciami bo karma wraca!

      1. Powiadasz, że karma wraca -a ja tam w karmę jakoś nie wierzę.
       Rzekłbym raczej, że “Ponbucek nierychliwy ale sprawiedliwy”i po równo i Tobie i mi i Jemu.
       Trudno nie odnieść wrażania, że dla wielu najistotniejsza jest osoba burmistrza w rozumieniu personalnym, a my wszyscy jesteśmy tylko dodatkiem do Was. Drodzy burmistrzowi wcale tak nie jest!

       Wystarczy posłuchać Waszych wypowiedzi – pan Karasiewicz wbrew temu co “obserwator” pisze wcale nie był bardziej prawdomówny i merytoryczny bardziej też nie był a, że “slangował” po chłopsku to też tylko gra słów była.

       Nie wiem czy pan Karasiewicz będzie dziś na zebraniu swojej miejscowości czy nie, ale myślę, że pozycja lidera wsi chyba do tego obliguje i jest swego rodzaju wyznacznikiem co się liczy bardziej ja czy my. Mam nadzieję, że razem ze starszą panią której nie znam, a która zawsze na zebraniu w Zalasowej “załatwia” jakieś prywatne sprawy nie zrobią z zebrania jarmarku jak to już bywało w kadencji 2010-2014.

       • Obserwator on 24 marca 2019 at 12:09

       Mam nadzieję ze Pan Bernard pójdzie, będzie suflerem 😉

      2. Czyżby cisza przed burzą? 🙂
       Może ktoś coś napisze bo ta cisza mnie przeraża. Boję się żeby znów burmistrz nie poprosił mieszkańców Zalasowej do pójścia pod dom niewiadomskiego bo drogi w Zalasowej raczej nie zrobi.

       • Jarek on 24 marca 2019 at 12:28

       Doprowadził do tego że powszechnie ludzie o wątpliwych moralnych predyspozycjach tracą już uważane za swoje korytka.Słychać powszechne wycie . Kaczyński to wielki Polak .

 1. Ciekawe czy ogólnopolska organizacja wydłubie te informacje z urzędu. Swoją drogą jeśli się zainteresowali to raczej coś na rzeczy być musi.

  1. Dobrze by było zobaczyć jak te budżety obywatelskie wprowadzone z jawną kpiną z ludzi spożytkowano, kto się obłowił na tym .Teraz zdaje tego nie ma ?

    • Niemniejjednak on 22 marca 2019 at 11:39
    • Odpowiedz

    Jak to jest że za Teresy co jakiś czas na sesji czytano komu umorzono podatek. Zaś po niej i teraz brak tej informacji na sesji. Pan N inicjuje u ludzi myślenie chyba

 2. Pawle,urzędnicy chyba pana oszukują ,niech Pan nie idzie ta drogą .Nie po to na Pana głosowałem. Prawda choćby najgorsza musi być ujawniana .

  1. A czego się spodzewałeś głosując na Augustyna??? Ze będzie lepiej??? Żarty !!!
   Gość na niczym się nie zna, nie ma pojęcia o większości spraw gminnych a jak przyjdzie co doczego to robi masło maślane żeby tylko nie udzielić odpowiedzi.
   Jacy urzędnicy w błąd wprowadzają??? Jest to ich zas…ny obowiązek udzielać informacji publinej w ramach wykonywanej przez nich pracy, żadne dodatkowe koszty wgrę nie wchodzą. Radca prawny zdaje się też być na etatcie. Myślcie ludzie trochę i nie dajcie z siebie robić idiotów na wprost.
   A Niewiadomskiego się Augustyn po prostu boi , bo jak się okazuje KN ma większą wiedzę o gminie niż on, a powinno byc chyba na odwrót.

 3. Wpis nie powinien zostać bez odpowiedzi burmistrza lub przewodniczącego rady .Doprawdy trudno zrozumieć cała sytuację ,odpowiedzi powinny być od ręki .Tak dla oczywistej zasady jawnosci.

  1. Sprawa jest prosta. Urząd chyba ukrywa pewne informacje i chcą ośmieszyć pytajacego.

   1. W kategoriach śmieszne i ośmieszające można umieści to.
    Stojąc w Ryglicach na sali OSP i tłumacząc Rygliczanom gdzie będzie budowany CPN i żłobek burmistrz wyglądał komicznie. My wiemy, że te działki są za oknem remizy, a pan nie wie i stara się tłumaczyć nam gdzie to jest, a to naprawdę nie przystoi burmistrzowi -mówić i nie wiedzieć. Będąc w niedzielę na zebraniu w Zalasowej powinien pan przeprosić Panie z tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich, które w 2016 r. świętowały 80-lecie istnienia swojego koła a nie jak pan powiedział w Kowalowej – i znów pan nie wiedział a to naprawdę nie przystoi burmistrzowi, że to koło własnie powstało.
    Szkoda mówić..

   2. No tak, ale pan Niewiadomski mówił, że wysyła jeszcze do gminy pisma przez inne instytucje. Nie wiadomo ile te instytucje wysyłają?

 4. Paweł coś Ty najlepszego zrobił. W sądach bedziesz sie teraz tłumaczył chyba.

 5. 💧💧💧💧💧💧💧💧💧💧💧💧💧💧💧💧💧💧💧💧💧💧💧💧💧💧

  1. Patrząc na planowany porządek obrad sesji nadzwyczajnej już rozumiem czemu miała służyć wypowiedz burmistrza w Kowalowej.

   Planowany porządek obrad:

   1. Otwarcie VII nadzwyczajnej sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
   2. Przedstawienie porządku obrad.
   3. Przyjęcie protokołu z VI sesji RM VIII kadencji.
   4. Interpelacje. Odpowiedzi na zapytania i wnioski.
   5. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały nr XLVI/352/18 w sprawie emisji obligacji oraz zasad ich zbywania, nabywania i wykupu
   6. Podjęcie uchwały w sprawie emisji obligacji oraz zasad ich zbywania, nabywania i wykupu

   7. Podjęcie uchwały w spawie zmiany uchwały budżetowej nr IV/27/18 Rady Miejskiej w Ryglicach z dnia 28 grudnia 2018r.,
   8. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały nr IV/28/18 Rady miejskie w Ryglicach z dnia 28 grudnia 2018r., w sprawie przyjęcia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Ryglice na lata 2019-2038.
   9. Podjęcie uchwały w sprawie określenia szczegółowych zasad udzielania dotacji celowej z budżetu Gminy Ryglice na dofinansowanie kosztów inwestycji związanej z budową przydomowej oczyszczalni ścieków
   10. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Ryglice w 2019 roku.
   11. Wolne wnioski. Zapytania.
   12. Zamkniecie VII nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Ryglicach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Optionally add an image (JPEG only)